Може ли да е алергична към адаптираното мляко?

  • 425
  • 12
  •   1
Отговори
Здравейте,

моята дъщеричка е на 6 месеца без 10-тина дни.До сега бяхме само на кърма. Започнахме да се захранваме с картофено пюренце - домашно. По съвет на педиатърката ми в него слагам и малко адаптирано мляко. Само че след като свършим с яденето, или  по-точно плескането, около устата на беба, където е текло от пюрето е зачервено, на петънца. Като го измия с водичка се успокоява. Та въпроса ми е дали не е алергична към някоя съставка на млякото или просто кожата и е чувствителна?

# 1
  • Мнения: 35 891
вероятно е чувствителна кожа; ако е алергична към адаптето, ще има и други признаци

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Разбира се, че може.Все пак адаптето се прави от краве мляко, а то е най-силният известен алерген.Съветът на педиатърката ти е безсмислен.Щом кърмиш без да заместваш хранене, добавката на мляко в пюрето е излишна.

# 3
  • Русе
  • Мнения: 270
Не виждам защо слагаш АМ във пюренцето. Аз никога не съм слагала,въпреки съветите. И много добре си го хапваше дъщеря ми.

# 4
  • Мнения: 7 106
Вместо да слагаш адапте в пюрето, което ми се вижда абсолютно безмислено поради факта че кърмиш!, и дай да суче колкото иска преди или след пюрето.
Много странен съвет ти е дала педиатърката, ад. мляко при положение че си имаш кърма  Thinking. Каква е логиката и незнам?

# 5
Ами последния месец беба е наддала само 200 гр., сега сме 7 кг и тя мисли че нямам вече достатъчно кърма и да свиквала с адаптираното. Може ли да не слагам мляко или кърма в пюренцето?т.е да е само и водичката от варенето или така няма да е хранително?Извинявайте за тъпите въпроси, ама още съм новичка мама, а пък и няма кой да питам.

# 6
  • София
  • Мнения: 480
Бившата ни педиатърка същото препоръчваше: захранването със зеленчуково пюренце и в него за сгъстявяне- АМ. И всичкото това, разбира се, от трети месец. Това си е класика в безумните съвети.
Единствената причина (според мен) да се добавя АМ в зеленчуково пюре е ако детето по принцип е на АМ, за да добие пюрето познат вкус. Мисля че по тази логика по-добре е да сложиш кърма. А най-лесно е да го накърмиш преди или след пюренцето- така ще си сигурна, че детенце ще си получи дозата мляко за деня.
Има различни начини да увеличиш кърмата, ако мислиш че не достига (погледни в библиотеката), и един много сигурен начин да я намалиш- като почнеш да додаваш адаптирано.
Ако все пак решиш да дохранваш, непременно избери хипоалергенно мляко.
Успех!

# 7
  • Мнения: 35 891
класиката е с прясно мляко - преди 5 години, когато захранвах за първи път имаше момичета, които с първото зеленчуково пюре слагаха прясно мляко; а и свеки ми казва - как искаш детето да яде, сложи му масълце и млекце /разбирай прясно/

# 8
  • София
  • Мнения: 480
Shocked
И това сигурно пак е било по съвет на педиатър.

# 9
  • Мнения: 35 891
естествено, при това именит! записваш си час, за да отидеш при него, независимо, че ти е личен лекар!

# 10
  • Мнения: 2 531
А бубанка, една моя комшийка с две седмици по- голямо от щерката бебе също по съвет на педиатър бърка пюренце от 3м. с прясно мляко. И като и казала една друга майка че не бива, тя му се обадила изрично да го пита и той потвърдил и уточнил колко е полезно! А майката бълваше кърма ,даже я и изхвърляше!!!
А относно въпроса- Маги е също чувствителна кожа и се зачервява от допира!

# 11
  • Мнения: 4 629
Така както го описваш на мен ми прилича на чувствителна кожа. Ако е алергия ще се появят пъпчици, около устата и няма да изчезнат до половин час минимум.

 Колкото до това да слагаш формула в пюрето на мен не ми звъчи чак толкова страшно. Аз съм слагала на сина ми, а също му приготвям и кашата с формула. Цедях се, за да му приготвям каша в началото няколко пъти и после си преминах на формула. За мен цеденето е най-досадното нещо свързано с кърменето

# 12
  • Мнения: 532
Здравей, и аз искам да ти помогна, тъй като моето дете е с различни непоносимости и всичките поради грешни съвети на gp-то, недомлъвки и т.н. От 3 месечна възраст е с диагноза алергия към протеина на кравето мляко, вече 2 години се борим с диети и захранвания и нищо не се получава, но аз не се отчайвам. Вече съм пристрастена към този форум и от няколко дни и нощи не спя и все вися в него ... ако по-рано бях попаднала на него щях да имам здраво дете, което все още да кърмя ....

Та така: алергиите се проявяват по три начина: 1. стомашно-чревни (колики, газове, повръщане и най-често разстройство и оттам ненаддаване на тегло); 2. кожни - обриви; 3. дихателни - спазми, астма, анифилактичен шок с подуване и невъзможност за дишане.

Зачервяването около устата звучи доста безобидно и е по-скоро чувствителна кожа ... но все пак .... Ако имаш кърма в никакъв случай не срещай детенце с чужди белтъци от млечен произход пък било то и адаптирани, захранвай бавно и хипоалергенно - затова трябва да имаш познание кои храни са силни алергени. Чудесно е, че тук се говори за изключително кърмене през първите 6 месеца, а през вторите и добавка на кърма и незаместване на цяло хранене.

За информация дъщеря ми на 3 месеца започна да ака при всяко кърмене + АМ - рядко и с видимо болезнени спазми, в 4-ти месец се появи и слуз в акото, слава-богу не се стигна до кръв, защото бях изкълвала всичко по въпроса и предприех навременни мерки, въпреки че мъжът ми и роднините му искаха да ме вкарват в лудница, защото бях много притеснена, исках да си увелича кърмата, а нямаше кой да ми помогне - всеки си гледаше кефа нанякъде ... ама сега всички се радват на детенце ... така че майчета, отстоявайте себе си, защото сте прави, вглеждайте се и в най-малки признаци за проблеми, защото навременната информираност и превантивни мерки могат да ви спестят много ядове, болка, безсъние и загуба на удоволствие от живота...

И най-вече питайте .... с общи усилия трябва да се научим да бъдем адекватни в отглеждането на дечицата  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт