Тиковете

  • 5 733
  • 30
  •   1
Отговори
Синът ми е на 5 години и половина и има тик, да пляска с ръце. Всякак опитвам да го преодолеем. Консултирала съм се с невролог. Ако някой от мамите тук има подобен опит и го е решил, ще бъда много благодарна.  bouquet

# 1
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Здравей, нямам опит и се извинямавм че се намесвам, може би некомпетентно. А с психолог консултирахте ли се?

# 2
Да, разбира се, правили сме консултации със всякакви специалисти, но бих се радвала, ако тук някой сподели личен опит, защото едно е специалистът, който вижда детето ти за първи и вероятно за последен път, съвсем друго е, ако някой тук има опит, и успешно е разрешил проблем със собственото си дете.

# 3
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Да, разбира се, правили сме консултации със всякакви специалисти, но бих се радвала, ако тук някой сподели личен опит, защото едно е специалистът, който вижда детето ти за първи и вероятно за последен път, съвсем друго е, ако някой тук има опит, и успешно е разрешил проблем със собственото си дете.
Мда, дано да има някой да помогне- желая ви успех  bouquet

# 4
  • Мнения: 1 271
Здравей Кезая,
моя син също обича да пляска с ръце, но аз никога не бих се сетила да го нарека тик.
Въпроса е че ние сме с диагноза ДЦП и факта че си ползва поне ръцете ни радва. По този начин ако му дадем играчка или си вземе той прави същото движение като да пляска, но чука играчките една  в друга.
Ние също сме пообиколили доста доктори, но никой не е нарекъл това движение тик.
Не знам дали съм ти от помощ, аз лично го отдавам на това че е много емоционален и понеже не ходи, това е начин да изрази радост, удоволствие - с ръцете си.
Теди през март ще навърши 5 години, и ние все още се радваме когато той пляска. Това беше почти единственото нещо, което правеше когато му "заповядаме". Предполам при вас е различно, защото Теди има и умствено изоставане.
Май не ти дадох най-окуражителния пример.
Дано някой наистина ти пише начин за справяне с проблема.
  bouquet  А психолозите какво препоръчват?

# 5
Относно тиковете, те се смятат за нормално явление в детска възраст дори до 12-13 г. Ако един тик продължи повече от 6-12 мес. в тази възрастова граница, то тогава трябва да му се обърне по-специално внимание и да се открие от какво е провокиран. Наистина - какво ти каза неврологът?

# 6
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Аз се учудвам, че наричаш пляскането с ръце тик, обикновено за тик се смятат неволните движения на някой мускул, а това прилича на волево движение. А някакви други повтарящи се движения прави ли?

# 7
  • Мнения: 2 641
и аз не бях чувала за такъв тик newsm78 тиковете са движения дето доставят удоволтвие и имаш непреодолимо желание да ги повтаряш /да мигаш, да си отваряш натрапчиво устата, да си кривиш врата и т.н./, а някои са и като мания - всеки ден минаваш точно по едно и също място и т.н. сигурно има и много разновидности
но това което ще те посъветвам е да запишеш детето на спорт и да му смените средата - стаята да я преправите, да се среща с други хора, даизлиза често.....неща дето ще го накарат да мисли в друга посока и ще му отвлекат вниманието

# 8
Благодаря ви много. Не, друго повтарящо се движение не прави, хиперактивен е. Концентрацията му е малко дефицит, работим по въпроса, ами, не знам защо го наричам тик..чудя се вече какво да правя..търся изход, и това ми е на дневен ред, защото не го искат и в градината, че вдига много шум.

# 9
  • UK
  • Мнения: 3 959
Кезая, увери се, че е тик. Имам тикове от много много малка, от бебе. Досега не са спрели, в зависимост от нервното ми натоварване зачестяват или намаляват. Не мога да ги спра, един ден просто спират сами. На тяхно място се появяват нови... Не ги правя, когато не мисля за тях. Не знам дали някога изобщо ще се отърва.

