Колко дни право на платен отпуск имам ?

  • 11 834
  • 121
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21 204
Здравейте ,
интересувам се колко дни право на платен отпуск имам,започнах работа на 10.04.2013 година във фирма със сключен договор за 1 година,преди това бях 8 месеца без работа,4 от тях в бюрото по труда,а преди това 9 месеца на друга работа.
Имам стаж до момента (без сегашната работа) 4 години и два месеца.

Също искам да попитам как стои въпроса с болничните и отглеждане на дете до 7-годишна възраст.

Също така,знам,че ако се разбереш с работодателя си имаш право на 20 дни отпуск за държавен изпит,ако някой е добре запознат моля да ми отговори.
Благодаря предварително!   bouquet

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Колкото пише в договора ти пропорционално на отработеното време.

# 2
  • Мнения: 21 204
Аз изчисявах - 13 дни , а ми дадоха 10,защото на колежката толкова се получава,а тя е за 6 месеца  newsm78

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 427
Във фирмата в която аз работя всяка година получаваме по 10 дни платен отпуск!
Работя в нея от 8 години! Sad

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Във фирмата в която аз работя всяка година получаваме по 10 дни платен отпуск!
Работя в нея от 8 години! Sad
Оплаквайте се в инспекцията по труда бе, хора! Ако пък ви харесва - не се оплаквайте.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Във фирмата в която аз работя всяка година получаваме по 10 дни платен отпуск!
Работя в нея от 8 години! Sad
График не правите ли?
И по този график, би трябвало да сте в отпуск, а вие сте на работа и ако ви мине проверка, може и вас да санкционират.

Авторката на темата така и не каза, колко отпуск има по договор. Всеки има различни дни, като минимумът е 20. И няма значени къде и колко си работил преди това, дните не се прехвърлят, само общия стаж трябва да е над 8 месеца.

# 6
  • Мнения: 9 050
Преди да пращате някой да се оплаче, е добре да сте наясно с обстоятелствата. Платеният отпуск е пропорционално на зачетения трудов стаж. Ако е на по-малко от половината работно време е съвсем нормално и платеният отпуск да не е 20 дни. Да не говорим, че дамата не е казала изобщо, че работи на трудов договор. Може и на граждански да е. Тогава изобщо няма задължение за отпуск....

малката лисичка, за да се определи платения отпуск, трябва да знаем работното време по договор. Също така е важно дали договорът е трудов.
Щом договорът е срочен, той се прекратява с изтичане на срока, независимо дали сте в този момент в болничен или друг вид отпуск. Имате право да получавате обезщетения за временна неработоспособност до 30 дни след прекратяване на договора. (Временната неработоспособност трябва да касае вас. Не може да е за гледане на болно дете например).

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години можете да ползвате.(това до 7 години, за което питате, не знам какво е). Отпускът се ползва на части не по-малки от 5 дни. Разрешение на работодателя не е необходимо, но трябва да предупредите минимум 14 дни предварително.

Отпуск за обучение се ползва само, ако работодателят предварително е дал разрешение да продължите образованието си, докато работите. Ако нямате такова разрешение, пак можете да си учите, но нямате право на платен отпуск нито за обучение, нито за разработване и защита на дипломна работа. Имате право на неплатен такъв, в размери наполовина от определените в Кодекса на труда.

# 7
  • Мнения: 21 204
В договора пише - 20 ,работното време е 8 часа ,от миналия месец работим и събота и неделя на смени

# 8
  • Мнения: 9 050
Тогава за 2013-та година имате право на 15 дни платен отпуск.

# 9
  • Мнения: 21 204


Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години можете да ползвате.

Да до 8 исках да напиша  Peace


Иначе го сметнах 13 дни респ. - 20:12 = 1.66 ,от май до декември са 8 мес * 1.66 = 13 дни

# 10
  • Мнения: 9 050
Нали на 10-ти април си започнала?
За един месец трудов стаж се зачита месец, в който е отработено поне половината от редовното работно време. Ако си започнала на 10-ти април, отпускът е 15 дни (20/12*9).

# 11
  • София
  • Мнения: 38 199
Аз аз август месец колко дни платен отпуск ще имам, при условие, че започнах от последната седмица на март и всичко ми е стандартно - ТД, стаж 8г и т.н.

# 12
  • Мнения: 9 050
Не разбрах въпроса ти? Как така за август месец? Може би имаш предвид колко дни можеш да ползваш през август  newsm78

По принцип имаш 15 дни платен отпуск за годината. Стига да ти разрешат, можеш да ги ползваш всичките още през април. Можеш и през август.

