"Рядка кърма" - дали е само мит?

  • 2 826
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 472
Пре последните 40 дни бебе качи 250 гр, което е много малко дори и за четиримесечно кърмено бебе (според таблиците в библиотеката). На последното мерене не само че не беше качила нищо, но беше и спаднала. Понеже от около 10 дни я следим ежедневно, мога да кажа, че си изяжда нормалните количества от около 140-150 гр мляко по 5-7 пъти на ден (че понякога и повече). Не е захранена с нищо, а изследванията са и перфектни.
Не мога да си обясня причината за това нещо Thinking Педиатърката твърди, че може да ми се е разредила кърмата и това да е причината.
Та въпроса ми е това за рядката кърма в крайна сметка дали е само мит и ако не е какво мога да направя?
Педито препоръча да въведа оризова каша, за някоя и друга калория в повечко. Не ни предложи адапте Laughing Само дето Мартина се запече от въпросната каша и май ще почнем да си се захранваме по- рано от необходимото Sad

# 1
  • Мнения: 6 243
Лулуто,
а ти как я намираш - спокойна ли е, спи ли добре, колко често огладнява, изглежда ли енергична. Или напротив - стои вяла, тъжна, изнервена, абе - нещастна. Ти поне имаш опит вече с едно дете и не е като да не можеш да направиш сравнение. Защото ако проблемът е само в теглото - ти знаеш - има едри хора и слаби хора, някои качват лесно, други са като "Странджанския слон" - колкото и да ядат - язък за храната!

За "рядка кърма" не съм чувала, в смисъл да ти е нискокалорична кърмата - все пак не си хронично недохранена сомалийка. По кногите пише, че само в такива случаи кърмата не била с нужната хранителна стойност. Има една вероятносту, ако кърмиш от двете гърди, малката да изсуква само предното мляко и да не стига до по-калоричното задно мляко.

Като цяло у нас уклонът с тегленето, меренето, изследванията на хемоглобина и страха от рахит са взели абсурдни размери и педиатрите ни всячески се опитват да вместят бебетата в таблиците и схемите си. Предполагам, че ти не теглиш и мериш каката час по час, а се ориентираш за състояните й по други неща. Защо не приложиш този подход и към бебка и просто да я оставиш да качва колкото и както тя си реши.

Между другото, колко см сте пораснали през това време?

# 2
  • Мнения: 6 472
Там е работат, че вечерно време почна да става по- нервна. Първоначално реших, че си и е стандартното вечерно вкисване, но като дадох кашата и положението корено се промени през тези дни. Днес прави опити за кърмаческа стачка и аз спрях "екстрите". Вечерта пак си беше кошмарна, въпреки опитите ми да я слагам по- често на гърда.
На сантиметри също не мърда. За въпросния проблемен период са 0,5, което дето се вика може и да е от грешно мерене.
Другото ми дете попада в категорията на суперзлоядите. От личен опит с нея знам, как едно дете може да е гладно и да не дава видими признаци. Тя не ядеше с дни, но промяна в поведението и нямаше никаква, т.е това че не плаче, не винаги е показателно че храната му е достатъчно.
Това за изсукването само на предното мляко ми звучи сравнително разумно, но има нещо, което не ми се връзва. Ако тя изсуква само предното мляко, задното би трябвало да остава неизсукано, т.е да има излишък на мляко, който би трябвало да се регулира в някакъв момент. Второто е че аз я оставям да суче колкото и когато си поиска и в общи линии опитите да я задържа по- дълго на гърда водят след себе си инат, рев, писъци и малко след това кърмаческа стачка.
Та аз не твърдя, че това с рядката кърма е вярно, но просто не мога да намеря разумно обяснение на факта, че детето яде, а спада на килограми. Всеки който е пазил диета е наясно, че се отслабва от отрицателен прием на калории. Това означава, че или тя изразходва твърде много енергия (а тя е доста кротка и поспалива като цяло) или има нещо в начина и на хранене, който не е точно както трябва newsm78

# 3
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Не знам дали е мит рядката кърма,но ще споделя своя опит с кърменето.Кърмата ми тръгна трудно,а и синът ми много спеше,вяло сучеше и  количеството й не беше достатъчно.Няколко дни го мъчих само на кърма;цедях се до припадък наливах се със сокове,ядях,но количеството на кърмата много не се увеличи.Синът ми стана кожа и кости,на една седмица приличаше на недоносен.Така че започнах да дохранвам.Той съвсем отказа да суче,но аз продължих да се цедя и да му давам кърма.Защо написах това до тук,за да докажа че имах наблюдение върху качеството на кърмата си .В началото беше жълтеникава,мазна,лепкава.В края на 2 месец изцеждах по цяла водна чаша,но беше с вид на хлорирана вода.За това спрях да я давам на бебето.Знам какво е"предно мляко" и цедих доста с надежда да тръгне по-гъста но уви!Сама си прави изводи.  

Последна редакция: пн, 23 яну 2006, 22:43 от ivap

# 4
  • Мнения: 1 737
При мен суровите ядки определено имат ефект, като правят кърмата ми много по-мазна и жълта, с повече каймак, но най-вече кедровите ядки. 50-тина гр. на ден от тях имаха ефект, както 200г орехи (които са пагубни за фигурата Wink).
Продават се в арабските магазини на женския пазар.

Обаче мисля, че ако бебето суче само предната кърма от ядки няма да има ефект.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 381
Зрялото мляко има сивкав цвят. Не се бъркайте с белия цвят на кравето мляко. Жълт цвят има коластрата. Тя изглежда по-гъста и мазна. Със слизането на преходното мляко, жълтия цвят започва да избледнява.

# 6
  • Мнения: 1 737
Моята кърма я гледам всеки ден, последните 5 месеца и определено предната ми кърма е прозрачна и синкава, а задната - по-гъста и жълтее. А каймака, който се образува след няколко часа в хладилника си е категорично жълт и в зависимост какви храни ям е с различна дебелина и гъстота.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Според мен не може да е "рядка" кърмата.Нали се регулира според бебето?
За твое успокоение наистина можеш да си вземеш някакви ядки - аз първите месеци ядях до откат сурови бадеми и лешници hahahaСтанах 100 кила, ама пък каква кърма - прелест JoyПък какво кърмаче - пухчо bowuu

# 8
  • Мнения: 6 243
Лулуто, ти това го знаеш, но за всеки случай: нали се сещаш за правилото - 3 часа кърмиш поред от една и съща гърда, за да стига беба зо "задното" мляко. След 3 ч. сменяш.

# 9
  • Мнения: 4 392
И аз мисля,че няма рядка кьрма WinkТова ненаддаване сигурно идва от грешки в кьрменето.Щом не стига бебето до задното мляко,можеш да даваш едната гьрда няколко кьрмения подред,не 3 часа,както някои беше писал,защото тези предписания по часове никак не ми се виждат сериозни.Аз поне така правех,когато имах сьмнения,че не си дояжда.И ние бяхме на тази вьзраст,когато имахме проблеми с кьрменето,а пьк при нас кьрмаческата стачка доиде по кьсно,напук на това,което пише в книгите. WinkТова,че не наддава,колкото трябва*.не трябва да те паникьосва веднага.По важното е,че наддава!Щом вече имаш едно злоядо дете,може би е ген WinkКак беше с пьрвото?Ние сьщо не растяхме много на сантиметри,1 или 2 на месец,но това е до дете.
Но аз сьщо имам една приятелка,която имаше проблеми с кьрменето.Неиното бебе вьобще не искаше да суче,още когато се родиЦедеше се и само така му даваше.Това с цеденето сьщо е грешка,четох някьде.
Ти откьде знаеш,че изяжда еди колко си грама,след като кьрмиш?Да не би да се цедиш и да и даваш?Моята боикотираше подобни безумия и отказваше да яде от шишето!!! Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 6 472
Лулуто, ти това го знаеш, но за всеки случай: нали се сещаш за правилото - 3 часа кърмиш поред от една и съща гърда, за да стига беба зо "задното" мляко. След 3 ч. сменяш.
Ами проблема е че аз всъщност я кърмя само от едната гърда Embarassed Още от самото начало тя отказа да суче от лявата и всичките ми опити да я накарам претърпяха пълен провал.  Сега си се храним само от дясната, а от лявата суче не повече от 20-30 грама.
По въпроса за това как разбирам колко мляко суче - взех кантарче на заем. Това с цеденето не ми се отдава. Меря я след всяко хранене.
По важното е,че наддава!Щом вече имаш едно злоядо дете,може би е ген WinkКак беше с пьрвото?
Там е работат, че беше почнала да спада и това ме принуди да въведа кашата Confused Иначе голямото диване въпреки цялата си злоядост качваше. Не мога да си го обясня как, при положение че ядеше по 30-40 гр на ядене (като минахме на адапте). Сега това ужкем яде като хората и не е злоядо, пък не качва newsm78 Ако я видите каква уста отваря като си види кашата направо ще ми завидите Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 737
Но аз сьщо имам една приятелка,която имаше проблеми с кьрменето.Неиното бебе вьобще не искаше да суче,още когато се родиЦедеше се и само така му даваше.Това с цеденето сьщо е грешка,четох някьде.
Ти откьде знаеш,че изяжда еди колко си грама,след като кьрмиш?Да не би да се цедиш и да и даваш?Моята боикотираше подобни безумия и отказваше да яде от шишето!!! Rolling Eyes

