ИДЕИ ЗА ПРИГОТВЯНЕ НА МЕСО?

  • 19 946
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Имате ли свежи идеи за приготвяне на месо?За предпочитане свинско и пилешко.
Ще правим парти в събота и очакваме много хора(около 25-30 човека),та се чудех какво месо да приготвя Confused: Салатите и гарнитурите са горе-долу уточнени,но останалото-не.Дали да са кюфтета?...пържоли?...ребра?...нещо на барбекю или сготвено някак си?А като се има предвид,че ще е за много хора трябва да е и лесно. Confused  Confused  Confused
Дайте съвет,моля ви!


А,...между другото не съм измислила и десерта,така че...пак търся идеи Wink

БЛАГОДАРЯ ВИ!

# 1
# 2
  • Мнения: 4 390
Цитат на: mucky
Имате ли свежи идеи за приготвяне на месо?За предпочитане свинско и пилешко.
Ще правим парти в събота и очакваме много хора(около 25-30 човека),та се чудех какво месо да приготвя Confused: Салатите и гарнитурите са горе-долу уточнени,но останалото-не.Дали да са кюфтета?...пържоли?...ребра?...нещо на барбекю или сготвено някак си?А като се има предвид,че ще е за много хора трябва да е и лесно. Confused  Confused  Confused
Дайте съвет,моля ви!


А,...между другото не съм измислила и десерта,така че...пак търся идеи

БЛАГОДАРЯ ВИ!



Ами най-лесно става голямо /големи/ парче/та/ месо да се маринова/т/, шпиковат, завият във фолио и опекат.
После се реже на филийки. Хубаво е и топло и студено.

ето ти няколко идеи

1 кг свинско месо; 3 с.л. горчица; 3 с.л мед; 1/2 ч.л. джинджифил на прах; 1 ч.л. едро счукан черен пипер; сол; 40 г олио; 250 мл бульон.
Намажете месото със смес от горчицата, меда, черения пипер, джинджифила и сол. Сложете в покрит съд и оставете за 1 час в хладилник. Отцедете месото добреи подсушете добре. Сложете го в тавичка за печене. Загрейте много добре олиото в малък тиган и с залейте с него месото. Захлупете и печете в предварително загрята фурна около 2 часа. като след 40 минути налейте бульона. На всеки 30 мунути мажете месото с марината от мед.

 кг свински бут; 1 ч.ч. бяло вино; 1 ч.л. черен пипер; 2 щипки счукан карамфил; 1 дафинов лист; 1 корен пащърнак; олио; сол на вкус
Набодете месото с вилица, залейте с виното към което са прибавени подправките и го оставете да се маринова за най-малко 1 час. Сложете в тавичка и го залейте с олио.След като се позачерви добавете виното в което е киснато месото. Печете за около 2 1/2 часа в умерена фурна, като обръщате от време на време.

свинско филе , 1 с.л. лимонов сок, 1 с.л. кетчуп, 2 с.л. соев сос, 2 с.л. ситно нарязан чесън, 1/2 ч.л. захар, сол, черен пипер на вкус, 1/4 ч.ч. ситно нарязан магданоз(или свеж кориандър)
За соса: 2 с.л. соев сос, 1 1/2 с.л. ситно нарязан чесън, 1 ч.л. оцет, 1 ч.л. захар, 2 с.л. сусамово олио /ако нямаш, замени с обикновено/, лют сос(например Табаско) на вкус, черен пипер на вкус
 
ПРИГОТВЯНЕ:
За свинското: Загрейте фурната до 250 градуса. Покрийте дъното на тавичка със фолио. В малка купа разбийте заедно лимоновия сок, кетчупа, соевия сос, чесъна и захарта. Сложете свинското филе в тавичката и покрийте със сместа. Печете свинското във фурна за около 30 мин като внимавате да не препечете.
За соса: в малка купа разбъркайте заедно всички съставки за соса докато захарта напълно се разтвори.
Нарежете свинското филе със остър нож на тънки филийки (под 45° ъгъл спрямо влакната на месото) и подредете в чинии като ветрило. Полейте с чесновия сос. За гарнитура: пържени картофи и задушени зеленчуци.
 
Гарнитура - разноцветен ориз
Сваряваш ориз по отделно в различни съдове за всеки цвят - класиката 1:3 /ориз-вода/.
Подправки по желание. Към края на процеса на варене ще добавя по един от четирите цвята от боята за сладкиши. От Фантастико(вътре има пликчета с 4 цвята ). Мисля, че бяха - червено, жълто, синьо и зелено.
Ако комбинираш жълто и червено - става оранж
Ако комбинираш синьо и червено - става лила

Можеш да го насипеш в различни формички /например за пясък/ и всяка купчинка да има различен цвят и различна форма.
Става жестоко. И бързо.

