Въпрос до английски говорящите мами-гинекологичен термин

  • 2 869
  • 18
  •   1
Отговори
Мами, след гинекологичен преглед в България ми трябва да обясня на специалист тук нещо и не знам как се казва "раничка" (на шийката на матката) и "горене" (на раничката).
Много ще съм ви благодарна, ако някой може да помогне а английските термини.

# 1
  • Мнения: 4 399
И ти ли? В БГ май около 90% от жените са диагностицирани с раничка на шийката, а тука никога не съм чувала за подобна диагноза. Мисля и друг път сме го коментирали тук. Ако наистина имаш такова нещо, не мислиш ли че лекарят ще го види и ще го диагностицира и без да му го превеждаш? За мен е голяма мистерия как една лекарка в БГ ми го каза след 2 мин. преглед, а тук за 9 години и 100 гинеколога, които са ме преглеждали, никoй не я е открил тая раничка.  newsm78

# 2
  • Мнения: 1 613
За мен е голяма мистерия как една лекарка в БГ ми го каза след 2 мин. преглед, а тук за 9 години и 100 гинеколога, които са ме преглеждали, никoй не я е открил тая раничка.  newsm78

И при мен беше същото  Confused

Не съм много запозната, но по темата, мисля, че трябва да ти направят "smear test".

# 3
  • Мнения: 1 581
Мисля, че навсякъде на това нещо се обръща внимание и не е българска измишльотина. Без да съм 100% сигурна, мисля, че се обяснява в тези линкове:

http://www.oncologychannel.com/cervicalcancer/
http://www.cancerscreening.nhs.uk/cervical/

Без стряскане, раничката е предраково видоизменение на клетките на шийката на матката - squamous intraepithelial lesion (SIL; condition that precedes cervical cancer) or to carcinoma in situ (cancer that does not extend beyond the epithelial membrane)
Горенето - loop electrode excision (using wire loops heated by electric current) or cone biopsy.
Тук се правят редовни профилактични тестове - smear test.

Ще се радвам, ако се включи Лаура с по-достоверно инфо.

# 4
  • Мнения: 2 032
И аз с интерес ще следя тази тема, преди 2 години ми бяха казали нещо подобно при преглед в Бг, ама smear test беше ( и сега е) чист, и аз го игнорарах. Уф, хвърлихте ме в размисъл сега.

# 5
  • Мнения: 4 399
Мисля, че навсякъде на това нещо се обръща внимание и не е българска измишльотина.

Ама аз не казвам че е измишльотина. Просто се чудя как в БГ всичките ми приятелки, та и аз включително имахме такива ранички. Моята специално я определиха без цитонамазка. А тука не познавам една жена с подобна диагноза. Само това се чудя...

# 6
  • Мнения: 391
Не знам нищо по въпроса за епикризата, но
раничка - lesion
шийка на матката - cervix
горене - burning


Успех и дано да е нищо както другите момичета казват.

# 7
  • Мнения: 3 098
 Simple SmileАз не съм английско говоряЩа мама,но искам само да кажа,4е на тези неЩа тук не се обръЩа никакво внимание Sad Затова не се 4удете,4е в България са ви открили някакъв проблем.Тук и с лупа да го търсят няма да го намерят Tired
След раждането имах такъв проблем,1 год.тук ме отровиха с лекарства и какво ли не,така и не се реши.Когато оба4е си бях в България вси4ко си дойде на мястото. Hug

# 8
  • Мнения: 6 243
smear test  цитонамазка ли е?
има ли разлика между smear и pap smear test?

марси!

# 9
  • Мнения: 1 581
smear test  цитонамазка ли е?
има ли разлика между smear и pap smear test?

марси!
не бях чувала за pap smear, тук ги дават като едно и също:
The smear test (cervical smear, pap smear) is a screening test which allows doctors to predict those women who are likely to develop cancer of the neck of the womb (carcinoma of the cervix) in time to prevent it developing.

А пък от тук:
Цитонамазка
Това е един прост, сравнително безболезнен метод за откриване на предканцерогенни и канцерогенни състояния на шийката на матката (най-ниската долна част на матката).

# 10
  • Мнения: 391
Ако разбирам какво правят при цитонамазка (от името) то ще е същото.

Тука го препоръчват всеки 2 години и даже ми пращат писмо да ми припомнят.  Confused

# 11
  • Мнения: 7 091
Ако разбирам какво правят при цитонамазка (от името) то ще е същото.

Тука го препоръчват всеки 2 години и даже ми пращат писмо да ми припомнят.  Confused

Тук при нас задължително на всеки 6 месеца след 25 годишна възраст... newsm78

Между другото много лекари в БГ не правят разлика между раничка и възпаление на шийката на матката, особено ако се гледа с просто око, а не се направи изследване или със специална апаратура. Казвам го от опит, много бързо го " решават" проблема с изгаряне, а всъщност ефекта е временен, когато не се лекува както трябва.
Изгарянето не е решение! Особено в БГ много го "препоръчват" при нераждали жени, което после има сериозни последствия. Цитонамазката е добър начин за контрол над така нареченото ерозио и ако резултатите са добри няма нужда от обгаряне. Може да се използват кремове, имуностимулатори, вагинални глобули и понякога проблема отшумява само с тях.

# 12
  • Мнения: 11 314
За цитонамазките мога да ви кажа, че има два вида
Едните са обикновените, при които взетата с четчицата проба се размазва на стъклото и така се изследва под микроскопа.
За съжаление дава голям процент отклонение и неверен резултат.
Другия начин се води ДНК анализ - при него четчицата с пробата се вкарва в епруветка с физиологичен разтвор, оставя се в хладилник и се изследва на следващия ден. Този начин на изследване дава към 99 % верен резултат.
В Германия където съм, не се поема от здравните каси. Препоръчва се за жени над 35 г за профилактика на рака на шийката на матката (чието ранно проявяване са така прословутите ранички).
При този начин се открива и ДНК следи от папиломавируса, който е причинител на този рак.

# 13
  • Мнения: 1 959
Аз получих писмо октомври 2004 натравих си веднага smear test и когато си получих резултатите след 5-6 седмици ме уведомиха че следващия тест ще е 2007 така че чакам да доиде

# 14
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
И аз мисля,че няма разлика м/у цитонамазка и пап тест. Тук се прави веднъж годишно и ако  платиш $ 65 резултата излиза на следващия ден  Grinning .

Общи условия

Активация на акаунт