Вреди или помага Утрогестана

  • 12 753
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте момичета, имам следния малко глупав  Embarassed въпрос. Вреди ли приемането на Утрогестан през първите три месеца от бременността? Плюсовете ли са повече или минусите?
Аз съм в 8 г.с. и пия орално два пъти на ден Утрогестан, 3 пъти Но-шпа и през три дни ми бият Прегнил мускулно.
Някъде бях прочела мнение на форумка от Щатите, която каза че там изобщо не препоръчват приемането на Утрогестан и сподели за увреждания в плода.
Аз имам доверие на моя лекар и все пак не мога да не си задавам въпроси.
Моля ви, ако някоя от вас има или е имала подобна терапия нека сподели своя опит.
Благодаря ви

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 351
Не пречи а помага.

# 2
  • Мнения: 9 063
В Щатите нещо ги хапят главите Crazy
Слушай си лекаря и всичко ще е наред, особено щом му имаш доверие Wink

# 3
  • Мнения: 4 399
Ами има странични ефекти, истина е. Но лекарят ти би трябвало да прецени дали рискът от странични ефекти или терапевтечният ефект е по-голям.
Доста лекарства ти дават. Каква е причината?

Ето нещо за страничните ефекти на прогестерона по време на бременост:

§         Pregnancy.

§         In Hungary where 30% of all pregnant women were given hormonal support therapy with progestogens during the early 1980s, a case-control study suggested that there was a causal relationship between such treatment and hypospadias in their offspring. (1) Reports of abnormalities in infants following exposure in utero to progestogens have included hypospadias (2) with norethisterone and hydroxyprogesterone; other genito-urinary anomalies with dydrogesterone (3) and hydroxyprogesterone; (4) tetralogy of Fallot (5) and adrenocortical carcinoma (6) with hydroxyprogesterone; fetal masculinisation (7) with norethisterone, noretynodrel, and ethisterone; and meningomyelocele or hydrocephalus (8 with norethisterone and ethisterone. For further details see under Pregnancy in the individual monographs. For the effects on the fetus when progestogens are used as contraceptives, see Ref.. For the risk of ectopic pregnancy with progestogen-only contraceptives, see Ref..

Последна редакция: вт, 10 яну 2006, 13:35 от Vjara

# 4
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Vjara, вземи трясни един превод на две на три, щото малцина го владеят английски така, че да разберат какво пише в статията.

# 5
  • Мнения: 3 376
Аз лично съм убедена, че нито за майката, нито за плода са добри тези хормонални лекарства. Точно за това съм против това безразборно изписване на препарати от много гинеколози, на принципа "не знаем има ли проблем и какъв е той, обаче за всеки случай на ти Утрогестанче/Дуфастонче/и т.н. пък може и да стане нещо". ОБАЧЕ ако наистина се налага да се пият, в смисъл - има нужда да се регулира даденият хормон, трябва да си се пият. Да речем при дефект на лутеалната фаза наистина има нужда от Дуфастон. В противен случай обаче си е чисто тровене на организма.

# 6
  • Мнения: 1 733
Someona, Утрогестан не вреди, даже напротив - укрепва бременността. Аз имах кръвотечение в 5 г.с. Лекарката ми предписа утрогестан, който поставях вагинално сутрин и вечер до края на 12-та седмица и ми помогна. Не се притеснявай! Бебо ще е добре Simple Smile

# 7
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
someona, поради какви съображения ти ги предписа доктора тези работи. Гледам, че и прегнил ти бият.

# 8
  • Мнения: 7 718
Няма безвредни лекарства, но понякога лекарят преценява плюсовете и минусите, ползата и вредата, и взема най-правилното решение за теб.
Ако не взимаш изписания ти утрогестан и стане нещо с бременността ти, ти винаги ще се обвиняваш.
Ако взимаш изписаният ти утрогестан и родиш увредено дете винаги ще се обвиняваш, че това е причината.
Така, че решението е само твое.
През първата си бременност на мен ми изписваха много прогестерон и детето ми се роди живо и здраво.

# 9
  • Мнения: 2 120
Помага, така съм чела аз. И потвърждавам всичко изписано от момичетата. Успех.

# 10
  • Мнения: 2 123
По принцип е вярно, че няма безвредни лекарства. Повечето лекарив България предписват утрогестан без да правят каквито и да е изследвания на прогестероновите нива в организма на бременната. Преценяват го явно по друг начин - доколко бременността е рискова и застрашена от спонтанен аборт... Синтетичният прогестерон /в това число утрогестана и дуфастона/ се дават масово в България. Разгледай само отчетните теми. И при най-малките оплаквания различни от "класическото придърпване" докторите го предписват, за да се застраховат. Щом пиеш прогестерон и отделно ти се бие такъв явно си имала предхождаща неуспешна бременност или имаш кървене и отлепяне сега в съчетание с ранни контракции /но шпато се дава за успокояване на тези болки/, заради което лекарят действа превантивно. Вярвай му.
В заключение ето малко от листовката на утрогестана:
перорално приложение
-пмс
-нередовна менструация следствие на нарушена овулация
-доброкачествена мастопатия
.......
вагинално
- прогестероново заместване при тотален прогестеронов дефицит при жени без яйчници
- допълване на лутеалната фаза при инвитро оплождане
- в случай на заплашващ аборт или предотвратяване на повторни аборти, дължащи се на доказаналутеална недостатъчност
.......
предупреждение
Не се препоръчва употребата на утрогестан по врем ена бременност освен при доказан прогестеронова недостатъчност
...
Дозировка......
.......
В случай на заплашващ аборт или предотвратяване на повторни аборти, дължащи се на лутеална недостатъчност
препоръчва се приложение на 2-4 капсли дневно в апликации до 12 гестационна седмица

