Vericella

  • 736
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 500
Момичета, варицелата дребна шарка ли се нарича още? Тази сутрин отидох да оставя детето си в детската градина и на вратата залепена бележка, че имат случай на варицела. А аз съм бремменна и сега се притеснявам дали не сгреших, че го оставих в градината. Знам, че съм карала една от шарките, но не помня коя, а в здравния ми картон въобще не е отразено. Много ми е притеснено. Та въпросът ми е как се казва на български варицелата, дали е "дребна шарка" или нещо друго? Благодаря ви!

# 1
  • sofia
  • Мнения: 769
Варицелата е една от дребните шарки (най-разпространената) и най-вероятно нея сте карали. Пъпките  при нея са едри по цялото тяло (вкл. и в косата), като избиват на последователни етапи. Температурата не е много висока.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Варицелата се предизвиква от вид херпес вирус. Пъпките са като при херпесите - първо пъпки, които след това се пълнят с течност. След това течността потъмнява, образуват се корички и т.н. Обикновено първата избила пъпка оставя белег, така че по това можеш да се сетиш дали си я карала. Колкото до температурата, мога да поспоря дали е всока или не. Аз се разболях на 26 години от варицела, а заедно с мен и синът ми, който беше на 1г и 9 месеца. И двамата бяхме с доста висока температура - 38,5 -39 градуса в рамките на 3-4 дни. Пъпките сърбят ужасно докато не започнат да хващат корички. Родителите ти не може да не знаят дали си боледувала от варицела. Протичането й е много специфично и няма как да се обърка с друга шарка. В кой месец си бременна, мисля че след 3-тия вече няма опасност за бебето. Късмет и дано ви се размине. 

# 3
  • Мнения: 500
Благодаря за отговорите!

Обадих се на майка ми и тя мисли, че съм я карала, но не е 100% сигурна. Бременна съм в 14 седмица, затова и се притеснявам толкова. То и аз не взех да си върна детето, ами го оставих в градината, сега ще съм на тръни 10-тина дни, дали нещо щесе прояви.  Sad

# 4
  • Мнения: 3 506
Варицелата се счита за опасна до 20 седмица. Заразна е 2 дни преди да избие обривът (плюс докато излизат нови пъпки). Все пак може детенцето ти да не се е заразило още, затова ако не си сигурна, че си я карала, най-добре си го остави вкъщи. Инкубационният период най-често е около две седмици, но може да е до 21 дена - едва тогава ще знаеш дали има нещо...
Не се панирай излишно - не е толкова страшно, колкото звучи. Имам позната, която се разболя от варицела 16-17 седмица, а си роди живо и здраво бебенце, но треперенето беше голямо. Просто вземи мерки. Може би трябва да се посъветваш с лекар.

Общи условия

Активация на акаунт