Отговори
  • Мнения: 0
Аз мисля, че панелните блокове доказаха, че напразно бяха определяни като некачествени. Твърдяха, че при подобно земетресения цяла София би била срутена, но ето, че издържаха. Най-вероятно биха издържали и 7-ма степен според мен.

http://www.actualno.com/columnist/article/id/27/author_id/29

# 1
  • Мнения: 443
Ние сме в панелен блок строен през 1986. Няма никакви щети,напуквания и др. поне от това което се вижда. Въпросът е за това,което е между панелите и свръзките. Дано всичко да е наред. Чух и четох много различни неща-от това,че панелките са по-сигурни и устойчиви до това,че са най-рискови. Може ли някой компетентен да даде инфо и да обясни.
ПП. Останах с усещането,че строители и архитекти,които масово се изказваха тези дни като че ли са много учудени,че сградите са издържали. Не ви ли се стори и на вас така?

# 2
  • Мнения: 2 022
Сеизмичното осигуряване не е работа на архитектите. Пак ли този журналист?

# 3
  • София
  • Мнения: 2 623
До преди 3 години живеех в блок - тухла, един от малкото
строен върху вибрационна плоча и проектиран да издържи земетресение
над 7-ма степен. Сега живея в панелен блок от 70-те години, който
се води "немски" панел и е един от най-здравите панели правени някога.
Скоро разбрах, че при свръзките, тези блокове имали специални
пружини, поставени точно заради земетресения. Не знам дали е вярно,
но силно се надявам Simple Smile

# 4
  • Мнения: 4 965
Аз съм разочарована от т.нар. довършителни работи /дори се замислих дали ремонтите не са правени "през пръсти" от майсторите, но и при комшиите проблемите са абсолютно идентични/. Панелите са здрави, понеже не са най-ново строителство. Лошото е, че след привидно добре направени ремонти, имаме куп поражения по "козметичната" част - единият апартамент си  за основен ремонт - само банята е незасегната; на другия ще трябва да отремонтираме 2 стаи и изживях огромен стрес, понеже си планирах тази година разходите по съвсем различен начин. Само важното е с това да си останем, че не се знае още 1 по-силен трус какво ще доразруши. Единият е ЕПК 2001 г., другият е панел 1992 г. В другите поражения няма, понеже са в отдалечен квартал. Най-здрав се оказа най-стария - хем е на метри от тези с големите поражения - строен е 1977 г. и единствено на коридора падна малко мазилка от стената, но на това място си имаше проблем, понеже беше удряно преди време при едно разместване на мебели.
В интерес на истината, проблемът е в невидимите повреди вътре в бетона и в конструкциите. Дано да ги няма.

# 5
  • Мнения: X
Нашият е 9-етажен блок, панелка от началото на 80-те.
Вече е разцепен по единия шеф. Стените ни са напукани яко. Само едно земетресение ни трябва съвсем да го довърши.

# 6
  • Мнения: 0
Аз съм разочарована от т.нар. довършителни работи /дори се замислих дали ремонтите не са правени "през пръсти" от майсторите, но и при комшиите проблемите са абсолютно идентични/. Панелите са здрави, понеже не са най-ново строителство. Лошото е, че след привидно добре направени ремонти, имаме куп поражения по "козметичната" част - единият апартамент си  за основен ремонт - само банята е незасегната; на другия ще трябва да отремонтираме 2 стаи и изживях огромен стрес, понеже си планирах тази година разходите по съвсем различен начин. Само важното е с това да си останем, че не се знае още 1 по-силен трус какво ще доразруши. Единият е ЕПК 2001 г., другият е панел 1992 г. В другите поражения няма, понеже са в отдалечен квартал. Най-здрав се оказа най-стария - хем е на метри от тези с големите поражения - строен е 1977 г. и единствено на коридора падна малко мазилка от стената, но на това място си имаше проблем, понеже беше удряно преди време при едно разместване на мебели.
В интерес на истината, проблемът е в невидимите повреди вътре в бетона и в конструкциите. Дано да ги няма.
В кой град?

# 7
# 8
  • София
  • Мнения: 3 705
До колкото имам информация, панелното строителство в самата си същност е много по-устойчиво на земетресения от тухленото. Но все пак ако се включи някой специалист може би ще внесе яснота по въпроса.
При нас се появи една пукнатина в коридора, но не е дълбока. Касае се за 2 етаж панел. Комшиите не са се оплаквали от поражения.

# 9
  • Мнения: 4 569
В панелка съм. Няма поражения.

# 10
  • Мнения: 1
Панелка от 80-те никакви поражения.

# 11
  • Мнения: 5 710
Аз мисля, че панелните блокове доказаха ..... Най-вероятно биха издържали и 7-ма степен според мен.


Ленче, не дърпай дявола за опашката.

# 12
  • France
  • Мнения: 726
Панелен от 70-те, 8-ми последен етаж: никакви поражения.
Обаче, видях как стълбите се огъваха, а стените се местиха с около 25см- съдя по тежките предмети върху секцията, всички картини бяха паднали. Детето пищеше, че тавана се огъва, но нямах време да погледна.

# 13
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342
Нашият е панел от 60-те години. Не виждам нещо ново да се е отворило.

# 14
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
На панел доверие нямам.

# 15
  • Мнения: 46 492
Живяла съм във всички видове строителства, само на панел имам доверие и такъв купихме.
Няма никакви поражения след земетресението, не само по сградата, но беше толкова плавно, че даже нищо не се размести у нас, включително неща, които се крепят на косъм, аз даже не се събудих.

buttinsky, в кой квартал сте?

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Панелка, от '89г.... ет.3
Нацепило се е в коридора.

# 17
  • Мнения: 46 492
Панелка, от '89г.... ет.3
Нацепило се е в коридора.

Стената или декоративната боя?

# 18
  • Мнения: X
В тухлена сграда 10-ти етаж. Няма никакви поражения и само един мн зле закрепен часовник беше паднал, но стените и мебелите така се люлееха че имах чувството, че сградата ще падне. Мъжът ми твърди, че нямало как да видя дали стените се клатят при положение че аз не съм статична, но бях толкова сънена че в нищо не съм сигурна. От разказите на познати ми се струва че и посоката в която е строен блока е от значение.

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Панелка, от '89г.... ет.3
Нацепило се е в коридора.
Стената или декоративната боя?

страх ме е да проверя с дълбокомер... Вижда се, че мазилката е сцепена... Но дълбочината не е ясна.
Щом столовете в трапезарията паднаха до един... А в детската сиропа на малкия също е паднал от етажерката... Бе здраво ни люля.
Но имаме много тъпи съседи, всеки прекроявал, махал, слагал стени както му дойде.

# 20
  • Мнения: 443
Панелка, от '89г.... ет.3
Нацепило се е в коридора.
Стената или декоративната боя?

страх ме е да проверя с дълбокомер... Вижда се, че мазилката е сцепена... Но дълбочината не е ясна.
Щом столовете в трапезарията паднаха до един... А в детската сиропа на малкия също е паднал от етажерката... Бе здраво ни люля.
Но имаме много тъпи съседи, всеки прекроявал, махал, слагал стени както му дойде.
Е за тези преустройства вече няма гаранция. Само българин може да преустрои едностаен и да го направи тристаен. Такова чудо никъде няма.

# 21
  • Мнения: 46 492
...Само българин може да преустрои едностаен и да го направи тристаен. Такова чудо никъде няма.

Ако ги бяха строили нормално, никой нямаше да преустроява. Нормално е повечето хора да искат функционални жилища, ако ги бяха правили дневна с бокс, никой нямаше да ги пипа  Peace но не е в това проблемът, преустройството може да се постигне и без никакво бутане, и без усвояване на балконите.

По мои наблюдения, единични са случаите, в които е бутната стена, в 99% от случаите просто махат прозореца, така че конкретно за този тип строителство, не мисля, че преустройствата са проблем.

Шани, страх, страх, но ако има проблем е добре да се види  newsm78 при нас от доста време има цепнатина до вратата, оказа се калпава работа на майсторите, които са измазвали, в повечето случи е това, дано и при вас да е така.

# 22
  • Мнения: 0
Панелка, от '89г.... ет.3
Нацепило се е в коридора.

Мазилка или стена?  #Crazy

# 23
  • Мнения: X
Аз съм от Стара Загора, Човече.

# 24
  • Мнения: 427
 Ако такова земетресение , беше ударило и Русе , със сигурност щеше да има жертви.
 Да пази Господ  Praynig Че тук си имаме баш кулата на Пиза .
 Хората се обръщаха къде ли не за помощ , но .....пари за ремонт няма . И никой неиска да 
 помогне.
 Дано вече няма земетресения и наводнения  Praynig че на народа сили не му останаха .

# 25
  • Мнения: 6 860
Панелките може и да са проектирани за 7-ма степен, но е важно и мангалът от строителни войски, който е правил заварките на какво мнение е бил за сеизмичността на района.

# 26
  • Мнения: 1 310
В нашия град виетнамци строяха панелките. И нямаше живо куче по улиците. Общежитията, в които живееха виетнамците, винаги имаха ток, докато ние бяхме на режим 3 към 1. Надявам се да са оценили това и да са се постарали в заварките. Crazy

# 27
  • Мнения: 11
В нашия град виетнамци строяха панелките. И нямаше живо куче по улиците. Общежитията, в които живееха виетнамците, винаги имаха ток, докато ние бяхме на режим 3 към 1. Надявам се да са оценили това и да са се постарали в заварките. Crazy
В Североизточна България ли си?
На позната в панелка, стълбището им е почти през разпад след земетресението.
Нашият тухлен апартамент има една пукнатина долу на първият етаж във фоайето. друго не се забелява с просто око, дано преди 5 години да са го построили читаво.

# 28
  • Мнения: 1 310
 Shocked Сериозно?! Колко годишна е панелката? Да не са наводнявали блока системно? От кое земетресение се нацепи - от сегашното ли? То се усети, но много слабо.
Да за североизтока говоря. Peace

# 29
  • Мнения: 2 386
В родният ми град имаше завод за стоманобетонни конструкции (ЗСК) и дядо (лека му пъръст) беше директор доставки, та от първа ръка знам, че качеството на блоковете, строени от ЗСК е много, много високо. Тухла и бетон, строени 80-те с някакви вносни сплави и материали. Предполагам, че заводът е правил доставки и по други градове, така че ако живеете в ЗСК блок - много вероятно е да ви надживее.  Grinning

# 30
  • Мнения: 11
Не блока с леко тръгналото порутено стълбище е в София, а иначе знам за виатнамците, че строяха в Североизточна България, защото баба ми е от там:)

# 31
  • Мнения: 4 275
Живяла съм във всички видове строителства, само на панел имам доверие и такъв купихме.
Няма никакви поражения след земетресението, не само по сградата, но беше толкова плавно, че даже нищо не се размести у нас, включително неща, които се крепят на косъм, аз даже не се събудих.

buttinsky, в кой квартал сте?

Ох, аз съм в ЕПК, на 12 етаж. Земетресението го изкарах в леглото. Бях се вдървила от страх, сама. Добре, че не съм си светнала, че като чета някои как се огъвали стени, стълби и тавани...  Shocked Тресеше си, но на следващия ден останах много учудена, че кремът ми за лице даже не беше паднал. А иначе е доста нестабилен като го оставя по капачка.

# 32
  • Мнения: 596
Ето нещо интересно,който има време да прочете цялата тема,пействам най-важното:

Тук в началото правя един списък с КЛАСАЦИЯ, а разсъжденията и аргументие са по-долу. Основният показател, по който е правена класация е: СЕИЗМИЧНА УСТОЙЧИВОСТ.
Авторът изследва и други показатели, но класацията е за нея.


1.  Панелно строителство .Съобразно сеизмичния фактор ги поставям на първо място т.е. са най-добре.

2. Едроплощен кофраж (ЕПК). На практика никой не знае какво ще стане, но голямата височина и голямата маса ги прави по-рискови от панелите (според мен), затова ги слагам на второ място.

3.1.  Сгради от 1989-1993/4 - строени са от старите майстори Поставям ги на трето място по този фактор.
3.2. За сградите от 50-те до около края на 70-те има неща които стоят другояче...Тези кооперации са нещо много различно от "наистина старата тухла". Мога да ги сложа на трето място , заедно с т.1.1. (визира новодемократичното начално строителство).

4. Сгради от 2003/4-настоящия момент.Тук вече идва влиянието на чуждите инвеститори. Слагам ги на четвърто място по този фактор.

5. Стара тухла.Сгради до края на 50-те години. С това май трябваше да ги поставя на последно място за земетръса, ама айде нека е 5-то място.

6. Сгради от 1993/4-2003/4 - С една дума.....УЖАС...УЖААС По отношение на сеизмичния риск са на твърдо последно шесто място.


От тук е:

http://www.fimoti.com/index.php?topic=330.0

# 33
  • София
  • Мнения: 38 431
ЕПКто си е най-железно! И по телевизията го казаха.

За статистиката- на немска панелка, края на 80те, последен етаж обаче, София, южен квартал, се е напукал малко тавана.

# 34
  • Мнения: 1 310
Бях гледала по Дискавъри за опустошителното земетресение в Кобе. Един блок от ЕПК беше просто паднал настрани, но цял. Явно основата му е била слаба. newsm78

# 35
  • Мнения: 2 401
Панелките къртят миФки, вервам им и ги харесвам.
Пп. живея в тухла, също без поражения.

# 36
  • Мнения: 4 965
А какво ще кажете за дограмите?
Имаме PVC дограма на около 7 г. В процеса на съботното чистене открихме счупено парче от пластмасата близо до ключалката в спалнята, а в детската се е счупило магнитчето на мрежестата врата към балкона.
Чудя се дали вече съм наясно с всички поражения или ще намирам и още. ooooh!

# 37
  • София
  • Мнения: 16 005
Живея в ЕПК, 12 ти етаж. Леглото ми е опряно до външната стена на блока.
Нямаме поражения, няма паднали предмети, няма напукани мазилки.
Всъщност има напукани мазилки, но то е от преди 2 -3 год. Тогава съсед на 10 ет. бутна носещи стени и стана белята.
Не ми се стори страшно земетр., просто знаех, че няма да умра по този начин.
Имам и 2 панелки - 5 и 8 ет. и там няма поражения по блока, входа, апартаментите.
Дано скоро няма такива силни трусове.
Но винаги ме е било страх от преустройствата тип 3стайна гарсониера.
Доста съседи са бутнали стената пор прозореца за да усвоят балконите. А тя нали е носеща.
Но няма какво да се направи - свършен факт.
Нова дограма има само в детската стая - сега ходих да я огледам. Май няма поражения.