специално предупреждение
- повече от половината от ранните аборти се дължат на генетични увреждания
- инфекциозни заболявания и механични увреждания могат да предизвикат преждевременни аборти. В такъв случай ефектът на прогестерона ще бъде само да забави изхвърлянето на умрелия плод /или прекъсването на неразвиваща се бременност/

# 11
здравей, someona!
аз бях на абсолютно същата терапия като теб. Един господ знае защо. Може би най-точно се изрази Гризката - "не знаем има ли проблем и какъв е той, обаче за всеки случай на ти Утрогестанче/Дуфастонче/и т.н. пък може и да стане нещо".
Преди да ти разкажа накратко - искам да подчертая всеки случай е ИНДИВИДУАЛЕН. И нямам за цел да те плаша, да ти разказвам ужаси и прочее... Повярвай ми - природата си знае най-добре работата! А това което зависи от теб - е да бъдеш спокойна и за нищо, ама за нищо да не се ядосваш!
Великият доктор ме наблъска с тези "застрахователни" мерки, без да има явен проблем. Пих си ги аз мирно и кротко, спазвам всичко, става ми лошо, ама аз си пия - детето е по-важно от всичко. И когато дойде момента да ги спирам (това става постепенно) се оказа, че не е толкова лесна работата... Получих кървене, приеха ме за задържане. Лекарите бяха ужасени от тази терапия и така не можаха да намерят логично обяснение защо ми е била назначена. Продължих да пия утрогестана, разредиха прегнила защото организма ми изживяваше един вид "шок" от липсата им. И когато вече нещата се стабилизираха едва тогава ги спрях. Но преживяното си пазя само за мен...
Сега се радвам на прекрасна дъщеричка. Всичко е блед спомен. Благодарна съм на късмета си да попадна на "истински" лекари, а Великият доктор, вярвам съдбата ще го накаже.

# 12
Момичета, благодаря ви много за вашите отговори и съвети. Наистина имам missed abortion в 8 г.с. преди около 5 месеца. Сега имах кървене още в началото на шестата, което изчезна преди няколко дни. Лошото е, че на листовката се препоръчва приемането на утрогестан на гладно и аз пия първото  хапче сутрин, но след това започва да ми се гади ужасно. Моят лекар ми обясни, че ако не се налага по финансови причини да спра прегнила (всяка инжекция е около 12-13 лв.) да продължавам, тъй като това е най-сигурният "бранител" на бременността. Е и аз продължавам и така до 12 г.с. Никак не е малко.
За мое успокоение преди да започна да пия утрогестан си направих изследване на прогестерона. Резултатът е 83,42 nmol/l при референтни граници: фол 0.48-4.45; лут 10.62-81.28. Споделих това с лекаря по телефона, тъй като докато излязат резултатите вече бях започнала да пия утрогестан. Той каза, че тези референтни граници не се отнасят за  бременност, но за съжаление никъде не успях да открия такива при бременност. При последния преглед поисках да му покажа резултата, но той заяви, че не го интересува. А бях прочела в листовката, че се предписва само при ДОКАЗАНА ПРОГЕСТЕРОНОВА НЕДОСТАТЪЧНОСТ.
Това е всичко.
Лали, наистина си абсолютно права. Искаме да се доверим на специалистите, защото те са тези, които знаят най-добре, но в същото време ни измъчват въпроси и ни налягат притесненията.
Тази толкова очаквана бременност ме изпълва само с притеснения и тревоги. Два пъти бях истински щастлива - когато разбрах, че съм бременна, и този понеделник, когато доктора каза, че досега е бил много притеснен, но че според него нещата се развиват добре.
Много дълго стана, съжалявам ако съм ви досадила. Чувствам се наистина добре, че има с кой да споделям всички тревоги. Благодаря ви.  newsm51

# 13
  • София
  • Мнения: 6 356
утрогестан изписват масово във втората фаза на цикъла и след установяване на бременност - в първите няколко седмици, а доста лекари практикуват и до 12-та г.с.
удивена бях да прочета в www.safefetus.com, по повод на тази дискусия, че прогестеронът бил вреден в начална бременност. има някакво недоразумение, според мен.

но това, дето ти дава Прегнил, не го разбирам. никога не съм чувала да слагат профилактично Прегнил в ранна бременност. обикновено при АРТ процедури (инвитро, икси, инсеминации) понякога слагат по 2-3 инжекции Прегнил през втората половина на цикъла, но повече - не!
чувала съм да слагат Прегнил на жени, приети в болница поради кървене и заплашващ аборт, но не и ей-така просто...

# 14
Благодаря ви за отговорите. Като се размислих реших да разредя Прегнил-а. Сега ми бият понеделник и четвъртък по една ампула 5000 единици. Ще пропусна днешната и ще отида в понеделник.
Дано вдимам правилното решение, но наистина мисля, че е прекалено два пъти седмично.

Общи условия

Активация на акаунт