ПОМОЩ! ЗАХРАНВАМЕ СЕ С КАША!

  • 4 723
  • 13
  •   1
Отговори
Здравейте на всички!  
Нов потребител съм и се надявам както аз да мога да намеря отговор на въпросите, които ме вълнуват, така и да бъда полезна на вас с каквото мога.  Grinning
Мария е на 4 месеца и 3 седмици. Трябва да започна да я захранвам с каши и, доколкото знам, оризовата се възприема най-добре от бебетата като начало. В една от дебелите книги, с които съм се запасила пише също така че и кашата от царевично брашно се отразява добре на дребосъците. Въпросът ми е има ли някой рецепти за приготвяне на каши от оризово или царевично брашно? Или може би имате по-добри идеи за захранването с каша?   261uu

# 1
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Какво значи оризово или царевично брашно, обикновени, сурови, като за големи хора ? Най добре вземи кутия готова каша за начинаещи, не може да няма и там, такава, която не иска и варене, само се разбърква с топла вода и стои 5 минути или малко на микровълновата. Има оризова Милупа, потърси.  Царевицата не е за 4-месечни, давай елда или овесена каша, също аламинутни. Те са много фини, с мляко, желязо и витамини, много време ще губиш ако сама ги бъркаш, смесваш, вариш... Моя син започна с Милупа Barley, много му хареса. Отначало малко се мръщят, но по две-три лъжици, по-рядка каша и постепенно ще я хареса.  Wink

# 2
  • Мнения: 385
Копирам ти какво беше превела модераторката по въпроса. От моя опит: аз мелех, след като сваря ориза, защото не успях да получа брашно в кафемелачката. Излишното количество можеш да съхраняваш във формички за лед. Едно кубче е равно на една супена лъжица. Разбира се винаги има вариант с готови каши, но всички съдържат захар и сол и ванилия.

Ето една част от рецептите - те са доста, така че ще ми отнеме време да ги преведа и напиша. Тези рецепти се дават, след като бебето е свикнало с всяка храна поотделно, и се съобразяват с възрастта му.

Купете си зърнените храни – ориз, овес, ечемик, булгур, пшеница, т.н., и ги смелете в кухненския, робот, блендъра или кафемелачката, докато получите фино като пудра брашно.
Използвайте кафяв ориз вместо бял – по-хранителен е!

Оризова каша*
1. 1/4 ч.ч. призова пудра (смлян в кафемелачка или блендър кафяв ориз)
2. 1 ч.ч. вода
3. Кипнете водата в тиган. Добавете оризовото брашно при непрекъснато бъркане.
4. Оставете покрито да къкри 10 минути, Смесете го с мляко, адаптирано или кърма, и плодове ако желаете.
5. Сервирайте топло.

Ечемичена каша*
1. 1/4 ч.ч. смлян ечемик (ечемик смлян в кафемелачка или блендър)
2. 1 ч.ч. вода
3. Кипнете водата. Добавете ечемика и го оставете да къкри 10 минути.
4. Смесете го с мляко, адаптирано или кърма, или сок и добавете плодове, ако желаете.
5. Сервирайте топло

Можете да сменяте текстурата на млените зърна, когато бебето пораства и не се нуждае от фини гладки храни. Приготвяйте зърнените храни както е написано.

Овесена каша*
1. 1/4 ч.ч. овес (овесени ядки), смлян в кафемелачка или блендър
2. 3/4 ч.ч. вода
3. Кипнете водата. Добавете овесените ядки и ги оставете да къкрят покрити 5 минути.
4. Смесете ги с мляко, адаптирано или кърма, или сок и добавете плодове, ако желаете.
5. Сервирайте топло

Смесена каша*
1. 1 с.л. млян овес (овесени ядки)
2. 1 с.л. млян кафяв ориз
3. 1 с.л. млян ечемик
4. 1 ч.ч. вода
5. Кипнете водата и добавете смлените зърна. Разбъркайте с тел за разбъркване на яйца.
6. Покрийте и оставете да къкри 10 минути.
7. Смесете ги с мляко, адаптирано или кърма, или сок и добавете плодове, ако желаете.
8. Сервирайте топло.

Помнете:
Творенето на бебешки храни може да е безкрайно и се ограничава само от възрастта на вашето бебе и хранителните алергии (ако има такива). Смесете заедно каквито искате плодове, зеленчуци и меса заедно. Трябва да сте сигурни, че бебето е яло всяка съставка от творенията ви в чист вид преди това.

Банани
1. Обелете зрели банани
2. Сложете банана в кухненския робот или блендъра и пюрирайте
3. Можете да намачкате банана и в купичка с обикновена вилица – затоплете в микровълновата за 25 секунди преди намачкване за по-голяма мекота.
4. Добавете зърнена храна (ако желаете) за сгъстяване


Погледни назад имаше също тема и каква храна кога да се започне. Примерно аз до 10м. не съм давала банан, ечемик царевица.

# 3
Здравей и от мен,
не разбирам защо всичката тази сложност? има страхотни готови каши, защо ти е да губиш време и да ги приготвяш сама?
Купуваш каша подходяща за възраста на бебето ,най добре без добавени плодове и даваш по малко, няколо дена докато свикне. Освен ако нямаш някакъв специален проблем, който да налага да ги правиш сама?

