Проблем с направлението от личния лекар

  • 1 140
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 139
Здравейте! Аз за първи път пиша тук. Бременна съм. Та с направлението дадено ми от личния лекар отидох при някаква гинеколожка, при която той ме прати. Аз не знаех при кого да отида и му се доверих. Вече имам 4 посещения при нея. Тя се държи ужасно. Искам да я сменя. Личния ми лекар каза, че за цялата бременност ми се полагало едно направление, ако искам мога да си го взема от нея. Тя пък каза, че направлението ми вече е в Здравната каса и не можело да се вземе вече от там. Знае ли някой какво трябва да направя? Или към кого да се обърна ?

# 1
  • Мнения: 9 063
За бременните вече няма направления, така че личната ти да си гледа работата- отиваш при когото си искаш, е, стига да работи с касата Grinning

# 2
  • Мнения: 390
Отиди в местния клон на Здравната каса или потърси техен телефон, там ще ти обяснят как трябва да постъпиш  bouquet

# 3
  • Мнения: 2 171
Миналата година, когато аз бях бременна личната ми лекарка ми каза, че ако не съм доволна от избрания гинеколог може да ми даде ново направление и с него да се запиша при друг лекар. Аз не го направих, но знам че трябва да си вземеш всички изследвания от предишния гинеколог. От тази година знам, че се прие бременните и малките деца да посещават съответно гинеколог и педиатър без направление.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 931
Миналата година, когато аз бях бременна личната ми лекарка ми каза, че ако не съм доволна от избрания гинеколог може да ми даде ново направление и с него да се запиша при друг лекар. Аз не го направих, но знам че трябва да си вземеш всички изследвания от предишния гинеколог. От тази година знам, че се прие бременните и малките деца да посещават съответно гинеколог и педиатър без направление.
Не е точно така. Направления пак се взимат, но личния доктор няма право да ти ги откаже, защото те не са лимитирани и не се свършват както за останалите пациенти.
Така че твоят личен доктор няма право да те лъже по такъв начин, а ако продължава да ти отказва направление, просто подай жалба в офиса на Здравната каса.

# 5
  • Мнения: 9 063

Според Министерството на здравеопазването е точно така:

   Заместник-министър Куманов обясни, че в новия Закон за обществено здраве е определен свободния достъп на деца до 18 г. при педиатър и консултацията на бременни жени и родилки до акушер- гинеколог, без да е необходимо направление от личния лекар.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 931
Като бременна и като майка мога да кажа, че не е така. Не искам да споря с някой, но дори и лекарите откриха разминавания м/у новия рамков договор и това което си мислеха, че са подписали.

# 7
  • Мнения: 2 332

Така че твоят личен доктор няма право да те лъже по такъв начин, а ако продължава да ти отказва направление, просто подай жалба в офиса на Здравната каса.
Подкрепям с две ръце. Брей, вързал се твоя доктор с тази гинеколожка и не можеш да я смениш? Тоя май не е чувал за права на пациентите!  Twisted Evil

# 8
  • София
  • Мнения: 2 300
Според Министерството на здравеопазването е точно така:

   Заместник-министър Куманов обясни, че в новия Закон за обществено здраве е определен свободния достъп на деца до 18 г. при педиатър и консултацията на бременни жени и родилки до акушер- гинеколог, без да е необходимо направление от личния лекар.

няма значение кой какво казва...от значение е единствено това, което пише в рамковия договор, подписан между БЛС и Здравната каса...
а за тази година то е:
"Чл. 119. 
(1) .......
(2) Включването на ЗЗОЛ в програми “Майчино здравеопазване” и “Детско здравеопазване” при лекари-специалисти по “Акушерство и гинекология” и “Детски болести” и извършването на профилактични прегледи при лекари- специалисти по гастроентерология, урология, ендокринология, кардиология, хирургия и акушерство и гинекология и репродуктивна медицина за лицата с установен риск , както и диспансеризацията на ЗЗОЛ се осъществяват на база на еднократно издадено “Направление за консултация или провеждане на съвместно лечение” (бл. МЗ-НЗОК № 3) от ОПЛ. При промяна на лекаря специалист, осъществяващ дейностите по изпълнение на програмите и диспансеризацията, ОПЛ издава ново направление. Директорът на НЗОК издава указания за реда на издаване и попълване на тези направления.
..."

и не само, че бременните жени нямат свободен достъп до специалист АГ...но за направленията, които ОПЛ може да издаде ако те не са доволни от избрания гинеколог НЗОК касата налага ограничения...цитирам:
"ІІ. А. Регулативните стандарти определят брой или стойност на отделните видове СМД, които могат да бъдат назначавани от ИМП.
Б. Регулативни стандарти се определят за следните дейности:
1. брой издавани  „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение” (бл. МЗ-НЗОК №3), по типове съгласно Приложение №4;
...
е) тип 9–за първоначален избор на специалист по АГ, извършващ профилактичното наблюдение по програма „Майчино здравеопазване”; издава се само от ОПЛ;
ж) тип 11–за преизбор на специалист по АГ, извършващ профилактичното наблюдение по програма „Майчино здравеопазване”; издава се само от ОПЛ;..."

да не говорим, че има противоречие, в това което пише, защото според написаното по-горе - подточка е) - би трябвало да има ограничение за първите талони, които ОПЛ може да отпусне на бременната...
в същото време малко по-нататък в същия документ пише:
"ІV.Извън стандартите по т. ІІ, ИМП изпълняват следните дейности:
1. издаване на „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение” (бл. МЗ-НЗОК №3), по типове съгласно Приложение №2;
...
б) тип 9–за първоначален избор на изпълнител по програма „Майчино здравеопазване”; издава се само от ОПЛ, еднократно за периода на бременността;
..."

по-кратко казано - бременните жени могат да се запишат при специалист АГ само ако имат талон от ОПЛ, а ако не са доволни от наблюдаващия ги лекар могат да го сменят срещу нов талон от ОПЛ, като обаче броят на тези талони вече е ограничен от касата...

П.П. та...какво казваше зам.министър Куманов... Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 332
по-кратко казано - бременните жени могат да се запишат при специалист АГ само ако имат талон от ОПЛ, а ако не са доволни от наблюдаващия ги лекар могат да го сменят срещу нов талон от ОПЛ, като обаче броят на тези талони вече е ограничен от касата...
Според мен важното в случая е, че макар и ограничен броя на тези талони е по-голям от 1 Simple Smile.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 300
Според мен важното в случая е, че макар и ограничен броя на тези талони е по-голям от 1 Simple Smile.

Така е. Наистина разиграват момичето. Да отиде при  ОПЛ и да си поиска ново направление...ако откаже да й даде може в негово присъствие да се обади на тел. 0800 14 800 /национален телефон на НЗОК за консултации на граждани/ да го консултират и него на място...ако пак откаже - да подаде жалба...тия от касата много обичат да глобяват  Mr. Green

Последна редакция: ср, 25 яну 2006, 13:25 от караконджул

# 11
  • Мнения: 14 133
Така е.Търси си правата и си искай направление от личния лекар, за да си смениш гинеколога.Личните доктори нямат право да отказват направления на бременни и деца.Друг е въпросът, че някои от тях не могат да си правят елементарно разпределение на бумагите.

# 12
  • Мнения: 9 063
П.П. та...какво казваше зам.министър Куманов... Mr. Green

Това той го е казал, не аз Mr. Green
Мерси за полезното инфо.

Общи условия

Активация на акаунт