Ако имаш малко дете, имаш право да ползваш целия си отпуск през лятото.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 199
Не разбрах въпроса ти? Как така за август месец? Може би имаш предвид колко дни можеш да ползваш през август  newsm78

По принцип имаш 15 дни платен отпуск за годината. Стига да ти разрешат, можеш да ги ползваш всичките още през април. Можеш и през август.

Ако имаш малко дете, имаш право да ползваш целия си отпуск през лятото.



Благодаря. Това исках да питам, да.

# 14
  • Мнения: 21 204
15 ли , уха супер Simple Smile

За април имам направени точно 15 дни

# 15
  • Мнения: 21 204
Не разбрах въпроса ти? Как така за август месец? Може би имаш предвид колко дни можеш да ползваш през август  newsm78

По принцип имаш 15 дни платен отпуск за годината. Стига да ти разрешат, можеш да ги ползваш всичките още през април. Можеш и през август.

Ако имаш малко дете, имаш право да ползваш целия си отпуск през лятото.


Колко малко трябва да е детето ?

# 16
  • Мнения: 9 050
Не разбрах въпроса ти? Как така за август месец? Може би имаш предвид колко дни можеш да ползваш през август  newsm78

По принцип имаш 15 дни платен отпуск за годината. Стига да ти разрешат, можеш да ги ползваш всичките още през април. Можеш и през август.

Ако имаш малко дете, имаш право да ползваш целия си отпуск през лятото.


Колко малко трябва да е детето ?

До 7 години. Изключения се допускат само, когато в предприятието има практика всички служители да ползват отпуск по едно и също време (т.е. предприятието затваря за 2 седмици и всички ползват отпуск тогава).

Ето текста от Кодекса на труда:

Ползуване на отпуск от непълнолетни и майки
Чл. 174. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 7 на предходния член.

# 17
  • Мнения: 9 050
15 ли , уха супер Simple Smile

За април имам направени точно 15 дни


Ако са 15 работни - това е повече от половината, така че дните ти следва да са 15.

# 18
  • Мнения: 21 204
Да,за април имам точно 15 ,ама ми казаха 10,сега не зная какво да правя в такъв случай

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може да поискаш графика с отпуски, за да се запознаеш с твоята и да видиш кога и колко ще си в такава.
Би трябвало даже да се подпишеш или греша?

# 20
  • София
  • Мнения: 38 199
Може да поискаш графика с отпуски, за да се запознаеш с твоята и да видиш кога и колко ще си в такава.
Би трябвало даже да се подпишеш или греша?

И аз това исках, ама счетоводителката нещо ми се тросна и аз понеже съм нова, си затраях.
А ми трябва, защото трябва да наглася графиците на децата.

# 21
  • Мнения: 9 050
Графикът се подписва само от управителя. Служителите не се подписват.
Но, самият график трябва да е на видно за служителите място.  Всеки служител се разписва, че е запознат с графика. Няма какво да ти се троска счетоводителката. Длъжна е, ако не го е сложила на видно място, да го показва при поискване за справка.

# 22
  • Мнения: 21 204
Нашият е сложен , само аз нямам още избрани дати  hahaha

Дайте идеи как да си поискам полагащите ми се 15 дни  ooooh!

# 23
  • Мнения: 9 050
Попитай защо имаш 10 дни и и кажи, че съгласно КТ дните отпуск се определят от трудовия стаж, а не от отпуската на колежката.

Ако искаш, като ти отговорят - пак се консултирай тук. Тогава вече ще имаме конкретните доводи на тази, която е определила, че 10 дни ти стигат и ще е по-лесно да ти дадем съвет как да се защитиш.

# 24
  • Мнения: 21 204
Благодаря ти ,Зина , не те не са ми казали,че е заради колежката,първо ми каза - 13 дни , на нея - 10 , после ми намали на 10 ... затова се очудих  newsm78

# 25
  • Мнения: 9 050
Може и да се е объркала жената. Попитай, няма нищо лошо в това.

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да не би да си ползвала вече някакви?

# 27
  • Мнения: 21 204
Да не би да си ползвала вече някакви?
Ако въпросът е към мен - не  Peace

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тогава отиваш при този, който ти изчислява отпуската и питаш. Питаш как са изчислени тези 10 или 13 дни? Нищо срамно няма да се пита. И аз съм била новоназначена, но съм питала. При нас, понеже е голяма отпуската, месецът се разбива на дни и за всяка седмица от месеца се полага ден и малко отпуск. Имаме си и КТД, според който за две деца се полагат допълнителни дни и т.н.

