Връщане на майчинсвото след като сме се върнали на работа

  • 497
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 125
Здравейте! Мисля когато синът ми навърши 1 годинка да се върна на работа, че с това мизерно майчинство не се живее. Ще прехвърля майчинството на свекървата. Но се чудя дали, ако възникнат някакви проблеми с работодателя ми, ще мога да се върна пак по майчинство Thinking Имам ли право по закон? В кодекса на труда не намирам отговор на въпроса си. До сега не съм имала проблеми с работодателя си, но все пак толкова време ме е нямало, че може да реши, че може и без мен и бързо да си измисли предтекст покрай детето... А също разбрах, че ако работя 10 дни трябва да ми изплати и платения годишен отпуск, който в моя случай е 20 дни на година. Та въпросът ми е, колко месеца трябва да съм била по майчинство и втората година, за да ми плати и 20-те дни за нея?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Здравей, mama08! Няма никакви проблеми, след като веднъж си се върнала на работа и си прекъснала майчинството, когато (ако) решиш отново да излезеш в майчинство. Що се касае до отпуска ти за изтеклата година - той ти се дължи, т. е. можеш да го ползваш, но не ти се изплаща - обезщетение за неизползван платен годишен отпуск се изплаща само при прекратяване на трудовото правоотношение.

# 2
  • Мнения: 574
За отпуската е важно да имаш 10 работни дни в предходния месец. Ако има някъкво увеличение и шефът ти желае,може да ти атестира заплатата. Но важно е да са поне 10 дни в предходният месец. Другите 20 дни се разделят на 12 месеца и колкото си била в майчинство.
20:12=1,66 дни на месец. Ако си била 4 м- 4 по 1,66=6,64дни/7дни/
Ако после пак искаш може да се върнеш в майчинство,но ще ти трябва молба.Мисля,че и за сегашното ти връщане е необходима пак молба.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Ancheto, изобщо не е необходимо да имаш 10 дни, изработени предходния месец, за да ползваш отпуска си. Но, тъй като парите, които ти се плащат по време на отпуска са на база последните реално отработени 10 дни, е по-добре да има връщане на работа за поне 10 дни - за да може базата, върху която се изчисляват да е по-висока.
Изобщо не можах да разбера за какви деления на 20 дни говориш! Отпускът се ползва в пълен размер!!!

# 4
  • Мнения: 574
Ancheto, изобщо не е необходимо да имаш 10 дни, изработени предходния месец, за да ползваш отпуска си. Но, тъй като парите, които ти се плащат по време на отпуска са на база последните реално отработени 10 дни, е по-добре да има връщане на работа за поне 10 дни - за да може базата, върху която се изчисляват да е по-висока.
Изобщо не можах да разбера за какви деления на 20 дни говориш! Отпускът се ползва в пълен размер!!!
Не съм го написала ясно.Имах в предвид това ,че може да е повишена заплатата и трябва да работи поне 10 дни в предходния мезец,за да вземе на новата заплата отпуската.
Колкото за другата си абсолютно права smile3521/аз изведнъж се обърках с допълнителните за вреден и опасен труд дни.те така се дават/, тя можеш да не си я вземаш още ако не е изтекла годината. Така може да остане за друг път, но не по-късно от м.юни следващата година.
Извинявам се за грешките Embarassed

# 5
  • Мнения: 125
A след м. юни губи ли се отпуската. Мисълта ми е следната: сънът ми (живот и здраве) ще навърши 2 години през февруари 2007, но ако си изкарам и двете години майчинство, то неминуемо ще трябва да си взема отпуската за 2005 г. след м. юни 2006г.
И още 1 въпрос: ако се върна на работа след като синът ми навърши 1 годинка, но поради някакви причини (недай си Боже) се прекратят трудовите ни правоотношения между мен и работодателя, мога ли да се върна по майчинство и как ще ми се изплаща то? В момента си го взимам от работодателя.
Благодаря и на двете ви за отговорите! smile3525

# 6
  • Мнения: 125
Има ли някой, който може да даде отговор на въпросите ми? Благодаря!

A след м. юни губи ли се отпуската. Мисълта ми е следната: сънът ми (живот и здраве) ще навърши 2 години през февруари 2007, но ако си изкарам и двете години майчинство, то неминуемо ще трябва да си взема отпуската за 2005 г. след м. юни 2006г.
И още 1 въпрос: ако се върна на работа след като синът ми навърши 1 годинка, но поради някакви причини (недай си Боже) се прекратят трудовите ни правоотношения между мен и работодателя, мога ли да се върна по майчинство и как ще ми се изплаща то? В момента си го взимам от работодателя.
Благодаря и на двете ви за отговорите! smile3525

Общи условия

Активация на акаунт