Първи клас в Пловдив - "Душо" или "Паисий"

  • 1 672
  • 5
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Тази есен ще си имаме първокласничка и се чудим къде да я запишем. Колебаем се между "Душо Хаджидеков" и "Паисий Хилендарски" (и двете са ни наблизо). Моля, ако някоя мама от Пловдив има впечатления от някое от тези училища, да ги сподели. Нямам амбиции детето ми да е в елитно училище, а просто да е с деца от квартала и да може да се връща само и пеш.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 748
Знам, че няма да съм ти в голяма полза, защото ще споделя отдавнашен опит от моите ученически години, но все си мисля, че надали нещата много са се променили, особено за "Душо", защото си е малко училище. В смисъл като цяло образованието западна и мисля, че кризата най-засегна по-малките училища. Ако си учила в Пловдив, може би знаеш, че откъм база, а и учители, "Паисий" винаги е бил по-добре. Не искам да засегна някои майнички (и аз се имам за такава, нищо че живея в Софето), но и по съучениците си в гимназията съдя, че тези от "Паисий" си бяха доста по-добре подготвени. Аз учех в "Левски" и по разните му лагери и състезания вечно биехме отборите на "Душо" и "Пайсий" Crazy
Успех в избора!

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз имам и отдавнашен, и съвсем скорошен опит с "Душо Хаджидеков". Не знам точно къде живееш, но е добре да разбереш в района на точно кое от двете училища си.

Дамата по-горе идея си няма за какво става дума, като говорим за Душо Хаджидеков. Аз съм завършила това преди години, брат ми също. От моите съученици и познати навремето, само който не кандидатства в елитна гимназия или техникум, само той не бе приет. А това за мен е добра атестация.

Душо Хаджидеков се води за едно от трите най-елитни училища в града и да попадне детето ти там си е постижение. Подготовката е на много високо ниво. На олимпиадите по математика от миналата година за до 8 клас първите 10 места са на негови възпитаници, оттам нататък започват останалите безброй училища в града. Натоварването там е доста голямо обаче. Освен това, отдавна местата са заети. Говоря ти за тази година. Молбите са започнали да валят там още от 17.09. Сега вече никой, освен живеещ в района няма шанс. Вчера бях там и говорих с директора. Племенникът ми искат да се запише там, живее на "Родопи", но няма начин. Вече има 20 резерви. Казаха ни да забравим просто. Сега снаха ми ще се регистрира у нас, за да може да приемат детето.

В Паисий има места колкото искаш. Там проблема ти е никакъв. Това смятам, отговаря еднозначно на въпроса кое училище е по-добро. От 100 години се знае, че нивото на подготовка в едното просто няма как да се сравни с нивото на подготовка в другото училище. Аз имам приятелка, която премести детето си от Душо в Паисий, защото то просто не издържаше на темпото. Затова си помисли точно какво искаш за детето си.

Да, Душо е малко училище и когато говорим за деца в малките класове това е изключително предимство. Няма големи, които да ги тероризират, бутат, обиждат, крадат. Няма и съмнителни типове, които се навъртат именно заради горните класове. Училището е добре охранявано, а и базата му по нищо, ама по нищо не отстъпва на Паисий. Още от едно време в това отношение между двете училища разлика няма. Аз съм ходила и в Паисий и това също го знам не от разкази на очевидци.

Но пак ти казвам, в Душо местата отдавна са заети и ако не си им в района - малко вероятно, да не кажа невъзможно, е да успееш.

Ако имаш някакви конкретни въпроси за Душо - питай. Дъщеря ми е първи клас там в момента. Занимални, графици, програми... За Паисий мога само да ти кажа е е доста по-спокойно като натоварване, обучение и изисквания. Моята приятелка, например, е много доволна. Каза, че детенцето й направо си е отдъхнало след напрегнатата програма в Душо-то.  Laughing

# 3
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Благодаря много за отговорите.
За Дара - всъщност ние още през октомври подадохме молба в "Душо", мъжът ми по регистрация е в неговия район ("П.Д.Петков") , а моята регистрация е в района на "Паисий" - на "Капитан Райчо", но напоследък чух доста добри отзиви от бивши учители и ученици и за двете училища и реших да потърся независимо мнение. Иначе моята щерка не е от най-напористите, та според мен и трябва по-строг контрол, който, при нашето работно време, просто не виждам как ще осигурим, а бабите ги върти на малкия си пръст. Май си права обаче, че в "Паисий" по-трудно събират деца, защото доста масирана пи ар кампания са спретнали - то посещения в къщи, в детската градина, коледни картички... Децата на повечето ми приятелки обаче са в малката Лиляна (или както там се казва сега), а аз също съм учила и живяла в онзи район и повечето наблюдения са ми оттам, но сега ми се вижда далечко. Ще видя дали ще се класираме за "Душо" и може пак да опра за консултация до теб.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Малката Лиляна също е добре. И там имам приятелка, която има детенце. Тя е доволна, но не знам подробности. Ако имаш питанки по-нататък - пиши ми на лични. Успех, каквото и да решите.

ПС. Знам за невероятната пи ар кампания, която правят Паисий. Големи усилия полагат, но май не в правилната посока  Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 1 748
Sorry за офф-а, ама то човек да не сподели мнение, и то при положение, че още в началото съм написала "Знам, че няма да съм ти в голяма полза, защото ще споделя отдавнашен опит от моите ученически години"...
Мислех, че форумът е за това - споделяне на преживяно и мнения...

dara, като завършила елитната английска гимназия споделях просто лични наблюдения за знанията и подготовката на съучениците ми, но явно обяснения всякакви в случая са безпредметни

Общи условия

Активация на акаунт