Знаете ли рецепти за гювечета?

  • 105 819
  • 33
  •   1
Отговори
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Моля кажете как да направя гювечета. На любимия са му се дояли, но като пожелах да му направя,ми охлади ентусиазма с препоръката да попрочета все пак как се правят. Май пази спомени от преди години като се пробвах за сефте в кухнята.  chef

# 1
  • Мнения: 6 029
няма рецепта - прави ги както искаш. по принцип трябва да има мръвка, сирене и яйце отгоре
аз слагам и картоф малко, и некой зеленчук - абе квот има в хладилника туй слагам.

# 2
  • София
  • Мнения: 767
На мен лично това ми е любимото..

СИРЕНЕ ПО ШОПСКИ
500г обезсолено овче сирене
2 глави лук
4 обелени домата
4 яйца
4 люти чушки
100г масло
червен пипер, сол

Нарязваш лука на кубчета и запържваш леко в част от маслото. Разпределяш го в 4 гювечета, слагаш отгоре по 1 парче сирене, 1 разрязан наполовина домат и 1 люта чушка,поливаш с малко разстопено масло. Запичаш с капачетата на силна фурна около.15мин.
 Отгоре чукваш по 1 яйце, поръсваш с накълцан магданоз, сол и пипер и печеш още малко докато се стегне яйцето.
(за месоядния ми съпруг добавям и парче шунка...)

Освен класическите с печена чушка,домат,колбас,салам ,сирене и яйце(за мен поне са класически,защото майка ми само такива правеше),правя и едни с кюфте
правят се така
отдолу малко лук,после картофи на кубчета,и накрая кайма ,подправена на вкус както пожелаеш, оформена като кюфте, така че да покрива добре гювечето..накря поливам с малко доматен сок..забравих към края на печенето се добавя яйце..
Скоро правих и с карфиол , сметана и кашкавал...
Както вече ти е казала julie, с каквото имаш под ръка с това ги направи !Невъзможно е да сбъркаш!
 

 Wink  Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 2 100
Моята рецепта:
на дъното малко масло
- плочка сирене
- лъжица лютеница
- нарязан на кубчета сурово пушен суджук
- нарязана на лентички чушка/ печена или сурова според сезона/
- настъеган кащкавал
Печеш и малко преди да ги извадиш плюкващ по едно яйце отгоре!

по желание лук и мариновани гъбки!

Последователноста на продуктите е отдолу нагоре.

# 4
  • Мнения: 5 877
Всичко става - има си цяла готварска книга все за гювечета. Ти си го знаеш де - дали е традиционалист (тоест ще му хареса кавърма или нещо задължително с месо, сирене и яйце), дали си пада по по-екзотичните неща (на гювече стават страхотно мароканските рецепти за тажин). Обикновени зеленчуци с масло, кашкавал или синьо сирене също стават върха, да знаеш.
Пилешко бяло месо, намазано с мед и чесън, или с чесън и синьо сирене.
Лозарският кебап става много хубав, при него гювечето се застила с лозов лист и вътре месо, картофи, моркови, подправки, маслини май слагаше майка ми.
Абе много вкусни работи стават в гювече, ама пусто си изпопарвам ръцете, докато го извадя от фурната, а после колко търкане има, не е истина. Гледай търкането да го свърши любимият, ако иска скоро пак гювече Simple Smile

# 5
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Малей, амбицирах се. Утре ще пробвам някоя импровизация, пък после ще му кажа, че е по рецепта Laughing
Мерси момичета.

# 6
  • Мнения: 373
Цитат на: Anda
Всичко става - има си цяла готварска книга все за гювечета. Ти си го знаеш де - дали е традиционалист (тоест ще му хареса кавърма или нещо задължително с месо, сирене и яйце), дали си пада по по-екзотичните неща (на гювече стават страхотно мароканските рецепти за тажин). Обикновени зеленчуци с масло, кашкавал или синьо сирене също стават върха, да знаеш.
Пилешко бяло месо, намазано с мед и чесън, или с чесън и синьо сирене.
Лозарският кебап става много хубав, при него гювечето се застила с лозов лист и вътре месо, картофи, моркови, подправки, маслини май слагаше майка ми.
Абе много вкусни работи стават в гювече, ама пусто си изпопарвам ръцете, докато го извадя от фурната, а после колко търкане има, не е истина. Гледай търкането да го свърши любимият, ако иска скоро пак гювече Simple Smile
Ами как се прави кавърма в гювече. И Лазаровия гювеч? Ще имам гости чужденци и се чудя как да ги изненадам  Rolling Eyes

# 7
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
На мен ми дадоха хубави идеи ето тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1422&highlight=%E3%F … E2%E5%F7%E5%F2%E0