Пиле за юбилей
интернационална кухня / основни ястия с месо


Ястието е приготвено за 24 000 гости на двата концерта, проведени в Бъкингамския дворец за честването на 50 годишния юбилей от коронясването на английската кралица Елизабет II.
Рецептата е резултат от състезанието между майсторите готвачи от всички кралски дворци. Те е трябвало да създадат ястие, което може да бъде приготвено в голямо количество, да може да се консумира студено със салата и да бъде оценено от хора с разнообразни кулинарни вкусове. Първоначалните 10-те номинирани ястия са сведени до две, които са тествани лично от кралицата. Тя избира ястието, приготвено от главния кралски готвач Лайънел Ман (Lionel Mann).


ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
4 пилешки филета (общо около 600 г)
сол
прясно смлян черен пипер
прясно настъргано индийско орехче
2 с.л. зехтин
ситно нарязан пресен магданоз
1 зелен лимон (лайм), нарязан на четвъртинки

За марината:
Сокът и настърганата кора от 1/2 лайм(зелен лимон)
3см пресен корен джинджифил, настърган
1 скилидка чесън, смачкана
1 малка глава лук, нарязана на ситно
2 с.л. зехтин

За заливката(дресинга):
100 мл creme fraiche (може да се замести със заквасена сметана)
6 с.л. майонеза
Сокът и настърганата кора от 1/2 лайм(зелен лимон)
5 см пресен корен джинджифил, настърган


 
ПРИГОТВЯНЕ:
Смесете всички съставки на марината в подходящ съд, добавете пилешките филета, разбъркайте, покрийте съда и го поставете в хладилник за да се маринова месото за 2-3 часа.
За да приготвите дресинга, поставете сметаната, майонезата, лимоновия сок и настърганата кора в купа. Обелете и настържете корена джинджифил и прецедете през плътен тензух за да отцедите сока. Добавете 2 ч.л. отцеден сок от джинджифил в дресинга. Разбъркайте, покрийте съда и го поставете в хладилник да се охлади и да поеме ароматите.
Извадете и добре отцедете пилешкото филе от маринатата. Подсушете с кухненска хартия. Подправете със сол и черен пипер на вкус и поставете в тавичка за печене. Леко поръсете със зехтин.
Печете в предварително загрята до 190 градуса фурна около 25 минути, като обръщате периодично. Извадете и оставете да се охлади напълно и след това нарежете на кубчета,
Смесете пилешкото месо и дресинга, добавете подправките и охладете. Сервирайте с макаронена салата, резен зелен лимон и ситно нарязан пресен магданоз.

Торта от пиле
Отиваш на Рецепти от месец февруари2002 - втората рецепта.
Онагледено е как да я приготвиш. Става много ефектна и хубава. Не се яде топла, което означава, че можеш да я приготвиш предварително (тъкмо се нуждае от охлаждане)
После и други ще ти дам, че сега трябва да храня детето.

Редактирам, за да добавя и един десерт.

Синя торта
6 яйца
1 ч чаша брашно
1 ч чаша захар
6 лъж вода
6 лъж олио
канела
половин чаша орехи
бакпулвер
праскови от компот /може и с друг плод/
ром, коняк или такава есенция
синя боя за сладки /може да се направи в друг цвят/

Прави се тесто от яйцата, брашното, бакпулвер, добавят се водата и олиото.
Когато тестото е готово се оцветява.
След това се добавят орехите, прасковите /нарязани и обелени/, ром /коняк/есенция и се пече на 200 градуса.
Сиропира се.
поръсва се с пудра захар.

Може също да приготвиш торта с готови блатове, ако нямаш време да печеш домашни.
Ето ти идея за пълнежа
Купуват се два вида блат: какаов и ванилов или лимонов. Блатовете обилно се напояват с ром. Белият блат се намазва обилно с какаов крем, какаовия - с ванилов. Отгоре богато се разполага сладко от смокини, поръсват се със счукани карамелизирани орехи и се подреждат един върху друг. Горният блат се намазва с ванилов крем и се поръсва на райета със счукани орехи и счукана карамелизирана захар.

Или плодова торта с бишкоти
500г бишкоти
1 компот от ягоди
1 компот от касис
5 яйца
300г пудра захар
200г сметана
10 лъжици кристална захар
250г краве масло
300г смлени орехи
Маслото се разбива с пудрата захар и се прибавят жълтъците,орехите и плодовете от компотите.С течността на компотите се напояват бишкотите и се нареждат един ред бишкоти, отгоре пласт сметана, върху нея пласт от сместа и т.н. Белтъците се разбиват на сняг с кристалната захар и с получената смес се покрива отгоре.
Така е оригиналната рецепта.
Аз не я правя с белтъци, а със сметана.
Сметаната също можеш да украсиш както си пожелаеш.

Или пък бисквитена торта с какаов крем
2 пакетчета обикновени бисквити (най-добре от най-грубите, плътни и евтини)
2 пакетчета полуготов шоколадов пудинг на Dr.Oetker
8 с.л. захар (може и повече, зависи от вкуса)
0,5 л. прясно краве мляко

По желание:
кокосови стърготини
50 г. натрошени печени не осолени лешници
Пудингът се приготвя според описанието на опаковката.
Млякото се кипва. От него се отделя около 1 чаша, в която се разбърква сухата смес за пудинга до получаване на гладка кашица. Сместа се изсипва бавно в останалото горещо мляко, като се разбърква хубаво, може и с миксер. Добавя се захарта. Оставя се на слаб огън да се сгъсти до получаването на гъст крем. Сваля се от котлона.
На дъното на форма за торта със свалящи се стени се редят първо цели бисквити, а по краищата - натрошени, за да покрият плътно цялото дъно. Заливат се с готовия още топъл шоколадов крем, така че пластът бисквити да е напълно покрит. Поръсва се с натрошени лешници и кокосови стърготини (ако се използват). Отново се редят бисквити, крем, лешници и кокос, като се завършва с крем. Отгоре се украсява с кокосови стърготини. Оставя се да престои в хладилник поне 12 часа (най-удобно от вечерта до сутринта), за да може кремът да се стегне, а и бисквитите да попият от влагата. Добре е между пластовете бисквити да не се слага много крем, защото не се стяга достатъчно и не може да се реже на парчета.

Тази съм я правила само веднъж за една приятелка.
Ние в къщи не обичаме бисквитена торта с крем.

Торта „Добуш"

6 яйца, 120 г пудра захар, 120 г брашно, масло за намазване и брашно за поръсване на тавичката Крем: 5 яйца, 60 г шоколад, 200 г пудра захар, 200 г масло, ванилена захар Глазура: 150 г захар

Разбиваме жълтъците със захарта на светла лека пяна, прибавяме постепенно разбитите на твърд сняг белтъци и пресятото брашно. Разстиламе тестото върху намазана с масло и поръсваме с брашно тавичка във вид на 6 еднакво големя тънки кръгове и печем. Пет от изстиналите кръгове намазваме с крем и поставяме един върху друг. Заливаме шестия кръг със златисто кафяв карамел (приготвен от стопяването на захарта в тиган,) нарязваме с нож, намазан с масло, на желания брой парчета, поставяме върху приготвената торта, повдигаме всяко ъгълче и намазваме долната страна с крем. Приготвяне на крема: бием захарта, шоколада и яйцата на водна баня до сгъстяване, отстраняваме крема и го оставяме да изстине, като от време на време разбъркваме. Прибавяме на части изстиналата смес в разбитото масло, добавяме ванилената захар и бием до получаване на лек крем.

# 3
  • Мнения: 1 399
Като гледам броя на гостите първо си помислих за скара.Но докато се наканя да отговоря излезе постинга на Diviana.Мисля,че рецептите са супер-и за случая и вообще като рецепти.Непременно ще опитам шпикованото печено месо.А за ориза направо ме разби,никога не бих се досетила да го оцветя.Дъщеря ми ще е във възторг.
 А сега искам да ви дам една моя рецепта,но тя е подходяща за по-малко хора.
 В глинен гювеч се слагат месото/може всякакво,но аз най-често правя с пилешко/,нарязани пресни гъби,бейби-моркови/продават ги замразени/ и кисели краставички/нарязани на ивички/.Прибавя се малко вода,сол на вкус и готварска сметана.Мятам го във фурната и готово.Дори няма нужда от гарнитура.

