Ударена глава и температура

  • 12 625
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 15 216
Не ме питайте как и защо-но Иво днес си тресна свирепо главата на 2 пъти и все в ръбове-веднъж отзад (малко над началото на вратлето-видях, че даже раничка има, но е завехнала) и после-между веждите. Вторият удар беше направо ужасен-в един винкел, изду се, посиня, страхотия! Почти веднага намазах мястото с олио, та синина може да се каже, че няма, а и отокът вече е доста малък. Не е повръщал, не е ставал разсеян или неориентиран, не беше сънлив (удари се около 12,30ч. наобяд и със зор го приспах в 16,30ч.). Обаче вдигна температура-около 15,30ч. беше 38,3. Обадих се на педиатърката-каза, че температурата няма връзка с удара по главата. Дадох ефералган-спадна. Вечерта, обаче (около 23-23,30ч.), вдигна 39 градуса. Пак дадох ефералган, сложих оцетени чорапки.
Утре ще го водя при педиатърката ни, която-за съжаление-е на работа чак следобяд. Дотогава сигурно ще съм се побъркала от притеснение. Каква е тази температура точно днес, когато се удари толкова жестоко?
Между другото, Иво влачи една хрема вече повече от 2 седмици и се прокашля чат-пат (вече не повече от 1-2 пъти дневно). Нищо сериозно. Гърлото и дробчетата му са спокойни. Това го пиша само за да дам по-пълна картинка на положението. Не знам дали може да има връзка.

Кажете ми, моля ви, може ли температурата да е признак за нещо сериозно, което да се случва в главичката на детето?

# 1
  • Габрово
  • Мнения: 336
Не съм 100 % сигурна, но мисля че няма връзка. А и щом докторката така е казала...Успокой се, въпреки че зная, че е лесно да се каже, а трудно на практика. Спокойна нощ!

# 2
  • Мнения: 1 383
Същото нещо ни се случи миналата година. Но имаше и главоболие. Аз се шашнах, водих го на неврохирург, рентген, слава Богу, нямаше нищо. Оказа се съвпадение - разболя се детето, на антибиотик беше. Дано и при вас да е съвпадение!

# 3
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 661
Няма ,споко!  bouquetДетето е настинало,и вдигнало Т

# 4
  • Мнения: 1 655
Хубаво е човек в къщи да си има една Арника 30 СН (хомеопатично лекарство) за подобни случаи. Аз винаги давам при по-сериозни удари на главата, други наранявания, травми и последвал шок. Може да спести много неприятности след това, възстановяването е доста по-бързо.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 204
И според мен няма връзка между удара и темепратурата... А нямате ли дежурен лекар?

# 6
  • София
  • Мнения: 498
Не се притеснявай, просто няма как да вдигне Т защото си е ударил главата, няма нищо общо едното с другото. Детенце явно е болничко и Ви желая бързо оздравяване!

# 7
  • Мнения: 7 106
Виви, заведи детето на специалист.
Ударът отпред може и да не е чак толкова страшен, но този отзад в областта на малкият мозък, хм...води до неприятни последици понякога.
Аз лично съм имала проблеми от такъв характер и ти говоря от личен опит. .Като малки хлапета и диви разбира се, веднъж при игра едно момче ме удари с камък отзад, точно на три пръста от врата. Уж не ме заболя много, но имах раничка, която промеиме тогава с риванол и готово. Скрих от нашите, за да не ме натупат допълнително  Mr. Green. Обаче няколко месеца след това започна да ме боли главата все по често и все по силно. Бях първокласничка и си спомням, че като се напъвах да чета направо ми се размазваха буквите на листа. няма начин, споделих с нашите вече, заведоха ме на лекар и ми лепиха разни диоди по главата и се установи че имам 3-та степен сътресение на мозъка Sad. И до ден-днешен си влача последиците с главоболието.
Затова не се окуражамай от успокоителните отговори, ами заведи детето при педиатъра, обясни му ситуацията и настоявай да ти даде направление за специалист. Те си знаят какво да правят при тези ситуации. С главата шега не бива, още повече че казваш че за един ден е тряснал два пъти. По някога под видимо нищожна раничка се образува хематом.
Хайде да не те плаша повече, но по-добре човек да се презастрахова Hug
Пожелавам ви здрава кратунка  Grinning.

# 8
  • Мнения: 1 113
Зори е права, че не е за подценяване удар по главата, но симптомите за нещо нередно, предизвикано от удара,  мисля, че не включват температура. Доколкото знам са повръщане, главоболие, световъртеж и отпадналост. Температурата вероятно е от вируса, който сте лепнали (щом имате хрема и кашлица).
Дъщеря ми беше паднала по стълбите в къщи когато беше на година и половина, веднага я заведах в Бърза помощ (беше към 19,30 часа), там я прегледаха, казаха да я наблюдавам за изброените по-горе симптоми и ме успокоиха, че на малките деца костите на главичката са меки (доктора я сравни с гумена топка) и рядко се случват сериозни наранявания. Ние минахме без последици, същото желая и на вас.   bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 15 216
Благодаря на всички за успокоителните думи Hug
Оказа се ангина. Не че е голям кеф, че има ангина, но поне се успокоих, че не е нещо много по-опасно и страшно.
Сега ще се постарая при първа възможност да купя Арника-с търсачката намерих доста препоръки от препатили майки, които я дават след като децата са се ударили. Дано да не се налага да я ползвам често Praynig

# 10
  • Мнения: 3 663
виви, според мен иво вдига Т от стрес
две удряния, и то сериозни, за ден са му дошли в повече
а децата ги правят тия неща
брат ми като мъничък вдигна 40 градуса (не се шегувам) от рев, че не му дават да прибере едно мъртво птиче от улицата
на следващия ден нищо му нямаше
ако недай боже имаше нещо по-сериозно, според мен щеше да разбереш
стискам палци всичко да е наред!

# 11
  • София
  • Мнения: 15 216
виви, според мен иво вдига Т от стрес
две удряния, и то сериозни, за ден са му дошли в повече
а децата ги правят тия неща
брат ми като мъничък вдигна 40 градуса (не се шегувам) от рев, че не му дават да прибере едно мъртво птиче от улицата
на следващия ден нищо му нямаше
ако недай боже имаше нещо по-сериозно, според мен щеше да разбереш
стискам палци всичко да е наред!

Тони, благодаря ти!
Честно казано, и аз малко се усъмних с тази ангна. Т.е. лекарката каза, че е резултат от стреса и че той е можел да докара или емоционална, или физиологична проява-т.е. някакво физическо заболяване. По-добре било, че не е емоционална проявата (естествено). Гърлото му така и не разбрах как успя да го види, защото Иво не го даваше и тя не можа да бръкне с някаквото нещо, за да го огледа, а само докато ревеше и беше нещо поотворил устата заяви, че е го е видяла и че е червено newsm78 Когато има ангина мажа гърлото с гранофорин или йодповидон, но този път реших, че няма да го правя. Давам ефералган и слагам оцетени чорапки (за съжаление-и тази нощ се наложи) и ако я вдига още днес и утре-ще мисля какво ще правя (тя предписа и антибиотик, ако държи висока температура повече от 3 дни).
Така като се замисля, много питанки ми идват и за ангината, та като успея да ги формулирам, ще взема да пусна отделна тема и за тях Laughing

# 12
  • Мнения: 3 663
виви, таня изкара ангина преди месец-два (не помня вече кога беше) с висока Т, не искаше да се храни 3-4 дни (пиеше по малко мляко и това е, явно гърлото доста я болеше) и беше отпаднала повече от друг път като е била болна
но само с коларгол в гърлото се оправи (лекарката така го изписа - директно в гърлото, на много хора им се видя странно, но е факт, че подейства)
но Т наистина си беше висока 3 дни и малко от 4я и после спадна
по  принцип ние така процедираме - 3 дни се кара на антиперитици и евентуално сироп за кашлица
и ако след това няма подобрение - АБ
за щастие до момента не се е налагало
разказвам ти горе-долу за ориентир на ангина  Confused
но сама знаеш, че е възможно да мине и по-леко и по-тежко (дано да е първото)

а за гърлото - напълно нормално да го е видяла и без шпатула Simple Smile таня всеки път като я преслушват реве все едно не знам какво я правят, а то даже не боли, но лекарката казва, че чувала още по-добре, защото поемала така дълбоко въздух Simple Smile та на мен лично ми е странно как може да чуеш нещо при такъв рев, но те лекарите си знаят Simple Smile

добре, а той сега как е? играе ли си, весел ли е? отпаднал?

# 13
  • София
  • Мнения: 15 216
Играе, весел е, темперятурата не я поддържа постоянно. Снощи, например, пак я качи към 12ч., а през нощта-към 4,30ч. някъде-също. Вместо да е унесен и сънлив, той е кукуряк-приспах го към 1,30ч. едва-едва, а през нощта един час някъде си говорихме Crazy
Нищо по-различно от всеки друг ден. Само дето от време на време като го пипна по челцето се оказва, че се е разгорещил (в смисъл-горещ е Grinning) и давам сиропче Ефералган. Апетитът му малко не е на висота, обаче. Но не е като да отказва храна-просто яде по-малко от обикновено. Не се мръщи като гълта, нищо не казва (уж вече може да се изразява криво-ляво), което ме кара да си мисля, че не го дразни гърлото newsm78, обаче знам ли Rolling Eyes .....
Ангини имаше 2 пъти миналата зима, тази зима му е за първи път. Преди не сме стигали до антибиотик.
Това за коларгола в гърлото ми звучи логично-нали има йод в него. Почти същото е като да го мажа с йодповидона-само дето е много по-травмиращо за детето това мазане и Иво много реве. По колко капки коларгол капваш? Тъкмо имам в къщи заради хремата.
Питах сестра ми-нейната педиатърка пък изобщо не казва нищо за мазане или каквото и да е третиране на гърлото. Само сироп за температурата и ако не се оправи-след 4 дни трябвало да се мисли пак. Те до следващо мислене не са стигали още-слава Богу! Та се чудя вече с мазането какво да правя.
(Честно казано-заради слагането на капките в носа през последните 2 седмици сега Иво вместо да ми вика "мама ого добичка" и "Иво ого обита мама" ми заявява по 100 пъти на ден "Мама ого лоша! Лоша, лоша мама!" Shocked Cry Снощи като го мазах по гърлото после не искаше да стоя с него в една стая. "Мама махай! Махай!"-така ми говореше Cry Cry Cry)

# 14
  • Мнения: 3 663
виви, да не те излъжа мила, но мисля, че по три капки слагах, три пъти на ден...
потърсих рецептата, но не мога да я намеря  Embarassed
но 99% съм убедена, че така беше
таня също най-често вдига Т нощем, май всички деца са така  Confused
аз тогава и тема бях пускала заради това капане в гърлото (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=54897.0)
но според мен няма начин да не го боли гърлото  Confused

а на мен пък таня миналата седмица ми се беше ядосала заради капките за нос Simple Smile аз и лучени и слагах и въобще гадно си беше  Sick
и после няколко дни след като свършиха капките не можех да й сменя памперса, защото тя си мислеше, че щом я слагам легнала ще и капя нещо в нослето и бяга в другата стая Simple Smile
добре, че бързо забравят  Wink

Общи условия

Активация на акаунт