Халит Ергенч и новата продукция "Великолепният Век"( Muhteşem Yüzyıl) тема 42

  • 70 879
  • 734
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 12
Не е работа да си в харем ако питате мен..Нямаш никаква работа и чакаш да те забележи Султана..Ама и то Божа работа!

# 556
  • до най слънчевия бряг
  • Мнения: 1
Лили , май си права , много смела постъпка на Феруузе , ама   нали казват от тихите води да  те  е страх .Или е решила ,че е новата фаворитка ,или е много честен и откровен човек
Тя отдавна искаше да си признае

Направо си плаче за анкета ----как ще постъпи Хюрем   сега ?  Laughing

Според мен с по висок ранг е принцеса Михримах , Хатидже си има собственно семейство ,като идея тя можеше  да  е омъжена и някъде из провинцията например

# 557
  • Мнения: 342
Здравейте , от известно време следя темата с интерес .. да се включа и аз с мнение  Simple Smile :
И аз мисля ,че по висшестояща трябва да е Михримах /от хатидже/  .. вероятно това ще е целта и на Хюрем да ожени Рустем за Михримах ,за да измести Ибрахим /доколкото е възможно/.
Моя любимка  е и си остава Хюрем , какво ли не правиха с нея ,как ли не постъпваха ,но тя все успяваше да се изправи .Нея никой не я е пазил ,никой не я е крил /както Фируузе и някои други/ и даже Сюлейман колко пъти я заточва за неща къде по-малки от грешките на Махидевран /която все минаваше между капките,веднъж не язаточиха .. Close / , мисля че справедливо ще е накрая Хюрем да е победила всички .И Сюлейман да не поглежда друга жена повече след Фируузе ,защото не мисля че сърцето на Хюрем ще понесе още лъжи за любов .А ако му се превърне във враг ще му омалее империята  Laughing Ех така искам да има хубав край този сериал , напоследък всички сериали дето са интересни ,накрая се разсипвам да плача.. Sad .
Едва ще дочакм превода ,а за следващата серия да не говорим.
п.п. Благоря на всички , които превеждат ,които дават информация и ни помагат да следим серирите.Както и на тези ,които дават исторически факти ,защото в уикепедия и пр. намерих толкова различни неща ,че така се обърках по,едно време..добре че тук мога да разбера кое в крайна сметка е вярното.

# 558
  • Мнения: 17


Мисля ,че Фирузе умишлено играе с открити карти - тя вече е сигурна ,че е спечелила сърцето на султана и се смята за фаворитка, която е защитена от самия султан Mr. Green  
Ама и Хюррем си е жив дявол- как й хрумна този халвет Joy

Коя от двете е с по-висок ранг - Михримах или Хатидже Thinking
Според мен би трябвало да е Михримах- тя е все пак е принцеса- дъщеря на султана, а Хатидже е само сестра Mr. Green


Напълно съм съглсна - Фирузе в момента държи козовете ... Хюррем е в ъгъла и точно в този момент няма какво да направи.
Друг въпрос че ще измисли за бъдеще ... или ще й помогне съдбата (смятай сценаристите)

Няма разлика в ранга на двете. Те и двете са родени принцеси. Разликата може да дойде единствено от сърцето на султана - коя повече обича, коя му е по-мила .... Хатидже като по-възрастна следва да бъде зачитана от Михримах,  но при явен сблъсък  нито една от двете няма предимство като статут.



Хванах края и за пореден път съм впечатлена от Фирузе  Peace
Тя е всичко, което бих искала Хюррем да бъде, но не е... засега. Аз съм оптимистка  Flutter

И на мен Фирузе много ми харесва!!!! Много хубав образ са изградили ... вкюличетелно добър играч в итригите

# 559
  • Мнения: 141
Видях само края на серията. Защо Хюррем беше в последната сцена с такъв лош вид за разлика от посещението и при Сюлейман? Зачервени очи, рошава, уморена.... Много лошо! Имаше ли причина да е така?



