До германските съпруги

  • 1 681
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 357
Здравейте,
както виждате от подписа ми предстои ми сватба този месец и по този повод бих желала да задам няколко въпроса. Ще се омъжвам в Германия, бъдещия ми съпруг е немец, ще приема неговата фамилия.
1. Съответно трябва да си сменя документите - лична карта, задграничен паспорт, т.н. Знаете ли дали мога да направя това в консулство, посолство или трябва да пътувам до България, какъв е срока в който трябва да подам заявление за новите документи. Какви документи да подготвя от тук?
2. В момента съм със студ. виза до 2007, трябва ли да подам документи за нова (за постоянно пребиваване или нещо подобно) или мога да си карам със старата?
3. Според настоящата ми виза имам право на 90 работни дни в годината, ще промени ли семейното ми положение с нещо този факт?
Ще ви бъда изключително благодарна за отговорите!

# 1
  • Мнения: 3 423
Честито! Да се обичате и уважавате, да ви се раждат деца и да сте щастливи.

Сега на въпросите ти, това, което знам от познати и приятели, дето свиха гнездо в Германия:

1. Да, може и тук да си подадеш документите в посолството, влез на страницата им или им се обади за информация. Процедурата обаче е дълга, чувала съм, може с месеци да се налага да чакаш. На всяка цена трябва да се преведе на български актът за брак и да не забравиш да го подплатиш с АПОСТИЛ. Това е печат, който легализира самия документ. В БГ условието по закон е до 1 месец след промяна на името да се сменят документите, така че след сватбата отиди първо до Ауслäндербехöрдето да ти чукнат новата виза, после си преведи и легализирай акта за брак, грабвай самолета, въоръжи се със спокойствие и удобни обувки и тичай към родната държава да си извадиш новите документи. Процедурата е - първо в районното да ти сменят името по адресна регистрация. Разигравай драма в няколко действия, че имаш билет и т.н. и се моли да им е минал на служителките мензисът, та да ти задвижат документите бързо. И да ти кажат, че за нанасяне в регистрите трябва да чакаш поне 2 седмици, не им се връзвай. После в МВР за паспорт. От 24 часа до 3 дена може да си с нови документи.

2. След като ще приемеш фамилията на съпруга, разбира се, че трябва да получиш първо новите документи, а после и новата виза, иначе как си го представяш, в студентската ти виза си Петрова, например, пък навсякъде другаде - Меркел, не може така. Трябва да си подмениш после всички останали документи. Банкови карти, здравна карта, да се обадиш в Университета, в Здравната каса, в Банката, в службата по адресна регистрация, трябва да си смениш и Lohnsteuerkartata. Viel Spaß!

3. Разбира се, че ще ти се промени статутът. Ще имаш правата на немски гражданин с изключение на това да гласуваш.

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Мога само да потвърдя горното.
Има вариант да извадиш всички нови документи ч/з пълномощно, направено в посолството, така спестяваш време, но не и нерви  Twisted Evil

# 3
  • Мнения: 357
Мерси, Лиска!  bouquet

Много ми помогна, аз така и си мислех да пътувам до България, защото на тия от посолството знам, че хич не им се работи, веднъж им бях писала с въпрос, те ми казаха да се обърна до консулството в Мюнхен, та накрая пак в България си свърших делата. Абе знам аз, че ще е шпас, ама няма как и през това трябва да се мине, той шпаса почна още от лятото, като почнах да подготвям документи...  Crazy
А това да мина първо през ауслендербехйорде беше много добър съвет, не се бях сетила!
Мерси много!