# 29
  • Мнения: 21 204
Тогава отиваш при този, който ти изчислява отпуската и питаш. Питаш как са изчислени тези 10 или 13 дни? Нищо срамно няма да се пита. И аз съм била новоназначена, но съм питала. При нас, понеже е голяма отпуската, месецът се разбива на дни и за всяка седмица от месеца се полага ден и малко отпуск. Имаме си и КТД, според който за две деца се полагат допълнителни дни и т.н.
Аз питах и каза,че счетоводителката така сметнала , а иначе от обясненията дотук разбрах,понеже април има 22 работни дни,аз от него имам 15,това също се счита за месец нали ?или се бъркам пак ? newsm78
Не е срамно да се пита знам,ама като не си знам правата и какво да кажа ...

# 30
  • Мнения: 9 050
Тогава отиваш при този, който ти изчислява отпуската и питаш. Питаш как са изчислени тези 10 или 13 дни? Нищо срамно няма да се пита. И аз съм била новоназначена, но съм питала. При нас, понеже е голяма отпуската, месецът се разбива на дни и за всяка седмица от месеца се полага ден и малко отпуск. Имаме си и КТД, според който за две деца се полагат допълнителни дни и т.н.
Аз питах и каза,че счетоводителката така сметнала , а иначе от обясненията дотук разбрах,понеже април има 22 работни дни,аз от него имам 15,това също се счита за месец нали ?или се бъркам пак ? newsm78
Не е срамно да се пита знам,ама като не си знам правата и какво да кажа ...


Точно така. Следва да са 15. Евентуално на 14 да си стиснете ръцете, ако издребни да ги смята за април пропорционално. Но 10 няма как да излязат, както и да ги смята.

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
10 дни са половината на 20. Половината на една година са 6 месеца. Да не би да имаш изпитателен срок?

# 32
  • Мнения: 9 050
Изпитателният срок няма значение. Платеният отпуск се начилсява за календарна година. И ако договора е поне до края на годината, трябва да и се начисли целия отпуск от април до края на годината, независимо дали има или няма изпитателен срок. Изпитателния срок е само допълнително условие към договора и по време на него служителите имат пълни права (и задължения) по договор.  

# 33
  • Мнения: 21 204
Ами май има изпитателен срок,ама той няма общо,така ли ?

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Когато аз бях новоназначена на 6 месеца, предхождащи постоянен договор, на мен ми бе изчислен отпуск за шестте месеца. Не разбирам Зина, защо няма да има значение изпитателният срок. Логично е отпускът да се изчисли на месеците, за които е в договорни отношения и след като бъде подновен, да се допълнят дните.

# 35
  • Мнения: 21 204
Сега четох,че изпитателният срок се прекъсвал,когато си в отпуск,и като си пак на работа пак започва да тече.
Моят договор е за година,не пише нищо за изпитателен срок,ама ако има предполагам е за 6 месеца

# 36
  • Мнения: 2 052
Да потърся консултация от вас, щом има точно такава тема - на колко дни платен отпуск имам право за тази календарна година, ако съм на трудов договор, 8 ч. работно време, от миналия април работя на това място.
Предварително благодаря   bouquet

П.С. Договорът не е срочен, не съм ползвала дни досега.

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отпускът се договаря при назначаването, като не може да е по-малко от 20 дни на година.
Виж си в договора, Обич синеока.

# 38
  • Мнения: 2 052
Сега ще ви изумя с въпроса си, но: когато пише 20 дни, се имат предвид 20 работни, нали така?
/цитирайте ме смело в смешките  Embarassed/

# 39
  • Мнения: 9 050
Когато аз бях новоназначена на 6 месеца, предхождащи постоянен договор, на мен ми бе изчислен отпуск за шестте месеца. Не разбирам Зина, защо няма да има значение изпитателният срок. Логично е отпускът да се изчисли на месеците, за които е в договорни отношения и след като бъде подновен, да се допълнят дните.

Ще се опитам да обясня, дано да успея.
Има две основания за сключване на трудов договор - за неопределен срок или като срочен трудов договор (чл.67 от КТ). Срочен трудов договор може да е само някой от видовете в чл. 68 от КТ. Всичко друго се счита за безсрочен трудов договор.

Един трудов договор може да се сключи със срок за изпитване. Срокът за изпитване обаче не е срок на трудовия договор. Той е една условност, даваща още едно допълнително основание за прекратяване на договора в рамките на не повече от 6 месеца от неговото начало. Но самият срок за изпитване не е срок на договора и не прави например безсрочия договор - срочен или срочния договор с по-кратък срок.

Нещо повече - чл. 70 ал. 3 от КТ казва, че по време на срокът за изпитване страните имат всички права и задължения като при окончателен трудов договор. Т.е. Ако аз започна да работя през Април на безсрочен трудов договор, аз си имам право на отпуск до края на годината, а не само за 6-те месеца изпитателен срок.

Това, което се е случило при теб не мога да преценя дали е коректно или не, но ако заради изпитателен срок са ти дали само 10 дни отпуск - това не е коректно. Друг е случая, ако си била на срочен (6-месечен ) договор и после си подписала друг договор - тогава е правилно. Но срокът на изпитване не прави договора срочен и съответно това, че имаш срок на изпитване не значи, че имаш право на отпуск само за 6 месеца. Имаш право на толкова отпуск, колкото е срока на договра, а не колкото е срока на изпитването.

Последна редакция: ср, 05 юни 2013, 18:48 от ZinaSt

# 40
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ох, аз да попитам, не знам колко има връзка с темата.
Неизползваната отпуска от миналата година мога ли да си я взема тази година?
/до Октомври бях в майчинство, след това съм взела около 10-на дни за 2012г./

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Зина, благодаря за разясненията, разбрах ги. Накара ме да се замисля, дали не съм била на срочен, но съм по-убедена, че бях на изпитателен и явно са се презастраховали с отпуска, да не би да взема повече и после да не не ме назначат.

# 42
  • Мнения: 9 050
Ох, аз да попитам, не знам колко има връзка с темата.
Неизползваната отпуска от миналата година мога ли да си я взема тази година?
/до Октомври бях в майчинство, след това съм взела около 10-на дни за 2012г./
Можеш, да.

# 43
  • Мнения: 21 204
Значи аз сега да се боря за 15 дни така ли ?

# 44
  • Мнения: 9 050
Сега ще ви изумя с въпроса си, но: когато пише 20 дни, се имат предвид 20 работни, нали така?
/цитирайте ме смело в смешките  Embarassed/

Отпуск се ползва, за да отсъстваш в дни, в които трябва да си на работа. В този смисъл, няма как да ползваш отпуск в почивен ден...

# 45
  • Мнения: 9 050
Сега четох,че изпитателният срок се прекъсвал,когато си в отпуск,и като си пак на работа пак започва да тече.
Моят договор е за година,не пише нищо за изпитателен срок,ама ако има предполагам е за 6 месеца


Ако в договорът изрично не пише, че има изпитателен срок, значи такъв няма.
И да, изпитателният срок не тече по време на отсъствия. Прекъсва и продължава да тече когато се върнеш на работа.

# 46
  • Мнения: 21 204
Сега четох,че изпитателният срок се прекъсвал,когато си в отпуск,и като си пак на работа пак започва да тече.
Моят договор е за година,не пише нищо за изпитателен срок,ама ако има предполагам е за 6 месеца


Ако в договорът изрично не пише, че има изпитателен срок, значи такъв няма.
И да, изпитателният срок не тече по време на отсъствия. Прекъсва и продължава да тече когато се върнеш на работа.
Ще погледна като се прибера,че още съм на работа и пак ще пиша какво точно пише  Peace

# 47
  • Мнения: 21 204
Ето какво пише в договора :
Скрит текст:
Днес 09.04.2013 г  ... на основание чл.68 ал.1 от КТ се сключи настоящият договор.
Работодателят назначава служителят от 09.04.2013г на длъжността ..... с осн.месечно възнаграждение и допълнителни възнаграждания за всяка година професионален стаж съгласно чл.3 ал.3 от наредбата за допълнителни и др. трудови възнаграждения.
Възнагражденията се изплащат на 30-то число всеки месец,за работно време:пълно- 8 часа.Служителят да постъпи на работа на 10.04.
Договорът е в полза на работодателя.
Трудовият договор се сключва за : срок от 1 година.


После има обяснения на длъжността и за фирмата.

Накрая пише - За неуредението в настоящият трудов д-р условия,се прилагат разпоредбите на КТ .
После има графа "Права" - телефон,компютър ,работно място и накрая - Всички права,произтичащи от Кодекса на труда
Следователно каква отпуска ще имам ?  Blush

# 48
  • Мнения: 9 050
Отпуската ти вече я изчистихме мисля. Това, което си копирала значи, че нямаш изпитателен срок.

# 49
  • Мнения: 21 204
Отпуската ти вече я изчистихме мисля. Това, което си копирала значи, че нямаш изпитателен срок.
Да,не пишеше нищо такова  Peace

# 50
  • Мнения: 21 204
Здравейте,пак съм аз,но да не пускам нова тема,реших да попитам тук - шефката ми каза преди няколко дни ,че смята да ме освободи ,но нямам предизвестие ,договора ми е догодина,моля кажете има ли това право или да си търся правата ?

# 51
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма такава клауза "догодина". Договорите са срочни и безсрочни. Могат да са в полза на работодателя, със срок на изпитване и т.н.
Как ти каза, че ще те освобождава? Дисциплинарно ли, по взаимно съгласие ли, с предизвестие, с обезщетение?
За правото - има право, но зависи по кой член ще те освободи, ако нямаш предизвестие, ти дължи обезщетение.

# 52
  • Мнения: 21 204
Няма такава клауза "догодина". Договорите са срочни и безсрочни. Могат да са в полза на работодателя, със срок на изпитване и т.н.
Как ти каза, че ще те освобождава? Дисциплинарно ли, по взаимно съгласие ли, с предизвестие, с обезщетение?
За правото - има право, но зависи по кой член ще те освободи, ако нямаш предизвестие, ти дължи обезщетение.
Ами каза,че има два начина : аз да си напиша молбата или дисциплинарно , така й казали от Бюрото по труда.

# 53
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако има основание за дисциплинарно, по-добре си напиши молбата. Но ако можеш да докажеш, че всичко вършиш както трябва и не си нарушила нито точка от договора и характеристиката, тогава я остави да те уволни и после я осъди.

Всъщност за България ли питаш?

# 54
  • Мнения: 21 204
Ако има основание за дисциплинарно, по-добре си напиши молбата. Но ако можеш да докажеш, че всичко вършиш както трябва и не си нарушила нито точка от договора и характеристиката, тогава я остави да те уволни и после я осъди.

Всъщност за България ли питаш?
Да,за България.
Ами според мен няма основание за дисциплинарно,просто това били опциите според нея

# 55
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
В цитата, който си поместила по-горе пише, че:"Договорът е в полза на работодателя." - това не означава ли, че може да го прекрати по всяко време без предизвестие? През БТ ли е назначаването - защо е питал тях?

# 56
  • Мнения: 3 510
Няма такава клауза "догодина". Договорите са срочни и безсрочни. Могат да са в полза на работодателя, със срок на изпитване и т.н.
Как ти каза, че ще те освобождава? Дисциплинарно ли, по взаимно съгласие ли, с предизвестие, с обезщетение?
За правото - има право, но зависи по кой член ще те освободи, ако нямаш предизвестие, ти дължи обезщетение.
Ами каза,че има два начина : аз да си напиша молбата или дисциплинарно , така й казали от Бюрото по труда.
Договорът ти е срочен. Преди да е изтекъл може да бъде прекратен или по взаимно съгласие, или с предизвестие от някоя от двете страни. Дисциплинарното уволнение не е чак толкова лесно, може да се оспори, но има плашещ ефект и работници са се съгласявали на прекратяване на договора по взаимно съгласие, уж за да изберат по-малкото зло. Варианта с предизвестие от страна на работодателя е ограничаващ, прилага се при закриване на предприятието/фирмата, закриване на щата или намаляване обема на работата. Последните две изискват за определен период от време никой да не бъде назначаван на освободената позиция. Забелязвам в договора ти една липса - не е посочена точката от ал.1 на чл.68, а в някои случаи тя е от съществено значение.

# 57
  • Мнения: 21 204
Алена да това пише,но договорът е срочен,тя иска да избегне плащанията по предизвестията,затова ме заплашва и с дисциплинарното уволнение за да си пусна аз молбата.

Аниш , и какво да правя в този случай ?

# 58
  • Мнения: 21 204
чл.68 , ал.1 е видях сега  Peace

# 59
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Алена да това пише,но договорът е срочен,тя иска да избегне плащанията по предизвестията,затова ме заплашва и с дисциплинарното уволнение за да си пусна аз молбата.

Аниш , и какво да правя в този случай ?


има ли основания за дисциплинарно уволнение, звучи все едно те плаши само?

# 60
  • Мнения: 3 510
Алена да това пише,но договорът е срочен,тя иска да избегне плащанията по предизвестията,затова ме заплашва и с дисциплинарното уволнение за да си пусна аз молбата.

Аниш , и какво да правя в този случай ?

Кажи ѝ, че ще се посъветваш с адвокат по трудово право, как е най-добре за теб да постъпиш в този случай. И наистина го направи. Така само по общи данни е трудно да се прецени кой ще е най-добрия вариант за теб.

# 61
  • Мнения: 21 204
Алена , няма  Peace

Аниш , така ще направя

# 62
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

То, хубаво алинея 1, ама точката коя е... От алинеята, де.
 

# 63
  • Мнения: 21 204
Няма точка

# 64
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Чл. 68. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 68, доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Срочен трудов договор се сключва:
1. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) до завършване на определена работа;
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа;

Предполагам, някоя от тези те касае. Най-вероятно т.1.
Трябваше обаче да го пише в договора.
Не разбрах ти какво искаш - да останеш, да напуснеш най-безболезнено, или да отидеш на борсата.