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 432
Живея в панелен блок 86 год.строен на 5-ия етаж засега без поражения.За доверие трудно бих могла да отговоря просто няма друг начин!!

# 39
  • София
  • Мнения: 2 481
EПК, ет. 14, без поражения, само мопът в банята падна.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 480
ЕПК, етаж 12. В апартамента няма никакви поражения, но на терасата, която е на границата със съседния вход, отново зейна един луфт, който замазахме преди година.


Последна редакция: сб, 26 май 2012, 21:35 от Bettie Page

# 41
  • София
  • Мнения: 4 022
Всичко зависи от качеството на изпълнение.Ако панелното жилище е изпълнено добре, то е гъвкава конструкция и  може да издържи на по-силен трус.Новите жилища се изчисляват на още по-висока степен на земетръс, тъй като София е сеизмичен район, но за жалост качеството е лошо, като се започне от по-евтината стомана от Украйна, която се влага и често е с неизвестни показатели и се стигне до твърде слабия контрол на строителството.При ЕПК-то е много важно как точно са изпълнени преградните стени.Скелетът е устойчив на земетръс, но ако стените са строени не до горе и горната част е напълнена с боклук, то стената лесно може да се срине, тъй като е само подредена.Важно е и доколко са били прави/криви стените.При големи кривини се полага дебела мазилка за изравняване, която при земетресение би се напукала/откъртила.И т.н. и т.н. Затова никой не се нахваща да каже кое е най-устойчиво, тъй като няма гаранция за изпълнението.

пп. Стр. инженер съм, това са точно хората , които изчисляваме сградите за земетръс.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 430
ЕПК 6-етажен блок строен 96год.Оказа се мноого стабиУен Grinning 4 и 5 ет. са мезонети.Няма напуквания нито по стълбите на блока,нито по стълбите в апартамента.Но това не ми попречи да си изкарам акъла онази нощ.
п.п.Свекърът ми ,който е строителен инженер идва все пак да поразгледа професионално и за мое успокоение.

# 43
  • Мнения: 1 296
Панелките къртят миФки, вервам им и ги харесвам.
...
Защо тогава клиентите в сферата на недвижимите имоти не ги търсят, а държат да е ново строителство Rolling Eyes Rolling EyesИди ги разбери newsm78

# 44
  • София
  • Мнения: 16 005
Защото има мнения, че живота на панелките е около 50 год.
Беше нещо за корозия при връзките на панелите.

# 45
  • Мнения: 60
Преди няколко месеца си купих панелка в София, беше ми писнало от наеми и наемодатели, та тогава мислех, че е добър вариант, ама след случилото се започвам жестоко да съжалявам.

# 46
  • Мнения: 46 492
Защо тогава клиентите в сферата на недвижимите имоти не ги търсят, а държат да е ново строителство Rolling Eyes Rolling EyesИди ги разбери newsm78


Не съм забелязала търсенето на панели да е паднало  newsm78
За всеки тип строителство си има интерес, за новото - нормално е, новичко, нагласено, модерно.

Защото има мнения, че живота на панелките е около 50 год.
Беше нещо за корозия при връзките на панелите.


Да, много обичат да създават паника  Laughing

"Фокус: И колко време още ще могат да издържат панелните блокове в София например?
Проф. Димитър Назърски: Всички сгради по правилника за капитално строителство имат експлоатационна годност 100 години. Другото са митове. "
http://focus-news.net/?id=f18283

Преди няколко месеца си купих панелка в София, беше ми писнало от наеми и наемодатели, та тогава мислех, че е добър вариант, ама след случилото се започвам жестоко да съжалявам.

Защо? Пострадаха само ЕПК и тухли newsm78

# 47
  • Мнения: 1 265
Да и по наблюдение от мен има поражения при епк, пк и  новото тухлено строителство.


Старите тухлени блокове са с здрави комини и без пукнатини, при другите малко напукана мазилка/панел/.

# 48
  • Мнения: 60


Защо? Пострадаха само ЕПК и тухли newsm78
[/quote]
защото се клати скърца като, че ли е 7 степен. Не съм чувала такъв грохот през живота си преди.

# 49
  • Мнения: 46 492
защото се клати скърца като, че ли е 7 степен. Не съм чувала такъв грохот през живота си преди.

Преди преживявала ли си 5.8 или 7, за да ги сравниш?
Скърцане е имало и в другите строителства, но с още екстри - напукани, разцепени стени, паднали тухли и т.н.

# 50
  • София
  • Мнения: 5 883
Е, THE_dilian, през живота си преживявала ли си 7 степен?
А 5.9?

# 51
  • Мнения: 60
Е, THE_dilian, през живота си преживявала ли си 7 степен?
А 5.9?
Преживявала съм 7.3, ама в къща. 5.9 ми звучеше по зле на осмия етаж в панелка.

# 52
  • Мнения: 46 492
Преживей 4 в ЕПК или тухлена кооперация и ще се успокоиш  Simple Smile

Къде преживя 7.3, имаше ли загинали?

# 53
  • Мнения: 60
Преживей 4 в ЕПК или тухлена кооперация и ще се успокоиш  Simple Smile

Къде преживя 7.3, имаше ли загинали?
Миналата зима в Турция, уж избягах от нещо тука, да се успокоя, ама не било писано. Но вече никой не може да ме убеди, че и най-скапаната къщурка е по-добра за живеене и от най-скъпия апартамент в небесата.

# 54
  • София
  • Мнения: 5 883
Е, THE_dilian, през живота си преживявала ли си 7 степен?
А 5.9?
Преживявала съм 7.3, ама в къща. 5.9 ми звучеше по зле на осмия етаж в панелка.
Нямам ка да сравняваш усещане между 8 етаж и партер според мен.
Иначе и да ти е звучало зле, поне няма срутвания и жертви.
А какво се случи с къщата при 7.3, че ми стана интересно? И в епицентъра ли бяхте?

# 55
  • Мнения: 5 710
Според мен трябва да се разглежда не поведението на блоковете в София, а на тези в Перник
Истинският тест е в епицентъра, където трусът се усеща вертикално.
Има и нещо друго - това как е издържала една сграда си мисля, че не се определя от това дали се държи изправена след земетресението. Все си мисля, че има нещо по-професионално, като подход за проверка, но не че съм чула да се прави

# 56
  • Мнения: 60
Е, THE_dilian, през живота си преживявала ли си 7 степен?
А 5.9?
Преживявала съм 7.3, ама в къща. 5.9 ми звучеше по зле на осмия етаж в панелка.
Нямам ка да сравняваш усещане между 8 етаж и партер според мен.
Иначе и да ти е звучало зле, поне няма срутвания и жертви.
А какво се случи с къщата при 7.3, че ми стана интересно? И в епицентъра ли бяхте?
Ми нищо, това си беше хотелче. Не се е срутило. Не сме били точно в епицентъра, не казвам, че е нямало срутвания, то в БГ са го давали по новините. Аз по скоро говоря, за това, че ако си на високо, се чувстваш с вързани ръце, оная нощ си мислех да грабвам малката и да излизам, ама 8 етажа, в блок.....имам ли някакви шансове, прецених, че не. На практика сама съм се набутала в капан.

# 57
  • Мнения: 46 492
THE_dilian, според мен теб те притеснява това, че си на висок етаж, а не типа строителство май  Simple Smile

...Но вече никой не може да ме убеди, че и най-скапаната къщурка е по-добра за живеене и от най-скъпия апартамент в небесата.

Не следиш ли въобще последиците? Къщите са с най-големи разрушения, има и такива, които не стават вече за нищо. Собствениците им са на палатки!  Cry ако е било по-силно, едва ли щяха да успеят да излязат, даже и от 1 ет.

Щом не сте били в епицентъра, няма как да си усетила 7, добре че не си била там...

# 58
  • Мнения: 60
THE_dilian, според мен теб те притеснява това, че си на висок етаж, а не типа строителство май  Simple Smile

...Но вече никой не може да ме убеди, че и най-скапаната къщурка е по-добра за живеене и от най-скъпия апартамент в небесата.

Не следиш ли въобще последиците? Къщите са с най-големи разрушения, има и такива, които не стават вече за нищо. Собствениците им са на палатки!  Cry ако е било по-силно, едва ли щяха да успеят да излязат, даже и от 1 ет.

Щом не сте били в епицентъра, няма как да си усетила 7, добре че не си била там...


Следя ги последиците, психясал народ, всяка втора дума е за това. Половин България е от тайни експерти сеизмолози. Била съм откачена, че не съм се тормозела,  майка съм това ми е единственото притеснение. Но, не мога да повярвам, че една къща е по-опасна от блок вече.

# 59
  • Мнения: 46 492
... Но, не мога да повярвам, че една къща е по-опасна от блок вече.

Последиците са - почти никакви поражения по многоетажните сгради и много къщи, от които вече не става нищо.
Тълкуването всеки си го прави сам  Peace

# 60
  • Мнения: 60
Нищо не тълкувам, размишлявам си, и стискам палци да не ми се налага повече, и на мен и на другите.

# 61
  • Мнения: 46 492
... стискам палци да не ми се налага повече, и на мен и на другите.

Дано  Hug

# 62
  • София
  • Мнения: 5 883
Къщата е по-безопасна точно защото можеш да излезеш бързо. Обаче като се случва през нощта, когато всички спят, пак е съмнително ще се събудиш ли навреме, за да напуснеш.
Да, усилието върху едно- или двуетажна къща сигурно е в пъти по-малко, представям си какво е огъването на 10 етажен блок, но и конструкцията на къщата е съобразена с горните фактори. Да не говорим пък за фамилните къщи, строени без проекти и инженерна мисъл.

Аз в другата тема писах, спомням си в Кобе земетресението преди наколко години. Тогава беше голяма драма, че мостове на магистрали и сгради, които е трябвало да издържат на 8-9 степен, са паднали на 7 и нещо и то строени и проектирани от стриктните японци. Rolling Eyes
Имаше и потресаващи кадри на абсолютно еднакви сгради, една скършена като солета или сравнена със земята, пък другата не е мръднала. Голяма доза късмет има явно в цялата работа.

# 63
  • Мнения: 8 860
Сто пъти предпочитам къща пред висока сграда. Преживяла съм земетресения и на 18-ти етаж, и в къща на две нива.
Относно къщите, които са разрушени - ами вие не видяхте ли, че основната част от тях бяха гредоред на 100 години, а друга част въобще не са строени, както трябва.

Дано повече да не ни се налага да водим такива разговори и да имаме такива преживявания  Peace

# 64
  • Мнения: 4 569
Това, което говорят че ще правят паспорт на сградите дали ще стане реалност?
Българска работа - сетиха се след земетресението.

# 65
  • Мнения: 4 450
В темата се говори по принцип на кое строителство е добро, а такъв филм  няма.
Болшинството от къщите В БГ, сигурно повече от 90% са строени без част конструкции. Носещи са тухлени стени, което е безумие въпреки, че са излети плочи от бетон на етажите и принципно изглеждат стабилни.
Повечето от щетите, в София, които дадоха не са страшни. Спукани тухлени зидове се оправят сравнително лесно. Те не са носещи и конструкцията не зависи от тях.
Панелите са изключително устойчиви на земетресение, ако обаче свръзките са им наред . Нагледен пример, че вече задължително трябва да се проверят е случая в Надежда- години на течове от покрива е довело до коризиране на свръзките и "отлепване" на панела.
Звуците пък нямат нищо общо с устойчивостта и са различни при всеки трус. Аз живея в пакето-подвигащи плочи и при далеч по-ниски като магнитуд земетресения се чуват смразяващи скърцания и пукания, на последния трус само люлееше. Явно зависи и от типа земетресения Peace.

Много интересно и полезно според мен интервю http://e-vestnik.bg/5207.


С две думи - изключително важно е да се направят техн.паспорти на сградите, ама не проформа да изпълним закона, а наистина собствениците да разберат действителното положение за всяка сграда поотделно. За съжеление има такава съпротива, че губя надежда, че ще се случи дори и след това земетресение. За нашия блок напр. няма абсолютно никакво инфо за проекта  и изпълнението, което знаем е от разговори с конструктури и личния ни интерес на разберем какво и как.
 Всеки разговор със съседите, които се опъват за изготвяне на техн. паспорт завършва с махване на ръка, чеблока  е преживял толкова земетресения, че не си заслужавало ooooh!. Болшинството дори не знаят къде са провоземетръсните шайби, вчера научих, че съседката отдолу е стояла под най-широката каса, а там са всъщност два отделни тухлени стени с 10см. луфт между тях ooooh!, чудесен начин да се самонараниш от рухнала тухлена зидария, докато на блока всъщност му няма нищо.

# 66
  • Мнения: 46 492
..... Нагледен пример, че вече задължително трябва да се проверят е случая в Надежда- години на течове от покрива е довело до коризиране на свръзките и "отлепване" на панела...


Може ли линк?

# 67
  • Мнения: 4 450
Съжелявам, прегледах отгоре- отгоре, но не го намирам - беше в едно от интервютата на Влади Калинов(може би в това по БНТ).
Това ми беше първото предположение като видях, че е панел затварящ подпокривното пространство, после потвърдиха, че заварката се е спукала и силно корозирала.
Даже не знам доколко ми е точен примера, защото блока е ЕПК, затворен с панели.
 Ето по темата за течовете и колко са опасни още http://bestnews-bg.blogspot.com/2012/05/24-2012.html.

# 68
  • Мнения: 46 492
Да, за ЕПК е този с проблема, не е панелен.

За течовете - така е  Peace фатални са за всяка сграда, даже и най-здравата.

# 69
  • Мнения: 106
Мани мани, панелките били здрави, че и 7 по Рихтер щели да издържат. Вие чувате ли се какви ги говорите. 7 по Рихтер е около 35 000 пъти по-силен трус от това дето го преживяхме. Аз на панелка и на ЕПК повече вяра нямам. Ей там тухла ама със стоманобетонен скелет най-много 5 етажа висока, че да мога бързо да се изнеса. Или еднофамилна къща на 2 етажа. Иначе от панелките най-здрави са тези строени през 70-те години. За мен никакви панелки и ЕПК, ама къде да идат хората? newsm78 И сега не ми скачайте, защото това си е моето мнение, меродавно надявам се, след целия страх дето го брах. Иначе аз съм в тухла със стоманобетон, точно тази 5 етажната, голямо люшкане беше, ама е здрава и дано да си остане така. За панели и ЕПК не ми се мисли. Чудя се как да сменя жилището на нашите което е панел...Ако живеех на висок етаж в панел или ЕПК, след това чудо веднага щях да продам. Може и от по-страхливите да съм, но това щях да направя.

# 70
  • Мнения: 106
В темата се говори по принцип на кое строителство е добро, а такъв филм  няма.
Болшинството от къщите В БГ, сигурно повече от 90% са строени без част конструкции. Носещи са тухлени стени, което е безумие въпреки, че са излети плочи от бетон на етажите и принципно изглеждат стабилни.
Повечето от щетите, в София, които дадоха не са страшни. Спукани тухлени зидове се оправят сравнително лесно. Те не са носещи и конструкцията не зависи от тях.
Панелите са изключително устойчиви на земетресение, ако обаче свръзките са им наред . Нагледен пример, че вече задължително трябва да се проверят е случая в Надежда- години на течове от покрива е довело до коризиране на свръзките и "отлепване" на панела.
Звуците пък нямат нищо общо с устойчивостта и са различни при всеки трус. Аз живея в пакето-подвигащи плочи и при далеч по-ниски като магнитуд земетресения се чуват смразяващи скърцания и пукания, на последния трус само люлееше. Явно зависи и от типа земетресения Peace.

Много интересно и полезно според мен интервю http://e-vestnik.bg/5207.


С две думи - изключително важно е да се направят техн.паспорти на сградите, ама не проформа да изпълним закона, а наистина собствениците да разберат действителното положение за всяка сграда поотделно. За съжеление има такава съпротива, че губя надежда, че ще се случи дори и след това земетресение. За нашия блок напр. няма абсолютно никакво инфо за проекта  и изпълнението, което знаем е от разговори с конструктури и личния ни интерес на разберем какво и как.
 Всеки разговор със съседите, които се опъват за изготвяне на техн. паспорт завършва с махване на ръка, чеблока  е преживял толкова земетресения, че не си заслужавало ooooh!. Болшинството дори не знаят къде са провоземетръсните шайби, вчера научих, че съседката отдолу е стояла под най-широката каса, а там са всъщност два отделни тухлени стени с 10см. луфт между тях ooooh!, чудесен начин да се самонараниш от рухнала тухлена зидария, докато на блока всъщност му няма нищо.

Напълно съм съгласна с теб. Зависи от труса. Например ако това беше вертикален трус пораженията щяха да са много по-големи. Просто ни се размина и както казват Бог пак показа, че е българин. Дано всеки път да ни се разминава...

# 71
  • Мнения: 106
Ето нещо интересно,който има време да прочете цялата тема,пействам най-важното:

Тук в началото правя един списък с КЛАСАЦИЯ, а разсъжденията и аргументие са по-долу. Основният показател, по който е правена класация е: СЕИЗМИЧНА УСТОЙЧИВОСТ.
Авторът изследва и други показатели, но класацията е за нея.


1.  Панелно строителство .Съобразно сеизмичния фактор ги поставям на първо място т.е. са най-добре.

2. Едроплощен кофраж (ЕПК). На практика никой не знае какво ще стане, но голямата височина и голямата маса ги прави по-рискови от панелите (според мен), затова ги слагам на второ място.

3.1.  Сгради от 1989-1993/4 - строени са от старите майстори Поставям ги на трето място по този фактор.
3.2. За сградите от 50-те до около края на 70-те има неща които стоят другояче...Тези кооперации са нещо много различно от "наистина старата тухла". Мога да ги сложа на трето място , заедно с т.1.1. (визира новодемократичното начално строителство).

4. Сгради от 2003/4-настоящия момент.Тук вече идва влиянието на чуждите инвеститори. Слагам ги на четвърто място по този фактор.

5. Стара тухла.Сгради до края на 50-те години. С това май трябваше да ги поставя на последно място за земетръса, ама айде нека е 5-то място.

6. Сгради от 1993/4-2003/4 - С една дума.....УЖАС...УЖААС По отношение на сеизмичния риск са на твърдо последно шесто място.


От тук е:

http://www.fimoti.com/index.php?topic=330.0
Тези постове ги пишат хора, които искат да си продадат панелките и ЕПК-то . Това е. Вие решавайте на какво ще вярвате.

# 72
  • Мнения: 1 310
И сега, като написа три поста един след друг, повярва ли си? Whistling

# 73
  • Мнения: 106
Ам повярвах си още след земетресението. За теб обаче е важно да не ми вярваш, защото живееш в панелка...Така, че не ми вярвай  Laughing

# 74
  • Мнения: 1 310
Няма как да знаеш аз в какво живея. Важното е, че нямам нужда да опъвам чаршафи тук, за да си повярвам. Tired

# 75
  • София
  • Мнения: 2 521
Живея в панелка строена 1986-87 г. Не знам дали е от качествените строежи, споменати в някои постове.
След големия трус на 22.5.2012 няма видими поражения по сградата и в нашето жилище.
По време на труса нямаше силни смущаващи шумове от самата сграда.
На 7 етаж - последен съм, само 1 книжка се беше катурнала, но тя стоеше на такова място и в такава позиция, че лесно падаше.
Към момента имам доверие на панелното строителство.
Дано да продължа да имам дори ако се случи и по-силен трус.
Надявам се и да се направи тази паспортизация на сградите, ако това включва оценка на връзките между панелите, че това били слабите места при този вид строителство.

# 76
  • Мнения: 4 450
ЕПК е стоманобетон в повечето случаи с тухла. Има отделни блокове отвън затворени с панели.
Аз както казах съм в стоманобетон с тухла (пакето-повдигащи плочи), за съжеление мнението на конструкторите е далеч по-малко надежно от ЕПК-то.
Така, че не е лошо всеки да се поинтересува какво точно стои зад конструкцията му, извън словосъчетанието тухла и железобетон Peace
Разбира се, всичко зависи от изпълнението и поддръжката, затова всякакви обобщения са наивни Peace.
Ще извадя един цитат от линка дето съм дала, за да онагледя колко е смешно да се твърди, че сме собственици на най-сигурната сграда по типови признаци:
Пловдив е определен за противоземетръсно строителство, осигурено за 9 степен. Разгледахме една типична 4 или 5 етажна сграда. Проектантът беше определил, например, за първия собствен период на свободно трептене на сградата 1,8 - 2 секунди (имайте предвид, че веднага след труса сградата започва да се колебае от единия до другия си край). Ние по експериментален път определихме, че собственият период на трептене на сградата е 0,27 секунди. Това означава, че тази сграда е изчислена за три пъти по-малки земетръсни сили, отколкото действително тя ще понесе. Можете да си представите какво ще се случи с тази сграда, когато стане силно земетресение.

Видове строителни конструкции за тези, който се интересуват http://wonder.blog.bg/technology/2011/03/19/seizmichnoustoichivi … emi-v-bylg.711380.

# 77
  • София
  • Мнения: 16 005
Ам повярвах си още след земетресението.
Престраши ли се да се изкъпеш в прехваления си тухлен апартамент в Лозенец?
За сведение провери ли блока дали има противоземетръсни шайби?
А какво стана със почивката - отиде ли?
Пиши си, явно така се успокояваш.

# 78
  • Мнения: 106
Няма как да знаеш аз в какво живея. Важното е, че нямам нужда да опъвам чаршафи тук, за да си повярвам. Tired
Пипи, ти сама си написала в какво живееш, не е необходимо да гадая. А иначе форума е затова, за да се опъват чаршафи...това му е основната идея. Laughing

# 79
  • Мнения: 106
Ам повярвах си още след земетресението.
Престраши ли се да се изкъпеш в прехваления си тухлен апартамент в Лозенец?
За сведение провери ли блока дали има противоземетръсни шайби?
А какво стана със почивката - отиде ли?
Пиши си, явно така се успокояваш.

Изкъпах се да  Simple Smile. Даже подробно описах... Мда има противоземетръсни шайби, имаме си проект, част конструктивна и тн., чакаме само проверката на МинистЕрите Wink. И на почивка бях...и да ще продължавам да пиша, който не иска да не ме чете.... Laughing

# 80
  • Мнения: 46 492
...Иначе аз съм в тухла със стоманобетон, точно тази 5 етажната, голямо люшкане беше...

Аз писах и в другата тема, даже не се събудих, детето също, нищо вътре не падна, мъжът ми ме събуди по едно време, леко тресене усетих, нищо силно и страшно.
Преди да купим панел, пробвахме всички видове строителства, съвсем умишлено.
Живяла съм по време на много по-леки земетресения в сталинска тухла, ЕПК и къща, много силно ги усещах. По време на сегашния трус 4 и нещо, затихващия, бях будна, усетих го като 2 и нещо в ЕПК-то (11 етаж), хем тогава не бяхме толкова близо до епицентъра. Наясно си колко пъти умножена е разликата.
Не убеждавам никой в нищо, споделям моите усещания.
Но в каквото и да сме - ако ни е писано да падне, ще падне, дано не става, всичко е въпрос на късмет, в земетръсна зона сме, но сравнително нормално земетръсна, дано не разбираме от опит точно до коя степен ще оживеем...

# 81
  • Мнения: 106
Ние се люшкахме силно, поне моето усещане беше такова, паднали неща също нямаме, нито едно, което много ме учуди. Сега ще продължа малко по-аргументирано в защита на мнението си, за да не предизвиквам основно злоба и агресия. Който и от вас да си направи труда да порови в нета ще види, че в Русия панелните блокове са много проблемни. Вече има евакуирани хора от подобни блокове. Там основно застъпено е панелното строителство. Знаем, че панела се крепи на заварките, няма значение къде е лят, важно е как е захванат. Освен некачествени заварки или липса на такива, проблем са течовете. Най-големия проблем обаче идва от избитите стени, а в панела всяка стена е носеща. Моите родители са в панел и вече търся начин да го продам. Ще им купя апартамент в нещо ниско, за да се чувстват по-спокойни хората. Аз не си хваля моето, както написах имаме проект, част конструктивна и тн, опасани сме с шайби и колони, но за мен е важно, че съм на ниско и мога да се изнеса навън. Чисто субективно това ми дава много по-голямо спокойствие...ЕПК е едно предимно прогнозно строителство, това е огромен фундамент и при него се разчита на масивността. Но всички строителни инженери ще ме подкрепят, че при земетръс много по-важна е еластичността на сградата, а не набитото количество тухла и бетон, като еластичността е в ръцете на конструктора и правилните му изчисления. Най-много приказки за чуване на пукот и скърцане, за течове, за наводнени мазета, където са фундаментите на сградата съм чувала от хора живеещи в панелки. Идеята на панелката е за кратко време да се построи нещо, което да осигури подслон на хората, най-вече бившите заводските работници. Още едно време за елита са се строяли хубави тухлени блокове, а обикновените хора са настанявани в панелни комплекси. Тези които са били с по-малко връзки обикновено са обирали последните етажи...И в крайна сметка каквото и да си говорим, само бъдещето ще покаже...Но това, че когато Лиляна Павлова заговори за техническо обследване на сградите, заговори именно за панелите и за избиваните стени говори само по себе си.

# 82
  • Мнения: 46 492
Всяка сграда с избити неправилно стени е опасна.

За проблемите в Русия не съм чула, но не се учудвам, там не са собственост на хората, а тип общежития, можеш да се сетиш как се поддържа...
Но знам, че умишлено изселваха и бутаха, за да правят МОЛ-ве и бизнес сгради, защото им е по-изгодно да ги пускат под наем, отколкото апартаментчета за живеене.

За това колко са еластични и сигурни, не мога да споря, не съм специалист, но ги водят сигурни при земетресение, явно има защо.

А за водата, да не отваряме дума, че гаражите в повечето ново строителство са почти нон стоп с вода поне до глезените.

Няма 100% сигурна сграда, всичко зависи от поддържането и ... късмета.

# 83
  • София
  • Мнения: 5 883
7 по Рихтер е около 35 000 пъти по-силен трус от това дето го преживяхме.
Laughing

# 84
  • Мнения: 106
Не се сърди човече, водят ги сигурни именно защото се разчита, че са еластични. Представи си отделните панели как ще се държат при трус, ще разчитат основно на желязната свръзка, именно желязото е в основата на концепцията за еластичността. То ще се разширява и отпуска и ще държи сградата цяла. Ако обаче е корозирало, натиска от движещи се панели ще го пречупи вместо просто да го огъне.

# 85
  • Мнения: 106
7 по Рихтер е около 35 000 пъти по-силен трус от това дето го преживяхме.
Laughing
"Така например земетресение с магнитуд 6 притежава 32 пъти повече енергия, отколкото такова с магнитуд 5. При разлика от две нива обаче – от 5 до 7, земетресението ще е почти 1000 пъти по-силно".

# 86
  • Мнения: 4 450
Лейди, не е става въпрос за злоба, а за насаждане на клишета, които никак не помагат.
Аз затова ти извадих цитата, ама ти не искаш да четеш - може да имаш част конструкции, всички да е ок на книга, на практика да не е изчислено добре в пъти.  Отделно се шушука за масово вложено украинско арматурно желязо в новото строителство и бетон с ниско качество.  Да не говорим за геологията, защото Лозенец, ж.к. Славия напр. е свалище и въобще почвите в цяла София са  слаби.
Като преживяла няколко по-силни труса в София те съветвам да не градиш опита си на този трус - в бъдеще при по-нисък магнитуд може да си събираш вещи по пода, да се отварят гардероби и да чуваш свразяващи звуци.
Ето, ако на някой му се чете за сеизмичните вълни http://wonder.blog.bg/technology/2011/03/18/injeneren-stroitelen … renite-i-s.710342 и влиянието им върху сградите.

Като се заговори колко са зле панелките винаги се сещам за бл. 20 в Ямбол, който напук на душманското опоскване за желязо, разбиване на панели и т.н. стоеше докато не го разрушиха принудително.
Да не стане накрая, че нашите монолитни сгради не устикат, а панелките си стоят Wink.  

# 87
  • София
  • Мнения: 2 521
7 по Рихтер е около 35 000 пъти по-силен трус от това дето го преживяхме.
Laughing
"Така например земетресение с магнитуд 6 притежава 32 пъти повече енергия, отколкото такова с магнитуд 5. При разлика от две нива обаче – от 5 до 7, земетресението ще е почти 1000 пъти по-силно".

Интересно ми е да споделите формулата, за тези изчисления.

# 88
  • Мнения: 106
Схемата за изчисление я има в интернет, оттам чета, не съм сеизмолог. Явно много съм се фрапирала след като съм добавила 000. Идело реч само за 1000.
flambe мисля, че в сила е клишето за здравите панелки и ЕПК. Лично аз сумати време се тръшках, че вместо ЕПК сме си взели тухла, защото в ЕПК шумоизолацията беше много по-добра. Живея в тухла от последните години на соца и доста си чувам комшиите над мен. След това земетресение обаче нагласата ми се промени. Не искам да живея на високо, било в панелка или ЕПК. Другото което знам за тези два типа строителство го споделих. За новото строителство, вярно е, че се работи с китайска арматура и некачествен бетон, освен това го изливат и през зимата. Има и качествено ново, аз лично знам за такова...

