Пъстарма?

  • 11 658
  • 6
  •   1
Отговори
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 724
Някой правил ли е в домашни условия пъстарма? Споделете опита си.

# 1
  • Мнения: 2 467
Аз. По рецепта на тати. Ще карам по памет. Но пак ще питам татко за точност. Та:

Месото (филе) се осолява в едра сол и във ваничката на хладилника (които са за плодове). Така 24 часа (не съм сигурна, ще питам ). После се вади, отърсва се от солта хубаво. После се приготвят подправките (аз слагам червен пипер, черен пипер, чубрика). Овалва се в подправки и навън се закача да  съхне на проветриво място. Трябва да е студено.

Има и един начин - вари се в зелева чорба и става много вкусно, ама незнам рецептата. иска питане пак  Laughing

Дано съм била полезна.

# 2
  • Хасково
  • Мнения: 995
За пъстърмата се ползва филето. Парчетата не бива да са много тънки /около 3 пръста дебели/. В някакъв дълбок съд слагаш едра сол /не йодирана/ отгоре месото после пак сол и пак месо не трябва да остават непокрито месо. Това нещо стои на студено 24-30 часа. Като се извади от солта се избървса/ попива/ хубаво с помучна кърпа. Предварително си разбърквате подправките /червен пипер, чубрица, риган може и малко черен пипер. И хубаво овалвате парчетата месо в подправките да се получи плътен слой.
Слагате месото в т.н. гацички /тези дупчените човали дето продават, картофи лук/ или  дамски чорапогашник.
Ако по време на съхненето забележите, че някъде се е подвлажнило отново го наръсвате със същите подправки, за тази цел останалите подправки не се изхвърлят.
Това нещо съхне на хладно проветриво място като луканките. Яде се  след 1 1/2 мес.
Ако направите в по-голямо количество след изсъхването му за да се спре съхненето се слагат в найлонови торби плътно затворени и се слагат във фризера.

Да ви е сладко!

# 3
  • Мнения: 4 176
Jen  е написала правилмо. И а зтака я правя. Слагам месото в хладилника с МНОГО сол за окло 3-4 дена. Да излезе всичката кръв от него и да побелее.
После правя микс от червен пипер, чубрица, черен пипер....овалвам го в тях и навън докато стегне.
АЗ и лятно време съм правила, но тогава проблема са мухите и затова увивам с тензух ( леко загръщам - да не е плътно, а просто да пада свободно и да пази от мухи). Когато е готова след около 5-10 дена, я увивам във фолио и слагам в хладилника, за да не съхне повече.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 515
Ще ти напиша рецептата на снаха ми - те я правят от биволско месо.

Месото се овалва с много сол и стои два дни на студено (майка й го държи на терасата) за да пусне вода. Изважда се, остъргва се с нож солта, хвърля се водата и отново се овалва с много сол - стои още 1 ден. След това се залива с вода и стои 24 часа. Изважда се от водата и се притиска с тежест - стои още 1 ден.
Овалва се в подправките - червен пипер, черен пипер и чубрица (или готова подправка за пъстърма - на Меркурий е хубава) и се окачва да съхне.

# 5
Ето как я правя от телешко/говеждо, но натурална, без подправки (понеже у нас така я харесват/
Месо от рибиците - дебело около 3 пръста, престоява 48-60 часа в мноооооооооооооооого солена вода (1/2кг. на 5-6л. вода/. Изважда се и се притиска за 48 часа върху подходящи кърпи да се изцеди и притисне. Тогава слагам в гаца и връзвам да съхне на проветриво място. Тези телешки/говежди пастърми са готови за консумация след точно 3 седмици, ако са били на достатъчно проветриво място.
Тази година когато трябваше да правя пастърмата беше много влажно време и като видях, че побелява месото, изтърках и прибрах в хладилника на скарите - там продължи да съхне и тъй като това беше през декември, вече са в процес на довършване  Joy

# 6
  • Мнения: 146
Майка ми прави много хубава пастърма от телешко, но не знам точната рецепта. Номера при нея се получава от микса подправки, в който овалва месото. Освен червен, черен пипер, чубрица и разни други, прибава чимен, който за съжаление много трудно се намира. Така че не е правила от 2 години. Технологията на сушене при нея обаче е малко по-различна от тази на Jes. Когато оваля месото в подправките, известно време го притиска между две дървени летви, с тежести отгоре и едва след това го закача да виси на проветриво място. Наистина трябва да е студено, иначе ще се вмирише.
Рецептата на свекъра ми е подобна и става really delicious
Ние сме от малък провинциален град и тук чимен се намира лесно по магазините...

Общи условия

Активация на акаунт