# 4
  • Мнения: 3 880
Да кажа само по първа точка, че не е zадължително да се сменя паспорта, а само името в него.
Това става след като брака се легалиzира в БГ (това могат да го направят някои роднини). След това с българският акт се отива в посолството и там лепват един стикер с новото име. Не се проточва с месеци, а става zа по малко от час (стига да им се покажат необходимите документи де).
Аz лично не бих ходила до БГ специално zа една смяна на името ако нямам път на там, но всеки сами си zнае.
Весела сватба Laughing

# 5
  • Мнения: 4 399
Да кажа само по първа точка, че не е zадължително да се сменя паспорта, а само името в него.
Това става след като брака се легалиzира в БГ (това могат да го направят някои роднини). След това с българският акт се отива в посолството и там лепват един стикер с новото име. Не се проточва с месеци, а става zа по малко от час (стига да им се покажат необходимите документи де).
Аz лично не бих ходила до БГ специално zа една смяна на името ако нямам път на там, но всеки сами си zнае.
Весела сватба Laughing

Точно тоя акъл и аз се канех да ти дам. Аз си живях 1 година със стикер в паспорта, защото макар и да се омъжих в БГ, за 1 седмица не успяха да ми издадат дупликат от свидетелството за брак за да го преведа. А аз нямах време да чакам повече. Върнах се в Германия и там ми залепиха стикер с новото име в консулството. С този поправен паспорт получих новата си виза, разрешителното за работа и изобщо си беше абсолютно валиден документ.

# 6
  • Мнения: 1 854
В БГ условието по закон е до 1 месец след промяна на името да се сменят документите, така че след сватбата отиди първо до Ауслäндербехöрдето да ти чукнат новата виза, после си преведи и легализирай акта за брак, грабвай самолета, въоръжи се със спокойствие и удобни обувки и тичай към родната държава да си извадиш новите документи

Това, което аз прочетох на сайта на Посолството ни в Бон е, че от датата на встьпване на брака в Германия, до 6 месеца трябва да бьдат уведомени бг власти, че бг гражданин е сключил брак и е променил семейния си статус (бьде представен акта за брак заверен с апостил от Германия, преведен и легализиран на бг език) и в едномесечен срок от това да бьде изваден и нов паспорт.
Biba, този стикер за промяна на името в паспорта има ли валидност или важи докато е валиден и самият паспорт? Заплаща ли се нещо за поставянето на стикера в Посолството в Германия?Има ли някакви глоби ако сроковете не са спазени?За БГ сьм чувала, че засега не правели проблем ако срока не е спазен, но как седи вьпроса с Посолството ни в Германия?
Благодаря предварително  bouquet

# 7
  • Мнения: 7 605
Има ли някакви глоби ако сроковете не са спазени?

И мен това ме интересува, 4е след 2 месеца Ще праzнуваме 3тата си годиШнина а в БГ властите оЩе не zнаят zа това  Embarassed  Crazy  Whistling

Марлийс, много любов ви желая и една сватба, zа която винаги си си ме4тала  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 980
Мерлийс, Първо честито zа сватбата и все по вода да ви върви в живота  bouquet
Сега по останалото... В Standesamt ще ви дадат международно свидетелство zа брак, на което трябва да му сложиш апостил, zа да върви и в БГ. Това момичетата са го обяснили, няма да се повтарям.  Whistling
След брака статута ти се променя автоматично и студентската виzа вече не важи. Съвет!--като си вадиш новата виzа вzеми и половинката с теб. Отношението е раzлично ако и той е там. СъЩото важи и zа Аrbeitserlaubnis. Вече имаШ право на неограничен брой дни на работа. Новата виzа може да я сложиШ и на стария паспорт. На самата виzа стои новото ти име. Каzват , че навсякъде трябва да си носиШ и копие от брачното свидетелство. Аz по тоzи начин оправих zдравната каса и университета, но zа смяна на банковата карта ми искаха новия паспорт zаради подписа в него(ново име- нов подпис Wink)
За Бг процедурата е ясна...търпение му е майката Naughty
Ако има оЩе неЩо питай или аz кат се сетя Ще пиШа
Весело иzкарване на 21- ви
А снимчица Ще ни пуснеШ ли..много обичам булки Flutter

# 9
  • Мнения: 3 423
Има ли някакви глоби ако сроковете не са спазени?

И мен това ме интересува, 4е след 2 месеца Ще праzнуваме 3тата си годиШнина а в БГ властите оЩе не zнаят zа това  Embarassed  Crazy  Whistling

Ха-ха, ами значи като нищо може да пе поожениш
още веднъж за българин, щом не фигурираш
в никoй български регистър. Еха, някои мечтаят за това.
 Joy Joy Joy Joy Joy

# 10
  • Мнения: 3 880
Biba, този стикер за промяна на името в паспорта има ли валидност или важи докато е валиден и самият паспорт? Заплаща ли се нещо за поставянето на стикера в Посолството в Германия?Има ли някакви глоби ако сроковете не са спазени?За БГ сьм чувала, че засега не правели проблем ако срока не е спазен, но как седи вьпроса с Посолството ни в Германия?
Благодаря предварително  bouquet

Стикера е валиден докато е валиден и паспорта. Не си спомням да съм плаЩала неЩо, ако иzобЩо се е плаЩало неЩо, трябва да е било под 10 марки Щом не съм го zапомнила Simple Smile. За сроковете и глобите неzнам, аz бърzах да си оправя документите колкото се може по_бърzо и не се наложи да се интересувам от крайните срокове newsm78

# 11
  • Мнения: 4 399
Не си спомням да съм плаЩала неЩо, ако иzобЩо се е плаЩало неЩо, трябва да е било под 10 марки Щом не съм го zапомнила Simple Smile.

Точно 10 ДМ беше.  Wink Поне по времето когато ние се женихме. Сега сигурно е 10?, но при всички случаи е нещо дребно като заплащане.

# 12
  • Мнения: 3 880
Не си спомням да съм плаЩала неЩо, ако иzобЩо се е плаЩало неЩо, трябва да е било под 10 марки Щом не съм го zапомнила Simple Smile.

Точно 10 ДМ беше.  Wink Поне по времето когато ние се женихме. Сега сигурно е 10?, но при всички случаи е нещо дребно като заплащане.

Хихи Laughing те много ме бяха изнервили тогава и затова сигурно не ми е направило впечатление плащането Laughing

# 13
  • Мнения: 1 017
аз изоб6то не мога да ти помогна, но искам да ти пожелая 6тастие     bouquet  bouquet   bouquet

(дано не го смята6 офф топик  Heart Eyes)

# 14
  • Мнения: 945
Първо честито и много щастие.

Преди да си почнала с превеждане и т.н. е по добре някой от родителите ти да отиде до кметството и да попита какви документи им трябват. Защото аz доста нерви портоших zаради една гъска там (въпреки, че питах предварително какво ми трябва).

Аz не се омъжвах в Германия (но живея там) и на мен ми искаха в БГ иzвлечение от книгата zа брак. Това оzначава, че все едно са направили копие на онаzи страница в книгата, в която си се подписала. Това е нещо раzлично от свидетелството zа брак.

Вторият ми съвет е ако можеш да не превеждаш тоzи документ в Германия, а в БГ. Това при мен беше втория проблем. Онаzи гъска в кметството като каzа не го ща тоя превод, ще отидеш при еди коя си преводачка, тя да ти го преведе и легалиzира. А превода и легалиzиратето ми отнеха още 4 дена(пак късмет, че преводачката ми е братовчедка), zащото документа се праща в неzнам си кое министерство в София. Тук да добавя, че аz съм от малък град в провицията.

Заради всичките теzи проблеми аz трябваше да си вадя паспорта zа 1 ден. Струва майка си и баща си. За това моя съвет. Ако виждаш, че zакъсняваш, примерно zнаеш, че летиш в събота, а някой от необходимите zа паспорт документи ще е готов в четвъртък, подай молбата zа нов паспорт във вторник примерно(бърzа поръчка zа 3 дена) и им zанеси на по следващия ден липсващия документ. Много объркано стана, дано ме раzбра. Още един тип. Провери до кога работят теzи, които иzадават паспорта и до колко часа може да се прави превод в банката(т. е. да си платиш zа паспорта). В Силистра например работят до 5ч, но банките престават в 4 да приемат пари.

Колкото zа виzата в Германия, на мен не искаха да ми слагат новата(аz съм със студентска виzа), докато не си смених името в паспорта.

Айде и дано да ти се раzминат проблемите с легалиzирането.

Общи условия

Активация на акаунт