# 89
  • Мнения: 1 310
Който както иска да се успокоява, но аз само да припомня, че през 1999 година, не новото, а НАЙ-новото строителство в Турция се срина.
Колкото и да си внушава тук, очевидно разстроената потребителка, това е положението - зависи от качеството на строежа, от експлоатацията и поддържането на сградата.

# 90
  • Мнения: 6 860
Не се сърди човече, водят ги сигурни именно защото се разчита, че са еластични. Представи си отделните панели как ще се държат при трус, ще разчитат основно на желязната свръзка, именно желязото е в основата на концепцията за еластичността. То ще се разширява и отпуска и ще държи сградата цяла. Ако обаче е корозирало, натиска от движещи се панели ще го пречупи вместо просто да го огъне.

Усилието е на опън не на огъване. Иначе си права за другото.

# 91
  • Мнения: 86
Тухла трети етаж, люля здраво, събори няколко чаши от шкафа в кухнята. Едно огледало в спалнята падна на земята, но не се е счупило. Не само ни люля, но имаше и трясък доста силен, който всъщност ме събуди.Почти всички съседи бяха излезли навън. Страшно си беше, усетих и всички останали трусове.
Щом в Япония не могат да се справят с тази стихия, едва ли ние тук ще успеем. Дано да не се случва най-страшното!

# 92
  • Мнения: 106
Който както иска да се успокоява, но аз само да припомня, че през 1999 година, не новото, а НАЙ-новото строителство в Турция се срина.
Колкото и да си внушава тук, очевидно разстроената потребителка, това е положението - зависи от качеството на строежа, от експлоатацията и поддържането на сградата.

Пипи, прави разлика между разстроена и активна потребителка. Явно и ти си била много разстроена, щото гледам бая ранг си навъртяла. Нали повече нямаше да ме отбелязваш, айде удръж си на думата и спри да се занимаваш със скромната ми личност.  bouquet

# 93
  • Мнения: 1 310
Да наистина прави впечатление, че си взела думата тук в темата.
Не помня да съм казвала, че няма да те отбелязвам, защото сега, като опъна чаршафите те забелязвам. В последния си пост не се обръщам към теб. И да ти кажа ми досаждаш. Така, че да - ще те пропускам.
 smile3507

# 94
  • Мнения: 106
Нали? Не е като да си говорим за кучета и виетнамци, или да се заяждаме на дребно и да злобеем. Само това има значение, а не да се напише нещо конкретно по темата...Както и да е. Въпреки всичко ми беше много приятно с всички вас във форума. От утре съм back to reality и вероятно няма да обсебвам повече темите. Laughing. Пожелавам ви хубава и спокойна вечер на всички!

# 95
  • Мнения: 3 818
Според мен трябва да се разглежда не поведението на блоковете в София, а на тези в Перник
Истинският тест е в епицентъра, където трусът се усеща вертикално.

Поведението на пернишкия ми блок беше съвсем нормално. Вкъщи почти няма поражения, освен малко паднала мазилка в коридора. На петия етаж живея, в панелен блок, един шкаф в коридора падна, всичко останало си стоеше на място, дори вратички не са се отворили. Най-интересното е, че при земетресението (бях будна в този момент, та го усетих в цялата му прелест) не чувах мебели и т.н., а единствено едната стена, на която е прозореца я чувах брутално как скърца.
Но, други блокове са пострадали повече. Един блок е политнал леко настрани е се е подпрял в съседния, между тях има около 15 см. разстояние. В друг блок са се изкривили вратите и хората не са могли да си отключат вратите.
Учудващо за мен училищата и градините са пострадали доста, две от градините ще бъдат разрушени напълно, в останалите се правят сериозни ремонти...

# 96
  • Мнения: 4 569
Да не говорим за геологията, защото Лозенец, ж.к. Славия напр. е свалище и въобще почвите в цяла София са  слаби.
Може ли малко повече инфо и за други квартали на София?

# 97
# 98
  • Мнения: 5 710
Според мен трябва да се разглежда не поведението на блоковете в София, а на тези в Перник
Истинският тест е в епицентъра, където трусът се усеща вертикално.

Поведението на пернишкия ми блок беше съвсем нормално. Вкъщи почти няма поражения, освен малко паднала мазилка в коридора. На петия етаж живея, в панелен блок, един шкаф в коридора падна, всичко останало си стоеше на място, дори вратички не са се отворили. Най-интересното е, че при земетресението (бях будна в този момент, та го усетих в цялата му прелест) не чувах мебели и т.н., а единствено едната стена, на която е прозореца я чувах брутално как скърца.
Но, други блокове са пострадали повече. Един блок е политнал леко настрани е се е подпрял в съседния, между тях има около 15 см. разстояние. В друг блок са се изкривили вратите и хората не са могли да си отключат вратите.
Учудващо за мен училищата и градините са пострадали доста, две от градините ще бъдат разрушени напълно, в останалите се правят сериозни ремонти...

Може би зависи от кога са тази сгради...

Цитат
Около 10 млн. лв. е стойността на установените досега щети на обществени сгради в Пернишко. Това съобщава кметът Росица Янакиева, цитирана от БТА. Налага се неотложна ремонтна дейност в 77 обществени сгради, които работят с граждани. В тежко състояние са още 33, в които обаче не се приемат много хора. 3 детски градини ще бъдат разрушени.

Започнал е ремонт в 31 сгради, предимно училища и детски градини. От вчера се правят огледи на частни домове. Най-тежко пострадали са 23 къщи.

Има и 2000 семейства, поискали подкрепа заради щети в домовете им.

За мен лично това не са никак малки щети, имайки предвид, че земетересението не е нищо особено, като сила.


# 99
  • Мнения: 596
Има ли някаква статистика на всички повредени сгради при земетресението в Бг от 22.05.12.,за да бъдат съпоставени  с повредените  при подобно по сила земетресение в страна с непанелно строителство?

Тук има за Гърция през 1999г -земетресение с магнитуд 6 - 53000 пострадали сгради.

http://btvnews.bg/bulgaria/panelkata-ohuleniyat-simvol-na-sotsrealizma.html

# 100
  • Мнения: 21 415
Най-вероятно биха издържали и 7-ма степен според мен.



  Айде нЕма нужда. Иначе да, панел, седми етаж, никакви видими поражения.

# 101
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
... Но, не мога да повярвам, че една къща е по-опасна от блок вече.

Последиците са - почти никакви поражения по многоетажните сгради и много къщи, от които вече не става нищо.
Тълкуването всеки си го прави сам  Peace

А обърнахте ли внимание, че на нито една от показаните по телевизията къщи НЯМАШЕ бетонни колони, които да я опасват по ъглите!? Една тухлена стена без конструкция, която да я държи, е обречена при трус. В чии двор са камъните в този случай?
Не съм инженер, но за мен вина за пораженията до голяма степен има и строителството - частното. И не мога да се начудя на хората след като са градили тези къщи за себе си, за какво са пестили от материала и защо не са спазвали проектите, които съм сигурна, че са предвиждали колони и определен вид тухли на носещите стени.

ПП - по темата - живея в Пловдив - в панелка от 2008 г., строена в залеза на панелното строителство - 1989 г. Има пукнатини вътре /козметични/, но те не са от труса сега, а от самото слягане при основата на блока. Вече се е наместил и от Крумовското земетресение преди няколко години няма допълнителни пукнатини. Сега тук пак ни удари с приблизително същата степен - между 4 и 5. Други поражения не са настъпили.

Последна редакция: пн, 28 май 2012, 11:33 от `ТуиГ

# 102
  • София
  • Мнения: 11 688
Живея в тухлена кооперация строена 1999-2000 Лозенец. Очаквах, че ще се разпадне, ама тя взе ,че издържа.Смята се, че панелките са по устойчиви, тъй като били по гъвкави, но ако не е корозирало желязото през годините.На кое да вярвам?С този трус, май се опровергават слуховете за лошо строителство, ама знам ли..

# 103
  • Мнения: 60
Днес разбрах, че в блока в който живея са къртени носещи стени, да се оплача някъде, не виждам полза. Интересно ми е има ли някакво развитие по този въпрос. Чудно ми е аз ако взема да къртя такава стена може ли някой да ме спре Thinking

# 104
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Оплачи се, защото това вече не опира само до комфорта на комшията, а до безопасността на всички ви. С оглед ситуацията в момента ще са петимни да обикалят и да правят актове, както и да издават предписания за изпълнение.
Ако хората не подадат сигнал, институциите няма как да знаят и да реагират.
Аз лично бих го направила. Към всяка община/кметство си има отдел по незаконно строителство. РДНСК също биха оказали съдействие според мен.

# 105
  • Мнения: 60
Оплачи се, защото това вече не опира само до комфорта на комшията, а до безопасността на всички ви.
Аз лично бих го направила. Към всяка община/кметство си има отдел по незаконно строителство. РДНСК също биха оказали съдействие според мен.


Хубаво, но какво се случва, идват на проверка в дома, виждат, че стената я няма и ....? Глоба, може, но как могат да накарат някого да вдигне бетонна стена, това ми е чудно?

# 106
  • София
  • Мнения: 11 688
В една от кооперациите в които имам апартамент , беше направена реконструкция на 1 етаж, от апартамент на магазин за чорапи.Съседите пуснаха оплакване до съответните органи,е и какво - нищо

# 107
  • Мнения: 0
Да си споделя мнението и аз. Работя в най-скапаната сграда ново строителство. Под скапана имам предвид следното: при големия сняг и падна част от покрива, наводнена е отвсякъде, подземния паркинг се разпада, терасите не се оттичат, всичко е във вода. Основно е наблегнато на гипскартона. Днес дойдох с едно особено чувство на работа и останах ИЗУМЕНА, че няма нито една пукнатина. За мен извода е само един. Труса не е бил с потенциал да усетим дали наистина са ни здрави сградите...

# 108
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Да. Българинът най-мрази да му бъркат в джоба, дори да е грешен. Това си е административно нарушение. Има си наказания и за неизпълнение, и за повторно извършване ... Последващи проверки. Напоследък масово се обвързва получаването на дадени привилегии с липсата на публични задължения. Като не го направиш доброволно, все ще ти опре на дневен ред, за да вземеш нещо.
Наистина според мен сега е най-подходящият момент да се подават сигнали. Все казваме "след дъжд, качулка", но по-добре късно, отколкото никога.


Вижте, нямам намерение да ви агитирам да си затваряте очите и да си треперите вкъщи. Но още веднъж повтарям - администрацията няма да се задвижи, ако някой не я сигнализира за това. А до колко ще си свърши работата - това вече зависи от работещите в нея.

# 109
  • Мнения: 60
То сигнала лесно ще го подам, но ако няма резултат, а само си навлека гнева на комшиите, малко ми се струва излишна работата.

# 110
  • София
  • Мнения: 8 932
Панелка в Лагера. 7 етаж - никакви поражения. Нищо не падна, дори високи вази и статуетки, които се крепят на магия, дори и без трус. Предишното земетресение ми беше напукало няколко плочки в банята, само гланца отгоре.

# 111
  • Мнения: 60
Труса не е бил с потенциал да усетим дали наистина са ни здрави сградите...
А без такива доказателства моля Naughty

# 112
  • Мнения: 21 415
  Ами то люля едно такова лекичко и плааавно Joy

# 113
  • Мнения: 60
Цветанов каза, че вече при 4 степен ще ни уведомяват с мегафони и сирени, така, че спокойно.

# 114
  • Мнения: 4 450
Не могат да се сравняват механично две земетресения с еднакъв магнитуд. Ще го обясня лаишки, да ме прощава някой, който е навътре с материята.
Скалата по Рихтер е за силата отделена в епицентъра на земетресението. Интензитета му, обаче може да варира (прословутата скала МШК). С две думи може при еднакъв магнитуд по Рихтер да имаме различен интензитет и последствия.
Отделно зависи от дълбочина и т.н. - затова сеизмолозите на няколко пъти ни потхвърлиха, че сме имали късмет. Перник със сигурност са късметлии, земетресението в Стражица е със същия магнитуд, послествията там са ooooh!.
За последното по тази скала дават за Перник 8, за западната част от София 7.
Най-общо сградите в София са проектирани до 1977 г. за 7 степен, до 1986 за 8 степен, след 1986г. за 9 степен.
По тая логика, голяма част от панелните блокове в София са преживели максималното си натоварване и им няма нищо.
И все пак локига в тези неща няма, затова е важно да се прегледа сградния фонд в София. Аз обаче губя надежда, че това ще се случи, дори и след тоя трус освен обичайното вайкане за няколко дни, не виждам никакъв напредък в нагласите.

`ТуиГ това за къщите е всеизвестно, огромен процент са така направени, нищо че отвън изглеждат нови и масивни.

Последна редакция: пн, 28 май 2012, 12:11 от flambe

# 115
  • София
  • Мнения: 11 688
Цветанов каза, че вече при 4 степен ще ни уведомяват с мегафони и сирени, така, че спокойно.

Щом е казал човека, вече съм спокойна, може и сам да спре труса. . с гърди мъжки.

# 116
  • Мнения: 1 310
Оплаквайте се за бутнати носещи стени. Ефект има. В блока на моя приятелка - 16 етажен гигант, най-долу на партера се настани някакъв бизнесмен с магазина си. Веднага "пичът" бутнал две-три носещи колони, защото му пречели. Crazy Хората направиха събрание и алармираха де що институция има. Даже май и по БТВ го даваха. Глобиха го и докато не издигна отново такива подпорни колони, не го оставиха на мира. Peace

# 117
  • Мнения: 46 492
Снощи се замислих - пострадаха ЕПК блокове, хората бяха евакуирани, по пътя за офиса ни беше почервеняло от паднали тухли, и никой не пусна тема за ЕПК-тата и тухлите, но пък за панелите, които не мръднаха - веднага  Laughing що така?


Оплаквайте се за бутнати носещи стени. Ефект има...

 Peace

THE_dilian, каква стена е махал? При усвояване на балкона или друга?

# 118
  • Мнения: 60
Значи в моя случай, сутринта срещнах съседи, та те ми казаха, че едикойси и едикойси са къртили носещи стени, и дрегери, не съм сигурна за втората дума как е точно, но става въпрос за тия ъгълчетата по стените, дето минават комините. Та аз като не съм видяла с очите си, а и с въпросните не се познаваме още, че да ме пуснат да огледам, какво да правя, може ли да ида в съвета само със съмнения и чуто от други комшии?

# 119
  • Мнения: 60
Снощи се замислих - пострадаха ЕПК блокове, хората бяха евакуирани, по пътя за офиса ни беше почервеняло от паднали тухли, и никой не пусна тема за ЕПК-тата и тухлите, но пък за панелите, които не мръднаха - веднага  Laughing що така?


Оплаквайте се за бутнати носещи стени. Ефект има...

 Peace

THE_dilian, каква стена е махал? При усвояване на балкона или друга?
Не, не става въпрос за балкона, става въпрос за стената, която разделя хола от спалнята, бутната е, въобще я няма.

# 120
  • Мнения: 46 492
Трегери по принцип няма при панелните блокове, което ме кара да си мисля, че който ти го е казал няма никаква идея за това какво точно и дали въобще е бутано, по-добре е да провериш, да не се оказах махленски клюки...
Измисли нещо, за да влезеш, примерно - обмисляте преустройство и искате да видите, ако е възможно как те са решили въпроса, нещо от сорта.
И ако наистина е бутната стената - сигнализирай, за да го накарат да сложи заместваща конструкция.

# 121
  • Мнения: 21 415
  Кажи на домоуправителя и настоявай да идат да огледат от домсъвета и да подадете сигнал.

# 122
  • Мнения: 60
  Кажи на домоуправителя и настоявай да идат да огледат от домсъвета и да подадете сигнал.
Не става, точно за неговия апартамент става. А тия ъгълчета по стените дето са празни и имат отдушник как се казват?

# 123
  • София
  • Мнения: 11 688
 Кажи на домоуправителя и настоявай да идат да огледат от домсъвета и да подадете сигнал.
Не става, точно за неговия апартамент става. А тия ъгълчета по стените дето са празни и имат отдушник как се казват?

Не се ли казваха шахти?

# 124
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Копирам мнението си от друга аналогична тема. У нас в панелката няма никакви поражения, слава Богу, но блока е строен точно след голямото заметресение в Стражица при засилен контрол и съм горе долу съм спокойна. Има си противоземетръсна шайба и т.н., на 2-я етаж съм. Удивена съм също и от факта, че в офиса няма никакви поражения, а той е на 18-я етаж и сградата според мен е паянтова за такова високо строителство, строена е също по времето на соц-а, но факт е, че абсолютно нищо и няма, на нито един етаж няма поражения.
Обаче, чух се с приятелка, която живее в блок ново строителство, апартамента е на 3г., при това на първия етаж. Всички стени са напукани яко с много дълбоки пукнатини, има паднали парчета таван и мазилки. Трябва да се изнесат докато дойдат майстори и строителен инженер да кажат дали може да се живее там и колко ще струва евентуално ремонта. Блока е само на 3г. и апартамента струваше майка си и баща си ...

# 125
  • София
  • Мнения: 2 132
Unknown_lady , в кой квартал е твоята приятелка?

# 126
  • Мнения: 599
И е по темата и не баш, ама искам да питам: Редно ли е държавата да дава пари за отстраняване на щетите от природни бедствия на частни имоти?
Българинът не се научи да си прави застраховка на жилището при природни бедствия - най-евтината застраховка е това в крайна сметка.

# 127
  • Мнения: 0
И е така, и не е така. Застрахователите ще донесат от 999 дерета вода за да не изплатят застраховките. В България за съжаление е така, в белия свят застраховката ти дава сигурност. Направете си експеримент с тема, за това дали някой е получил обезщетения в голям размер от застрахователи и ще разберете... Малки суми в България се дават, за големи не, работата винаги стига до съда...

# 128
  • София
  • Мнения: 2 481
И е по темата и не баш, ама искам да питам: Редно ли е държавата да дава пари за отстраняване на щетите от природни бедствия на частни имоти?
Българинът не се научи да си прави застраховка на жилището при природни бедствия - най-евтината застраховка е това в крайна сметка.

Въпросът е дали, и колко ще платят, дори и ако си застрахован /мои близки имат лош опит, кел файда, че са били "европейци" и са се застраховали/.

# 129
  • Мнения: 46 492
Да, при подобни случаи не само в България, но навсякъде държавата помага.
За застраховките, въпреки че съм за и винаги застраховаме, не вярвам да върши работа при масови разрушения, на секундата ще ги обявяват за форсмажорни обстоятелства.

# 130
  • Мнения: 198
Копирам мнението си от друга аналогична тема. У нас в панелката няма никакви поражения, слава Богу, но блока е строен точно след голямото заметресение в Стражица при засилен контрол и съм горе долу съм спокойна. Има си противоземетръсна шайба и т.н., на 2-я етаж съм. Удивена съм също и от факта, че в офиса няма никакви поражения, а той е на 18-я етаж и сградата според мен е паянтова за такова високо строителство, строена е също по времето на соц-а, но факт е, че абсолютно нищо и няма, на нито един етаж няма поражения.
Обаче, чух се с приятелка, която живее в блок ново строителство, апартамента е на 3г., при това на първия етаж. Всички стени са напукани яко с много дълбоки пукнатини, има паднали парчета таван и мазилки. Трябва да се изнесат докато дойдат майстори и строителен инженер да кажат дали може да се живее там и колко ще струва евентуално ремонта. Блока е само на 3г. и апартамента струваше майка си и баща си ...


Аз по време на труса се намирах в панелка на 6-ия етаж, при близки. Освен, че се люляхме като на детска площадка дори една вазичка не мръдна от мястото си. Няма видими поражения, няма и нищо паднало, съборени книги или нещо друго и слава Богу. Преди 2-3 години пак имаше някакви сравнително слаби, но усетени от нас земетресения, ако помните, някъде около 3та степен. Тогава се намирах вкъщи, в чисто нов блок на 1-вия етаж в кв Изток в София. Имахме гигантска пукнатина по цялата стена в хола, няколко месеца след това ни в клин ни в ръкав таванът в спалнята се срути, слава Богу, че беше през деня и нямаше никой в леглото.
Плюя панелките, ненавиждам ги, имаме един - въпросния апартамент, който е на леля ми и толкова я навивах да го продава...сега сякаш им имам една идея повече доверие. Аз трябваше да се намирам в този ден в апартамент в центъра, в стара кооперация, на 4 етаж. Донякъде се радвам, че не бях там.

# 131
  • Мнения: 4 450
Unknown_lady, ако си в панелка нямаш противоземетръсна шайба Wink. Това са стени от желязобетон от основите до покрива. Ако имаш такива стени значи не е панелка.

sunny day, принципно си права, но условията на застрахователите са такива, че отказват дори желаещи като мен да се застраховат. Принципно застрохаването за земетресение е извън базовия пакет на застраховка "Имущество". Трябва да я изискваш допълнително и няма да ти поемат никакви щети, ако са след земетресение. Такъв е случая на община Перник, те застраховка "Имущество" имат, но няма да получат стотинка, защото не е включено земетресение допълн. Отделно схемите за обещетяване са толкова мътни, че ....
Може би добра идея е националния кастрофичен пул.
Между другото как се справят в такива случаи други страни, някой дали знае.
 

# 132
  • Мнения: 0
Много ми е чудно, какво се случва с Делта Хил до Рударци. Дали комплекса е засегнат, там живеят някои родни знаменитости сред които и Ани Салич. По емисиите има доста уморен вид...

# 133
  • Мнения: 599
flambe, едно време си имаше такава застраховка при бедствия и земетресение. Най-евтини бяха. Другите за имущество - цялата покъщнина, се викаше оценител и тогава се определя сумата.

# 134
  • София
  • Мнения: 5 883
Не забравяйте и двата процента самоучастие по клаузата за земетресение. Обсъждахме я в другата, вече заключена тема. Wink

# 135
  • Мнения: 4 450
Сбъркала съм названието на застраховкатаhttp://www.allianz.bg/site/index.php?page=pozhar.
Ако щетите са ти следствие на земетресение (и ти не си го включил над базовия пакет), каквато и да е, дори счупено стъкло, няма да ти изплатят нищо Wink.
Тази застраховка я сключвам от 5-6 години, много подробно разпитвах и се съветвах точно за земетресението. Имам я включена в пакета, но никак не съм спокойна, че ще получа обещетение Peace.

# 136
  • Мнения: 0
В момента по Канал 3 върви живо предаване от Перник. Там са Цветанов и Кристалина. Един човек се жалва как никой не му помага и не оказвали помощ. Чесаха си езиците и власт и народа, и когато се отдръпна микрофона, Кристалина се наведе към жалващия се и му каза: Вие сте теглил кредит за възстановяване, не се притеснявайте на такива хора ние ще помогнем????

# 137
  • Мнения: 599
Сбъркала съм названието на застраховкатаhttp://www.allianz.bg/site/index.php?page=pozhar.
Ако щетите са ти следствие на земетресение (и ти не си го включил над базовия пакет), каквато и да е, дори счупено стъкло, няма да ти изплатят нищо Wink.
Тази застраховка я сключвам от 5-6 години, много подробно разпитвах и се съветвах точно за земетресението. Имам я включена в пакета, но никак не съм спокойна, че ще получа обещетение Peace.

Не знам сега как е, но когато теглихме ипотечен кредит за жилище, от банката ни задължаваха да си застраховаме жилището точно за природни бедствия и земетресения. Тях посудата не ги интересува, а само жилището. За 10години от 20лв. почнахме и до към 30лв. беше последната дето платихме - на година.

# 138
  • Мнения: 0
И тъкмо една жена се жалва как има покрит риск Земетресение, а от ДЗИ и отказват да и изплатят, защото не било земетресение, а бедствие. Става дума за 10 000 лв. Тъкмо Цветанов говори по телефона с някой от ДЗИ...Това по казуса със застраховките...

# 139
  • Мнения: 599
И тъкмо една жена се жалва как има покрит риск Земетресение, а от ДЗИ и отказват да и изплатят, защото не било земетресение, а бедствие. Става дума за 10 000 лв. Тъкмо Цветанов говори по телефона с някой от ДЗИ...Това по казуса със застраховките...

Ами със своеволията на такива все трябва някой да се справи - както натиск от държавата, така и от обществото. Не може да се оправдаваме с това, ама те нищо не изплащат и затова не се застраховаме. Или да не им се търси сметка за горното например. Хем имаш застраховка, хем нямаш, и е земетресение, и не е Crazy Всеки си тълкува нещата, както му е изгодно.
Сега да ги хванат тия ДЗИ и да им съдерат задниците от проверки и глоби. Егати гадовете!

# 140
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Извън темата, но пресата беше писала за случай, при който при застраховка Злополука, става инцидент, застрахованото лице изгубва и двата си крака /съответно е с степен инвалидност и загубена работоспособност/, при което застр. компания отказва да изплати обезщетението, защото той бил работил като компютърен специалист и не му трябвали крака, за да упражнява професията си?!?!?!
Втори случай - с наши познати - застраховат жилището срещу пожар. Става такъв, има материални щети. НО - компанията отказва да плати, защото не я били уведомили в срок за настъпилото събитие. При положение, че него те са били в болница /обгазени/ и е нямало как да тръгнат да входират заявления, където и да било.
Те човешкото здраве и живот не ценят, камоли да тръгнат да изплащат обезщетението в реални размери.

# 141
  • София
  • Мнения: 2 481
И тъкмо една жена се жалва как има покрит риск Земетресение, а от ДЗИ и отказват да и изплатят, защото не било земетресение, а бедствие. Става дума за 10 000 лв. Тъкмо Цветанов говори по телефона с някой от ДЗИ...Това по казуса със застраховките...

Ами със своеволията на такива все трябва някой да се справи - както натиск от държавата, така и от обществото. Не може да се оправдаваме с това, ама те нищо не изплащат и затова не се застраховаме. Или да не им се търси сметка за горното например. Хем имаш застраховка, хем нямаш, и е земетресение, и не е Crazy Всеки си тълкува нещата, както му е изгодно.
Сега да ги хванат тия ДЗИ и да им съдерат задниците от проверки и глоби. Егати гадовете!

И да ги глобят какво. Пак няма да върнат парите на пострадалите.

# 142
  • Мнения: 4 569
А с 325 лева как се вдига къща, която струва в пъти повече?

# 143
  • Мнения: 599
А с 325 лева как се вдига къща, която струва в пъти повече?

Ами никак. Както се вижда и алтернатива няма човек да се подсигури в такива ситуации.
На държавата ѝ е по-важно да се бори с тютюнопушенето в обществените сгради и ресторантите от загриженост за хората естествено, но пък не ѝ е важно да следи застрахователите какво предлагат и как го изпълняват по отношение на здравето и покрива на същите тези хора. Странни приоритети имаме, няма що.

# 144
  • Мнения: 5 710
А с 325 лева как се вдига къща, която струва в пъти повече?

Ами никак. Както се вижда и алтернатива няма човек да се подсигури в такива ситуации.
На държавата ѝ е по-важно да се бори с тютюнопушенето в обществените сгради и ресторантите от загриженост за хората естествено, но пък не ѝ е важно да следи застрахователите какво предлагат и как го изпълняват по отношение на здравето и покрива на същите тези хора. Странни приоритети имаме, няма що.

ох каква връзка има едното с другото   Rolling Eyes

# 145
  • Мнения: 599
А с 325 лева как се вдига къща, която струва в пъти повече?
Ами никак. Както се вижда и алтернатива няма човек да се подсигури в такива ситуации.
На държавата ѝ е по-важно да се бори с тютюнопушенето в обществените сгради и ресторантите от загриженост за хората естествено, но пък не ѝ е важно да следи застрахователите какво предлагат и как го изпълняват по отношение на здравето и покрива на същите тези хора. Странни приоритети имаме, няма що.
ох каква връзка има едното с другото   Rolling Eyes

Връзката е, че всички тия 240 чукундура в парламента се занимават с незначителни неща, вдигайки огромна врява, а за същественото и важното никой не мисли.

# 146
  • Мнения: 5 710
Да, при подобни случаи не само в България, но навсякъде държавата помага.
За застраховките, въпреки че съм за и винаги застраховаме, не вярвам да върши работа при масови разрушения, на секундата ще ги обявяват за форсмажорни обстоятелства.

помага, помага колко да помага. в Акуила половината са още без домове, а кога беше земетресението, че забравих и Г8 чак доведоха на среща там  Confused
В момента, в който не е новина събитието всеки се оправя както може.