# 4
  • Мнения: 4 390
Цитат на: stella
Като гледам броя на гостите първо си помислих за скара.Но докато се наканя да отговоря излезе постинга на Diviana.Мисля,че рецептите са супер-и за случая и вообще като рецепти.Непременно ще опитам шпикованото печено месо.А за ориза направо ме разби,никога не бих се досетила да го оцветя.Дъщеря ми ще е във възторг.
 А сега искам да ви дам една моя рецепта,но тя е подходяща за по-малко хора.
 В глинен гювеч се слагат месото/може всякакво,но аз най-често правя с пилешко/,нарязани пресни гъби,бейби-моркови/продават ги замразени/ и кисели краставички/нарязани на ивички/.Прибавя се малко вода,сол на вкус и готварска сметана.Мятам го във фурната и готово.Дори няма нужда от гарнитура.


И аз не бях се досетила, докато не го прочетох веднъж в някакъв форум. Оттогава така го правя и адски впечатлява. Grinning
Представи си какъв кеф. Приготвяш гъбки печени с масло и черен пипер и слагаш оризче в жълто примерно във формичка на гъбка за гарнитура Grinning
Или някакви морски дарове и ориз във формички от морска звезда и подобни.
Много ефектно се получава.

Много ти е хубава рецептата. Правя я често, но изпровизирам с продуктите - пушено /топено сирене, маслинки, печена чушка, кашкавал.

# 5
  • Мнения: 1 399
Цитат на: diviana

И аз не бях се досетила, докато не го прочетох веднъж в някакъв форум. Оттогава така го правя и адски впечатлява. Grinning
Представи си какъв кеф. Приготвяш гъбки печени с масло и черен пипер и слагаш оризче в жълто примерно във формичка на гъбка за гарнитура Grinning
Или някакви морски дарове и ориз във формички от морска звезда и подобни.
Много ефектно се получава
И с формичките ще пробвам.Моите умствени възможности пак не стигат дотам сама да се досетя.Благодаря за идеите Grinning !

# 6
  • Мнения: 96
Diviana,
благодаря много за рецептите-доста труд и време си отделила!  Hands Clap
Все още не съм решила как ще приготвя месото,ама като се замисля ще ми е най-лесно да го изпечем на барбекю,като предварително го мариновам.Може би ще използвам някои от твоите идеи.А пиле на барбекю???
И десертите,които си дала изглеждат вкусни,но няма да имам време за торта.Толкова много неща трябва да приготвя,а гостите ще идват за обяд,пък и с бебето ми е малко трудно да се развихря в кухнята както аз си знам!Трябва ми нещо много бързо и лесно за приготвяне и в същото време да стигне за много хора. Confused
Благодаря отново!

# 7
  • Мнения: 344
За толкова много хора единствено съм правила агнешко задушено (не знам в Канада как стоят нещата  с агнескато) ама ето как го правя:
Месото се нарязва на порции.
 Всяко парче се потапя в смес от олио, червен пипер и сол. Нареждат се в голяма тенджера на дъното на която се слагат малки стъклени бутилки пълни с вода или лозови пръчки( не сухи)
Между редовете месо се слага по 5-6 клонки пресен джоджен.
Налива се вода да покрие бутилките.
Капака може да се зепечата с тесто по желание.
2-3 часа на слаб огън и става мозък.
Гарнитурата може да е ориз с дреболийки, или с гъби, или с зеленчуци.
 Кортофи-задушени с копър( печени, варини, пържени, всякак)

Тази рецепта когато е за по-малко души я правя в глинена тенджера (гювеч ) и във фурната за 2 часа е готова.

# 8
  • Мнения: 590
Цитат на: mucky
Diviana,
благодаря много за рецептите-доста труд и време си отделила!  Hands Clap
Все още не съм решила как ще приготвя месото,ама като се замисля ще ми е най-лесно да го изпечем на барбекю,като предварително го мариновам.Може би ще използвам някои от твоите идеи.А пиле на барбекю???
И десертите,които си дала изглеждат вкусни,но няма да имам време за торта.Толкова много неща трябва да приготвя,а гостите ще идват за обяд,пък и с бебето ми е малко трудно да се развихря в кухнята както аз си знам!Трябва ми нещо много бързо и лесно за приготвяне и в същото време да стигне за много хора. Confused
Благодаря отново!


И аз те съветвам да се насочиш към барбекю. Просто  мариновай различни видове месо от предния ден и го повери на таткото да го пече.  Аз от както съм бременна посрещам гости само на барбекю, за да мога да включа в готвенето и таткото Grinning  А пилешкото става добре на барбекю, но му трябва повече мазнина в маринатата. Особено ако е бяло месо.
За мен остават салатите и гарнитурите.

Общи условия

Активация на акаунт