# 65
  • Мнения: 21 204
Ми по принцип не искам да напускам,ама ще ме накарат Simple Smile

# 66
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Щом вече си била на борсата - лошо - трябват ти поне 9 м. работа за да отидеш пак.
Така или иначе ще те уволнят. Начини много. По-добре да е по взаимно съгласие. Разбери се с тях да те държат до януари. Един месец в неплатен тази година и един месец - януари. Осигуровките са минимални.
След това пак 4м на борсата.

# 67
  • Мнения: 21 204
Не знам ще стане ли,тя е твърдо решена ...

# 68
  • Мнения: 21 204
Така да споделя какво се случи от обикаляне по Бюро по труда и Инспекция ми казаха,че договора си е стандартен и трябва да получа 3-месечно предизвестие,което шефката отказа,първо се съгласи да пусне,но със задна дата,което мен не ме устройва,а днес отказа,понеже от Бюрото казаха,че така трябвало да връща пари ..
та накратко пиша обяснения сега,понеже ми връчи писмо-искане за дисциплинарни нарушения,станали юли месец според нея,и повечето от тях са измислици ...
Мисля да ги дам обясненията утре,в понеделник да си ми връчи заповедта и ще се съдим.
Какво мислите,имам ли шанс ?

# 69
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Аз бих се консултирала с адвокат  Peace

Какви дисциплинарни нарушения е формулирала? Закъснения и подобни ли?

# 70
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Имаш шанс. Преди да дадеш обясненията, задължително адвокат да ти помогне.

# 71
  • Мнения: 3 510
Така да споделя какво се случи от обикаляне по Бюро по труда и Инспекция ми казаха,че договора си е стандартен и трябва да получа 3-месечно предизвестие,което шефката отказа,първо се съгласи да пусне,но със задна дата,което мен не ме устройва,а днес отказа,понеже от Бюрото казаха,че така трябвало да връща пари ..
та накратко пиша обяснения сега,понеже ми връчи писмо-искане за дисциплинарни нарушения,станали юли месец според нея,и повечето от тях са измислици ...
Мисля да ги дам обясненията утре,в понеделник да си ми връчи заповедта и ще се съдим.
Какво мислите,имам ли шанс ?

Ако нарушенията са били юли месец и тя е знаела тогава за тях, то срока (2 месеца), в който е трябвало да задейства процедурата по налагането на наказания вече е изтекъл. Ако ще играе номера "ама на мен сега ми казаха или сега научих", още има възможност да наложи дисциплинарно наказание, но много трудно ще докаже каквото и да било, освен ако ти не го потвърдиш. Направи ли го все пак - хващаш си адвокат и директно я съдиш.

# 72
  • Мнения: 21 204
Да,така е,намерих си адвокат,беше писала,че не удрям суми на касовия апарат - за обяснението написах - това става по нейно устно нареждане.

Ще я съдя,тя сега няма пари и затова ме уволнява дисциплинарно

# 73
  • Мнения: 21 204
Аз бих се консултирала с адвокат  Peace

Какви дисциплинарни нарушения е формулирала? Закъснения и подобни ли?
Пушене на цигари ,едно писмо което съм изпратила на 23.07 до една турист.фирма ,чиито и-мейл е с no-reply ,но това беше в началото на кореспонденцията ни с фирмата,после сме писали в един изскачащ прозорец , другото е неявяване на работа на 2,3,4 и 5 -ти септември,за което пуснах молба за отглеждане на дете до 8-години и тя я подписа.
Има за неудряне на суми по касов апарат,напускане на работното място преди края на работното време,което е абсолютна лъжа...
както и за цигарите,пушила съм в обедната почивка само или от оставащите ми минути от обедната почивка ..
влизане в социални мрежи,работата ми се състоеше да влизам във фейсбук,че ме беше направила администратор на две от страниците на фирмата...

# 74
  • Мнения: 4 569
Лисичке, пиши после развитието.

# 75
  • Мнения: 250
Благодаря ти ,Зина , не те не са ми казали,че е заради колежката,първо ми каза - 13 дни , на нея - 10 , после ми намали на 10 ... затова се очудих  newsm78

Учудила не О-чудила,направо не знам как ще помагате на децата си с домашните...

# 76
  • Мнения: 21 204
oponent , да късно си видях грешката,самата тема я писах в работата и бях под стрес,според мен е нормално човек да сгреши Simple Smile

Иначе днес се срещнах с адвоката ,упълномощих го и започваме.

# 77
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Браво. Имам бегъл спомен, че трудово-правните дела са без такса. И в повечето случаи съдът решава в полза на работника.

# 78
  • Мнения: 21 204
Браво. Имам бегъл спомен, че трудово-правните дела са без такса. И в повечето случаи съдът решава в полза на работника.
Дано   bouquet

# 79
  • Мнения: 21 204
Идният понеделник е делото

# 80
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Успех  Peace

За "неправомерното" уволнение ли е? (Кавички, тъй като не зная каква дума точно се употребява в случая )  Peace

# 81
  • София
  • Мнения: 2 623
Ще следя случая.
Много ще се радвам да й натриеш носа на тази нагла особа.
Хиляди хора са манипулирани и унижавани от подобни тъпанари  Thinking

# 82
  • Мнения: 21 204

a.l.e.n.a , за уволнението и сме пуснали още 4 искови молби  Peace

 jullianna , дано,че иначе все ще те мачкат

# 83
  • Мнения: 443
Лисичке,силно ти стискам палци! Дръж ни в течение.  Praynig

# 84
  • Мнения: 21 204
Лисичке,силно ти стискам палци! Дръж ни в течение.  Praynig
Разбира се , благодаря   bouquet

# 85
  • София
  • Мнения: 930
Браво, Лисичке, бори се.
Хубавото при тебе е, че си назначена само за 1 година и можеш смело да се бориш за всеки месец.

Мой близък преди няколко месеца беше изправен пред същата дилема - напускане по взаимно съгласие, или дисциплинарно уволнение (без никакви нарушения, даже с похвали), ама фирмата върви към ликвидация и няма намерение да плаща обезщетения. Той работи отдавна в тази фирма, нещо му обещаха да остане колкото може повече - изобщо заплахите вървяха заедно с мъгливи обещания. Принудиха го да подпише заявление за напускане по взаимно съгласие без дата. Когато те искат ще попълнят датата. #2gunfire.
Слава богу, въпреки това човекът все още е на тази работа, дай боже  baby_neutral да остане повече време. Ама той просто не искаше да се конфронтира с работодателя за да може да разчита като добър служител и за в бъдеще на него.

Лисичке, не разбрах всъщност признаха ли ти правото на 15 дни отпуск?
Или може би шефката ти още отначало е мислила да не те държи цяла година и затова не ти е дала целия отпуск?

# 86
  • Мнения: 21 204
Мелина , даде  ми само 10 дни и то единия уикенд,от които работих ..
вчера мина делото , не очаквах някои от колегите да излъжат така брутално,но явно са натиснати ...
чакам на 20-ти решението.

# 87
  • Мнения: 443
Лисичке,силно ти стискаме палци. Дано адвокатът ти да е добър и да постави наглата ти шефка на място. Hug

# 88
  • Мнения: 21 204
Лисичке,силно ти стискаме палци. Дано адвокатът ти да е добър и да постави наглата ти шефка на място. Hug
И аз се надявам,лошото е,че тя  е накарала  колегите да свидетелстват и те излъгаха ...

# 89
  • Мнения: 21 204
Съдийката се оказа позната на бившата шефка ...
има ли смисъл от обжалване в Окръжен съд ?

# 90
  • Мнения: 443
Съдийката се оказа позната на бившата шефка ...
има ли смисъл от обжалване в Окръжен съд ?


Лисичке, Hugне се отказвай. Според мен обжалвай.

# 91
  • Мнения: 21 204
Съдийката се оказа позната на бившата шефка ...
има ли смисъл от обжалване в Окръжен съд ?


Лисичке, Hugне се отказвай. Според мен обжалвай.
Май натам отиват нещата  Hug

# 92
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Съдийката се оказа позната на бившата шефка ...
има ли смисъл от обжалване в Окръжен съд ?

Има.
А какво ще обжалваш? Има ли решение на съда?

# 93
  • Мнения: 443
Много често се случва втората инстанция да вземе точно обратното решение. Ако имаш възможност консултирай се и с друг адвокат,виж още едно мнение. Бори се за правата си,мила. Не и се оставяй на тая самозабравила се патка.

# 94
  • Мнения: 21 204
Съдийката се оказа позната на бившата шефка ...
има ли смисъл от обжалване в Окръжен съд ?

Има.
А какво ще обжалваш? Има ли решение на съда?
Има,отхвърлени ни са исковете,все едно,че лъжа ...защото молбата ми е унищожена за 4-те дни,за които и тя претендира и ми ги води самоотлъчка

# 95
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз не съм в час с тази молба. Тя те уволнява, защото 4 дни имаш самоотлъчка. А някакви прдупреждения нейни декларирала ли е?
Ти тази молба как я даде, че е унищожена?
Обжалвай, но нека адвокатът да каже как е най-добре.
По-добре обаче не се страхувай от това, че съдията е нечий познат.