# 10
  • Мнения: 340
Кезая, проверявали ли са детенце за Tourette Syndrom? Не знам как е на бг.  При този синдром пляскането е чест тик.  Тик е неволно движение, а не движение, което ти доставя удоволствие (що за глупост?!-- ако беше последното, алкохолиците щяха да твърдят, че имат тик да си поднасят чашки ракия към устата хахаха).  Този синдром много често е съпроводен с хиперактивност и дефицит на концентрация и засяга много по-често момчетата.  Виж повече инфо тук http://www.tsa-usa.org/

# 11
  • Мнения: 3 405
Ако искаш сподели какво каза невролога.
Какво лечение предписа? Ако е предписал нещо-какво?
Важно е, защото има мозъчни структури, които трябва да се атакуват с някакво лекарство, понякога организмът има недостиг на определени вещества и  не може сам да се справи.
Понякога хиперактивните деца получават тикове от различен характер - когато са притеснени или е настъпила промана в семейния живот, или някаква друга причина. Всички подробности са важни - затова ти препоръчвам детски психолог, той ще извлече необходимата информация и ще ти каже какво да направите, а неврологът ще прецени трябват ли лекарства или не.
Иначе е добре да се осигури спокойствие на детето, да не се насочва вниманието му към тика.


# 12
Здравейте!Дъщеря ми е на 2г.5м.и от около две седмици започна да присвива едното оченце. Заведох я на преглед при офталмолог и се установи, че няма проблеми със зрението, а става въпрос за детски тик. Не е ясна причината за появата на тези тикове. Може да се наложи консултация с детски психолог. Дали да не изчакам и да видя няма ли да изчезне спонтанно?

# 13
  • Мнения: 3 405
Наблюдавай я и не й насочвай вниманието към това. Тя е мъничка още. Ако мигането се задълбочи и продължи месеци наред се консултирай с невролог.
Няма нужда от консултация с психолог само заради подобно движение на оченцето, а и то се е появило отскоро.
Съвета ми е да изчакаш и ако няма други причини и проблеми да не бързаш с прегледите. Децата са чувствителни на тема доктори и се стресират при прегледи, а твоята дъщеричка е още малка.
В никакъв случай не разговаряйте пред нея за тик, за мигане и т.н.
 Peace

# 14
Първо да кажа, че ежеседмично посещаваме психиатри, невролози, психолози и логопеди. Някои от тях от доста дълго време, през 6 месеца, някои всяка седмица, с логопед работим всеки ден, той няма логопедични проблеми, с изключение на замъгляването на "ш", "ч", "Ц" и "р". По- скоро логопедката работи с него като психолог,отделно посещава психолог един път седмично, всяка седмица невролози, някои от тях - системно. Детето си ги знае по имена, кой за какво му служи и сутрин пита днес при какъв специалист ще ходим и всяка вечер обещава, че повече няма да пляска, защото аз плача редовно, като гледам как го поглеждат хора и съседи...Според една от психиатърките и една психоложка има генерализирано разстройство на психичното развитие. При тях го заведохме на 3 години и половина, когато беше посещавал детска градина за около седмица, където отношението към него е било ужасно, децата са се държали лошо с него, тъй като той е по- срамежлив и затворен, а учителките са го били през ръцете и са му казвали неща от сорта "Ще ти отрежа езика, ще ти отрежа ръцете". След като го взех с кърваво личице на 8-ия ден, естествено повече в тази градина не го заведох, но тръгмахме веднага по специалисти, защото намали говора и започна да се бие през ръцете, както са го били в градината и да повтаря:' Лош, лош"..Психоложка ни посещаваше почти ежедневно в къщи и за около няколко месеца съ възстанови нормално говора. Според един от добрите невролози тук , в София, така се държи поради неправилно възпитание. Според друг невролог е чиста хипеактивност, но ни изпраща при още една невроложка, доцентка, за да започнем медикаментозно лечение. Според една друга психоложка, диагнозата му е"Тревожност, поради нервна бременност", защото пък аз, в интерес на истината, наистина имах ужасно нервна бременност, а според една друга психоложка е Аспергер. Излишно е да ви казвам, че съм се видяла в чудо и..търся единствено изход, независимо кой какво име ще измисли. Всеки ден работя с него вечер, като се прибера от работа, и правим по една от задачите на "Моливко" за неговата възраст и му става все по- интересно, но пусто му пляскане ни пречи да се вгради в каквато и да е среда, защото вдига шум , а той иска вече и в същото време осъзнава, че това е лошо, но не може да го контролира. На 5 години и половона е, след 2 трябва да буде ученик и направо не знам какво ще правим. Та затова го кръстих тик, ако можем това да преодолеем...почти сме решили проблема.

Общи условия

Активация на акаунт