Да правя ли рентгенова снимка?

  • 4 548
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 101
Здравейте!
   Преди десетина дни поради  моментна небрежност от моя страна(за което се самообвинявам много), дъщеря ми (на 6 м и половина) падна от височина около метър заедна с шезлонга, за който беше привързана. При удара се образува цицина на главата. Заведохме я на преглед при хирург.Той ни посъветва да я следим 24ч. за повръщане, сънливост и др. Лич. лекарка определи като критичен седемдневен срок и даже препоръча снимка. За този период детето не е дало никакви отклонения от обичайния си тонус. Цицината спадна и на нейното място днес забелязах лека вдлъбнатинка.
    Бих искала да и направя рентгенова снимка , но не знам дали няма да  навреди в тази ранна възраст. Как бихте постъпили в случай като този?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 847
Аз бих направила снимката. Не е много полезно, но предпочитам да съм сигурна, че няма нещо друго.

Не съм много наясно с процедурите, но вентуално на скенер не става ли? Все си мисля, че е по-малко вреден от рентгена.

# 2
  • Мнения: 5 500
Цецо беше на 7 месеца като падна от количката на цимента пред апартамента ни. Стана му само синина и съвсем леко се поду, но защото му дадох веднага Арника. Заведох го на мозъчна ехография, много по-добър вариант, отколкото рентген. Всичко се вижда идеално, гледат през фонтанелката. Лекарката, специалист в областа ми каза, че евентуални симптоми и последици могат да се забележат едва след 48 часа. Успокои ме, че това няма да е единствения път, когато ще си удря главата, а ти не се самообвинявай, защото на гърба си очи не можеш да имаш, а и дребчовците с всеки изминат ден стават все по-шугави.
М/у другото беше адски права, ако знаеш само днес по сто пъти на ден я удря тая глава, вече си мисля, че си е унищожил всички мозъчни клетки Wink

# 3
  • Мнения: 101
Цитат на: AFRODDITA
Заведох го на мозъчна ехография, много по-добър вариант, отколкото рентген.


Благодаря за успокоенията! Какъв е специалиста, който прави тази мозъчна ехография? Мога ли да искам направление от личния лекар за този преглед или се ходи на частен прием?

# 4
  • Мнения: 101
Цитат на: Raya
Аз бих направила снимката. Не е много полезно, но предпочитам да съм сигурна, че няма нещо друго.

Не съм много наясно с процедурите, но вентуално на скенер не става ли? Все си мисля, че е по-малко вреден от рентгена.

Нямам представа каква е разликата между скенер и рентген и не знам кое е по - малкото зло.
Притеснявам се не само от външна дефармация, но и от образуване на съсирек в мозъчето (макар да не се проевиха опасните симптоми). Лич. лекарка каза че такива падания можело да доведат и до придобиване на епилепсия. Много страшно ми звучи. Хирурга пък ми каза,че детската глава на 6 месечна възраст реагирала на удар както гумена топка - след деформация отново възстановявала формата си . Защо тогава напипвам лека вдлъбнатина?

# 5
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Vale
Цитат на: AFRODDITA
Заведох го на мозъчна ехография, много по-добър вариант, отколкото рентген.


Благодаря за успокоенията! Какъв е специалиста, който прави тази мозъчна ехография? Мога ли да искам направление от личния лекар за този преглед или се ходи на частен прием?


Това не мога да ти кажа, понеже виждам в профила ти Варна-Русе, ще ти дам координати във Варна. Аз го водих в Майчин дом при Д-р Желязкова, преглежда всеки четвъртък, просто се обаждаш по телефона и си запазваш час за мозъчна ехография, точно така се казва. Аз си платих 20 лв. Тел.: 052/332 000 и 331 144

  https://www.maichindom-varna.com

# 6
  • Мнения: 101
Това не мога да ти кажа, понеже виждам в профила ти Варна-Русе, ще ти дам координати във Варна. [/quote]
Много брагодаря, Афродита!
В момента сме в Русе. Ще се опитам тук да открия кой да направи тази ехография. Може би специалиста е неврохирург - не знам? Трабва да събера още информацшя. Дано има такъв в Русе, че иначе ще се наложи да се транспортираме до Варна.
Имахте ли някакви обезпокоителни симптоми след падането или ти реши да се прегледате за всеки случай?