ПП Бих искала да знам каква е тази застраховка, и месечна вноска, която земетресение, което ще ме остави на улицата и ще ми възстанови цената на жилището. Едва ли ще е символична.

И скоро очаквайте покачване на акцизите, няма как

# 147
  • София
  • Мнения: 28 474
...
ПП Бих искала да знам каква е тази застраховка, и месечна вноска, която земетресение, което ще ме остави на улицата и ще ми възстанови цената на жилището. Едва ли ще е символична.

Никак не е символична - на нас ни искаха около 600 лв/г. преди няколко години при цена на апартамента тогава около 100 хил. евро грубо.

# 148
  • Мнения: 4 450
30 лв. премия за природни бедствия и земетресение означава лимит по тази застраховка около 30 000лв. за недвижимо имущество и да кажем още 5000 лв. за движимо. Налучквам по спомени, но Съни може да каже точно.
При по-големи лимити при мен е за 100 000 лв. + не помня колко движимо, премията е 260 лв., като включването на земетресението ми вдига премията двойно.
Да кажем пак не е кой знае колко като пари, обаче остава въпроса със самоучастието  Wink и разни други немаловажни неща. Напр. застраховката не покрива общите части, никой не може да отговори, ако се наруши конструкцията извън моя имот, а в съседката отдолу какво правим и т.н.


10 c's, при вас държавата поема ли ангажимент към частните лица? Имате ли катострофичен пул?

# 149
  • Мнения: 4 916
И тъкмо една жена се жалва как има покрит риск Земетресение, а от ДЗИ и отказват да и изплатят, защото не било земетресение, а бедствие. Става дума за 10 000 лв. Тъкмо Цветанов говори по телефона с някой от ДЗИ...Това по казуса със застраховките...

Не го вярвам, дайте линк.
Ние минахме сравнително слабо. След земетресението на 22-ри почти никой не излезе на улцата, след това просто имаше оглед на щетите.

# 150
  • Мнения: 4 450
Току-що мина репортаж по нова за застраховките при земетресения. Дано го качат по-късно в Нова плей. Накрая брокерката завърши с пример, че дори застрахованите няма да вземат нищо като пари за напукани стени и паднали мазилки, понеже стойността ще влезе в частта за самоучастие.

# 151
  • Мнения: 2 237
Аз съм в нов блок - 2006 г. Втори етаж. Нищо не падна у нас, нито се помести. Усети се труса, но когато бях малка (Стражица ? ) беше много по-страшно.Майка ми живее в блок строен през 70-те (тухла) и цялата и покъщнина е била по земята, има поражения и счупени съдове. При все, че става въпрос за град на 100 км от София, много по-ясно от нас беше усетила труса. Всички витрини и шкафове са се отворили. А у нас само е дна чаша с компот на масата малко се разля.
 И преди по мазилката имах много пукнатини, просто блока още се сляга.....Но според мен сградата ни е сигурна и мисля, че е добре изпълнена в частта си за земетресения . Така че според мен, панелка, ЕПК, тухла, стара, нова и т.н...всичко си е до изпълнението.

# 152
  • Мнения: 2 401
Мани мани, панелките били здрави, че и 7 по Рихтер щели да издържат. Вие чувате ли се какви ги говорите. 7 по Рихтер е около 35 000 пъти по-силен трус от това дето го преживяхме.

Малиииииии  Shocked, сигурна съм, че са те изяли досега, ама не се удържах да се фана и аз за главата  ooooh!

# 153
  • Мнения: 4 916
Аз съм в нов блок - 2006 г. Втори етаж. Нищо не падна у нас, нито се помести. Усети се труса, но когато бях малка (Стражица ? ) беше много по-страшно.Майка ми живее в блок строен през 70-те (тухла) и цялата и покъщнина е била по земята, има поражения и счупени съдове. При все, че става въпрос за град на 100 км от София, много по-ясно от нас беше усетила труса. Всички витрини и шкафове са се отворили. А у нас само е дна чаша с компот на масата малко се разля.
...


Всичко зависи от строителството.
Ние сме по-скоро към годините на майка ви, но нито една статуетка не падна от лавицата.

# 154
  • София
  • Мнения: 7 183

Ето от Уикипедия сравнение между степен на земетресение и еквивалент TNT.
7 е все пак само 32 пъти повече от 6.  Laughing

0.0   15 g
0.2   30 g
0.5   85 g
1.0   480 g
1.2   1.1 kg
1.4   2.2 kg
1.5   2.7 kg
2.0   15 kg
2.5   85 kg
3.0   480 kg
3.5   2.7 metric tons
3.87   9.5 metric tons
3.91   11 metric tons
4.0   15 metric tons
4.3   43 metric tons
4.5   85 metric tons
5.0   480 metric tons
5.5   2.7 kilotons
5.6   3.8 kilotons
6.0   15 kilotons
6.3   43 kilotons
6.4   60 kilotons
6.5   85 kilotons
6.6   120 kilotons
6.7   170 kilotons
6.8   240 kilotons
6.9   340 kilotons
7.0   480 kilotons
7.1   680 kilotons
7.2   950 kilotons
7.5   2.7 megatons
7.6   3.8 megatons
7.7   5.4 megatons
7.8   7.6 megatons
7.9   10-15 megatons
8.0   15 megatons
8.1   21 megatons
8.35   50 megatons
8.5   85 megatons
8.7   170 megatons
8.75   200 megatons
8.8   240 megatons.
9.0   480 megatons
9.15   800 megatons
9.2   950 megatons
9.5   2.7 gigatons

# 155
  • Мнения: 11 577
Имам доверие на всякакъв тип съвременно строителство, стига да е изпълнено качествено и да са спазени всички стандарти. Нямам доверие на природата.....
Живея в "панелка'  в София, строена 1990 г. Поражения няма. Много е важно каква е геоложката "подложка" под сградата, какъв е типа на разлома, как е разположена сградата (чисто географски) спрямо епицентъра на земетресението. Важно е и какви сгради има наоколо и колко са близо една до друга. Тук, като пример давам земетресението в Агадир през 1960 г. с магнитуд 5.7, което уби повече от 15000 човека и срина града. Науката отдавна е отговорила защо е паднал града при това не толкова катастрофално земетресение. Всъщност, нас ни сполетя почти същия магнитуд......

# 156
  • София
  • Мнения: 1 312
Живея в тухлен 4 етажен блок,на третия етаж. Строен 1963г.Нямаме никакви поражения,нито нещо е паднало. Малко ме е страх защото е доста стар блока,но съседи които си закупиха на първия етаж апартамент са строители ме успокойха че блока е тухла с  панели ,вместо лята плоча. Даже на тавана личи  по средата свръзката между плочите.Издържал е блока 1977год,помнят съседите как е люляло...,но аз не разбрах това заметресение 7 степен ли е било тук или във Вранча? Тук в София колко се е усетило?

# 157
  • Sofia
  • Мнения: 26 340
Аз пък на тухла нямам много вяра,а за итонг направо настръхвам от ужас,като пясък е...а толкова много блокове построиха с тях

# 158
  • Мнения: 68
Мани мани, панелките били здрави, че и 7 по Рихтер щели да издържат. Вие чувате ли се какви ги говорите. 7 по Рихтер е около 35 000 пъти по-силен трус от това дето го преживяхме.

Малиииииии  Shocked, сигурна съм, че са те изяли досега, ама не се удържах да се фана и аз за главата  ooooh!

КОПНАТО

На 4 март 1977 г. Румъния е разтърсена от най-силното в историята земетресение в Югоизточна Европа, епицентърът е в Източните Карпати, Окръг Вранча. Земетресението е с магнитуд около 7.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът се намира на дълбочина 94 км. Трусът довежда до разрушаването на над 8500 сгради и убива повече от 1600 души в Румъния и в България.


Ще издържат и още как, дали всички -не зная.1977 ма бях първи за втори клас и се намирах в град Силистра - в панелен блок на 5 етаж.Не е паднал или рухнал, стига ужаси сте писали.

http://novini.stara-zagora.org/%D0%BD%D0%B0-4-%D0%BC%D0%B0%D1%80 … %D0%B0-n4145.html

# 159
  • Мнения: 46 492
От 77-ма са минали 35 г., амортизация и т.н.
Но все пак, ако не са на подпочвени води или съвсем умишлено (прословутия блок 20, който вече е съборен), аз лично им имам доверие.
И все пак, дано не се налага да се доказват Simple Smile

# 160
  • Мнения: 3
Живея в гр.Перник в панелен блок на първи етаж. Каквото и люшкане и клатене да сте усетили в София - това , което изживяхме ние перничани в онази нощ бих искала да не се повтаря. Страхотен взрив, грохот и бучане - неописуеми и смразяващи. Съпругът ми е бил още буден , а аз тъкмо съм заспала. За секунди ме вдигна от леглото , взе детето от спалнята и излязохме навън буквално за секунди. В краткия промеждутък , в  който бяхме вътре се чуваха скърцане на панели , скърцане на дървените каси на вратите - ужасно беше. Подскачахме като топки. Отвън - пушек като от бомба до четвъртия етаж . В първия момент не можех да се опомня - помислих ,че е бомба , но само за секунди , защото започна отново и вече нямаше съмнение какво се случва. Започнаха да изскачат съседите , кой гол , кой облечен , но всички в ужас. Най- страшното беше грохота , бучането и червеното небе в посока Витоша. У нас няма поражения, но имаме друг апартамент също панелен и също на първия етаж и там гледката е ужасна - сцепени на Х носещи панели. И това е на всички първи етажи в този блок. Просто е страшно , а още по-страшно е за хората , които живеят там. Идваха комисии - едни ти казват няма страшно, други ти казват "под секрет"  че по принцип трябва да изкарат хората на палатки и т.н. С две думи българска му работа. Никой не носи отговорност - щото така е по-лесно. Само дето като удари с 3,8 се сцепиха и трегерите над и под прозорците. Смятате ли че държавата  в лицето на своите служители ще изкара на палатки 140 семейства , а то и палатки няма.  Господ да ни пази , защото ако чакаме ние да се пазим - то е ясно какво ще стане!

# 161
  • Мнения: X
Живея в тухлен 4 етажен блок,на третия етаж. Строен 1963г.Нямаме никакви поражения,нито нещо е паднало.

И ние сме така, само етажът е различен. Сравнително близо сме до Перник- в непосредствена близост до спортния комплекс "Славия". Нито нещо е паднало в нас, нито има пукнатини, нито каквото и да било. Съседите също не са споменавали за щети от какъвто и да било характер, свързани със земетресението.

# 162
  • Мнения: 46 492
Nadka Ivanova, свалихте ли декоративното покритие, за да видите дали цепнатината не е само козметична? Ако е спукана самата стена, няма начин да ви оставят вътре.
При панелните сгради всички стени са носещи, ако при вас са само някои и наистина имате трегери, значи е някакъв др. вид строителство.

Надявам се всичко да е наред   bouquet

# 163
  • Мнения: 3
Правим ремонт там и няма декоративно покритие - спукан е панела!
И хората /  съседите / си живеят там.

# 164
  • Мнения: 3
Даже по-точно казано е разцепен. Апартамента е тристаен . Стената между коридора и стаята е на Х разцепена. Стената между хола и другата стая е същия , външната стена на стаята е разцепена. От това повече - здраве му кажи. А , забравих банята - плачевна. В съседите положението е подобно. Страх ме е за хората там. Дано да няма трусове!

# 165
  • Мнения: 46 492
Раздухайте по медиите, друг съвет не знам какъв да ти дам...

# 166
  • Мнения: 4 450
Задължително се опитайте да вдигнете шум по всякакъв начин Peace.

# 167
  • София
  • Мнения: 38 431
Ужас!

Нашият блок, както казах, си е ок.
Обаче до входа са пропаднали едни плочки с около 10-20 см.
Не ги бях забелязала, докато ММ не ми ги показа.

# 168
  • Мнения: 17 546
В панелка, на 7-ми етаж сме, краен апартамент на калкан. Немско строителство от пловдивския ДК. Съседите казват, че в блока има повече желязо, отколкото бетон. Не чух скърцане на панелите както разказват наши приятели за техния апартамент в блок на 500 метра от нас и на същия етаж, и калкан. Само бученето от земята (бронтидите) и люлеенето. Падна снимка подпряна на долния си ръб на секцията в спалнята ни, бутилка с афтършейв на мъжа ми и няколко чекмеджета от новите на релсичките, които се отварят и затварят с един пръст, се бяха отворили. Не светнах лампата да гледам огъването на стени и таван доколкото имах мозък в главата в този момент, защото гледката нямаше да я понеса нормално. В приятелите ни са паднали тежки предмети от секцията и са се отворили всички вратички.
Нашият блок е строен 1978, а техния 2-3 години след това.
Поражения няма у дома, като банята ни е за ремонт и на места плочките се крепят на магия - не са мръднали. Огледахме стълбището от първи до последен етаж - има козметични пукнатини, но не е ясно дали са пресни или не.
В другите ни две жилища няма поражения - втори етаж, панел от 1970г. в същия квартал, в който живеем (източна София) и тухла, трети етаж от 1960г. в центъра.

# 169
  • Мнения: 106
И моя блок е така, повече желязо, отколкото бетон...Ама тия отгоре заради това желязо все едно са ми у нас Twisted Evil...Да го бяха направили по-балансирано Laughing Съжалявам за офтопика... Искрено съчувствам на всички пострадали, представям си какво ви е Sad, ама кураж, важното е, че няма пострадали сериозно хора.

# 170
  • Мнения: 1
Това което пишете, че стоманата била повече от бетона са пълни глупости, има си определени граници, в които трябва да бъде отношението стомана/бетон, в противен случай опасноста от разрушение нараства значително.

# 171
  • Мнения: 17 546
Ми значи ще се разрушим, не ни бери грижата! Laughing

# 172
  • Мнения: 13
Vassil Vassilev е прав. Има си норми и ако желязото е повече от бетона, то сградата става недостатъчно еластична и може да се разруши, заради "прекалената здравина". Общо взето до колкото знам при проектирането се цели златната среда и си има норми за това.

PS
Малко са странни твърденията ви как в блоковете ви имало повече желязо от колкото бетон, все едно вие сте строили блока и знаете кое как е. То и на зелено да съм си купила жилището и всеки ден да съм била на строителната площадка, пак няма да смея да твърдя такова нещо, какво остава за жилище, което съм купила n години след като е построено.

# 173
  • Мнения: 17 546
А хич не е странно вие сега спектрален анализ да ни направите, от къде можем да знаем колко повече желязо има в блоковете ни! Joy
Ми може пък да имам рентгеново зрение, металотърсач... знаеш ли?!  Crazy
И нямам нужда от лекции, мъжът ми с двете си ръце пет години правеше панели преди 20 години! От първа ръка знам как се правят и какви са нормите! Wink

# 174
  • Мнения: 13
Само споделям какви теории знам, какво мисля АЗ и какво ми е странно.  Peace

# 175
  • Мнения: 106
Не знаех, че еластичността идвала от бетона или правилните пропорции бетон желязо. Laughing Еластичността идва само от желязото, затова панелите са еластични, именно заради металната свръзка между тях. Това с внезапното рухване си го чела някъде ми се струва, без да знаеш как стават нещата на практика...Дали желязото е в повече, можеш да усетиш ако скочиш върху плочата. Усетиш ли вибрации значи желязото е повече,а бетона е по-малко. Винаги е по-добре повече желязо и по-малко бетон. Много бетон и малко желязо е много кофти. Златната среда е правилното количество бетон и арматура, което обикновено се постига в заводски условия. На място на терен, е малко по-трудно, затова има всякакви галимации.

# 176
  • Мнения: 1 224
Даже по-точно казано е разцепен. Апартамента е тристаен . Стената между коридора и стаята е на Х разцепена. Стената между хола и другата стая е същия , външната стена на стаята е разцепена. От това повече - здраве му кажи. А , забравих банята - плачевна. В съседите положението е подобно. Страх ме е за хората там. Дано да няма трусове!
На всяка цена сезирайте медиите!!!
Четох, че са сформирали няколко комисии за оценка на щетите и една, която да оценява оценяващите - перфектна платформа за прехвърляне на отговорност и вдигане на рамене. И както и за всичко останало - ако се появи един специалист с дадено становище - непременно ще се явят двама други с точно противоположното. Само дето гравитяцията винаги има последната дума.
Както описваш положението - звучи страшно!

Не само вида строителство са от значение. Къде се намира е също решаващо - дали е над свлачищен район, близо до разлом, дали има опастност от тъй нареченото "втечняване" на почватаи т.н.  Един панел (или тухла, или ЕПК, или дървена къща) построен върху скалиста основа може да има съвсем различна съдба при земетресение от съседен блок, построен върху насип, песачлива подчва или високи подпочвени води.
И като добавим изпълнение и поддръжка в картинката - няма панацея. Няма такова животно като "панела е най-здрав" или "тухлата от 70те години е джелязна", или "ЕПК са най-земетръсоустойчиви" - просто няма такъв филм, това са градски легенди, мантри от типа "бай бабо, да не стига зло".  Потенциално България е в земетръсна зона и би могло да има земетресения с такъв магнитут, че да срутят сгради - кои, къде и кога само Господ знае.

# 177
  • Мнения: 13
Не знаех, че еластичността идвала от бетона или правилните пропорции бетон желязо. Laughing Еластичността идва само от желязото, затова панелите са еластични, именно заради металната свръзка между тях. Това с внезапното рухване си го чела някъде ми се струва, без да знаеш как стават нещата на практика...Дали желязото е в повече, можеш да усетиш ако скочиш върху плочата. Усетиш ли вибрации значи желязото е повече,а бетона е по-малко. Винаги е по-добре повече желязо и по-малко бетон. Много бетон и малко желязо е много кофти. Златната среда е правилното количество бетон и арматура, което обикновено се постига в заводски условия. На място на терен, е малко по-трудно, затова има всякакви галимации.
Извинявай Лейди...не знаех, че срещу себе си имам и "строителен инженер". Хайде по-добре да не дърпаме дявола за опашката. Сигурно си права до известна степен. Сигурно говорим за едно и също нещо...щом знаеш колко ти е здрав блока - браво, супер, поне една съфорумка (опс сори - 2 са) спят спокойно, ще се къпят спокойно и ще са спокойни в бг мамма след земетресението.
Аз понеже не съм строителен инженер, а само написах какво знам от мой много близък такъв, оттеглям се - може да ме е излъгал.

Последна редакция: пт, 15 юни 2012, 08:09 от Bibonka

# 178
  • Мнения: 13
Не само вида строителство са от значение. Къде се намира е също решаващо - дали е над свлачищен район, близо до разлом, дали има опастност от тъй нареченото "втечняване" на почватаи т.н.  Един панел (или тухла, или ЕПК, или дървена къща) построен върху скалиста основа може да има съвсем различна съдба при земетресение от съседен блок, построен върху насип, песачлива подчва или високи подпочвени води.
И като добавим изпълнение и поддръжка в картинката - няма панацея. Няма такова животно като "панела е най-здрав" или "тухлата от 70те години е джелязна", или "ЕПК са най-земетръсоустойчиви" - просто няма такъв филм, това са градски легенди, мантри от типа "бай бабо, да не стига зло".  Потенциално България е в земетръсна зона и би могло да има земетресения с такъв магнитут, че да срутят сгради - кои, къде и кога само Господ знае.
Peace Да, доколкото знам и това е важен аспект. И поддръжката е много важна, но уви - в БГ  хората не знам защо много често не се грижат за общите си части  Tired
Мечтая си за момента, когато ще имам възможност да си построя къщичка и само моето семейство да живее в нея и поддръжката на къщата да е само в наши ръце.

# 179
  • Мнения: 106
Не знаех, че еластичността идвала от бетона или правилните пропорции бетон желязо. Laughing Еластичността идва само от желязото, затова панелите са еластични, именно заради металната свръзка между тях. Това с внезапното рухване си го чела някъде ми се струва, без да знаеш как стават нещата на практика...Дали желязото е в повече, можеш да усетиш ако скочиш върху плочата. Усетиш ли вибрации значи желязото е повече,а бетона е по-малко. Винаги е по-добре повече желязо и по-малко бетон. Много бетон и малко желязо е много кофти. Златната среда е правилното количество бетон и арматура, което обикновено се постига в заводски условия. На място на терен, е малко по-трудно, затова има всякакви галимации.
Извинявай Лейди...не знаех, че срещу себе си имам и "строителен инженер". Хайде по-добре да не дърпаме дявола за опашката. Сигурно си права до известна степен. Сигурно говорим за едно и също нещо...щом знаеш колко ти е здрав блока - браво, супер, поне една съфорумка (опс сори - 2 са) спят спокойно, ще се къпят спокойно и ще са спокойни в бг мамма след земетресението.
Аз понеже не съм строителен инженер, а само написах какво знам от мой много близък такъв, оттеглям се - може да ме е излъгал.
Не знам защо всеки път толкова лично приемаш нещата...Пиши си и аз си пиша, затова е форума..

# 180
  • Мнения: 1
А хич не е странно вие сега спектрален анализ да ни направите, от къде можем да знаем колко повече желязо има в блоковете ни! Joy
Ми може пък да имам рентгеново зрение, металотърсач... знаеш ли?!  Crazy
И нямам нужда от лекции, мъжът ми с двете си ръце пет години правеше панели преди 20 години! От първа ръка знам как се правят и какви са нормите! Wink

Бижу, без намерение да се заяждам, отишла ли си веднъж в завода да видиш колко желязо се слага?

# 181
  • Мнения: 17 546
Бижу, без намерение да се заяждам, отишла ли си веднъж в завода да видиш колко желязо се слага?
Аз също не се заяждам, Васил! Съпругът ми наистина работеше навремето в ДК-3. Правеше панели. Ходила съм, виждала съм формата за панел и как се слага готовата арматурна мрежа, и как се излива бетона във формата, да.
Блокът, в който живея, е с панели - производство на Пловдивския домостроителен комбинат и е експериментално строителство по немска технология. Техните норми не ги знам, но дълбоко се съмнявам да са по-нерентабилни от българските.

# 182
  • Мнения: 198
       За съжаление, "рентабилни" не само не е равнозначно на "стабилни", ами даже леееко са взаимоизключващи се. За протокола, Германия не е земетръсна зона, там сградите не се осигуряват на сеизмични въздействия, но се изчисляват на ветрови натоварвания, които също като земетръса са хоризонтални, и да кажем, че системата им е пригодена за България, като най-вероятно са ползвани руските норми (то и нашите са преписани от тях). Лошото е, че колкото и добра да е "немската система", "българското изпълнение" неминуемо си е казало думата.
        Не знам как имате смелост компетентно да определяте сградите си като "еластични", "с повече желязо, отколкото бетон", "немска панелка" (да се разбира -  висококачествена).  
        Самурайка много добре го е казала - много неща влияят на устойчивостта на конкретната сграда при едно конкретно земетресение - като започнеш от почвата, начинът и дълбочината на фундиране, сезонът (колко влажна е почвата - особено важи за глините), качеството на изпълнение (не само на материалите като такива, а и цялата технология на изпълнение - правилно позициониране на армировката, уплътняване (вибриране) на бетона-особено в колоните и шайбите, качествен бетон, неразреден допълнително с вода на обекта. И всичко това - при един перфектен проект...
        В тази връзка, панелите, като заводско изделие, наистина са с гарантирано качество, но те са само един равнинен елемент от общата пространствена конструкция. При всички сглобяеми сгради (независимо от системата) слабото място са връзките (заварки и замонолитки) между елементите. А те се изпълняват на местостроежа, където условията и контролът не са като в ДК-то.
        Земетресенията също са различни - по честота на трептенията, посока на сеизмичния тласък, дълбочина и сила (магнитуд).
         На 15-ти март т.г. влезе в сила нов земетръсен правилник за проектиране, който донякъде е синхронизиран с европейските норми, и ще е в сила до 2014г. След това  ще се проектира само по националните приложения на европейските норми. Още сега, изискванията са завишени (по-висок клас бетон, по-големи колони обрамчващи шайбите, с повече армировка в тях, по-неблагоприятни коефициенти на реагиране на конструкциите, и др. - да не ви занимавам с професионални неща....)

          Та така, гаранция няма... Аз лично не бих желала реална проверка за 7-ма степен по Рихтер на сградата в която живея, или тези, които съм проектирала   Simple Smile

Последна редакция: пн, 18 юни 2012, 23:28 от kallitko

# 183
  • Мнения: 1
Поздравления Калитко Simple Smile И дано има хора, които да прочетат това, което си написала и да спрат да си въобразяват кое е добро и кое е лошо. Аз лично нямах нерви да напиша толкова обяснения...

# 184
  • Мнения: 17 546
Аз лично не бих желала реална проверка за 7-ма степен по Рихтер на сградата в която живея, или тези, които съм проетирала   Simple Smile
Мисля, че каквото и да си говорим, независимо дали като лаици или като професионалисти, никой не би желал подобен тест и пази Боже да не се случва никога!

# 185
  • Мнения: 198
Поздравления Калитко Simple Smile И дано има хора, които да прочетат това, което си написала и да спрат да си въобразяват кое е добро и кое е лошо. Аз лично нямах нерви да напиша толкова обяснения...
   
     Живеем в свободна страна.. Всеки може да си въобразява каквото си пожелае - няма лошо. Лошото е, че този форум се чете от много хора, и  всяко категорично изказано мнение (макар и често погрешно) се приема от останалите като 100% истина. Така се раждат градските легенди....  
     Бижу, радвам се, че сградата, в която живееш се е държала стабилно и няма проблеми по конструкцията след труса. Това разбира се, не означава автоматично, че всички панелни сгради строени в този период и по тази система (немска) са се държали по същия начин, или че това е най-добрата система, що се отнася до  земетръса.  Вероятно, има доза истина и в това, че първите панелни сгради са строени с по-голяма предпазливост и внимание към детайла, докато по-новите ги строи кой ли не - трудоваци, виетнамци, и дори доброволци - лаици, които срещу една година работа в строителството, получаваха апартамент, без да чакат на безкрайната опашка от крайно нуждаещи се.
   Да не забравяме, че апартаментът на Надка Илиева, който е с разцепени на Х стени  е също панелен, нали? А много други, в които няма повреди не са панелни, а са по други системи... Има много фактори, които си влияят по сложен (и често непредвидим) начин, затова не бива да се обобщава с лека ръка...
Тези, които нямате повреди - радвайте се, че сте уцелили правилната сграда, тези, които не сте имали този късмет-пожелавам ви нещата да са поправими, и да не загубите жилищата си. И дано в следващите 100 години да няма повод да се занимаваме със земетръс непрофесионално.

# 186
  • Мнения: 443
А при сградите ЕПК как стоят нещата? Те по-устойчиви ли са от панелите?

# 187
  • Мнения: 17 546
       Бижу, радвам се, че сградата, в която живееш се е държала стабилно и няма проблеми по конструкцията след труса. Това разбира се, не означава автоматично, че всички панелни сгради строени в този период и по тази система (немска) са се държали по същия начин, или че това е най-добрата система, що се отнася до  земетръса.  
Аз също се радвам, не можеш да си представиш колко дори! Laughing Никога не съм твърдяла, че всичко, което си изброила е автоматично. Peace Просто описах поведението на "моята" сграда и че съм доволна от него, и съм му благодарна!

# 188
  • Мнения: 198
А при сградите ЕПК как стоят нещата? Те по-устойчиви ли са от панелите?

С всичко написано до сега, се опитах да кажа следното: Няма еднозначен отговор на този въпрос. Съжалявам.
Всяка сграда проектирана и построена след 1987-ма, би трябвало да издържи, макар и с повреди, но не  и фатални (които биха я разрушили) и запазвайки целостта си около 7-ма степен по Рихтер - за тези, които са в райони IX-та степен по МШК (София например).
    До скоро ни учеха, че колкото по-корава е една сграда, толкова е по-устойчива (ЕПК-то е такова), но сега, едно от най-важните изисквания към конструкциите е т.н. дуктилност, т.е., чрез контролирани деформации на отделни елементи, да се погаси част от енергията на въздействието (малко е сложно за обяснение), но най-просто казано, сега се борим за по-"меки" конструкции, които да могат да се деформират (малко), без да се разрушават. Та, в светлината на най-новите теории....
     Но, все пак, в защита на ЕПК ще кажа, че при тази система са избегнати недостатъците на сглобяемото строителство, иначе по коравина двете системи са съизмерими. За коравите сгради е характерно,че деформациите са по-малки (не се люлеят много, зависи все пак колко са високи), но напреженията са големи, и може да настъпи крехко разрушаване. Но, разбира се, за това е нужно да се случи много по-силно от сегашното земетресение. При по-слабите трусове ЕПК-то би трябвало да се държи перфектно (както и панелките)

Край на лекцията за тази вечер, че стана дълга и скучна. Simple Smile
   

# 189
  • Мнения: 17 546
Край на лекцията за тази вечер, че стана дълга и скучна. Simple Smile
Затова пък полезна, благодаря!  bouquet

# 190
  • София
  • Мнения: 2 132
Нашият апартамент е в блок ПК старата част на Овча купел. По апартамента няма поражения. Това, което  ме изненада е един дюбел, изхвърлен като тапа от стената. Дюбела беше сложен за да се закачи за него клипса за паркетната лайсна, но  лайсната не беше сложена, та ниско долу по пода със следа от мазилка беше изхвърчал.