# 4
Привет на всички!
Проблемът е, че готовите каши имат какви ли не добавки освен полезните. Два дена подред давах на Мария по мъничко от оризовата каша на Нестле. Толкова е подсладена и ароматизирана с ванилия, че и аз бих си я похапнала с удоволствие (фен съм на сладичкото), а Марея се нахвърляше върху лъжичката като че ли е стояла гладна два дена. Предполагам, че и кашите на другите фирми са подобни на вкус. А мисля, че за бебун на почти 5 месеца е раничко да опитва от тези благини, и то не заради друго, а заради стомахчето.
Много благодаря за рецептите! Вече се потрудих върху една от тях, следобед ще видя резултатът от усилията ми на лицето на Мария.  Wink  Надявам се кашата да й се хареса.
До скоро и успех в отглеждането на малките съкровища!  Grinning

# 5
  • Мнения: 385
И още по темата...

Първите 3-4 дни предлагах оризова каша с повечко кърма, за да е рядка. Това го правех сутрин.

От 5-я ден започнах да прибавям и малко круша към оризовата каша. Пюрето от круша се приготвя предварително. Вариш 5 минути  1-2 обелени и нарязани на кубчета круши в малко вода. После пасираш и сипваш във формички за лед и във фризера. По-късно крушата подмених с ябълка, пак сварена и пасирана. Може и банан, но след 10 м.

Правилото е, че на всеки 3-4 дни можеш да въвеждаш нова храна - плод, зеленчук или безглутеново зърно (елда, просо). Необходимо е да видиш дали няма да има някаква реакция към определена храна. Примерно на моя син грах и въобще бобовите не му понасяха. И досега (макар че е на годинка) внимавам.

След оризовата каша и крушата предложих пюре от картоф по обедно време. Варя 2-3 картофа 20-25 минути и пасирам. После пак прилагам схемата с формичките за лед.

После към пюрето от картофи прибавих пюре от моркови.

После може да се продължи с пюре от червено цвекло, карфиол, грах. Ако няма пресни зеленчуци, набави си замразени.

# 6
  • Мнения: 3 927
здравей
аз съм действала горе-долу като Инка, само че в началото за захранване ползвах готова каша оризова - на испанската фирма Блевит - вярно, че е малко сладка, но не ми се бъркаше домашна каша по 1-2 ч.л., колкото се дава в началото. първите дни видях зор, защото бебка след като си изпиваше млякото не искаше да вкусва от кашата. принудих се 3-4 дни да слагам по 1-2 л. от кашата в шишето, колкото за свикване и преминаване към новата храна......после давах първо каша около 30-40 мл и отделно млякото и така постепенно увеличавах кашата за смтека на млякото до стигане на пълна порция.

иначе започнах точно на вашата възраст Simple Smile - 4 месеца и 18 дни....след като стигнах пълна порция вече се научих да правя и домашната каша (с благодарности към Инка и Raya).

така постъпих аз, надявам се да намериш нещо полезно за себе си......

# 7
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Maria y Reny
Проблемът е, че готовите каши имат какви ли не добавки освен полезните. Два дена подред давах на Мария по мъничко от оризовата каша на Нестле. Толкова е подсладена и ароматизирана с ванилия, че и аз бих си я похапнала с удоволствие


не съм пробвала на Нестле и сигурно няма да купя, защото на опаковката пишеше след 6-я месец и че може да съсържа остатъци от мляко. аз купувам само безмлечни каши.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 847
Да се включа по въпроса за готовите каши.

Малкия хвана летният вирус с разстройството. ДжиПи-то ми препоръча да купя готова оризова каша на Нестле, защото знае, че аз всичко приготвям домашно. Та тази каша била малко нещо като лечебна и т.н. и т.н. хвалебствия. Накрая ми даде една мостра - малко пликче за 100-тина грама каша от гореспоменатата. Най-съвестно, следвайки стриктно упътването направих кашата. И после взех, че я опитах... За захарта в нея нама да коментирам. Това което ме отврати, беше силният мирис на разтворима напитка. Всички знаете, какъв специфичен и неприятен привкус имат разтворимите напитки от рода на Танг, Степ и др. Та кашата беше със същият вкус.

За мене си реших - няма да давам на детенце такова нещо втори път.

# 9
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: Raya
Да се включа по въпроса за готовите каши.

. Накрая ми даде една мостра - малко пликче за 100-тина грама каша от гореспоменатата. .


Да не би да е станала рекламен агент на Нестле, щом чак и мостра ти е дала. Ей много се ядосвам на тези лекари, и нашата е същата. Все най скъпите неща ми изписва- ама дали са най добрите Sad

# 10
  • Мнения: 1 734
Аз започнах с безглутенова каша на Фризокрем. Разбърквам я с млякото на бебчо и така я давам. Ако я разбъркам в купичка стои на бучки, но като я сложа в шишето и разтръскам силно бучките се разбиват и става еднородна смес. По-редичка е от обикновените каши и за това е идеална за шише. Бебчо много я обича.
А, има мнго малко захар

# 11
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Аз давам от кашите на "Слънчо" - много са хубави и Мони ги харесва. Леко са подсладени.
Преди седмица купихме две каши на "Нестле" /бяха в промоция с подарък метална кутия, в която да слагаш отвореното пакетче/. Бебка ги яде като пристрастена... И как няма - те са толкова сладки, че като пробвах и ми накърти. Смятам повече да не купувам такива! Направо ужас!

# 12
  • Мнения: 1 770
Ох, много се възмущавам вече заради тази захар!  Sad
Защо я слагат и на мъниците? Всички знаем, че към захарта човек се пристрастява, въобще ли не им пука на тези хора?!?!?! Neutral Face
На малкия дори и вода със захар не съм му давала. Защо пък като почна да го захранвам, да почна и със захарта! Само домашно!

Извинявам се че съм извън темата, ама изпуших вече!  Confused

# 13
  • Мнения: 444
Здравей и аз давам от кашите на Слънчо и мисля, че са много хубави! Катето по принцип не е лакома, но смесвам с малко плодово пюренце и си хапва! На мен лично не ми се занимава да правя сама каши и пюрета при това разнообразие на пазара, но избора си е твой! Успех!!! Laughing

Общи условия

Активация на акаунт