наследствена анемия (таласемия) и бременност

  • 5 584
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 877
момичета,

как се чувствате вие, които имате тази диагноза? но не желязодефицитната анемия (не бъркайте), а специално наследствената.
на мен ми забраниха да работя, да почивам само и пълноценна храна и витамини. ниският хемоглобин не можел да се повлияе от нищо...смао почивка...освен , че ми се доспива много кратко след като съм станала (а спя по 9 часа), ми прилоша и един , два пъти вече...
споделете.. Sad

# 1
  • Мнения: 56
аз се чувствам добре като цяло
хемоглобинът ми последно беше 93
още ходя на работа, а ми остават 45 дни до термина

от хематологията ми предписаха фолиева киселина в голяма концентрация не като тази, която се пие за профилактика на бременността и ми се струва, че нещата са под контрол - хемоглобинът пада с по три пункта на месец горе долу...

хубаво е да се пие витамин Б разни видове
 pregnant

# 2
  • София
  • Мнения: 1 877
аз се чувствам добре като цяло
хемоглобинът ми последно беше 93
още ходя на работа, а ми остават 45 дни до термина

от хематологията ми предписаха фолиева киселина в голяма концентрация не като тази, която се пие за профилактика на бременността и ми се струва, че нещата са под контрол - хемоглобинът пада с по три пункта на месец горе долу...

хубаво е да се пие витамин Б разни видове
 pregnant

mersi,

i na men mi kazaha witamini, no pyk che foliewata nqmalo mnogo da pomogen...i az se `uwstwam dobre, slava Bogu!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 439
Здравейте моми4ета!
Отидох на ехограф заради болка в бъбреците и ми казаха 4е далакът ми бил с 2 см по-голям от нормата. Попитаха ме за хемоглобинът по време на бременността- 114 / казаха ми 4е бил под нормата макар 4е тогава гинекологът ми не смяташе така/. Едно от предположенията на ехографистът беше таласемия. Утре ще си пускам кръвни изследвания. Какви др. симптоми има това заболяване и ако го имам дали съм го предала на дъщеря си. С какви то4но изследвания се установява? Влязох веднага в първата 4астна лаборатория за кръвни изследвания, но лаборантката отказа да ми направи не знаела то4но какви. От Марс ли ги вземат такива екземпляри не  знам...
Лека бременност и късмет!

# 4
  • Мнения: 448
Аз имам таласемия-минор, наследствено.Откриха ми я по време на бременността.Ходих при хематолог-д-р Лулчева, много е добра.За жалост нямам нейни кординати да ви дам.На мен ми казаха, че задължително трябва да се изследва и съпруга ми, защото, ако има и той анемия, се предава на детето по-тежката форма-таласемия-майор.Изследванията ги правихме в една голяма болница, а не в частна лаборатория.Мисля, че беше трета градска, но не съм сигурна, защото тогава обикаляхме по много б-ци и поликлиники.Изписаха ми фолиева к-на в по-големи количества, задължително поли-витамини и много почивка.А на въпроса дали се предава на плода, не е задължително.Аз съм я наследила от майка ми, но брат ми няма, така, че е относително.Лека бременност и се грижете за себе си Simple Smile

# 5
Здравейте бъдещи и настоящи мамчета!
Реших да се включа в тази тема,защото и аз имам такава диагноза,а знам, че не се среща особено често този вид анемия.Това, което съм научила за болестта си е, че се придобива наследствено и представлява вид хромозомен дефект в хемоглобина. Особеното при нея е по-краткия живот на еритроцитите,разпадат се по-бързо от обикновено, с това е свързано донякъде възможното увеличаване размера на далака. Моят също е увеличен повече от нормалното.По принцип вида таласемия -минор протича обикновено безсимптомно, но е циклично, в смисъл,че в определени етапи организма реагира с понижаване на хемоглобина в кръвта. В момента съм в 5-ти месец и хемоглобина ми спадна на 86. Вземам фолиева киселина в двойна доза и инжекции вит.В12.Това е засега,което хематоложката изписа, по принцип моят организъм е доста приспособен, но може да ти се появява прималяване, лесна умора. Повече почивка и разходки на чист въздух се отразяват добре. Мисля, че за бебето не е опасно ако само я наследи,тя сигурно ще е същия вид,аз например я придобивам от майка ми.А иначе за бащата наистина е добре да се изследва, той не трябва да има анемия от този вид,иначе е опасно за плода да не се роди с тежката форма -майор.

# 6
Задължително ли е да се пие двойна доза фолиева? и откога? Аз ходих на изследвания в центъра по хематология който се намира до онкологията. трябва да имате направление от хематолог. аз го взех от поликлиниката в Младост3, но забравих как се казваше лекаря.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 847
Здравейте,
и аз съм носител на гена на таласемия - хетерозиготна бета таласемия.
Моята гинеколожка също ми каза да продължавам да пия фолиева киселина, но не спомена за двойна доза. newsm78
Иначе хемоглобина ми падна от януари - 101 на 96 през края на март. На мен също ми казаха, че не мога да повлиая на нивото на хемоглобина, но не съм питала какво става ако падне много.

Общи условия

Активация на акаунт