# 191
  • Мнения: 443
Калитко,благодаря ти за изчерпателния отговор. Дано Господ ни пази и да не ни се случват такива беди.

# 192
  • Мнения: 61
Темата е страхотна.Доверие имам, но нямам на апартамента на комшията над нас който изби и трегерите.А сме си панел не пълзящ куфраж.

# 193
  • София
  • Мнения: 11 688
kallitko, благодаря? Ти наистина знаеш!

# 194
  • София
  • Мнения: 2 132
Нашият апартамент е в блок ПК старата част на Овча купел. По апартамента няма поражения. Това, което  ме изненада е един дюбел, изхвърлен като тапа от стената. Дюбела беше сложен за да се закачи за него клипса за паркетната лайсна, но  лайсната не беше сложена, та ниско долу по пода със следа от мазилка беше изхвърчал.
Редактирам се. Почти месец след земетресението бях в провинцията. Вчера се върнах и се оказа, че имаме две пукнатини в апартамента и едната стена на терасата(лоджия) цялата е напукана. На стълбището на партера има голяма пукнатина... изобщо доста неща не съм видяла преди.

# 195
  • София
  • Мнения: 351
А как би могла да се укрепи една сграда? В моя квартал са предимно стари къщи и едва ли може да се направи някакво саниране. Повечето са строени в началото на миналия век и нямат носещи колони:ooooh:, а плочата е плесната направо върху тухлата. #Cussing out

# 196
  • Мнения: 1
Има много възможности за укрепяването на сградите, които зависят главно от конструктивната им система и степента на дефектиране - панацея няма - за всеки случай се взема индивидуално решение. Едни от модерните начини за укрепване на аварирала греда например е с ленти от карбонови нишки. Вариант е също изграждане на "кожух", увеличаващ сечението на елемента, също торкретиране, междинно подпиране (ако е благоприятно). 
По отношение на плочата "плесната" директно върху тухления зид - това според мен е невъзможно...

# 197
  • София
  • Мнения: 351
За съжаление не е невъзможно. Преди да се нанесем правихме ремонт и свалихме всичко до тухла, та ни се разкри мила картинка Sick. Първоначално е било гредоред, а впоследствие комшиите отгоре са изливали плоча ooooh! Явно не говориш наизуст, а разбираш от материята, затова ще те помоля да дадеш някакъв линк за цени, защото точно детската няма колони и ... #Crazy

# 198
  • Мнения: 1
Цени за какво те интересуват?

# 199
  • София
  • Мнения: 351
Интересува ме кой е най-подходящия метод да укрепя детската, но едва ли през нета някой може да ми даде съвет Laughing Както си написал всяко решение е индивидуално и зависи от конкретните условия. dontknow

# 200
  • Мнения: 198
Ако няма повреди, няма нужда да я укрепваш, а ако има, трябва да я види специалист - конструктор.

# 201
  • София
  • Мнения: 351
Няма повреди, но явно този тип сгради са доста несигурни.И не че ще настава Армагедон, но сън не ме лови, когато знам, че точно при детето е най-слабата конструкция. Може малко да съм  newsm57 ,но по-добре да взема някакви мерки, отколкото да се надявам, че точно на мен няма да се случи. Mr. Green

# 202
  • Мнения: 198
Точно тази се е оказала доста сигурна нали? Явно е стара сграда, издържала е толкова години без дефекти по конструкцията, не мисля, че каквато и да е интервенция е оправдана, и ще я укрепи. По-скоро може да има обратен ефект, ако не се проектира и изпълни както трябва. Както писах някъде по-нагоре, най-добрата проверка за сградите, е проверката на времето... Щом досега й няма нищо, значи не е изчерпала резервите си. Това е моето мнение. И аз живея в стар блок от 66-та, има колони, но няма шайби. Но... няма и повреди от нито едно от досегашните земетресения - визирам Вранча, Свищов, едно по-локално, което се усети доста силно в Пловдив и сегашното.

# 203
  • София
  • Мнения: 351
Благодаря!  bouquet Явно съм луднала повечко Mr. Green

# 204
  • Мнения: 1
Това че от сегашния трус няма повреди не значи, че няма нужда от укрепване, възможно е къщата да е наистина здрава и зависи много кога е строена ( дали е съществувал правилник за земетръсно осигуряване... ). Със сигурност потърсвайки мнението на експерт - конструктор ще  установите има ли нужда от усилване и какво точно, смятам че има достатъчно кадърни инженери, които биха проектирали надеждно укрепване, ако сградата го позволява.
По отношение на Калитко - в една сграда не е задължително да има шайби! Сеизмични въздействия (в случая при масивни сгради от възможните хоризонтални въздействия - вятър и земетръс, меродавен е земетръса) могат да се поемат и с рамкова конструктивна система.  Не помня точната година, в която е влязъл в сила първия правилник за земетръсно проектиране в България, но мисля, че беше сравнително късно. Предвид факта, че сградата ти сигурно не е многоетажна и факта, че нормите не са били осъвършенствани е нормално да няма шайби.

# 205
  • София
  • Мнения: 351
 newsm12 newsm10 Съмнявам се, че е достатъчно надеждна. Строена е 193.. и тогава със сигурност не е имало сеизмично осигуряване.

# 206
  • Мнения: 1
Не е, междувременно проверих - 1957 год. е издаден първият правилник.

# 207
  • Мнения: 198
Това че от сегашния трус няма повреди не значи, че няма нужда от укрепване, ....

      Точно това означава - щом няма повреди, няма напукани и деформирани елементи, какво точно ще й се укрепва? По твоята логика, целият сграден фонд е за усилване, защото от 15.03.2012г влязоха в сила най-новите земетръсни норми за проектиране, и никоя от построените сгради не отговаря на завишените им изисквания.
       Както сам каза, има различни конструктивни системи, и една от  тях (макар и остаряла, но съществуваща и в най-новите норми) е, зидани конструкции - неармирани зидарии, с дървен гредоред, без стоманобетонни пояси, необрамчени с колони - с коефициент на реагиране R=0.67.
        Не бих се учудила, ако 50-60% от старите къщи, строени майсторски и с добри материали, вземат, че отговорят на днешните изисквания, ако някой реши да ги сметне на земетръс. Също така, много от съвременните сгради, строени и проектирани от хора, без нужната подготовка и отговорност, показват дефекти и без да има земетресения (макар, че уж са смятани да издържат доста висока степен - над 8 по Рихтер)- неравномерни слягания, напукани зидове и подове, големи провисвания на конзолни плочи, в следствие на което,  отлепени зидове по еркери, и др., които се наблюдават нерядко.
        И накрая, ако много се притесняваш, ta-ra, извикай някой конструктор да огледа, може да забележи неща, които вие не сте видели, и да ви препоръча какво да правите. Лично аз, не бих пипала, нещо, което се държи перфектно, вече 80г. Ако искате сграда, която да отговаря на съвременните изисквания, мисля, че икономически по-изгодно ще е, ако съборите старата къща, и построите нова, вместо да правите скъпоструващи и трудни за изпълнение кърпежи, със съмнителен краен ефект.

# 208
  • Мнения: 631
По - време на земетресението живеЕХ в прехваления Лозенец - ново строителство от 2007г. Преди 7 дни се пренесох в панелен блок от 85 година. Вярвам, че панела е най - дуракоустойчив (изключвам свръзките за които все още нямам информация). Исках да споделя за Лозенец - имаме 2 подземни етажа с гаражи, та втория или по - просто казано най - ниския под земята е около 1 метър пълен с вода от както сме се нанесли. Причината е, че когато е строен блока, при копаенето за основата се стига до сметище и строителя копае до чисто, но попада под нивото на реката, която е на 50 м от блока.......е какво да кажа повече - вие преценете къде ще съм по - спокойна - аз за себе си прецених. По време на труса имах чувството, че пропадаме, а да не ви казвам колко неща изпопадаха, та дори и супер добре закрепени  Tired

# 209
  • София
  • Мнения: 351
Да, определено ще е по-евтино да се строи наново. Май така ще си остане за момента Peace, освен ако не спечелим от тотото. Wink Благодаря за разясненията Hug

# 210
  • София
  • Мнения: 1 312
Може ли да се доверя на тази тухла с колони,трегери и вместо плоча цяла има парчета /като лято нещо,бетон ли е,панел ли не знам/ Ето снимков материал... Sick не мога да се успокоя,поне да споделя видяното  Simple Smile и трегер ли е това
и плоча-
на 4 ет.е 63год

# 211
  • Мнения: 198
Плочата ви е монолитна, не са панелки.

ПП
Това е по-добрия вариант - абсолютно класическа монолитна конструкция - стоманобетонни колони, греди и плочи, и носещи тухлени зидове от плътни единични тухли, играещи ролята на тухлени шайби. Ако при оглед на най-долния етаж - в мазето- няма Х-образни пукнатини по зидариите, и  леко наклонени (пак като Х, но по периферията на колоната, все едно раздалечени двете надлъжни части на Х-а), то тогава, няма от какво да се притеснявате. Хубавото при вас е, че няма мазилки, и конструкцията се вижда.

Последна редакция: пн, 02 юли 2012, 14:29 от kallitko

# 212
  • София
  • Мнения: 1 312
Не видях пукнатини,но пак ще огледам,вече знам какво... Simple Smile 
 И от мазилка са спестили Laughing
Благодаря!

# 213
  • Мнения: 106
Плочите в нашата кооперация, са същите. Да това е монолитното строителство, така изглежда. Нашите основи са от железобетон, няма тухли единички, освен на едно място. Аз знам, че сградите строени с единички нямат стоманобетонни колони и трегери, именно защото стените изградени с единички, изпълняват тази роля...Мисля, че качените снимки потвърждават мнението ми, ако това са основите.

# 214
  • София
  • Мнения: 1 312
Това са снимки от мазето,не знам дали са основи? Едната снимка не се отваря,но мисля че съсед спомена за трегери,някакви напречни колони дебели и се показва желязо от тях/малко ръждясало/  ето я снимката    http://i065.radikal.ru/1207/37/8fa30975389e.jpg &n … sp;    
/под трегера се вижат тръби по дължината на мазето,за парно ли са,за вода ли са не знам/

# 215
  • Мнения: 106
Това с желязото не е ли всъщност плочата  newsm78. Не мога да разбера от снимките. Аз си мисля, че основите включват и мазето, но не съм много наясно. При мен стените са от бетон и желязо и като вървиш по коридора през 2 метра има трегери, едни такива като арки, само че не са заоблени. Това другото на снимката ти са тръби, но не знам какви...Не се притеснявай, каквото има да става ще стане. Казват, че сградите строени с единички били много здрави. Моята е с тухла четворка. Ще гледам до довечера да ти снимам моето мазе, ако ти представлява интерес, мога да ти снимам и как изглеждат трегерите и колоните в самия апартамент.

# 216
  • София
  • Мнения: 1 312
 Да ,снимай да споделим  Simple Smile
Това не е плочата/на последната снимка/,а трегер -напречен с ръждясало желязо стърчи. Плочата е на предните снимки

# 217
  • Мнения: 106
Най-после слезнах с фотоапарат в мазето и снимах:
http://prikachi.com/images/361/5242361U.jpg  Това би трябвало да са носещите трегери, има ги по продължение на цялото мазе през 3,4 метра, широки са около 2 педи.
http://prikachi.com/images/366/5242366X.jpg Така изглежда самото мазе, всичко е бетонирано.
http://prikachi.com/images/369/5242369y.jpg  Такива неща, май пак са трегери има на още 4 места...
Нашето мазе е доста дълбоко, мисля на около 4 метра под земята. Из квартала се носят легенди, че сградата ни била с много здрави основи...не знам дали е така.....

# 218
  • София
  • Мнения: 1 312
Изглежда доста здраво, но специалистите ще кажат. Според мен важни са колоните по дължина на сградата,а в нашето мазе сякаш са недосттъчни./на снимката от 02;юли /

# 219
  • Мнения: 106
И аз не знам, кое е в основата на здравината. За носещите колони знам, че не трябва да бъдат прекъсвани, което често се правело в новото строителство.

# 220
  • Мнения: 379
Живея в Перник. В панелка на 6-ти етаж. При труса не падна абсолютно нищо. Като се качихме вкъщи на сутринта нямахме дори и малка пукнатинка. Появиха се впоследствие след около 2 месеца. Тънки като паяжини. Явно е,че са само в мазилката, но ми е интересно защо се появяват след това.
З сравнение - съседите в околните блокове съобщават за паднали гардероби и тежки мебели,както и за огромни поражения в панелите.

# 221
  • София
  • Мнения: 2 132
Аз съм в старата част на Овча купел. И у нас деня след земетресението не видях поражения, сега има във всички стаи без ремонтираната това лято. Появиха се по-късно и при нас, като една от тях след земетресението на 14.07.

# 222
  • Мнения: 0
При мен също има поражения, както вече писах. Знам за още места, където пукнатините са се отворили впоследствие

# 223
  • Мнения: 46 492
За какви поражения говорите? Спукана мазилка, паднала стена, уточнете, защото иначе звучи много плашещо...
В какво строителство сте?

# 224
  • София
  • Мнения: 2 132
За същите като  на  Krisko mamata- пукнатини по мазилката. Пълзящ кофраж е вида строителство.

# 225
  • Мнения: 0
Твърдо не - в тухлен блок си е най-добре да се живее. С отоплението също е много по-добре да си в тухла. Ако имах възможност да избирам, щях да съм в такъв, но уви...

# 226
  • Мнения: 46 492
Аз пъук в тухлата умрях от студ, а в панела парно пускаме от дъжд на вятър. От много неща зависи дали е топъл апартамента, но последното нещо е строителстово, казвам го като човек живял в тухла, ЕПК, стар и нов панел, и в къща  Laughing

За същите като  на  Krisko mamata- пукнатини по мазилката. Пълзящ кофраж е вида строителство.

Благодаря, радвам се, че става дума само за козметични неща  Praynig

# 227
  • Мнения: 0
При мен има сериозни пукнатини, в ЕПК. Онзи ден случайно имах възможността да разговарям с един дядо от злополучния блок в Борово, каза, че при тях положението е много зле. Живеят си хората и на никой не му пука. Дано няма друго силно земетресение, че не ми се мисли.

Общи условия

Активация на акаунт