# 96
  • Мнения: 21 204
Аз не съм в час с тази молба. Тя те уволнява, защото 4 дни имаш самоотлъчка. А някакви прдупреждения нейни декларирала ли е?
Ти тази молба как я даде, че е унищожена?
Обжалвай, но нека адвокатът да каже как е най-добре.
По-добре обаче не се страхувай от това, че съдията е нечий познат.
Тоя съдията нейния познат,това реши ,те спечелиха на това ниво,адвоката иска да обжалва решението сега в Окръжен съд.
Нямам предупреждения..
Молбата я дадох 10 дни преди исканите от мен дати за отпуск...за отглеждане на дете до 8-годишна възраст..тя я подписа..
обаче е унищожена...и не мога да докажа нищо за тези 4 дни.

Свидетелите -колегите и те потвърдиха това,макар,че знаят и са виждали молбата

# 97
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Фиш нещо нямаш ли, в който да е отразена тази отпуска?
Изискайте ведомостите по съдебен път, там може да се стресне, ако нещо друго нередно има.

# 98
  • Мнения: 21 204
Нямам нищо,даже в бюрото по труда ми е зачеркнала тези дни ...

# 99
  • Мнения: 21 204
Стискайте палци ,делото в ОС е петък,макар,че се съмнявам да се обърнат нещата...

# 100
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Стискам.
Да пишеш после пак.

# 101
# 102
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
И от мен:"Успех!"  Hug Heart Eyes

# 103
  • Мнения: 21 204
Благодаря ,дано този път стане , тя и двама от екс колегите ми ще маха  #Crazy

# 104
  • Мнения: 21 204
Делото мина днес ,на 04.04.14г. резултат

# 105
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Как мина?  Rolling Eyes

# 106
  • Мнения: 21 204
Ами според адвокатът добре,но да видим,иначе лошо после ....

# 107
  • София
  • Мнения: 23 036
Лисичке, едва сега попадам на темата ти и я изчетох цялата. С теб се знаем от други теми - много си ми симпатична и ти желая успех. Трябва да има справедливост на тоя сват.  Hug Стискам силно палци!

# 108
  • Мнения: 21 204
Лисичке, едва сега попадам на темата ти и я изчетох цялата. С теб се знаем от други теми - много си ми симпатична и ти желая успех. Трябва да има справедливост на тоя сват.  Hug Стискам силно палци!
Благодаря ти за пожеланията ,мила   bouquet

# 109
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Ти, нали си в България, че сега гледам под снимката и се чудя да не би аз нещо да не съм разбрала  Heart Eyes

# 110
  • Мнения: 21 204
Ти, нали си в България, че сега гледам под снимката и се чудя да не би аз нещо да не съм разбрала  Heart Eyes
в България съм си  Peace

# 111
  • Мнения: 21 204
Загубих ,момичета ,отгоре на всичко имам да плащам невъзможна сума  ooooh!

# 112
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Егати.

# 113
  • Мнения: 21 204
Да,ужас Sad

# 114
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Съчувствам  Cry

Разноските по делото ли са ти отсъдени? Rolling Eyes

# 115
  • Мнения: 21 204
Съчувствам  Cry

Разноските по делото ли са ти отсъдени? Rolling Eyes
Да

# 116
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 416
Дали работодателката е купила изхода или това, че бившите ти колеги не те подкрепиха, предполагам, за да останат на работа  Cry е довело до този изход Sad

Много жалко  Cry

# 117
  • Мнения: 21 204
И аз не знам,алена,къде е истината,имам право на още 1 обжалване,но вече се отказах,ще плащам и това е,животът е такъв

# 118
  • Мнения: 3 826
дисциплинарно уволнена ли си в крайна сметка ?

# 119
  • Мнения: 21 204
дисциплинарно уволнена ли си в крайна сметка ?
Да,щом казвам,че загубих

# 120
  • Мнения: 40 280
Сега изчетох цялата тема. Няма как да спечелиш при положение, че нямаш никакъв документ (не си си запазила копие от подписаната молба за отпуск) и свидетелите са свидетелствали срещу теб. И на по-горна инстанция документ няма да се появи, а и свидетелите не могат да си променят позицията, защото ще станат уязвими за лъжесвидетелстване. Според мен адвокатът ти те е подвел да се съдиш за да ти вземе парите. Интересно ми е какви аргументи представихте в съда и той на какво се е надявал? На голи думи с описание как "нямаш документи, ама то не е така както тя и свидетелите казват" ли? Ако нямате наистина добри аргументи няма за какво да ходите на горна инстанция. По трудови дела по принцип съдът гледа в полза на работника, но все пак трябва да има документи.
За в бъдеще си вземи поука - да искаш копие от всеки документ, който те касае и да си го пазиш.

# 121
  • Мнения: 21 204
Имам обеца на ухото вече  Peace

Общи условия

Активация на акаунт