Кога чухте първи думички???

  • 970
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 371
Вече се притеснявам, че моето момче не говори. Казва само отделни срички като ба, ма- но нищо смислено newsm78. Споделете кога проговориха вашите слънчица, трябва ли да го заведа на преглед? Благодаря Hug.

# 1
  • Мнения: 1 089
krasi, мисля че не трябва да се притесняваш. То и Виктория казва само мама, тати,  ам ам (когато е гладна), баба, бебе, кака. Децата по принцип проговарят след 1г. и 6м. и има такива, които започват да говорят след 2 годишна възраст.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 157
Малък е младежът - след 2 годинки няма да можеш да му затвориш устата Grinning!

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Спокойно, децата се развиват различно. Моят син например каза първото си изречение на 1г. и 3 м, но той е едно изключение, в общия случай не става така. Ще ти разкажа една история, дано ти е полезна:

Преди 2 месеца една приятелка се беше шашнала здраво, след като от яслата и казали, че сина и (1г и 10м) не се развива нормално, защото не говори. Беше започнала да чете наляво и надясно, най-накрая стиган до там, че сама постави диагноза на детето - Аутизъм #Crazy
Лошото е, че и педиатърката им ги ошашка допълнително и ги прати по психолози, психиарти и т.н.
А първитя лекар (психолог) при когото са отишли има казал "В кабинета ми не е влизало по-здраво дете от вашето" Wink Приятелката ми разбира се си отдъхна и спря да се занимава с "проблема".
Скоро се чух с нея - детенцето вече казва доста думички и започва да проговаря с пълна сила на 2 години, точно на колкото проговори и първото и дете Wink

Няма страшно, щом с всичко друго си е наред няма от какво да се притесняваш
А и това,че казва срички на тази възраст е предостатъчно.

# 4
  • Мнения: 115
И моят съвет е да не се притесняваш.........Всяко дете е индивидуално, едни започват да говорят по-рано, други по-късно.........Особено за момченцата, те се вълнуват от по-дейни неща, отколкото момиченцата, поне аз така знам.........Но и синът ти е малък, че да очакваш от него да "приказва"...А понякога и лекарите допълнително шашкат родителите, защото детето не се развивало според тяхните таблици и пр.Например нашата педиадърка, постоянно ми втълпяваше, че дъщеря ми била слаба, изоставала от връстниците си на килограми и пр.Аз все се мъчих да я разяждам с какви ли не приумици, но когато детето не му се яде, каквото и да правиш то просто така си е решило.......Но от друга страна пък е много будно и умно дете, аз какво съм виновна, че не влизало в таблици, рамки и други подобни..........Жаде, ти е дала страхотен пример .........Така че не се притеснявай излишно...........А като вземе принца да говори, и да задава непрекъснато въпроси, ще си мечтаеш пак да е малко бебче и да гука само...........!!!

# 5
  • Мнения: 1 581
Ето едно успокоение от майка на късно-късно проговорил юнак  bowuu
На вашата възраст казваше 4-5 думи, иначе си бърбореше някакви измишльотини. След още няколко месеца много се притесних, като стана на 2 го заведох на логопед, казаха ми, че е въпрос на време - след 2 седмици започна да говори, буквално се "отпуши", сега го молим да млъкне за малко, че да кажем и ние нещо  ooooh!
Така че - рано е да се притесняваш  Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 3 421
  Изчакайте, рано е!!!
  нашият малчуган се "отпуши" след 2-те год.

  По повод воденето на лекари от излишно притеснени майки -  да разкажа за една моя позната която си заведе детето на психиатър, защото много се биело с децата на площадката(дете на 2 год.) и лекаря и беше казал, че тя е за лекар не детето hahaha
  Това в рамките на шегата (но случаят е истински).

# 7
  • Мнения: 8 769
Имам две близки деца, които проговориха на 3г. Не се притеснявай. Малко е още детенце, за да се панираш! Grinning

# 8
  • Мнения: 111
и аз имам такав проблем моят син е на 2г 10м и казва само няколко думи  бабите непрекаснато ми повтарят да го заведа на лекар че това не е нормално и много ме шашкат.незнам какво да правя даите ми сьвет.

# 9
  • Мнения: 1 581
и аз имам такав проблем моят син е на 2г 10м и казва само няколко думи  бабите непрекаснато ми повтарят да го заведа на лекар че това не е нормално и много ме шашкат.незнам какво да правя даите ми сьвет.
Не е лошо да идете на логопед за консултация  Grinning  На детето дори ще му е интересно. А ти ще се успокоиш - поне ще знаеш какво трябва да се прави, ако въобще има някакъв проблем.

Може да видиш темата Консултация с логопед

# 10
  • Мнения: 111
много ти благодаря  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 866
Моята дъщеря също казва само няколко думи и си говори на някакъв странен език, прилича много на японски по звучене. При нас таткото е французин и се говори на български и френски в къщи, но тя май реши да си говори на някакъв друг, нещо не й харесват нашите варианти. На мен детето все не ми е в нормите : ядяло малко, много слабо било, не се обръщаше когато трябва, не лазеше ами се тътреше, сега и на гърне не сяда...Ами какво да правим, не можем всички да сме гении...

Не се притеснявай, има деца проговарят след 3 години и нищо им няма.

# 12
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Моя още не казва нищо смислено. Говори си на неговия си език и само от дъжд на вятър повтаря някои думички, но без да разбира смисъла им. Не се притеснявам мисля, че има време.

Общи условия

Активация на акаунт