каква е процедурата?

  • 2 379
  • 15
  •   1
Отговори
Мили майчета моля дайте малко информация Praynig Положението е следното: Снаха ми е бременна в 15та седмица. Отишла е при личния си лекар съвсем скоро за да му съобщи, че е бременна и да пита какво трябва да направи за да и се направят всички изследвания и да получи обменна карта за раждане. Понеже момичето ходи при специалист затова се е сетила за личния лекар чак сега.  Гинекологът и обаче не работи със здравната каса и няма идея как седят нещата там.  Акогато е попитала личния си лекат, той и заявил че било късно вече и той не можел да и даде нищо #Crazy.
Има ли право този доктор и какво може да се направи. Моля помогнете Praynig.

# 1
  • Мнения: 7 640
как не може да направи нищо- да й даде талон за гинеколог!
Всъщност и частният й лекар може да и изготви обменна карта или документите за родилното, но снаха ти трябва д аси плати изследванията.
Другият вариант е, джи-пито да й даде талон, да се запише при гинеколог, който работи със ЗК, той да й пуска полагаемите изследвания, а тя да си ходи отделно при частния.
Нищо страшно не е станало.

# 2
А може ли направо да се запише в комсултацията на мойчин дом и от там да си направи изследванията през касата?

# 3
  • Мнения: 7 640
А може ли направо да се запише в комсултацията на мойчин дом и от там да си направи изследванията през касата?

що да не може, но не знам дали работят с НЗОК

# 4
  • Мнения: 65
при мен процедурата беше следната: от личния лекар взех направление за гинеколог и оттам нататък ходих при гинеколога и всичко необходимо ми назначаваше той.  Така че би трябвало да се вземе направление от личния лекар. Дори и това,че  гинекологът, който наблюдава снаха ти, не работи със здравната каса, не би трябвало , според мен, да е пречка личния лекар да даде направление, за да може тя да ходи, ако иска и при друг гинеколог и да ползва полагащите й се безплатни консултации, изследвания и т.н.  Струва ми се, че лекарят няма право да откаже на бременна направление за преглед при специалист или изследвания.

Последна редакция: чт, 02 фев 2006, 00:04 от juju_1

# 5
  • Мнения: 574
Да си вземе направление и да отиде при друг гинеколог.Този щом от сега и прави въртели и после пак така ще е. Ще и се опъва за всяко направление,което му поиска. Когато отиде при гинеколог)първо трябва направление от личната) той после ако се наложи я праща при специалист. Според мен се прави на интересен,защото ако една бременна има проблем, може да и се правят изследвания дори всяка седмица.

# 6
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
И при мен беше така - отидох при личния, казах, че съм бременна и той ме попита къде ще следиш бременността, тук или някъде където ти искаш.И аз отогворих, че си имам генеколог и той ми даде направление.Не може да откаже до колкото знам, да не казвам, че съм сигурна.

# 7
  • Мнения: 46 437
Личния трябва да даде направление за гинеколог. Като вземе направлението вече всички останали документи издава гинекологът- болнични, Обменнна карта и т.н.
Да настоява пред личния, като й каже, че е късно, да го накара да й покаже къде има такъв закон! Жената може да разбере и в самото начало за бременността и по-късно, няма ограничения  Naughty

# 8
освен обменната карта преди раждането се дава и едно направление за хоспитализация.при условие че гинекологът няма договор с рзок , той не може да издаде такъв документ. а щом бременността не е рискова , всички документи необходими за болницата трябва да издаде личния лекар. тъй като той би трябвало да наблюдава пациентката си.

# 9
  • Мнения: 7 640
а щом бременността не е рискова , всички документи необходими за болницата трябва да издаде личния лекар. тъй като той би трябвало да наблюдава пациентката си.
това според новите наредби ли е  #Crazy

# 10
  • Мнения: 637
а щом бременността не е рискова , всички документи необходими за болницата трябва да издаде личния лекар. тъй като той би трябвало да наблюдава пациентката си.
това според новите наредби ли е  #Crazy

Все още съществува спасителното изречение "В случаите, в които профилактичните прегледи и изследвания на бременни с нормална бременност и бременност с риск се осъществяват от лекар специалист по акушерство и гинекология и репродуктивна медицина, родилката следва да уведоми ОПЛ за датата и изхода от раждането.", според което жената има право да избере кой да проследява бременността й - ОПЛ или специалист.

Последна редакция: пт, 03 фев 2006, 21:37 от Meli

# 11
  • Габрово
  • Мнения: 336
той и заявил че било късно вече и той не можел да и даде нищо

Няма такова нещо. Трябва да й даде направление за проследяване на бременността от специалист. Освен ако не я следи при него, т.е. той да й пуска необходимите изследвания, а тя да си ходи при гинеколога  на частен преглед. И без това, ако се запише на проследяване при друг гинеколог, който работи със здравната каса, той само това прави - праща те на изследвания. Щом има доверие на нейния си, да ходи при него.

# 12
  • Мнения: 7 640
"В случаите, в които профилактичните прегледи и изследвания на бременни с нормална бременност и бременност с риск се осъществяват от лекар специалист по акушерство и гинекология и репродуктивна медицина, родилката следва да уведоми ОПЛ за датата и изхода от раждането.", според което жената има право да избере кой да проследява бременността й - ОПЛ или специалист.
от това аз разбирам, че ако бременната не се вясва при джи-пито, трябва да му се обади щом роди, а не че ОПЛ може да проследява бременността.
Но тълкувания разни...

# 13
  • Мнения: 637
"В случаите, в които профилактичните прегледи и изследвания на бременни с нормална бременност и бременност с риск се осъществяват от лекар специалист по акушерство и гинекология и репродуктивна медицина, родилката следва да уведоми ОПЛ за датата и изхода от раждането.", според което жената има право да избере кой да проследява бременността й - ОПЛ или специалист.
от това аз разбирам, че ако бременната не се вясва при джи-пито, трябва да му се обади щом роди, а не че ОПЛ може да проследява бременността.
Но тълкувания разни...

О, аз не съм те разбрала правилно първия път. Мислех, че знаеш, че според НРД ОПЛ проследява бременността и затова ти копирах само последното изречение, което е на практика вратичката в нормативната база, даващо възможност друг освен ОПЛ да следи бременността. Това е регламентирано в Приложение 6 - Дейности на ОПЛ по Имунопрофилактика, програма “Детско здравеопазване”, Профилактични прегледи на ЗЗОЛ над 18 години, Формиране на рискови групи при ЗЗОЛ над 18 години и програма “Майчино здравеопазване” - ето тук се намира, ако някой иска да го чете - http://www.nhif.bg/downloads/06-Prilojenie-2006-23-01-2006.zip

# 14
  • Мнения: 1 006
Личният лекар не може да откаже направление.Аз ходих за направление в 10-та седмица.Не бях доволна от гинеколога ,при който отидох и след един месец ходих за друго направление и ми даде.Така,че няма значение кога ще отидеш за направление.

Общи условия

Активация на акаунт