Откъде лавандула?

  • 3 391
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 217
Майчета,
някъде из форума четох, че несинтетичната лавандула била полезна, но аз незнам откъде да си купя. Ако някой знае, ще му бъда много благодарна ако ми каже. И да е от София Wink

# 1
  • Мнения: 4 915
Виж по аптеките дали има сушена лавандула. Поне в билковите аптеки трябва да  продават.

# 2
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Стана ми любопитно - за какво е полезна? Как я използвате?

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 822
дам и аз искам да знам за какво е полезна Simple Smile

# 4
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Лавандула

Употребяема част:     Използват се цветовете и полученото от тях етерично масло.
Действие:     Има успокояващо нервната система действие, премахва спазмите на гладката мускулатура, има и болкоуспокояващо и дезинфекционно действие.

Приложения:
  -  при нервна възбуда, неврастения, безсъние, сърдечна невроза, мигренозно главоболие
  -  при стомашно-чревни колики, газове в червата
  -  външно под формата на бани: успокояващо
  -  етеричното масло приложено върху кожата: успокоява ревматични и невралгични болки
  -  цветовете са добро средство за предпазване на дрехите от молци ..

... Някои кулинари обаче използват с успех лавандулата и за ароматизиране на някои десерти. Тази традиция идва от френската област Прованс, където лавандулата е сред основните промишлени култури. Провансалската кухня е богата на миризми и оригинални съчетания на продуктите. Ако обичате хубавия, но силен дъх на лавандула, експериментирайте по провансалски. Изсушените стръкове лавандула се оронват и като подправка се използват лилавите цветчета. Някои хора слагат в билковия си чай по 2-3 от тях...

Вместо хапче за сън
Масло от френска лавандула


Алекса, за какво точно ще употребяваш тази билка?

Общи условия

Активация на акаунт