Нещо интересно за болезнената овулация

  • 21 554
  • 9
  •   2
Отговори
  • Мнения: 957
Тъй като при мен тя се появява доста често се разрових из интернет и ви преведох ето това:

Нормално нещо ли е болезнената овулация?

Всички жени са свикнали с болките в корема, главоболието,  подуването, запек или диария, които предхождат и съпътстват настъпването на менструацията всеки месец. При някои жени, обаче се появяват болки по средата на цикъла или т. нар. Болезнена овулация. Това е абсолютно нормално и изненадващо често явление. Болезнената овулация или болките по средата на цикъла засягат около 20 % от жените. Въпреки че болките изглеждат така като че ли нещо не е наред,  Болезнената овулация рядко представлява сериозен проблем.

Повечето жени, изпитващи болезнена овулация съобщават най-често за болки, които започват като прорязващи, след което преминават в тъпи болки, и които могат да продължат около ден. При някои жени болката може да бъде толкова остра, че да се затрудни движението. Такава болка често се бърка с възпален апандесит. Понякога Болезнената овулация може да бъде съпроводена с гадене или с леко прокървяване (зацапване). При повечето жени симптомите на болезнената овулация продължават около 6-8 часа, но има случаи, при които неразположението продължава между 24 и 48 часа.    
Когато болките в долната част на корема са локализирани предимно едностранно, то в най-честия случай това е дясната страна. Те могат да се появят по време на полов контакт или да настъпят в резултат от него, по време на физически упражнения или други дейности свързани с натоварване. В допълнение към тях някои жени се оплакват от често уриниране, или засилване на гастро-ентерологични оплаквания. Болезнената овулация може да се появява всеки месец, но най-често се случва на всеки трети или четвърти цикъл.

Кои са причините за болезнената овулация?

Счита се, че причината за болките по средата на цикъла е изтичането на малко количество кръв от яйчника, по време на овулация. Тази кръв, която по-късно се резорбира причинява дразнение на коремната кухина, което от своя страна причинява болка. Силата на болките се определя от индивидуалната поносимост на жената на болка, както и от количеството кръв, изтекло в коремната кухина, както и от други фактори като например разстоянието между стените на коремната кухина и яйчниците, което може да повлияе върху силата  усещаното неразположение. Болезнената овулация сама за себе си не води до по-сериозни медицински проблеми, но други проблеми като поликистозни яйчници или  ендометриоза могат да се явят също причина за появата на болки. В такъв случай проблемът болезнена овулация е добре да бъде обсъден с лекар.

# 1
  • Мнения: 9 077
Благодаря ти за статията, а и за това че си се потрудила да я преведеш Heart Eyes
Интересна е...

# 2
  • Мнения: 303
Ами аз преди доста време четох нещо по темата за болките в средата на цикъла, че може да са симптом на ендометриоза /по-точно режеща моментна болка/.
Четивото беше на ниво блондинка - демек не се споменаваше овулация просто средата на цикъла и обясняваха, че е новооткрито заболяване и един от симптомите е тази болка, освен болезнена менструация и разни други. Обясняваха, че много трудно се диагностицира. И трябва да е било преди сигурно 10 години... или там някъде.
Това обаче не ме прати на доктор, а си зарових главата като щраус .. и все още се надявам да не съм от "щастливките" с тази гадост /разбирай не съм си извадила главата от пясъка/.

# 3
  • Мнения: 7 716
Благодаря ти. Laughing

# 4
  • Мнения: 902
Много мерси за превода и информацията.Аз съм от "щастливките" с болки и кървене при овулация.

# 5
  • Мнения: 1 612
Благодаря за статията!
 newsm10

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И аз благодаря   bouquet

В тези 20% съм Close с болки от 6-8 часа, до 12 часови. Просто е ад. Без но-шпа не мога... Sad
Хубавото е, че тези болки при мен не са причинени от някакъв проблем Peace, а са по-скоро наследствени. Майка ми е била и тя така, само че с леко кървене... Tired

# 7
и аз имам същия проблем, но гинекологът ми не ми обясни че лекото кървене е в следствие на това Rolling Eyes да не си блъскам главата за това поне! Embarassed
благодаря за инфо-та  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 951
Със сигрност е много нпериятно и овулацията да е болеzнена, но от друга страна си е предимство zа бебеправеЩите, zнаят точно кога  е момента  Grinning

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Със сигрност е много нпериятно и овулацията да е болеzнена, но от друга страна си е предимство zа бебеправеЩите, zнаят точно кога  е момента  Grinning

така е, но предимството е веднъж( аз лично точно така заченах сина си) или дваж, а овулациите са доста през годините Wink

Общи условия

Активация на акаунт