пак за здравните осигуровки

  • 693
  • 3
  •   1
Отговори
До сега се самоосигурявам.Но от 18.1.ве4е съм в май4инство(45 дена преди раждане).Понеже ще полу4авам май4инството си от социални грижи ме интересува дали те 6те ми плащат здравните или пак трябва аз да си ги внасям.(Там не знаят)?!?А вън е доста заледено за да се разкарвам в -20 градуса до НОИ.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 421
  Важно е колко време преди това ти е осигурителният стаж(трябва да е поне 6 мес) и като самоосигуряваща дали си осигурена за ОЗМ(общо заболяване и майчинство).
  Аз съм получавала майчинство от социални грижи и със сигурност не ги внасят(защото после ми се наложи да платя две години накуп).
Обаче ти като самоосигуряваща си по-различен от моя случай. Въпреки това си мисля, че ти трябва да си ги внасяш.

# 2
  • Хасково
  • Мнения: 995
Ти като самоосигуряваща се не можеш ли да получав през твойта фирма майчинството!
Вземи да се обадиш в Националната агеция по приходите и питай!

# 3
  • Мнения: 686
Щом се самоосигуряваш за общо заболяване и майчинство и имаш осигурителен стаж поне 6 месеца, обезщетението ще трябва да ти го изплатят от съответното териториално поделение на НОИ. Относно здравната вноска върху обезщетението, същата е за твоя сметка. Но с последните промени в законодателството, мисля, че отпадна здравната осигуровка върху обезщетението за майчинство. Виж също www.nap.bg и www.noi.bg
Надявам се да съм ти била полезна.

Общи условия

Активация на акаунт