За Ретинобластомата или как детенцето си изгуби оченцето

  • 5 620
  • 46
  •   1
Отговори
Здравейте,
Всъщност имах акаунт тук, но не си спомням ни име, ни парола. Както и да е...
Пускам тази тема главно за предупреждение и за информация към всички родители. Силно се надявам никога да не срещнете симптомите на тази болест у Вашите деца (както и никаква друга болест), но ако все пак това се случи, нека да знаете как да постъпите и какво да очаквате.
Болестта Ретинобластома най-общо означава рак на ретината на окото. Развива се при деца на възраст между 1 до 5-6 години. Болестта е сравнително рядка (около 5 000 случая са регистрирани всяка година в целия свят, един от тези случаи, уви, се случи и на нашето детенце на 1 година и 3 месеца). Все още причините, поради които се развива болестта не са достатъчно добре изследвани. Предполага се, че е свързано с комбинация от наследствени фактори и генетични грешки при развитието на организма. Симптомите се виждат лесно (това май е единствения рак, който се вижда и с просто око в ранна фаза.), но ако не знаете, че е това, ще ги подминете.
Вижте снимката на моето детенце - Антония:
тук има и още: http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?AlbumId=24443&UserId=9391
Както забелязвате на снимка със светкавица болното око се вижда бяло.
Туморът е злокачествен и ако не се лекува, води до фатален край. Ако е в ранен стадий, може да се проведе лечение само в чужбина (комбинирано лечение с химиотерапия, лъчетерапия, криотерапия и т.н...), за да се спаси окото, но в нашия случай туморът е прекалено голям. Оченцето ще се извади. Дори и гаранции за живота няма (както при всеки злокачествен тумор), макар и томографията да не показва разсейки извън ретината.
Лекуват я най-добрите специалисти във варненската университетска болница "Св. Марина" и общо взето им имам доверие - доц. Контрова и д-р Белчева. Със съпругата ми вече се примирихме със загубата на окото, молим се само да не се стигне до най-лошото.
Благодаря Ви за вниманието...

# 1
Забравих да кажа още за един симптом - понякога болното око гледа малко накриво, като при сравнително често срещания Страбизъм (кривогледство).

# 2
  • Мнения: 882
Господи, защо трябва да има толкова болка?
Надявам се всичко да е наред, а вие сте абсолютно прав, защото медицината на запад вече твори чудеса.
Стискам палци Praynig

# 3
  • София
  • Мнения: 3 108
Антония е чудесна, много е сладка! Страшно съжалявам, че се е случило да преживеете и тя и вие всичко това! Много се надявам лечението да има успешен край. Не  знаех, че по този начин се вижда рака на ретината....Стискам палци и ви желая лошото да остане зад вас след време!

# 4
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ох.... Просто искам да ви пожелая много, много късмет и да успеете да направите най-доброто, което е възможно за това малко съкровище...

# 5
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Желая ви късмет!
Ще се молим за малката! ДАно загубата на оченцето я спаси!
Много ми е мъчно... просто наистина не знам какво бих могла да кажа... Нямам думи - само надежда, че поне малкото слънчице ще се спаси!
Снимките са много хубави... надявам се скоро да ни пуснеш добри вести  нове снимки на вече порасналата и оставила зад гърба си болестта, малка принцеса!
Дано имате сили да преборите всички трудности!
Ох само да можех с нещо да помогна! Толкова ме боли когато сме безсилни и с нищо не можем да помогнем... Направо ми се къса сърцето - а какво ли ви е на вас с мъжа ви! ДАно поне след цялата мъка и страдани всичко е със щаслив край!

Последна редакция: сб, 14 яну 2006, 13:02 от catnadeen

# 6
  • Мнения: 216
 много ми е мъ4но за сладураната !Дано  вси4ка да мине добре!

# 7
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Много ми е мъчно за малката хубавица, дано всичко мине
добре. Praynig

# 8
  • Мнения: 1 581
От все сърце се надявам всичко да мине благополучно  Praynig Heart Eyes
Много, много вяра и сили ви желая на цялото семейство и специално на малката Антония   bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 4 412
Подкрепям ви в мислите си!!! Имам вярва, че всичко ще е наред!!! Винаги когато имаш нужда от подкрепа, или утеха, или каквото се сетиш, пиши тук или в седмичните теми.
Успех!

# 10
  • София
  • Мнения: 4 883
Още едно приятелско рамо и от мен!
Още една силна мама..

# 11
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Прекрасно дете.
Да ти е жива и здрава. Hug

# 12
  • Мнения: 340
Стскам много палци детенце да се възстанови напълно!  Не знам дали бих могла да помогна с нещо, но ако се сетиш, пиши ми на лични (бих могла евентуално да се консултирам с лекари в Канада или САЩ за това те как процедират в подобни случаи на вашия).  Много е благородно от твоя страна в такъв труден за семейството ти момент да се включиш тук и да предупредиш родителите за тази сериозна болест.  Надявам се ако има господ да те възнагради!

# 13
  • Мнения: 3 743
Моля се за прекрасното ви детенце и вярвам, че всичко ще мине добре Praynig
Моля те пиши как е минала операцията.

# 14
  • Мнения: 446
Ростик, стискам ви палци и ви желая много късмет. Предполагам доц. Контрова ти е дала достатъчно инфо къде да се насочите. Важното е да действате бързо. Моя приятелка, специализантка на доц. Контрова преди години беше на стаж в очна клиника в Лозана насочена само към това заболяване. Зная, че постигат фантастични резултати. Имам и приятелка, над 30-годишна, която е преживяла това заболяване като дете при тогавашното ниво на медицината и то в България. Сега няма проблеми, като се изключи загубата на окото.
Чака ви труден период, но сме с вас, ако можем да помогнем с инфо или съдействие.

Общи условия

Активация на акаунт