Би ли обяснила защо да е грешка цеденето, какво лошо има в него и защо го наричаш безумие? какво е трябвало да направи приятелката ти, след като детето и не суче от нея - да му даде адаптирано мляко и да спре да кърми ли?!
Защото в последните 5 месеца ние се кърмим само така и проблеми нямаме и мисля че когато човек нямя друг избор, това е много по-добра алтернатива, от колкото да се мине на адаптирано мляко например!

# 12
  • София
  • Мнения: 2 249
Лулу, а как сте с нощните хранения, колко ви е най-дългата пауза? Колко обикновено е паузата между 2 хранения? Може да пробваш да я храниш на по-малки интервали - това ще позволи да поема повече от "задното" мляко. Колкото по-голяма е паузата, толкова по-трудно е да изсуче "задното", защото докато стигне до него, вече си е напълнила стомахчето.

Имах позната в чужд форум (голямото й детенце е родено на една и съща дата със сина ми), та то някъде на 4 месеца спря да наддава и така няколко месеца. Беше се шашнала тотално жената (кърмеше на поискване, често и през нощта). Накрая направиха какви ли не изследвания на детето(в Канада - за усвояване на мазнините от чревния тракт, за разни ензимни недостатъчности и муковисцидоза). За щастие всичко се оказа в нормите. Детето продължи да наддава слабо, но беше здраво и жизнено и лекарите не предписаха нищо повече. Захрани го на 6 м(вместо на 8 - искаше тогава заради силна алерг. обремененост).

# 13
  • Мнения: 529
Нека и аз да се намеся за цеденето - Амарена, по тази логика моето дете отдавна щеше да е забравило вкуса на кърмата Sad не ми казвай, че пет месеца това цедене 7 пъти на ден по 40 мин. е било напразно, защото вече ми иде да си счупя помпата в главата и да си отрежа вимето Confused
Лулу, аз мисля, че нормално детето трябва да наддава, независимо с какво се храни и това, че единият прием ще е каша на тази възраст е много по-добре отколкото адапте. Ние приемаме адапте, макар и съвсем малко, но с кашата и пюрето на обяд ще се опитам изцяло да го махна.
Разбира се, че по книгите пише, че кърмата не може да е недостатъчно хранителна, но е факт, че може да бъде, особено когато майката не почива достатъчно (поради невъзможност да го прави) и не се храни качествено (пак поради същата причина).

# 14
  • Мнения: 6 472
Лулу, а как сте с нощните хранения, колко ви е най-дългата пауза? Колко обикновено е паузата между 2 хранения? Може да пробваш да я храниш на по-малки интервали - това ще позволи да поема повече от "задното" мляко. ....

Нощно време ни е доста голяма паузата - между 9 и 11 часа. Не съм се опитвала целенасочено да изключвам нощно хранене. На 15-20 дни отказа едното, а на месец и нещо, окончателно изключи  другото (даже бях пускала тема тогава).
През деня не прави пауза повече от 2,5 часа (това ако сме на разходка и спи). Обикновено се храним на около 2 часа, но ако е по нервна я храня и на час.  Има дни, в които отказва да се храни по- често.

Общи условия

Активация на акаунт