# 8
  • Мнения: 2 006
Е това е едно от малкото неща ,които умея Grinning Телешки подлу4ен гюве4-1кг.телешко,4 гл. лук,около 50-60гр.масло,4,5 моркова,целина,4,5 едри домата,джоджен,олио,2,3ск.4есън,1/2 4аша 4ервено вино,1,2 з.бахар,1,2 лют.4ушки,няколко лозови листа ,4ер.пипер,сол,4убрица,малко вегета.Морковите,целината доматите,лютите 4ушки,магданоза и джоджена се нарязват на ситно,посоляват се,поръсват се със смляния бахар,с4укания 4есън,4ер.пипер и се заливат с олио,разбъркват се и ги оставяш да престоят 30/40 мин.Ситно нарязаният лук се запържва с маслото и се изсипва на дъното на гюве4а.Месото, нарязано на малки куб4ета  се запържва също в масло.Върху лука се изсипва половината от зелен4уковата смес,отгоре се нарежда месото и се покрива с останалите зелен4уци.Ястието се салива с виното и се покрива с лоз.листа,захлупва се с капак ,който се замазва с тесто и се пе4е около 4ас на ъмерена фурна.Става фантазия Grinning

# 9
  • Мнения: 1 517
Ето аз как ги правя:
На дъното на гювечето - лук, отгоре картофи. Върху тях нареждам някой колбас, сирене, кашкавал. Поръсвам с чубрица и червен пипер и пека. Когато реша, че са почти готови, чуквам отгоре по едно яйце и допичам с отворен капак. Мъжът ми страшно ги харесва!  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 645
около 400 г. кайма
3-4 картофа
една глава лук
половин доматено пюре


главата лук се запържва в малко мазнина, настъргват се картофите на ренде и се добавят кум лука да се пържат.
когато картофите омекнат добавяте каймата и продължавате да пържите като за мусака.
накрая се добавя доматеното пюре.
такаприготвената смес изсипвате в гюведжета и пеечете на умерена фурна.
когато са готови едно или две яйца, разбърквате с малко предварително настърган кашкавал и заливате готовите гюведжета.
трябва им още 2 или три минути отново във фурната само да се стопи кашкавала.


добър апетит

# 11
  • Мнения: 6 155
Аз слагам картофи /нарязани на едро/, гъби/стерилизирани/, кренвирши /може да сложиш какъвто искаш колбас или няколко/, сирене, кашкавал, маслини, домат, масло, чубрица, сол, може и топено сирене, малко вода, а най-отгоре чуквам 2 яйца/защото е голяма съдинката Laughing /.  Пропорциите са както ти харесат на теб. Аз наблягам на картофите Wink

# 12
  • Мнения: 6 155
Ето още една рецепта - Гювеч по гушански:

ПРОДУКТИ:
свинско месо 750 г
краве масло 100 г (1/2 чаена чаша)
кромид лук 100 г (2 глави)
червени домати 150 г (2-3 бр.)
картофи 300 г (4-5 бр.)
червен пипер 5 г (1 чаена лъжичка)
яйца 5 бр.
кашкавал 250 г
магданоз и сол на вкус

 
ПРИГОТВЯНЕ:
Месото се нарязва на парчета и се запържва леко в мазнината. Прибавя се едро нарязаният лук и се задушава до омекване, а след това се слага червеният пипер. В пръстен гювеч се поставя месото заедно с картофите и доматите, нарязани на кръгчета. Ястието се залива с малко топла вода, посолява се и се пече във фурната. Когато е почти готово, се залива със смес от разбитите яйце и настъргания кашкавал. Допича се, поръсва се със ситно нарязания магданоз и се поднася.

Упс, тва май не е за тука  Rolling Eyes  Embarassed

# 13
Ето и една рецепта и от мен

Картофи с гъби в гювече

Прави се картофено пюре. Някалко скилидки чесън зе запържват в згорещено масло. Като покафенеят се махат от тигана и в същата мазнина гъбите се запържват съвсем леко.
Подправките са по желание. Аз лично слагам черен пипер, сол и индийско орехче.

На дъното се слага картофеното пюре, върху него гъбите, малко от маслото в което са пържени и пак от картофеното пюре.
Пече се двайсетина минути, като малко преди това им се добавя кашкавл и се допича докато кашкавалът покафенее.

Дано да ви хареса!

# 14
  • Мнения: 1 464
Намерих едни рецепти за гювечета,ако някой го интересува пишете,това е съдържанието:
гювече със сирене
гювече със сирене по шопски
гювече с кашкавал
гювече с кашкавал по украински
гювече с пресни домати
гювече по украински
гювече по ориенталски
гювече с кайма 1ви вид
гювече с кайма 2ри вид
гювече с парченца месо и лук
гювече с месо и картофи 1ви вид
гювече с месо и картофи 2ри вид
гювече с месо и сметана
гювече с месо и гъби
гювече с месо и гъбена супа
гювече с гъби и ориз
гювече с месо
кебап в гювечета
гювече с пиле
гювече с агнешко месо

Общи условия

Активация на акаунт