Кърмене по света

  • 577
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 072
От известно време ми се иска да пусна подобна тема, за да съберем личен опит от майките в чужбина какво е отношението при тях към кърменето, кой какво им съветва, обяснява, изобщо каква е практиката.
Надявам се повече майки от чужбина да споделят, преди темата да отиде на Н-та страница..
Защо мисля, че темата е интересна?
Първо, чета тук-там къде какво било, но няма пълно описание за различните места събрани на едно място (напр. за лактационния консултант в Исландия, за кърменето в недотам "бели" страни като при мен  Laughing или една майка от Молдова беше писала някъде - ние също рядко ядем синьо сирене  Laughing)
Второ, за да може евентуално ако някой в България реши да промени отношението към кърменето на по-високо ниво и ако евентуално от любопитство чете от време на време този форум, да не открива топлата вода, а хипотетически да ползва събрания в тази тема опит  Laughing Laughing (голям съм ентусиаст  Laughing)
Сега да разкажа как беше при мен:
Първо да обърна внимание, че съм съвсем на края на Европата, а може и извън нея. За сравнение Нарва спрямо Талин (столицата на Естония) е както едно кърджалийско село спрямо София, т.к. тук живеят 95% руснаци, които сега се считат за окупатори. Дори болницата вече няма лицензия за много не сложни процедури. Та, тук има курсове за бременни към боницата и частни. Аз дойдох в края на 7 месец, а получих жителство 6 дни преди да родя, така че ходих на частни. И на двете места освен специалната гимнастика за бременни, голямо внимание на лекциите се отдела на кърменето - обяснения, разяснения, разкази в картинки, кукли и т.н. Също, както разбрах в последствие, всеки гинеколог дава на пациентките си по една книжка (нещо като "Аз съм бременна"), изготвена от здравната им каса, която е безплатна. Там освен развитието на плода по седмици е отделено голямо внимание на значението и ползата от кърменето, подготовка на гърдите, правилно поставяне на бебето, пак картинки, обяснения. Така. Когаро родих веднага след като прерязаха пъпната връв на Марк ми го сложиха на гърдата да суче. После в болницата си беше винаги с мене в една количка на колелца (нямам представа, сигурно и в България са същите). Кърмех на поискване. Веднъж нещо Марк плака по-силно - веднага дотича акушерка и каза "Защо плаче бебето?" - Викам "Незнам". А тя "Дай му да суче и ще се успокои". За график не са ми казвали, а напротив - казаха, че още било рано. Никъде не видях разлепени рекламни плакати на адаптирано мляко. Имаше на крем за мазане на гърдите, препарати против подсичане на бебето, памперси, на Авент - тестери на тези фирми ни раздаваха. На масичките в коридора имаше материали за кърменето събрани в папки с джобове (може в Талин да е по-луксозно, но при нас толкова  Laughing). На третия ден правихме пробно кърмене да видят дали "всичко е наред", т.е. млякото слиза вече. След изписването на 4-я ден (аз имах небагоразумието да е в събота) чак в понеденик следобед дойде патронажната сестра, а гърдите ми вече се бяха надули като либеници  Laughing Жената ми показа как да се цедя и беше много ядосана, че не са ми показали в болницата (те всъщност питаха дали знам, а аз бях гледала картинки и гордо заявих, че знам  Embarassed от което после си патих). Та така 4 дена идваше да ме цеди, защото аз явно не се справях много добре - докато нещата се нормализираха. Обясниха ми, че до 6 месеца на бебето му е жизнено необходима и му стига само и единствено кърма. Също ми разказаха за опасностите за детето, ако не е кърмено (стомашно-чревни инфекции, повече колики, още не помня какво, защото аз нямах съмнение, че ще кърмя). Под натиска на свекито и някои по-ранно захранващи (в см. от 4 месец) питах педито дали не ни е време вече, а той дори се ядоса и каза "Не ме питай как да захранваш ако искаш да е преди 6 месеца. Прави каквото знаеш, щом мислиш, че знаеш по-добре от мен, но тогава няма да отговарям за здравето на Марк" - е, малко пресилено, но доста показателно. Ние все пак започнахме 1 седмица преди 6 месеца, но Марк имаше всички признаци на готовност. В заключение ще кажа, че от всички майки, с които общувам и познавам, само една не кърми детето си. За нея патронажната сестра каза, че е "мързелива" и да не я съжалявам, че няма кърма, защото е имала, но е решиа да не кърми, за да не е вързана за бебето. От мен толкова, че стана адски дълго  Embarassed

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 806
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4851
Simple Smile
Това написах, след като събрах инфо от майките в Родители в чужбина и инфо от интернет Grinning
С удоволствие ще прибавя и детайли от твоя разказ, ако нямаш против.

# 2
  • Мнения: 373
Здравейте! Реших, че тази рубрика е и за мен!
В този форум толкова много се пише за кърменето!
За мен това е нещо прекрасно и естествено, и винаги съм искала да кърмя много дълго!
Синът ми е роден в България, кърмен до деветия месец, значи броим осем месеца. Зхранен е по българските стандарти.
Дъщеря ми е родена в Англия! За мое щастие! Самата Англия не обичам толкова, но това, че тук насърчават майката да разчита основно на собствените си инстинкти при отглеждането на бебето, много ми харесва! Аз също не съм видяла една реклама на изкуствено мляко тук! А ако случайно се тревожиш за това дали кърмиш както трябва, винаги ще ти помогнат. Сега, като си спмоня как педиатърката на сина ми в България ми препоръчваше Фризо-забравих какво, направо ми е абсурдно! Като рекламен агент на изкуствените млека! Изобщо идеята с меренето ми е толкова не-нужна, сега като погледна назад! Тук очаквах да ги мерят и теглят, но ми казаха така в замяна: "Всяко дете е индивидуално! Ние не можем да кажем колко трябвя да наддава и да тежи! Ако вие, двамата родители, сте дребнички, и детето ви най--вероятно ще е такова! Тогава в какви графи ще попадне? Ако сте едри, то и бебето ще е... Няма общо правило! Но, кажете ми, Вие как преценявате своето бебе? То развива ли се нормално, според Вас?"  Как ви звучи това!
Когато дъщеря ми се роди, чак ми беше досадно, че веднага една акушерка реши да ми покаже как ТОЧНО се слага бебето на гърдата правилно! Аз горда, че едно бебе съм отгледала! ... След това прочетох в този форум за проблемите на suadkopufence и си дадох сметка, че нищо не знам, защото какво щях да правя, ако се беше случило на мен?!
Когато пък на втората седмица след раждането на дъщеря ми се притеснявах, че може да не ми достига кърмата, жената, която идваше - тук идват всеки ден пъррвите шест дена акушерката, след това здравен работник - та тя ми каза - "Ако трябва, по цял ден ще кърмите!" Нищичко за адптирано мляко! Останах очарована! Не бях чувала такова нещо! Каза ми също, когато пък ми бяха запушени каналите, как да се натривам с гореща гъба в посока към зърната - не че не знаех това от преди, но и това помагаше!
Когато пък дъщеря ми беше на четири месеца (само на кърма все още), кърмата ми беше значително намаляла! Тогава питах приятелки, вече в България! И те казаха:
По час - час и половина интенцивно ходене на ден, топъл душ или топъл леген с вода за краката преди кърмене, топъл чай преди кърмене, наспиване, дори топло мляко с кафе (аз не пия, но според някои майки от един момент нататък това не се отразява на бебето). И това с ходенето и чистият въздух, умората, кислородът наистина действат! И наспиването! Много пиене.
И така, досега кърма, дъщеря ми е на година! И всички тук го правят!
Без една моя приятелка, която е много странна! Не зная как да я убедя! Не ще и да чуе! Работата е там, че много е искала да кърми, но не е успяла, не й била стигнала кърмата, и сега само се депресира от мисълта, затова не иска да говори за това! Пък аз всеки път като видя как бебето й пие от шише, ми става мъчно! Защото не е вярно, че не може да го кърми - някои майки наистина не могат, - нито е имала абцес, нито нищо! Освен това съм чувала много пъти за закърмяне и след не-кърмене! Какво да правя с нея?
Поздрави от мен!  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 072
Хей, Бу, за всичко си помислила!   bouquet Браво на тебе! Да ти кажа уж пуснах търсачката, а тази тема не излезе newsm78 Ще се радвам, ако добавиш и моя разказ, пък и все пак и други да пишат, че да стане по-шарено и интересно  Laughing

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Темата е интересна и надявам се ще бъде полезна за много несигурни майки.
Дано да има повече активност по нея Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 784
Тук очаквах да ги мерят и теглят, но ми казаха така в замяна: "Всяко дете е индивидуално! Ние не можем да кажем колко трябвя да наддава и да тежи! Ако вие, двамата родители, сте дребнички, и детето ви най--вероятно ще е такова! Тогава в какви графи ще попадне? Ако сте едри, то и бебето ще е... Няма общо правило! Но, кажете ми, Вие как преценявате своето бебе? То развива ли се нормално, според Вас?"  Как ви звучи това!
Разказът е много интересен, но точно с това не съм много съгласна. Наскоро гледах един филм по Реалити за една млада майка от гетото, дето я обвиниха, че е уморила детето си от глад, а тя твърдеше, че го е кърмила за негово добро и просто не е разбрала, че няма достатъчно кърма. Детето отслабвало, но майка и казвала, че в семейството и без това били слабички на тая възраст, да не се притеснява. Побързах да оплюя "главната героиня" пред майка ми, а тя ми каза, че един мой братовчед, навремето, така едва не умрял от глад, майката си мислела, че има тежки колики, а то гладувало. Вследствие на недохранването получил някакви усложнения и лежал в болница. Тегленето, според мен е необходимо, излишно е вторачването в грамчетата и килограмчетата. Моята педиатърка, например, никога на ме е шашкала, че Калина наддава по-малко от другите деца, казва, че кърмените деца наддават различно- някое по кило, друго малко под нормата за възрастта си. Ама тя си ми е злато и бездруго!!! Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 373
Разбира се, че мерят и тук децата, но не всеки месец, и не се вторачват в килограмите.
Във всеки случай филми и случки има всякакви! Все пак си личи дали едно дете яде достатъчно! Дъщеря ми не е дебело бебе, в никакъв случай, но си има тургур, коремчето е добре, изобщо си личи, и се развива нормално! Синът ми пък беше дебел. Него, както ви казах, го захраних по българската система, дохранвах го също, и изобщо стана дундьо, заради някакви грамове, които трябвало да изпива точно, докато сучел - го дохранвах с изкуствено мляко. И го хранех на три часа, и всичко, и си спеше сам (е, до средата на нощта или ранните часове), и като се роди, ми го отнесоха, и го видях чак след 12 часа за първото кърмене, не знам защо - нали в България много не те информират - защо ли да те занимават, това не ни влиза в работата - та даже не го познах, т.е. не разбрах като ми донесоха друго бебе - добре, че имат номера, представяте ли си!? А когато родих дъщеря си тук, първо ме попитаха дали искам веднага да я сложат върху мен (както му казват "кожа до кожа")  и последва сложна процедура по събличане в процес на раждане (защото аз бързо родих), след това веднага ми я дадоха да я гушна и да суче. И от този момент сте общо взето неразделни.

# 7
  • Мнения: 1 383
Jabushka, как би коментирала това мнение от друга тема:

"Аха избор... Тук на курсовете за бременни е забранено обсъждането на изкуственото хранене    На 4 очи с акушерката може да се коментират подобни проблеми, но не им е позволено марки АМ да препоръчват.
От познатите ми, всички са пробвали да кърмят само първото дете, за следващите направо са си поискали инжекция за спиране на кърмата веднага след раждането "
Мери, Bristol, UK

# 8
  • Мнения: 1 072
Цвети7, а ти как би коментирала това?
Има различни медицински причини, поради които някои жени не кърмят. Това напълно го разбирам. Но ако просто не искат, това не го разбирам. Когато една жена вземе решение да има дете, тя обикновено иска най-доброто за него. Аз разбирам колко е важно правото на избор за майката, но никой не пита какво избира бебенцето, защото то още е малко и не може само да си каже. Затова повечето майки, лекари и педиатрични асоциации гледат да правят и да съветват да се прави най-доброто за бебенцата, за да защитят интересите на бебенцата, да растат здравички и силни физически и психически.
Затова ще коментирам, че лично според мене, приятелките на Мери са прекалено безотговорни и егоистични.

# 9
  • Мнения: 1 383
Цвети7, а ти как би коментирала това?


Питах я защото е в Англия, стори ми се невероятно това, което твърди Мери. Интересно би било да сподели СВОИТЕ впечатления .

# 10
  • Мнения: 373
Jabushka, как би коментирала това мнение от друга тема:

"Аха избор... Тук на курсовете за бременни е забранено обсъждането на изкуственото хранене    На 4 очи с акушерката може да се коментират подобни проблеми, но не им е позволено марки АМ да препоръчват.
От познатите ми, всички са пробвали да кърмят само първото дете, за следващите направо са си поискали инжекция за спиране на кърмата веднага след раждането "
Мери, Bristol, UK


Прощавайте, не знам как да го коментирам, защото не го разбирам. Първта част я разбирам и според мен на курсовете би трябвало инструкторите или както там се наричат да казват на майките, че могат да изберат между кърмене и изкуствено хранене, но би трябвало да изтъкнат предимствата на кърменето и недостатъците на изкуственото хранене. Да е забранено нещо е глупаво - това не е режим (или става дума за някакви тоталитарни щати в Америка, където много неща за забранени - аборти, пушене, изкуствено кърмене - някаква "държава на естествения и здравословен живот"!) Марки изкуствено мляко разбира се няма защо да се рекламират - не им е това работата, не са рекламни агенти или търговски представители.
Но втората част за инжекцията не разбирам - кой го казва, защо го казва, защо тези майки са искали да им се спира кърмата (пък и защо с инжекция, тя кърмата и сама ще спре, ако не кърмят...) Но не мога да разбера това защо е казано тук изобщо!

# 11
  • Мнения: 373
Цвети7, а ти как би коментирала това?


Питах я защото е в Англия, стори ми се невероятно това, което твърди Мери. Интересно би било да сподели СВОИТЕ впечатления .

Аха, сега разбирам. Не знаех коя е тази Мери. Разбрах, жена, споделяща впечатленията си от Англия! Простете! Ами, аз не съм ходила на курсове, така че не знам. Не ми е правило впечатление нещо да е забранено. Но за курсовете нямам опит. Може би не познавам достатъчно майки. Нито познавам такива, които да не искат да кърмят, освен тази, за която ви казах! Която не че не иска да кърми, а твърди, че не е могла и за нея това, че не е успяла е травмиращо и че не иска да го обсъжда въобще (когато й казах, че ако опита, може и да стане, че не е свършено, и така нататък). За мен този проблем не е същуствавал, защото за мен кърменето винаги е било единствената възможност. А за марки адаптирано мляко - ако решиш да си на този вариант, тогава си избираш сам. Магазините са пълни.  Но не ми е правело впечатление някой "медицински работник" да се притеснява да говори на някоя тема засега. Нямам опита на Мери. И все пак, Мери казва, че майките искали да им спрат кърмата - а защо?

# 12
  • Мнения: 373
Ето, това намерих като отговор на ММ във форума по-горе:

"Дохранването или храненето изцяло на изкуствено мляко не е толкова недостъпно. Ако искаш и си решил ще ти дадат, е някои ще те агитират, други ще отстъпят веднага според зависи, но не е само по медицински показатели. Ако ти си решиш че не можеш или не искаш да кърмиш, ще ти дадат мляко и ще ти обяснят всичко за това. Дори и на предродилния курс ни обясниха и за адаптираните млека. Предполагам че им влиза в 'програмата' и трябва да покрият и тази точка - нали все пак все се говори за равнопоставеност и т.н. Не бива да се дискриминира и срещу избора на някои жени да не кърмят и информация и за това трябва да има. Но например не могат да рекламират един вид формула пред друг, т.е. ако ги питаш коя е 'по-хубава' не могат да ти дадат официален отговор. Поне на моя курс ни го изтъкнаха това."

# 13
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Споделям как е в "наше село" - в подготвителния курс имахме час специално за кърменето, обясниха как се поставя бебето за сукане, раздадоха брошури от ЛЛЛ, показаха подплънки и ..останалото не си спомням. След като родих имах на разположение ел. помпа, отделно привиквах сестрите да помагат, че едното зърно хлътнало и не знаех как да поставя най-добре (а не можех да мърдам много заради секциото). Две от сестрите правеха всичко възможно да улеснят кърменето, акушерките се занимаваха повече с обгрижване на родилките. Дохранваха го с Милумил, дори при изписването ми дадоха 2 шишенца "за всеки случай" .
В къщи моята акушерка идваше, следеше теглото на беб, правих и контролно кърмене и тя се изненада, че синковецът за отрицателно време беше изсукал 50 грама. Даде ми и помпа за да се изцеждам. Това от страна на акушерки и болница.
Останалото, което научих за кърменето е този форум, един германски, в който е на разположение ЛЛЛ-консултантка и можеш да питаш за всичко, "Книга за кърменето" и личният пример на 2 приятелки тук, едната има 5 деца и всичките са кърмени дълго. В яслата също срещнах подкрепата и ходех да кърмя на място цяло лято.
Тоест има ли желание и воля - има кърмене. Към желанието се включва и такова да се потърси информация и воля да се опънеш на "мъдри съвети" и да се следва това, което иска детето, а не индустрията и правилата на някои педиатри.

# 14
  • Мнения: 1 383
И все пак, Мери казва, че майките искали да им спрат кърмата - а защо?

Точно това ме учуди и мен. Извинете, че не поставих ясно въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт