Ходенето в гащите на 3 годинки - проблем или инат?

  • 541
  • 9
  •   1
Отговори
Здравей те!
Посещавам БГ-Мама съвсем от скоро и определено смятам, че това е един много ценен сайт.
И много бих се радвала,  ако успея да получа отговор на тревогите си тук.
Имам две момченца на 3 и на 5 годинки.
По-малкия от тях твърдо отказва да ползва гърнето. Подхода към физиологичните му нужди е един - скрива се някаде и свършва работата в гащите.
Посещава ясла почти година и напредака и на двете страни, въпреки консултациите и обединените усилия е = 0.
Въобще няма да споменавам, че за момченце тежащо 16 кг памперсите не само , че не са често срещани, но и скъпи.
Изключително усмихнато дете е..
Също така и не говори. Не,че не изговаря звуци, а не казва думи от речта ни.
В повечето случай имам чуството , че ми говори на японски. Смятам, че това не е нормално и започнах да разпитвам за детски психолог.
Бих се радвала, ако имате опит в подобни ситуации и го споделите тук.

# 1
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Брат ми беше така. Беше получил нещо като страхова невроза от ходенето до тоалетна. Майка ми разреши проблема като се погрижи ходенето до тоалетна да у комфортно и приятно. Стопляше тоалетната чиния, миеше го след това а не го бършеше с грубата тоалетна хартия, даваше му книжки да разглежда докато е в тоалетната. може да пробваш и с гърнето пред телевизора. И непременно много го хвали като свърши работата. Другия проблем на брат ми беше нощното напикаване. Заведоха го на море по препоръка на лекар и то спря. Обяснението беше че на морето му се напекъл кръста и се стоплил и т.н нещо такова

# 2
  • Мнения: 3 491
Консултирай се с психолог. Понякога езиковият проблем и проблемът с пълните гащи се съчетават.

# 3
  • Мнения: 3 405
Консултирай се с детски психолог. Но важното и ти да си спокойна (не е лесно, но опитай). Възможно е двете неща да са свързани, както казва блажка.
Един съвет от мен - дай на малкия да бърка и меси тесто, да прави фигурки от него или  от пластелин, ама го остави да ма4ка  и оформя докато му омръзне  Laughing
Не се притеснявай, че ще омаже себе си и всичко наоколо, сложи стара покривка и го облечи със стари дрехи. Може заедно да моделирате, нека да е игра. Важното е да се весели и да му е хубаво. Децата обожават да мачкат тесто Laughing
Желая ти успех Laughing

По отношение на гърнето - не го карай на сила. Обясни му, че мястото на акото е там ( или в тоалетната), а не в гащите. В никакъв случай не му се карай - спокойствие и обяснения с прости думички. Laughing Постепенно ще се научи.

# 4
Определено ще се посъветвам с психолог.Малкия е и склонен към невероятно разрушаване. Няма играчка или предмет, с които да си поиграе и накрая да не ги счупи, или поне да се опита .
А, идеята за тестото е страхотна.   Party
Интересното, е че децата играят с пластелин но... не са особенно очаровани да правят нещо с него.  Thinking
А сега , когато правихме малки питки им беше много весело и всичко изпекохме във фурната.
Половин час висяха пред печката за да видят какво ще стане с питките им. В едната имаше замесено някакво бонбонче   chef

# 5
  • Мнения: 3 405
Радвам се, че се забавлявате Simple Smile
За разглобяването на предмети не се притеснявай, децата изследват света и най- лесно е да разбереш какво представлява предмета е да разглобиш Grinning

# 6
  • Мнения: 1 731
 ooooh!Племенника ми етака,ама снаха ми не въобще не прави нищо по въпроса.то при него май е от стрес (развеждат се родителите му,за жалост Tired).Как да и кажа тактично или на брат ми да кажа да се консултират с психолог.И аз мисля ,че това си е проблем. newsm78

# 7
  • Мнения: 3 405
Казваш направо, tonnny_bg, когато става въпрос за дете е по-добре да не се прави компромис.
Но има опасност да не разберат за какво става въпрос, след като имат толкова личен проблем. Всички други проблеми изглеждат по-маловажни, а като се уталожат нещата се вижда, че не е така.
Опитай да говориш с този от двамата, който би се вслушал в думите ти.
Но все пак - ти си реши Laughing

Последна редакция: пн, 09 яну 2006, 09:56 от Дяволина

# 8
  • София
  • Мнения: 1 095
И аз мисля, че е добре да се посъветваш.

За ходенето в гащичките - психолог, а за говоренето ако той не може да помогне с логопед. Не искам да кажа, че има проблеми с говора, не ме разбирайте погрешно.  

Моят - голямия, до миналата година ходеше на логопед, защото свързва думите в една- не ги разграничава като отделни и ги пише слято. Оказа се, че правят много повече неща от това да учат децата да изговарят звукове.  newsm78 На всичкото отгоре май били единствените (за Бг), които диагностицирали дислексията. Засега вие сте още малки, но при нас беше съмнително.

Ако смяташ, че мога да съм ти полезна пиши ми бележка. Доволна съм и от психолога и от логопеда.
Стискам палци!

# 9
Многог благодаря на всички за съпричастността!
Да, определено ще го заведа на психолог и след това ще ви опиша срещата.
Причината да не го заведа до сега е близките (визирам таткото и сетрите в детската ясла), които смятат, че това е моя приумица и на детето му няма нищо.
Единствено свекърва ми ме подкрепи и твърдо е застанала на моята позиция.
Имам от личната лекарка два телефона, без име и направление.
Ако на някой му говори нещо  - 9230681; 9230375.
А за децата  на роднини....и аз страдам много за племенника си. Родителите му са скарани и с двата рода , неконтактуват с абсолютно никакво човешко същество и детето расте в пълна изолация. Като за капак му забраняват да разговаря с бабите и дядовците си и съответно и на тях са им забранили да се обаждат на детето, за гостуване и дума неможе да става. Единствено с мен подържат що годе някакви контакти но само да им кажа нещо и веднага се затварят и сърдят.   Outta Joint

Общи условия

Активация на акаунт