Беше тръгнала към покоите на СС и чу вътре кикот на жена.Сети се за себе си през първата нощ със Сюлейман и й стана мъчно.
Сега и аз да питам.Каква беше разликата между първата забременяла от Мустафа и сега.Първият път искаха да махат бебето защото щели да убият и него и майката.Не можело принца да има дете.А сега?Защо може?   newsm78

Последна редакция: чт, 18 окт 2012, 00:08 от ketti

# 560
  • Мнения: 13 391

В този епизод Хюрем беше повечето време съсипана и състарена - с главоболие, умислена, разочарована, а накрая направо се сгромоляса!  Cry Cry

Но... в началото, когато се готвеше за срещата със Сюлейман, пак беше много хубава! Peace


# 561
  • Мнения: 17
А ако му се превърне във враг ще му омалее империята  Laughing Ех така искам да има хубав край този сериал , напоследък всички сериали дето са интересни ,накрая се разсипвам да плача.. Sad .
Едва ще дочакм превода ,а за следващата серия да не говорим.
п.п. Благоря на всички , които превеждат ,които дават информация и ни помагат да следим серирите.Както и на тези ,които дават исторически факти ,защото в уикепедия и пр. намерих толкова различни неща ,че така се обърках по,едно време..добре че тук мога да разбера кое в крайна сметка е вярното.


Това за отеснялата империя МОНГО ми хареса  Hug

Няма да има хубав край ... от сега се подготви за много смърт  Cry

Историческите източници за епохата са прекалено малко и едностранчиви. Фактите се броят на пръстите ... а от друга страна историята за Сюлейман и Хюррем е била много популярна тема в европейското изкуство през 17 - 18 век - има купища картини, музикални творби и приказки (разкази, романи) за славянката пленила великия султан.  Направи ми силно впечатление , че някои статии буквално цитиран разказаното във филма.  Трябва да се чете с голяма доза съмнение всеки материал. Просто източниците се броят на пръсти.

Един пример - така разпространеното мнение че името на Хюррем е Александра Лисовска се оборва от известен украйнски историк,  който иначе е тотално про-Хюррем настроен.  Според неговите дългогодишни изследвания - не съществува фамилия Лисовски по тези земи, от където е Хюррем. Той казва че навсякъде където е спомената единствено за нея се говори като Хасеки Хюррем. Никога не е споменато друго име. Неговото твърдение е че името Александра е изцяло дело на автора на Роксалана.

Изобщо историята е сложна материя ... особено когатое с давност 500 г  Hug

# 562
  • Мнения: 17
Сега и аз да питам.Каква беше разликата между първата забременяла от Мустафа и сега.Първият път искаха да махат бебето защото щели да убият и него и майката.Не можело принца да има дете.А сега?Защо може?   newsm78

Не може да има дете преди да получи назначение извън двореца. Тъй като той вече е управител на Маниса, а идва тук временно, вече има право.
Ето например Мехмет няма право за сега да има деца... но като стане управител  дори е желателно възможно най-скоро да има наследник.

# 563
  • Мюнхен
  • Мнения: 276
Видях само края на серията. Защо Хюррем беше в последната сцена с такъв лош вид за разлика от посещението и при Сюлейман? Зачервени очи, рошава, уморена.... Много лошо! Имаше ли причина да е така?



Беше тръгнала към покоите на СС и чу вътре кикот на жена.Сети се за себе си през първата нощ със Сюлейман и й стана мъчно.
Сега и аз да питам.Каква беше разликата между първата забременяла от Мустафа и сега.Първият път искаха да махат бебето защото щели да убият и него и майката.Не можело принца да има дете.А сега?Защо може?   newsm78


Благодаря за отговорите ви. Значи пак ще има много мъчение и за нас феновете на Хюррем, но свикнахме, че след всяко жестоко падане на Хюррем има още по-голямо нейно  завръщане с гръм и трясък. Султана в момента дори не ми се коментира, това ако е любов, значи аз нищо не разбирам от нея.

Надявам се все пак Фирузе да не бъде убита или да не почине при раждане или нещо подобно, както и да е с някаква сериозна мисия и да бъде разкрита. Все още имам малка надежда, Сюлейман да е омагьосан, да е временно заинтригуван и да се откаже сам от нея, да прогледне и да разбере коя е истинската любов на живота му и маиката на неговите деца (като изключим Мустафа). Но не го вярвам. Като казвате, че Хюррем е остаряла, на колко години е тя всъшност сега във филма?

# 564
  • Мнения: 120
За годините не знам, но определено вместо да остарява в сериала, става се по-хубава с всеки епизод. Трябва да и пръскат косата с някой бял спрей, за да се състарява в сериала.  Laughing

# 565
  • Мнения: 197
Порових малко в студията. За принцесите горе долу пише, че те са важни за империята заради брачните съюзи, с които ще помогнат на империята, след сватбата се местят в новия си дом и при овдовяване или езекуция на съпруга имат право да се върнат в харема на султана, т.е те временно или постоянно не са част от този харем. За сметка на това за властта на наложниците има изписани страници.

Принцовете - В края на 16 в. султана спира да ги изпраща в провинцията и пак по същото време им се забранява да имат деца докато не станат султани.

И малко напред в историята с информация за Рустем:

Скрит текст:
Рустем паша, доминиращата фигура през втората половина на властването на Сюлейман, също като Ибрахим е бил фаворит дълго преди да стане велик везир. Лудовичи отбелязва през 1534 г., че след като разбрал, че султанът често се допитва до Рустем (по това време началник на конюшните), Ибрахим ревнува и  изпраща новият фаворит на далечно назначение в Диарбекир. Според историка Мустафа Али, Сюлейман силно искал да направи Рустем везир и да го ожени за дъщеря си Михримах. Враговете на Рустем пуснали слух, че е болен от проказа. За щастие докторът, изпратен в Диарбекир да го прегледа, намира причината за сърбежите – имал бълхи, въпреки, че бил много суетен и се преобличал всеки ден. Рустем и Михримах се женят през 1539 г. Пет години по-късно дамада става велик везир.
Венецианските посланници редовно коментират, че неговото място е стабилно защото е женен за дъщерята на султана. След като е преместен от поста в  личната служба на султана, Рустем не получава близкия статут, който е имал Ибрахим. Наваджеро описва провалилите се опити на Хюррем и Михримах да осигурат същия близък статут за Рустем. Сюлейман отговорил „Достатъчно е да се направи глупост веднъж”.
Въпреки това, чуждестранните посланници вярват, че Рустем е имал, ако не по-голямо влияние, то поне толкова, колкото Ибрахим. Бусбек пише ”От всички паши, Рустем има най-голямо влияние и авторитет пред султана. Той е човек с буден и виждащ надалеч ум и е основният инструмент за разрастване на славата на султана.” Според Наваджеро султанът разрешава повече на Рустем, отколкото е разрешавал на Ибрахим, защото „той пълни хазната, а не я изпразва.” Това качество не носи популярност на Рустем. Той е недолюбван заради фискалните политики, новите данъци и административните промени. Според посланника след Наваджеро „Никой не харесва Рустем, а всички го мразят най-вече заради алчността му”. Финансовата стабилност на империята през втората половина на властването на Сюлейман се дължи на тази алчност.

# 566
  • Мнения: 141
Свъpшиха ли се девойките в хаpема, че ипpащат Феpузе.Когато дойде в саpая Мехмет и Михpимах бяха съвсем малки дечица, сега пpи него я пpащат.

# 567
  • Мнения: 0
За годините не знам, но определено вместо да остарява в сериала, става се по-хубава с всеки епизод. Трябва да и пръскат косата с някой бял спрей, за да се състарява в сериала.  Laughing


Да, определено по-хубав стайлинг са й направили - особено в прическите и бретона, че хич не го харесвах... - не мога да отрека... Wink

# 568
  • Мнения: 17
Благодаря Gawina !!!!

може ли да дадеш линк за това което разказа за Рустем моля   bouquet

# 569
  • Мнения: 197
Благодаря Gawina !!!!

може ли да дадеш линк за това което разказа за Рустем моля   bouquet
Доре, на първата старница Ани е сложила линк към преведени части от "Имперския харем", а аз само припомням моменти от време на време.

Общи условия

Активация на акаунт