До омъжените за чужденец

  • 3 753
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 257
Погледнах една тема в клюкарника и ме загложди стар въпрос....Тези от вас, които са женени за чужденец - кога си сменихте документите в БГ- лична карта и книжка примерно? А паспорта? По ме вълнува какво ще ми кажат като им се явя в цялата си прелест доста време след като съм се омъжила и им кажа, че си сменям документите? Изобщо как стоят нещата по тази част там? Миналата година се подвизавах със старото си име и изобщо не се занимавах да сменям документи, но ми е чудно според тях женена ли съм (не е имало сватба в БГ и де факто никой там от властите не знае, че съм женена), мога ли да си ходя така със старото име и изобщо трябва ли да уведомявам някого там за семейното си положение и трябва ли да си сменям имената по лични карти и книжки? Какво е положението на този фронт? Мерси.

Последна редакция: сб, 04 фев 2006, 02:34 от G&J

# 1
  • Мнения: 1 393
Познай кой ще ти отговори пръв!  Wink

Ами аз миналата есен се опитах да си сменя името в БГ и документите там (главно паспорта всъщност, за други документи честно казано на мен не ми пука, за какво ми е например бг шофьорска книжка- ако толкова си изгубя ума, че реша да карам някога в София, мога да си ползвам американската, поне доколкото знам). Но така или иначе поне в моя случай моите около три опита да си извадя новия международен бг паспорт с новото име и след доста пари и също нерви, се овенчаха с пълен провал. Накрая им тегих майна и се молех някой да не ми направи проблем на летищата на връщане (защото визите ми бяха с американската фамилия, а новичкият бг международен паспорт- със старата българска), но всичко мина ОК.
Доколкото разбрах разковничето е да имаш превод с апостил на всички документи, които ще ти трябват, за да удостовериш новия си статут/име и това се прави предварително в Америка, не в БГ.
Това е, което аз мога да ти кажа по въпроса.

Последна редакция: сб, 04 фев 2006, 03:13 от MrsG

# 2
  • Мнения: 2 257
Знам си аз кой ще ми отговори Heart Eyes

Аз също мисля да карам, ако карам, с американска книжка, личната ми карта никога не ми е трябвала, да речем, но паспорта е препъни камък поне в моя случай....Тази есен изтича, а не искам да се разправям с малоумия в БГ, защото догодина пък вземам гражданство. Обаче пък картата ми е с ново име (зелената), както и всички US dokumenti. Излиза, че май ще опра до апостил. А сега искаш ли да ми кажеш къде и как става това? Mr. Green Нотариус или адвокат да търся?
А добре, а аз омъжена ли съм според българското законодателство и като как се доказва това тогава? newsm78 И изобщо дреме ли му на някой там дали съм? А като вземеш гражданство, трябва ли ти българския паспорт все така, ако си с двойно гражданство да речем, или можеш да го захвърлиш и да не се занимаваш повече?

# 3
  • Мнения: 1 393
ОК, значи поред:

Цитат
А сега искаш ли да ми кажеш къде и как става това? Mr. Green Нотариус или адвокат да търся?
За съжаление не знам къде и как, защото аз го научих това именно при въпросното ми ходене по мъките в България и като се върнах така и не се занимах повече. Но мога да се басирам, че ако се обадиш на консулството ни тук, те 100% ще знаят. Но по принцип не мисля, че ще е адвокат, по-скоро нотариус.

Цитат
А добре, а аз омъжена ли съм според българското законодателство и като как се доказва това тогава? newsm78
Не, не си. Доказва се отново с преведеното с апостил брачно свидетелство, така поне ми казаха в БГ.

Цитат
И изобщо дреме ли му на някой там дали съм?
Не
 
Цитат
А като вземеш гражданство, трябва ли ти българския паспорт все така, ако си с двойно гражданство да речем, или можеш да го захвърлиш и да не се занимаваш повече?

За съжаление ти трябва, дори и да си американски гражданин. Моята сестра е например и току що си ходи в БГ и се беше опитала да влезе с американския паспорт поради една специфичност в паспорта във връзка с една европейска виза, която тя в момента има и  което тук няма никаква връзка с темата всъщност Wink, но идеята ми е, че са я накарали да си покаже и влезе с българския паспорт и са и обяснили, че е българска гражданка и дори и да има американско гражданство, в България винаги трябва да влиза с бг паспорта си като българка.

Според мен се обади в консулството и ги питай, те ще знаят отговорите на всичките тези въпроси.

# 4
  • Мнения: 3 880
Името в zадграничният паспорт си го смених веднага след сватбата (в послоството с помоЩа на стикер). Не може да се ходи с нередовни документи, нали са zа докаzване на самоличност, не се zнае от къде Ще иzкочи проблема ако има раzминаване в имената.
Смених в България и двата (паспорт и лична карта) 2 години след това, zаЩото тогава точно въведоха новите документи и трябваШе да се сменят.

# 5
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
И аз две години след сватбата ми тук о6те си бях мома в БГ  Wink
Трябва да отиде6 в БГ кметството с преведен и легализиран(с апостил) акт за 4ужбински граждански брак. Там ти издават бг акт за граждански брак, в които ти им казва6 как се води6 ве4е, имам впредвид новото ти име. Много е важно, за6тото на основата на това ти пи6ат и новото име в паспорта. Казвам го за6тото на мен ми направиха малко проблеми , за6тото фамилното ми име е композирано-4ужбинската фамилия +българската.
И о6те не6то-внимавай да не ти направят проблем на границата о6те на влизане, за6тото има6е някякъв закон който не ти позволява да пътува6 ако паспорта ти изти4а до 6 месеца.
Успех!

# 6
  • Мнения: 3 880
Забравих да спомена, че името ми го смениха въz основа на българският акт zа брак, т.е. първо трябваШе да легалеzирам  брака си в БГ преди да оправяме другите неЩа. Немският акт не им беШе достатъчен zа смяна на име


И о6те не6то-внимавай да не ти направят проблем на границата о6те на влизане, за6тото има6е някякъв закон който не ти позволява да пътува6 ако паспорта ти изти4а до 6 месеца.

На влиzане най_вероятно няма да й кажат ниЩо, опасното е на иzлиzане Wink

# 7
  • Мнения: 3 423
Ако влезеш в България със стария си паспорт, трябва с него да излезеш. Междувременно никoй няма да се занимава с теб.
Даже може да се и поожениш за някого, докато сте на морето, например.
Защото в регистрите фигурираш като неомъжена.

Но, ако решиш да си сменяш документите, трябват ти всичките там бумаги от
Aмерика, апостилизирани. Не би ме учудило да те накарат и някаква глоба да
платиш, особено ако могат да докажат, че си влизала в страната и преди това
ти влизане (но след сватбата). Защото срокът за подмяна на документи и
регистрация е 1 месец. Влез на страницата на външно министерство, там са
разяснени нещата, па си прецени какво ще правиш.

# 8
  • Мнения: 7 605
Скоро ни предстои 3тата годиШнина а с българските документи не съм се zанимала оЩе, но имам и двойно гражданство, та при мен въпросът е малко раzли4ен. Не ми се ходи по раzни служби, zа апостил, да пратя вси4ко до вънШното, аман, само нерви и пари. Не помня от кога нямам валидни БГ документи а пък и не ми липсват, та сигурно така Ще я карам оЩе малко  Wink

# 9
  • Мнения: 7 605
но идеята ми е, че са я накарали да си покаже и влезе с българския паспорт и са и обяснили, че е българска гражданка и дори и да има американско гражданство, в България винаги трябва да влиза с бг паспорта си като българка.

Така е на теория. Аz от 4 или 5 години не съм вляzола с БГ паспорт и никой не го е правил на въпрос.

# 10
Ако някой има мерак да си вади апостил от УСА, да каже, ще обясня подробно. Тъй като е малко дълго, сега не ми се пише, ако няма защо...  Wink Crazy Grinning

# 11
  • Мнения: 6 390
около Коледа май имаше подобна тема, от Дивиана ли беше не помня, но там бях писала, че съм женена от 98г, и чак това лято като си регистрирах детето ходих да си взема и бг граждански брак, който беше пристигнал декември 2004 по някакъв дипломатически път  newsm78 не съм си сменяла бг документите, защото си ползвам моминската /как само звучи  Party/ фамилия, никой никога никакви проблеми не ми е правил

Татянче,
ама то твойто не е ли второ гражданство бг newsm78 в смисъл може и голямо значение да няма, но ЕГНто на бебона е малко по  различно от традиционното, в смисъл незнам дали някакси не се водят по по различна система децата от смесени бракове / това може и да си го измислям май  Crazy/ но в пц то на пас контрола в бг съм сигурна че те виждат, че си чужденец който е придобил бг гражданство, и правят разлика между българин придобил чуждо граждансво .... уффф май объркано звучи Crazy но който ако има по компетентни по въпроса да обяснят по добре  Wink

# 12
  • Мнения: 1 393
но идеята ми е, че са я накарали да си покаже и влезе с българския паспорт и са и обяснили, че е българска гражданка и дори и да има американско гражданство, в България винаги трябва да влиза с бг паспорта си като българка.

Така е на теория. Аz от 4 или 5 години не съм вляzола с БГ паспорт и никой не го е правил на въпрос.

Добре, какво значи теория, като обяснявам съвсем пресен (преди един месец) практически случай?  Wink
Тя се е опитала да влезе с американския паспорт, те и отговорили с: "А къде ви е бг-ския?", тя: "Ами това ми е американският, аз съм американска гражданка. ", отговор: "Тук сте българка и можете да влезете само с българския паспорт." Thinking

# 13
  • Мнения: 1 393
Ако влезеш в България със стария си паспорт, трябва с него да излезеш.
Това не е така, аз поне влязох със стария паспорт, а излязох с нов и всичко си беше ОК.

# 14
  • Мнения: 7 605
но идеята ми е, че са я накарали да си покаже и влезе с българския паспорт и са и обяснили, че е българска гражданка и дори и да има американско гражданство, в България винаги трябва да влиза с бг паспорта си като българка.

Така е на теория. Аz от 4 или 5 години не съм вляzола с БГ паспорт и никой не го е правил на въпрос.

Добре, какво значи теория, като обяснявам съвсем пресен (преди един месец) практически случай?  Wink
Тя се е опитала да влезе с американския паспорт, те и отговорили с: "А къде ви е бг-ския?", тя: "Ами това ми е американският, аз съм американска гражданка. ", отговор: "Тук сте българка и можете да влезете само с българския паспорт." Thinking


А те от къде са zнаели 4е има и БГ гражданство?  Мен преди, докато бях оЩе с българската си фамилия, съЩо ме питаха и аz йм отговорих 4е БГ паспорта ми не е валиден и толкоz. Сега, с новата фамилия, по не бия на о4и  Mr. Green

Ели не zнам да ли ЕГНто ми е раzли4но, иzглежда си съвсем нормално ама zнам ли? Аz го имам от 93година та може и да е имало промяна, не zнам  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт