Помагайте, съвсем се уплетох с това късно захранване

  • 803
  • 13
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Ами това е проблема.
Първо кърмих Иво до 6 месеца и почнах да захранвам с пюре от морков, после картоф и после той се разболя и пак минахме само на кърма и така до 7 м и една седмица от когато съм почнала да правя опити да захранвам.
Уви за сега не успявам да го накарам да изяде повече от две-три лъжички и то с цяло театро около него.
Нищо не му харесва. След като свършим с мъките почво да ме гледа жално и да хленчи и докато не дам да суче не спира.
Пробвала съм 1 час след кърмене, после увеличих на час и половина, после на два. Не иска и това си е.
Досега съм давала само приготвени от мен пюрета и е опитвал картоф, морков, чушка, цвекло, оризова каша на Нестле, ябълка и круша - варени.
Какво да правя от тук нататък. Не можах да разбера,  как искащото непрекъснато да суче кърмаче се превръща в злоядо и не искащо да яде твърди храни инатче.
Вече си имам едно у дома дето изкарва цял ден с пакет царевични пръчици и една ябълка. Не искам още едно.
Къде бъркам? Дайте съвет. А и какво още да включвам в менюто.
Купих си пюрета с пуешко на Ганчев и се чуда да давам ли или не, защото пише че имали нищесте, мляко и масло а той не е ял такива неща. Едното има и домати, от кога се даваха домати.
И всичките тези въпроси при условие че съм изчела почти всичките теми за захранването във форума, ама като ми дойде до главата и се омотах Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

# 1
  • Мнения: 3 550
Успокой се! Нали знаеш, че до 1 годинка кърмата е основното ядене на бебоците. Засега нашата задача е да предлагаме, да ги запознаем с различни вкусове, консистенции и т.н.
Когато започна да захранваш, той имаше ли интерес към вашата храна? Може още да не се е осъзнал човекът.
Продължавай да предлагаш, колкото изяде - толкова. Готви малки порции, за да не се ядосваш на хвърленото. В един момент ще прояде.
Може да пробваш да промениш гъстотата на пюретата. Ако са тръгнали зъби, има вероятност да иска да ги начеше с нещо и да не му харесват кашестите неща, които получава.
Аз с пюретата на Ганчев са такова съдържание бих изчакала. Първо въведи поотделно отделните продукти, които те съмняват, нека не ги получава така накуп

# 2
  • Мнения: 449
Деспина, здравей! Ние се познаваме задочно от форума на майските мамчета, ама те повечето са напреднали доста в захранването, та затова аз ще се опитам да ти помогна, щото и аз бях пълна каша в началото/а пък и ние сме от цицоманите/.
1. Примири се с мисълта, че едва ли ще постигнете нещо особено по отношение на количеството поне до годинката/опитните кърмачки ми го потвърдиха/.
2. Защо не пробваш първо с неща, които са близки до сладката кърмичка/аз започнах с каша ориз+ царевица на Фризокрем няколко дни и после плодове пюре, после смесени/, Никола ги обожава.
После напреднах със зеленчуковите пюрета, ама леко-полеко. И досега сме на приливи и отливи. Морковите например хич не ги долюбва. А-а, забравих да кажа, че аз захраних с готовите пюрета на Хип/плодовите са супер/, но зеленчуковите-ужасни. Ники не ще да ги помирише и така започнах да му готвя. Месно дадох за първи път днес, пак на Хип пуйка с царевица и картоф-много е хубаво. Ако искаш, ще ти изпратя моята схема на захранване, ако не друго, поне ще се ориентираш в количествата и часовете, иначе ти вече си повъвела доста неща. Успех и не се притеснявай, нещата ще потръгнат. А пък и ти му даваш всичко необходимо с кърмата, няма начин да умре от глад  bouquet 

# 3
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Спокойно,няма дете,което да не е прояло.Наистина започни с нещо по-сладко,което е по-близо до вкуса на кърмата,оризова каша например или плодово пюре по колкото изяде,не го насилвай.Постепенно премини и към зеленчуците.Недей се нахвърля още на месо,нека стомахчето му свикне с другите храни,въвеждай едно по едно през интервал 3-5 дни,за да следиш за реакция.Все пак до първата година основната храна е кърмата,с другите постепенно се запознава.Детенцето може да е неспокойно ако му растат зъбки и затова да предпочита да суче,а и е по-близо до мама.Успех и стискаме палци.

# 4
  • Мнения: 1 383
Аз съм в абсолютно същото положение. Само че оз прекъсвах захранването 2-3 пъти, било заради хрема, било заради пътуване, докато бебо стана на 6м 20дни. Започнах злополучните си опити точно преди месец. Вчера и оня ден си хапна добре оризова каша С ПРЪСТ. С лъжичката е пълен театър, както казваш. Трябва да си отвори случайно устата като се заиграе, за да му я тикна. А като му давам с пръст отваря уста,вчера изяде доста, на фона на предишните ми опити. Но, както са ти написали тук, аз вече се примирих, че докато не мине на обща храна, ще хапва по малко колкото да се отчетем.
П.с. Погледни темата за пюретата - готови или домашни. Как не ми се случи поне едно бебе, което да яде!

Последна редакция: пт, 13 яну 2006, 09:37 от tsveti7

# 5
  • Мнения: 2 051
Сакън, не давай пюрета на Ганчев, ако можеш изобщо, а особено в началото на захранването. С пуйка има нелоши пюрета на Хип, ако няма как да си го приготвиш сама.
Иначе как суче човекът? Със същия апетит или намалял? Ако сега суче по-малко остави го да стигне до старото темпо и тогава пробвай с друга храна. Ако суче яко спри за няколко дни всички твърди храни да ги позабрави. После му дай нещо, което сравнително най-добре е приел, но съвсем по малко, все едно започвате за първи път. Аз бих опитала и със суров плод.

# 6
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 438
да се възползвам от темата  Embarassed знаете ли как се приготвят сушените сини сливи за направа на пюре?

# 7
  • Мнения: 1 737
да се възползвам от темата  Embarassed знаете ли как се приготвят сушените сини сливи за направа на пюре?

Накисват се от предната вечер във вода и на следващия ден се отсранява костилката и се пасират самостоятелно или в някоя каша или пюре(по-препоръчително е да се ядат самостоятелно, но ако бебо не ги иска така...).
Аз така ги правя, понеже съм голям противник на сварените плодове.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Благодаря ви за отговорите момичета.
Проблема е че ние си нямаме село и домашните пюрета ги приготвям от зеленчуци купени от пазара за които просто не знам как са произведени.
Ведра и аз бих искала да давам и Хип, Септер и Нестле и въобще всякаквите му там качествени пюрета, но просто нямам финансова възможност за това. Дори и пюретата на Ганчев ни идат в повече на бюджета.
Най-добре е с домашни, но с напредването на зимата почвам да се притеснявам от предлаганите на пазара зеленчуци.
AQ, благодаря за информацията за сините сливи. Звучи интересно. Може би ще пробвам по нататък.
Моят въпрос беше основно какво да въвеждам още.
Мога ли да давам домат, тиквички, броколи и време ли е вече да давам месо.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мога ли да давам домат, тиквички, броколи и време ли е вече да давам месо.
Ако ще даваш от сегашните пластмасови домати,по-добре изчакай - иначе сготвени в манджа каквито ползваш за готвене (не пресни) може според мен (доматите,макар че на много места ги водят алерген,са широко застъпени в нормалната средиземноморска диета и от тази гледна точка аз лично си давах на дребната без притеснение лятото,когато беше на вашата възраст).
Тиквички и броколи може.

# 10
  • Мнения: 1 327
можеш да изтеглиш списъци за захранване от тук:
www.interclass.dir.bg/ati/ZAHRANWANE.ace

текста по-долу е свален от http://www.ma-mabg.com/forum/viewtopic.php?t=175
Написано от smiley

Цитат
Преведох тази статия от тук http://www.askdrsears.com/html/3/T032000.asp. Дано да ви хареса 

ЗАХРАНВАНЕ: КОГА? С КАКВО? И КАК?

Готови ли сте да отворите устата на вашето бебе, за да му представите един нов свят от вкусове? А дали бебето ви е готово за това? Пригответе се за радостите, които ви очакват, както и за мръсотията. Сега вие ще поставите основите на здравословните хранителни навици на вашето дете. Вие не само ще му пъхате храна в стомаха, а ще го запознаете с представата за храненето, която ще остане за цял живот. Имайте в предвид, че година или две вие ще прекарвате повече време в хранене отколкото в каквито и да било други занимания. Така че вие и двамата трябва да се забавлявате с това.

ЗАЩО ДА ИЗЧАКАМЕ? 6 ПРИЧИНИ

Отминаха дните, в които майките пълнеха насила устичките на своите 6-седмични бебета с каша. Сега родителите хранят децата си по схема, която е съобразена с развитието на тяхното дете и която се определя от самото дете. Не бързайте със захранването. Ето няколко добри причини за това:
1.Вътрешностите на вашето дете имат нужда от съзряване. Вътрешностите са филтриращата система на организма, която отделя потенциално вредните съставки и дава път на полезните хранителни вещества. В ранните месеци тази филтрираща система е незряла. Между 4-тия и 7-мия месец Вътрешностите преминават през фаза на бързо развитие. За да предпазят потенциално алергенни храни да навлязат в кръвообращението, съзряващите органи произвеждат IgA, белтък имуноглобулин, който действа като предпазваща боя, покривайки вътрешностите и защитавайки ги от преминаващите вредни алергени. В ранните месеци производството на IgA е ниско – молекулите на алергенните храни свободно навлизат в кръвообращението. След като се озоват там, имунната система може да произведе антитела към тази храна и така да се предизвика алергия. Към шестия-седмия месец вътрешностите са достатъчно зрели, за да могат да филтрират повечето от дразнещите алергени. Затова е особено важно да се отложи захранването, ако има фамилна обремененост от хранителни алергии.
2.Малките бебета имат рефлекс на избутване на храната навънПрез първите 4 месеца рефлекса на избутване предпазва бебето от задавяне. Когато някаква непозната субстанция попадне върху езика, той автоматично я избутва навън. Между четвъртия и шестия месец този рефлекс постепенно отслабва, за да бъде напълно изместен от умението да преглъща.
3.Механизмът на гълтане е недоразвит Друга причина да не бързаме със захранването е това, че езикът и механизмът на гълтане не са готови да работят заедно. Опитайте да дадете пълна лъжичка с храна на едно по-малко от 4 месеца бебе. То ще я придвижва насам-натам в устата си като част от нея може да стигне до фаринкса, друга част ще остане в голямото пространство между бузите и венците, а трета ще бъде избутана навън. Между 4-тия и 6-тия месец повечето бебета развиват способността да придвижват храната от предната част на устата към фаринкса вместо да я оставят да се разпилява в устата и в крайна сметка да изплюят. До 4-тия месец механизмът на гълтане на бебето е пригоден да работи със сукането, но не и с гълтането.
4.Бебето трябва да може да седи В ранните месеци бебето асоциира храненето с прегръщането. Храненето е интимно взаимодействие и бебетата често го свързват със заспиването на ръце или на гърдата. Промяната от меката топла гърда към студената твърда лъжица може да не се посрещне с отворена уста. Храненето с лъжица е доста механичено и липсва интимност. То изисква бебето да седи в стол – умение, което повечето бебета развиват между петия и седмия месец. Не е добра идея да храните кърменото дете с лъжица докато го държите в поза за кърмене. То ще очаква да бъде накърмено, това ще го обърка и то може да откаже храната.
5.Малките бебета нямат с какво да дъвчат Зъбите рядко се появяват преди 6-тия месец и това е още едно доказателство, че малкото бебе е устроено да суче, а не да дъвче. Между 4-тия и 6-тия месец бебетата започват да се слюнчат и точно слюнката е богата на ензими, които помагат на храната да се смели от организма.
6.По-големите бебета обичат да имитират Около шестия месец бебетата започват да харесват да имитират това, което виждат. Те ви виждат да забождате зеленчук на вилицата си и да се наслаждавате докато го дъвчете. Те искат да грабнат една вилица и да направят същото.

КАК ДА ПОЗНАЯ, ЧЕ БЕБЕТО МИ Е ГОТОВО ЗА ЗАХРАНВАНЕ?

Наблюдавайте детето си, а не календара. Освен фазите на развитие, които изброихме по-горе, наблюдавайте още за:
-способност да седи с подкрепа, протяга се и хваща, лапа си ръцете и играчките си
-наблюдава ви как ядете, като следи как вилицата се движи от чинията към устата
-бърка в чинията с храната ви
-имитира ви докато ядете като си отваря устата когато и вие го правите; да взима лъжицата ви не е надежден знак за готовност, защото бебето може да е заинтересовано само от формата й и шума, който издава, а не от храната, която се намира в нея.
-Бебето може да показва и казва. Около 6-тия месец бебетата могат да казват “да” на храната, която желаят като придърпват към себе си лъжицата и “не” като я бутат или си извъртат главата. Очаквайте смесени сигнали докато вашето дете се научи да комуникира. Когато се съмнявате, предложете храната, но не насилвайте.

Изглежда ли бебето гладно за допълнителна храна? Ако вашето дете е задоволено с кърма или формула, то тогава няма нужда да усложнявате живота му като му предлагате друга храна.От друга страна, ако то изглежда незадоволено след хранене, намалява интервалите между храненията и след няколко дни на по-учестено хранене нещата не се променят, то тогава времето за захранване най-вероятно е дошло.

Аз не съм сигурна, че моето бебе е готово. Въпреки това мога ли да му предложа твърда храна?
Ако вашето бебе нетърпеливо отваря уста, за да посрещне лъжицата, най-вероятно то вече е готово и иска да бъде захранено. А ако се обръща настрани, значи не е. Или пък можете да му дадете да играе с лъжицата, за да видите как я пъха в устата си. Запомнете, вашата непосредствена цел е да запознаете бебето с различните по цвят консистенция и вкус храни, а не да го нахраните с тях. Млякото ще си остане основна част от храненето на детето през следващите няколко месеца.
Натоварването на детето с големи порции различни храни ще предизвика отхвърляне от негова страна. В този смисъл, твърдите храни са добавка, а не заместител на гърдата или бутилката с мляко. Обаче ако вие имате 6 до 9-месечно бебе, хранено с формула, което изяжда около 40 унции /1100 гр./ на ден, то е хубаво да се замислите да заместите едно хранене с бутилка с твърда храна.

ЛЮБИМИ ПЪРВИ ХРАНИ
ориз
житна каша
праскови
ечемичена каша
пюре от ябълка
банани
моркови
круши
тиква
авокадо
сладки картофи

С КОИ ХРАНИ ДА ЗАПОЧНЕМ?
Започнете с храни, които е малко вероятно да предизвикат алергия и които приличат на млякото, с което е свикнало детето. Ако вашето бебе е свикнало със сладкия вкус на кърмата, започнете с намачкани банани. Ако бебето е свикнало с по-слабия вкус на формулата, опитайте с оризова каша смесена с адаптирано мляко /или с кърма ако все пак вашето кърмено бебе предпочита оризовата каша пред бананите/. Оризът е най-щадящата вътрешноситте зърнена храна, защото не съдържа глутен, беден е на протеини и има високо съдържание на въглехидрати. Той има хранителен профил, който е по-близък с този на плодовете отколкото като зърно. Смешете кашата с млякото, за да се получи суповидна консистенция и постепенно намалявайте количеството мляко с темпото, с което вашето дете се учи да яде.

КАК ДА ЗАПОЧНЕМ?
Използвайте пръста си за “първа” лъжица. Той е мек, има подходяща температура и бебето е запознато с него. Окуражете бебето да отвори широко устата си. Сложете на пръста си малко храна и насърчете бебето да засмуче върха на пръста ви. След това сложете с пръста си малко храна върху върха на езика на бебето, където се намират много вкусови рецептори. Ако тази храна бъде глътната или поне не се изплюе, опитайте да сложите храна този път в средата на езика.
Наблюдавайте реакцията на бебето. Ако храната се приеме с одобрителна усмивка, то бебето е готово и желае това. Ако храната се върне при вас, придружена с неодобрителна гримаса, бебето може би не е готово за това. Някои бебета правят смешни гримаси само защото това е твърде ново за тях. Какво се случва в устата е по-добър индикатор за това дали бебето е готово или не. Ако то отвори устичката си дори и за секунда опитайте отново. Дори и храната да излезе отново навън то може да е защото бебето все още се учи да държи устата си затворена докато преглъща. Отхвърлянето на храната може да е и признак, че все още рефлекса на отблъскването на храната не е отшумял и бебето не може да придвижва храната навътре и да я гълта. Ако вашето бебе просто седи с отворена уста, объркано от храната, попаднала върху езика му, то най-вероятно все още има проблем с рефлекса на отблъскване. Дайте му време да се поупражнява. А ако и след това не знае какво да прави с храната в устата си, изчакайте седмица или две преди да опитате отново.

Първата лъжица: Съветваме ви първата лъжица на бебето да е вашият пръст. Той е мек, с подходяща температура и детето е запознато е него. Освен това така вие можете да усетите дали храната не е прекалено топла. Малко бебета предпочитат да започнат храненето си с метална лъжица. Метала задържа топлината и бебето трябва да чака дълго докато храната изстине. Гладното бебе се дразни от това. Пластмасовите лъжички с меки заоблени ръбове са най-добрия избор – безшумни са когато се ударят или изпуснат. Използвайте здрави пластмасови прибори, които могат да издържат на ударите в таблата на стола за хранене.

КОЛКО ХРАНА ДА ПРЕДЛОЖА?
Ако вашето бебе нетърпеливо приеме първата храна, следващия път предложете малко повече. На тези първи хранения вашето дете може да глътне само лъжичка или две. Постепенно увеличавайте количеството, което давате на детето докато достигнете до ¼ чаена чаша. Запомнете, че целта ви е да запознете бебето с новата храна, а не да го нахраните с нея. Както при всички фази на развитие вашето дете може да направи две крачки напред и една назад. Очаквайте странни реакции. Бебето може да изяде няколко лъжици днес, и само една на следващия ден. Бебето може един ден да харесва праскови и да отказва банани, а на следващия да отхвърли прасковите и да излапа бананите. Това е част от играта! Отпуснете се и осъзнайте, че вие не можете да контролирате всяка хапка. Не насилвайте, а хранете детето. Вашето бебе знае кога е достатъчно. Наблюдавайте сигналите, които то ви дава, за да спрете:
-бебето свива устни, затваря си устата и извръща глава от приближаващата се лъжица
-бебето се обляга назад в стремежа си да избегне лъжицата
сигнал за желание за още е ако бебето съзнателно се приближава към лъжицата или иска да я грабне от ръката на този, който го храните

Вземете под внимание това, че твърдите храни са добавка, а не заместител на кърмата или формулата, които са по-добре балансирани в хранително отношение от всякаква друга храна. Това е от особена важност за кърмените бебета. За кърменото бебе е важно захранването да става бавно, така че твърдите храни да не заместят кърмата. Освен това храните, изядени в ранна възраст могат да нарушат цикъла на търсене и предлагане и по този начин да доведат до намаляване на кърмата.

ПО КОЕ ВРЕМЕ НА ДЕНЯ Е НАЙ-ДОБРЕ ДА СЕ ВЪВЕДЕ ХРАНАТА?
Предлагайте новата храна сутрин. Ако по някаква вероятност бебето е алергично към дадена храна, неразположението ще отмине до края на деня. Ако предлагате новата храна вечер рискувате бебето да се буди от болка през нощта. От друга страна предлагайте храната, когато детето изглежда най-гладно, скучно му е или и двамата имате нужда от лека закуска или от нещо интересно за правене. Сутрините обикновено са времето, когато бебето е най-гладно и в настроение за социални дейности, включително и хранене.
Ако кърмите, опитайте да предложите храната към края на деня, когато кърмата ви е в най-малко количество и бебето ще е по-нетърпеливо да яде. Хранете бебето между кърменията, не веднага след кърмене, защото твърдата храна може да попречи на усвояването на някои хранителни вещества в кърмата.
Изберете част от деня, когато не бързате, защото размотаването, цапането, плюенето, пръскането, мазането и изпускането е част от играта, наречена хранене. Забравете за бързото хранене. Запомнете, че храненията са едновременно снабдяване с храна и социално изживяване. Отделете време и се насладете на този етап от храненето.

Моето бебе харесва каша и банани. С какви храни да продължа?
Изберете собствен начин да преминете от течни към по-гъсти храни като в това време увеличавате броя на храненията и количеството на храната. В началото ще предлагате храната само веднъж на ден, но в продължение на няколко месеца вие ще слагате детето на масата толкова често колкото и вие самите. Бебетата са различни в своите предпочитания и готовност за хранене и е трудно да бъдат поставени строги правила за консистенцията, количеството и вида на храната. Ето обаче някои предложения от моята практика като педиатър за хранене на бебе от 5 до 8 месеца:
Банани. Поради това, че са сладки и гладки на консистенция, зрелите банани наподобяват майчиното мляко, което ги прави идеалната първа храна. Те са едни от малкото плодове, които могат да се сервират сурови. Оставете банана да узрее добре преди да го сервирате на бебето /кората му трябва да е покрита с кафяви точки/. След като го обелите, го нарежете и намачкайте с вилица, като можете да го сервирате чист или смесен с кърма или формула, за да стане по-течно. Бананите са чудесно бързо ядене за родителите и бебетата.
Зърнена каша. Започнете с оризова или ечемичена каша, които са най-малко алергенни. Не сервирайте каши, миксирани от повече продукти преди да сте пробвали всеки един от тях поотделно, за да сте сигурни, че бебето не е алергично към нито един от тях. Оризът е почти 75% въглехидрати и 7% протеини. Кашите, богати на протеини, като например соевите, могат да съдържат до 35% протеини. Кашите, направени специално за бебета са обогатени с минерали като калций и фосфор, както и с витамини от групата В и желязо. Започнете с ¼ чаена лъжичка каша, увеличете до една супена лъжица и т.н. Прибавете кърма или формула докато получите желаната гъстота. Кашата сама по себе си е доста слаба на вкус и може да бъде отказана от бебето. След като сте се убедили, че детето ви не е алергичо към определен плод, вие можете да експериментирате като комбинирате различни плодове в различни консистенции. Кашите много често се използват за напълване на стомахчето на бебето и така да се удължат интервалите между храненията и дори, за да спи по-дълго през нощта. Това е неблагоразумно. Кашата съвсем не е толкова хранителна като кърмата или формулата. Освен това тази практика рядко проработва.
Круши. Крушите са лесносмилаеми и имат мек вкус, идеален за бебетата. Както повечето плодове, те са съставени предимно от въглехидрати и са добър източник на калий и витамини А и С. Пюретата от круши и ябълки са взаимозаменяеми.
Ябълки. Ябълките са идеален пръв плод. Те са бедни на лимонена киселина, която би могла да доведе до алергични реакции при някои бебета. Сварете обелените и почистени ябълки с две супени лъжици вода на умерена температура докато омекнат. Намачкайте ги до гладкост. Пюрето от ябълки може да бъде комбинирано с различни храни като например каша. Суровите ябълки са трудни за дъвкане и преглъщане за бебетата под 1 годинка и има опасност от задавяне.
Моркови. Сготвените моркови са добър източник на витамин А и бета каротин или както мама обичаше да казва, морковите подобряват зрението. Обелете, нарежете на кръгчета и сварете морковите докато омекнат без да прибавяте подправки, сол, захар или масло. Намачканите сварени моркови обикновено се приемат добре от бебетата. Кубчетата сварени моркови пък са добра храна за ядене с пръсти след 8-мия месец. Избягвайте суровите моркови, които могат да причинят задавяне.
Сладки картофи и тиква. Бебетата харесват сладките картофи и тиквата заради техния вкус и цвят. И двете са богати на бета каротин. Сладките картофи съдържат витамин В-6, който помага на организма да усвои въглехидратите, протеините и мазнините, нужни за здрава кожа, нерви и циркулация. Тиквата снабдява с калий и други хранителни вещества. Морковите, тиквата и сладките картофи могат да бъдат бързо сготвени в микровълнова печка с минимална загуба на хранителни вещества. Сладките картоси са най-удобни в това отношение: измивате, сварявате за 7-8 минути и сервирате. Можете да ги смесите с грах, моркови или тиква.
Авокадо. Авокадото със своята мека и кремообразна консистенция също е идеална храна за бебетата. Бедно на натрий и без холестерол, авокадото съдържа ценни хранителни вещества като витамин А и В-6, фолиева киселина, фосфор, магнезий и желязо. Авокадото съдържа повече калий от 45 вида други плодове, сокове или зеленчуци в това число банани, праскови, моркови, зелен боб. Освен това са единствените плодове, които съдържат мононенаситени мазнини, които са от съществено значение за развитието на бебето. Авокадото е по-калорично от всички други плодове или зеленчуци. Това е добре за бебетата. Узрелите авокадо могат да бъдат сервирани сурови. За разнообразие могат да бъдат миксирани с ябълка, круша, тиква или сладки картофи.

Отпуснете се и се забавлявайте докато храните детето си. След 4-тия месец бебетата доста проницателно разчитат изражението на лицето на техния родител. Ако сте нетърпеливи да нахраните детето си, то също ще бъде нетърпеливо. Подходете към храненето като към поредното социално взаимодействие, на което и двамата да се насладите.

Чувала съм, че е по-добре да се започне със зеленчуци, а не с плодове. Вярно ли е това?
Някои специалисти препоръчват зеленчуците да се въведат преди плодовете така че бебетата да се научат, че храната не винаги е сладка. Това е една от тези хранителни директиви, които звучат добре на теория, но много от нас, които са хранили много бебета са открили, че е трудно да бъдат приложени на практика. Преди всичко бебетата са родени с усещане за сладост. Техните малки езичета са по-богато снабдени с рецептори за сладко. Това има смисъл тъй като майчиното мляко е сладко и кърмените бебета с по-малко желание приемат слабия вкус на зеленчуците отколкото бебетата, хранени с адаптирано мляко. След като няма причина да се съмняваме, че плодовете са по-малко хранителни от зеленчуците, много родители предпочитат да започнат с тях. Освен това хранителната стойност на първите храни е от второстепенно значение; основната цел на първите хранения е да научат бебето да гълта различни по консистенция храни. Твърде вероятно е да постигнете по-голям успех в това отношение с плодове, а не със зеленчуци. Когато започнете да предлагате зеленчуци, започнете първо със сладките като моркови и сладки картофи. Ако вашето бебе хареса зеленчуците, по-добре за вас! Не се притеснявайте, ако бебето се отнесе към зеленчуците с по-малък ентусиазъм отколкото към плодовете. То най-вероятно ще започне да ги харесва, ако вие продължите да му ги предлагате.

Как да разбера, че храната разстройва моето бебе?
Започнете с храна от една съставка и предлагайте нова храна с интервал поне една седмица след предишната. Ако вашето бебе има реакция, вие ще знаете от какво е. Най-честите признаци за алергия към храна са следните:
подуване и газове
червен обрив по лицето
течащ нос или воднисти очи
диария или слузести изпражнения
червен обрив около ануса
нервност
повръщане или повишено слюнкоотделяне

Ако имате фамилна обремененост от хранителни алергии или сте особено загрижени в това отношение, си водете дневник, което не само ще ви подскаже какво предпочита детето ви, но и ше ви помогне да прецените по-лесно кои симптоми са причинени от кои храни. При смяната на храните очаквайте да се промени и цвета, консистенцията и честотата на изпражненията. Това е съвсем нормално и не е признак на алергия към храната. Можете да забележите дори парченца храна в изпражненията на бебето, също така цвета може да се промени според храната – червени изпражнения след червена храна като цвекло, и жълти изпражнения след моркови. Бебета, които ядат повече банани или ориз могат да се запекат. След като вътрешностите на вашето бебе съзреят достатъчно, че да преработват по-съвършено храната, изпражненията няма да се променят толкова често в зависимост от храната.

Каква храна да предлагам за закуска, обяд и вечеря?
Няма никаква разлика в хранително отношение кога какво ще предлагате на вашето бебе тъй като бебетата нямат понятие за закуска, обяд и вечеря. Какво ще сервирате има по-голяма връзка с това с какво време и енергия разполагате и желанието и настроението на бебето отколкото с традиционните идеи за това какво кога да се яде. Каквато и схема на хранене да си създадете, тя ще бъде най-добрата за вас и вашето бебе. Подгответе се за това, че някои бебета са доста капризни, както и че някои бебета предпочитат да изяждат малки количетсва храна през целия ден отколкото големи количества три пъти на ден.

Вкусовите рецептори за сладко се намират на върха на езика; вкусовите рецептори за солено се намират от двете страни на езика; вкусовите рецептори за горчиво се намират на гърба на езика. В средата на езика вкусовите рецептори са по-неутрални. Така че ще е хубаво да поставите новата сладка храна на върха на езика, за да й дадете шанс да бъде погълната, а не изплюта. Зеленчуците пък имат по-голям шанс да бъдат глътнати, ако ги поставите в средата на езика.

Храненето е такава бъркотия. Страх ме е от него. Как мога да направя храненето по-лесно за мен и моето бебе?

Аз съм прекарал много часове в хранене на 8 бебета и знам, че бебетата плюят, мажат и изпускат храната си. Една майка на такова дете веднъж ми каза: нашият под има по-балансирана диета отколкото нашето дете. Ето няколко съвета:
“покажи и кажи” За да примамите неискащото да яде бебе се хранете пред него, но с преувеличаващ ефект – бавно поставяйте лъжицата с бебешка храна в устата си и с широко отворени очи му покажете колко много ви харесва. Нека бебето улови духа!
'отвори уста, вкарай лъжицата” Изчакайте момент, в който бебето е гладно и в настроение за общуване. Щом ангажирате детето с контакта 'лице в лице', отворете устата си и кажете “отвори уста”. Веднага щом детето отвори уста, мушнете лъжицата.
'използвайте помощта на устните” Щом мушнете лъжицата в устата на бебето, леко повдигнете края й, така че горната устна да помете храната.
Облечете се за случая Докато с бебето ви си изработите рутина в храненето съвсем нормално е повече храна да има по дрехите ви отколкото в неговото стомахче. Не забравяйте лигавника.
Използвайте удобствата, които предлагат бебешките магазини – столове за хранене, купички с вакуумно дъно, ангажирайте ръцете на детето с играчки, за да не бърка в храната
разнообразявайте менюто Бебетата се отегчават от храната, както и от играчките си. Ако бебето откаже храна, която му е била любима, опитайте да я разнообразите както нея така и начина, по който я сервирате
избягвайте борбите на вашето бебе няма да му се случи нищо лошо, ако пропусне едно или две хранения с твърда храна. Ако вашето бебе се съпротивлява, приемете това като сигнал да смените храната или метода. Понякога е нужно само да прекъснете твърдите храни за ден или два и после да опитате отново.
Модел на подражание ако чувствате, че бебето ви е гладно и въпреки това не проявява желание към храната, използвайте неговото последно придобито умение, а именно да имитира действията на своите родители. Позволете на бебето да ви гледа докато се храните и наслаждавате на храната. Вземете малко от бебешката храна и преигравайте “Мммммм Супер е!” Ако храната е добра за вас, значи е добра и за бебето.

# 11
  • Мнения: 585
Хей тази статия е супер.
Много благодаря за старанието и превода  smile3501

# 12
  • Мнения: 2 051
Моят въпрос беше основно какво да въвеждам още.
Мога ли да давам домат, тиквички, броколи и време ли е вече да давам месо.
Броколите и карфиолът са есенна реколта, ако са нашенски и не са от оранжерии, така че стават. За тиквичките по това време на годината, ами знае ли чомек откъде са дошли...аз сигурно не бих ги дала.
Месо можеш да дадеш, на места го препоръчват като подходящо за по-ранна възраст.

И слагай човека при вас като се храните, да седи да ви гледа как мятате лъжици в устите и ви е вкусно, току виж и той поискал Laughing

# 13
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Елито, благодаря за статията, разпечатах си я и ще се пробвам да следвам съветите в нея.
И слагай човека при вас като се храните, да седи да ви гледа как мятате лъжици в устите и ви е вкусно, току виж и той поискал Laughing
Ведра, слагам го ама той все налита на разни работи дето не са за него. Пробва да грабне я кисела краставица, я солета, я парче от шоколада на сестра си.
Въобще човека иска да яде разни екзотични вкусотии, а аз го мъча да яде пюрета Mr. Green Mr. Green Mr. Green.
А за тиквичките, броколите, карфиола и доматите става въпрос за такива, които са включени в готови пюрета.

Общи условия

Активация на акаунт