# 7
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Vale

Много брагодаря, Афродита!
В момента сме в Русе. Ще се опитам тук да открия кой да направи тази ехография. Може би специалиста е неврохирург - не знам? Трабва да събера още информацшя. Дано има такъв в Русе, че иначе ще се наложи да се транспортираме до Варна.
Имахте ли някакви обезпокоителни симптоми след падането или ти реши да се прегледате за всеки случай?

Не, никакви симптоми. Но, трябваше да бъда сигурна, че нещо не става "вътре" и всичко е ОК, знам ли след време може да има проблем. Няма начин да няма в Русе, питай, вие все пак имате частна клиника по напред от нас Wink там не провеждат ли детски консултации Confused:

# 8
  • Мнения: 811
В момента сме в Русе. Ще се опитам тук да открия кой да направи тази ехография. Може би специалиста е неврохирург - не знам? Трабва да събера още информацшя. Дано има такъв в Русе, че иначе ще се наложи да се транспортираме до Варна.
[/quote]
В Русенска болница има отделение "Неврохирургия" . Детенцето ти е малко, ако съм на твое място бих потърсила доц Петрова или д-р Радкова - и двете са микропедиатри. Доц. Петрова вече е пенсионер и не знам дали има частен кабинет, но Радкова е шеф на интензивното в АГ комплекса и мисля, че има и кабинет.

# 9
  • Мнения: 111
Цитат на: AFRODDITA
Цецо беше на 7 месеца като падна от количката на цимента пред апартамента ни. Стана му само синина и съвсем леко се поду, но защото му дадох веднага Арника.  Wink


AFRODITA, iзвинявай за тъпия въпрос, но какво е "Арника"!!! Confused  Confused  Confused

# 10
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Виолета

AFRODITA, iзвинявай за тъпия въпрос, но какво е "Арника"!!! Confused  Confused  Confused

Хомеопатично лекарство против травми от всякакъв род.

# 11
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Аз съм правила рентгенова снимка на нашата кака, когато беше на вашата възраст(причините бяха други, не падане).
Проблемът с рентгена е, че трябва да се стои мирно, затова трябва да си с детето, докато го снимат, т.е. облъчваш се и ти.
А скенера изисква пълно спокойствие, което е невъзможно за такива малки деца. Тях ги упояват... имай го предвид.
Мисля, че афродита ти е препоръчала най- безвредния метод, стига наистина да намериш добър специалист.
Успех!!!

# 12
  • Мнения: 101
Благодаря ви!
Ще видя какво ще каже лич. лекарка като и кажа, че искам преглед на ехограф, а не на рентген. Ако не се разберем отивам на частен преглед при специалистите, към които ме насочихте.

# 13
  • Мнения: 5 539
Мила Вале,
имахме същия случай със нашата щерка, която падна от масата за повиване на 6 месеца. / около 1 м. височина.
Изживяхме цял кошмар - след падането беше унила, плачлива, а на другата сутрин повърна цялата си закуска.
Беше неделя, джипито в отпуска - ужас. По спешност в 1 частна клиника. Прегледаха я и не установиха нищо сериозно, но за всеки случай - рентген. На масата за рентгена - тя пищи от ужас, аз и държа главата настрана да могат да я снимат.  Sad Честно, като майка не те съветвам да подлагаш детето си на това ако не е абсолютно наложително.
После една позната лекарка я гледа мна ехограф и пак нищо не откриха. След това - невролог - и пак всичко е ОК. За всеки случай ни приеха за 1 нощ в болница.
Целия този кошмарен ден детето нищо не хапна - не искаше, толкова хора я преглеждаха, че тя се беше стресирала сериозно. Вероятно имаше и леко моз. сътресение, защото като и разклатиш леко главичката и плачеше.
И през цялото време се чувствах виновна, понеже аз я оставих да падне Sad . Embarassed

Казаха ни че е по опасно ако бебето падне по гръб, по-корем е по-леко.

Щом при вас няма опасни симптоми не е необходимо според мен да правите рентген. За скенер пък не знам.
Най-вероятно всичко е наред. Юнак без рани не може Wink
Усмихни се и не се самообвинявай, но имай 1 наум винаги. Щом го е направила веднъж, ще го направи и втори път. Затова оттук насетне - само на ниско! Grinning

# 14
  • София
  • Мнения: 13 200
Аз бих направила снимката. По-добре да се отхвърли, че има някаква травма!

Общи условия

Активация на акаунт