Масло ,олио или...............

  • 1 572
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 645
............зехтин(ако може да се готви със него,защото нито аз нито мъжо го харесваме,и за това идея си нямам),предпочитате да готвите за децата newsm78
Аз готвя на малкият само със масло,но вече на 2 места прочетох,че за приготването на детските ястия е за предпочитане растителните мазнини,защото са богати на ненаситени мастни киселини и витамин Е - елементи,необходими за изграждане на клетките.
Но пък маслото доставя на организма витамините А и Д,та се чудя,дали да не почна да слагам и олио newsm78
А дали мога да ги смесвам newsm78


# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Аз в домашните пюрета съм слагала или олио или масло.Пробвах един път със зехтин,но въобще не се харесаха.Вече сме на кухня и не готвя за детето,но когато й давам от нашето ядене го харесва,а то е с олио.

# 2
  • Мнения: 8 505
Масло съм слагала и слагам само в кус-кус,попара,макарони и подобни.Всичко останало готвя с олио (много рядко със зехтин).

# 3
  • Мнения: X
Аз готвих с масло или зехтин до годинка, след това с олио, масло само в кус кус, попари и тем подобни.

# 4
  • Мнения: 5 299
Готвя с олио. Масли слагам на попарата, понякога и на зел.пюре. Зехтин не ползвам изобщо.

# 5
.......
А дали мога да ги смесвам newsm78

Да ги смесваш не е добра идея. Когато се готви не се смесват растителна с животинска мазнина. Готви веднъж с масло, веднъж с олио Simple Smile Аз готвя на малкия, само с масло,  Rolling Eyes но се замислих

# 6
  • Мнения: 1 089
макарони, овесени ядки и пр. с масло, иначе готвя със зехтин

# 7
  • Мнения: 140
Готвя или с масло или със зехтин.Но аз по принцип и в нашата кухня не ползвам олио

# 8
  • Мнения: 1 489
Ние сме на детска кухня и там  готвят с олио,така че гледам събота и неделя да й приготвям манджичките с масло.Със зехтин не готвя,само в салатите слагам.

# 9
  • Мнения: 2 609
Готвя с олио. Масли слагам на попарата, понякога и на зел.пюре. Зехтин не ползвам изобщо.

 smile3521 newsm10
По същия начин действам и аз .

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Тъкмо щях да пускам същата тема.
И аз забелязах, че напоследък, в някои източници пише, че трябва да се готви с растителни масла /олио/. А аз досега винаги съм правила пюретата и попарата с краве масло /водя се по рецептите и препоръките на сп."9 месеца"/.
Като съдя по изразените дотук мнения няма голяма яснота кое е за препоръчване. Т.е. половината майки готвят с олио другата половина с масло.  chef
Може би трябва да се редуват, знам ли...

# 11
  • Мнения: 310
масло на попара и макарони, когато готвя само за него слагам зехтин

# 12
  • Мнения: 1 645
Момичета благодаря ви за отговорите  bouquet

А зехтинът,дали променя вкуса на ястието newsm78,и специален вид ли се използва за готвене или няма значение

# 13
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Редувам ги - масло, олио и зехтин. Задължително масло в попарата и юфката.
За зехтин бих ти препоръчала Коста Д'оро, екстра върджин Peace
Не мога да преценя до колко се променя вкуса на яденето със зехтина, защото на мен лично не ми прави никакво впечатление, а гледам, че и дребният си хапва манджите със зехтин.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 298
Наситените мазнини, каквито са тези от животински произход и някои от растителен (напр. кокосово масло, палмово масло и др) са наричани "лошите" мазнини. Проучвания показват, че те могат да доведат до определени здравословни проблеми.
Ненаситените мазнини, наричани "добрите" са от растителен произход. Те са два вида: "поли" и "моно" ненаситени мазнини. Към първите спада олиото от семки и ядки, напр. слънчогледово, царевично, соево. Те също не са безобидни, натрупване на по-големи количества може да доведе до увеличение на "добрия" холестерол. Най-добри са мононенаситените мазнини - от авокадо, маслини, рапица.

Т.е. от това, което си изброила, най-добър избор е зехтина. Може да ви се стори странно, но източника от който преписвам в момента препоръчва в зеленчуковите пюрета на бебето да се слага сурово авокадо като източник на мазнини. Също така да се използва вместо масло в сандвичи.

Иначе и нашата бебка от време на време си хапва масълце - в попара и кус-кус.
Вече сме на кухня и там предполагам слагат слънчогледово олио. Но у дома по принцип се използва основно зехтин, какъвто добавям и в нейните пюрета когато й готвя през уикенда. Купуваме само екстра върджин, различни марки, но предимно испански и понякога италиански.

За авокадото: беба "жули" яко авокадо от 5-месечна - 1-2 пъти седмично за следобедна закуска с банан и адапте. Като прочетох скоро това, дето изложих горе, опитах следната рецепта - смесвам авокадо, сиренце и сварен жълтък, мажа на късчета хляб (приготвен пак у дома с пълнозърнесто брашно) и бебка се утрепва да го яде за сутрешна закуска.

И още нещо - не знам дали го има във всички пюрета, но тези, които ние купувахме преди да тръгнем на кухня, имаха съставка рапично масло, чудех се защо слагат точно такова, отскоро ми стана ясно  Embarassed
 

Общи условия

Активация на акаунт