Билирубинът като антиоксидант

  • 11 641
  • 18
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Билирубинът като антиоксидант

Д-р Джей Гордън

Противно на това, което често чувате – че повишаването на нивата на билирубин при новородените не е добър знак – има нови изследвания, които показват важността на присъствието на билирубин.
Билирубинът има способността да действа като антиоксидант в мозъка, прогонвайки свободните радикали и предпазвайки мозъка от оксидативни увреждания.
„Когато жените кърмят, бебетата имат по-високи нива на билирубин и са по-здрави. Бебета с по-висок билирубин са по-устойчиви на заболявания”, казва д-р Sylvain Dore от Johns Hopkins School of Medicine, Baltimore, Maryland. „Билирубинът предпазва също така от ретинопатия при недоносените бебета”.
Д-р Дор е провел изследване за невропротективния ефект на билирубина в хипокампус. Неговите изследвания показват, че ниски концентрации на билирубин намаляват увреждания от оксигениращите радикали, което предполага, че билирубинът може да действа като антиоксидант.
Дор експериментирал по-нататък с култивирани неврони, като показал, че билирубинът предпазва от оксидативен стрес. Ензимът хемеоксигеназа е отговорен за производството на билирубин. В тези експерименти изследователите предотвратили синтеза на билирубин, като елиминирали гена на оксигеназата и като резултат открили двойно по-високи стойности на инсултни увреждания при мишки.
Сред медицинските професионалисти съществува известно вярване, че билирубинът е бактериостатична съставка, която забавя или елиминира растежа на бактериите и по този начин дава предимство на бебетата с по-силно изразена жълтеница. Тази теория има своя принос към факта, че кърмените бебета, при които нивата на билирубин намаляват по-бавно, боледуват по-рядко.
Тези изследвания хвърлиха нова светлина върху начина, по който трябва да се разглежда жълтеницата при новородените. Няма причина да се реагира с агресивна терапия при стойности на билирубина под 20, стига майката да кърми често (на всеки 60-90 минути, когато е будна и не повече от две не по-дълги от 4 часа паузи през нощта), бебето да мокри памперсите и стойностите да забавят покачването си или да започват да намаляват.
Майките трябва стриктно да спазват честото кърмене до отзвучаване на жълтеницата, дори това да означава да будят бебето, понеже жълтеницата прави бебетата сънливи.

Преведе hedra от http://www.drjaygordon.com/development/pediatricks/bilirubin

Последна редакция: нд, 05 фев 2006, 14:01 от hedra

# 1
  • София
  • Мнения: 198
Благодаря ти hedra за преводите, аз щях да се мотам с часове докато си преведа нещо подобно и незнам колко точен щеше да е преводът ми.
Много полезна информация, давай в същия дух! bg

# 2
  • София
  • Мнения: 1 121
Много интересна статия, покрай която могат да се завихрят много спорове! Благодаря!

# 3
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
наистина интересно  Grinning
благодаря Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 435
Благодаря ти Хедра за всичко което правиш  newsm51

# 5
  • София
  • Мнения: 2 019
Хедра, много благодаря. Точно билирубина ме вълнува в момента, но в статията пише за понижени нива. Знаеш ли нещо за обратния случай? Аз май съм се заблудила. При Мартина са повишени стойностите и се съмняваха за хепатит.

# 6
  • Мнения: 4 242
Наистина много интересна статия! Хвърля нов поглед върху нещата. Макар аз винаги да съм смятала че нищо в природата не е случайно и всичко си има своята роля.
Благодаря Хедра!  bouquet

# 7
  • Мнения: 2 051
Точно билирубина ме вълнува в момента, но в статията пише за понижени нива.
Не, не става дума за понижени нива. Става дума за директен хемоглобин на нива до и под 20, което не е никак малко. И че дори и при такива стойности не е нужно да се намесваме като пълним стомаха на бебето с подсладена вода, каквито са най-често срещаните съвети.

# 8
  • Мнения: 3 550
Край на подсладената вода и глюкозата! Добре, че не послушах лекарски съвети, а си кърмих на воля.

# 9
  • Мнения: 1 771
Браво, hedra! Чудесна статия.  newsm51 

# 10
  • София
  • Мнения: 2 967
НАИСТИНА МНОГО ИНТЕРЕСНО, ЗАЩОТО МОЕТО БЕБЕ БЕШЕ С ВИСОКИ СТОЙНОСТИ НА БИЛИРУБИНИТЕ НА ВТОРИЯ ДЕН СЛЕД РАЖДАНЕТО И ДОСТА МЕ СТРЕСНАХА, ЧЕ ОБРАТНОТО: ПОЛУЧАВАЛИ СЕ МОЗЪЧНИ УВРЕЖДАНИЯ. НО, В ИНТЕРЕС НА ИСТИНАТА, С ФОТОТЕРАПИЯ /В БОЛНИЦАТА/ И ДВЕ БАНКИ ГЛЮКОЗА, СЛЕД ИЗПИСВАНЕТО, ВСИЧКО СЕ ОПРАВИ. И ВСЕ ПАК БЛАГОДАРНОСТИ НА  НЕDRA ЗА ПрЕВОДА И ТрУДА. ПОЗДРАВИ!!!

# 11
  • Мнения: 38
Много интересно!  newsm78
Ние сме почти на 4мес., но все още сме с жълтеница. На 2 мес. билирубина на бебчо беше 84, оказа се че има бактерии, от които не спада,след това бяхме на антибиотик и спадна до 60. Сега сме на глюкоза и преди една седмица беше 33, остава малко до 21, но се съмнявам, че само от кърмата можеше да се оправи. Въпреки това ме успокои факта, че бебетата с по- висок билирубин по- малко боледуват. Дано това се отнася и за нашия случай, защото аз се бях притеснила, че тези високи стойности могат да му навредят.  newsm17

# 12
  • Мнения: 4 370
То излиза че трябва да се радвам че имаме завишени нива на билирубин. а аз тука се побърквам как да се избавим от тази пуста жълтеница.

# 13
  • Мнения: 366
Съжалявам, че подновявам полкова стара тема, но наистина е много интересна и актуална за мен.
Дъщеря ми се роди в Шейново и няма и ден след раждането, показа изключително тежка жълтеница с високи нива на билирубина (не ми казаха колко). Резултатът беше, че изкара два дни на фототерапия, докато аз изливах коластра в мивката, тъй като не ми даваха да я кърмя, че щяла да повиши нивата на билирубина (в което се съмнявах, естествено, но кой ли ме слуша). На третия ден се бях приготвила да подписвам документ на моя отговорност и да си я водя у дома, но Слава Богу ми обещаха, че от 4-я ще ми я дават за кърмене. Изписаха ни на 5-я ден и до ден днешен кърмя дъщеря си, но продължавам да съжалявам, че не сука през първите три дни от живота си толкова важната за нея коластра.
Огромното ми притеснение е, че и с второто ми дете може да се повтори историята (тъй като кръвната несъвместимост е много вероятно да се повтори) и какво мога да направя, като в Шейново нямат практиката да ти дават детето за кърмене, ако е на фототерапия, а и изцедена кърма не приемат, макар да ги уверих, че майка ми е готова постоянно да ми носи стерилизирани помпа и шишета........

# 14
  • Мнения: 3 161
Съжалявам, че подновявам полкова стара тема, но наистина е много интересна и актуална за мен.
Дъщеря ми се роди в Шейново и няма и ден след раждането, показа изключително тежка жълтеница с високи нива на билирубина (не ми казаха колко). Резултатът беше, че изкара два дни на фототерапия, докато аз изливах коластра в мивката, тъй като не ми даваха да я кърмя, че щяла да повиши нивата на билирубина (в което се съмнявах, естествено, но кой ли ме слуша). На третия ден се бях приготвила да подписвам документ на моя отговорност и да си я водя у дома, но Слава Богу ми обещаха, че от 4-я ще ми я дават за кърмене. Изписаха ни на 5-я ден и до ден днешен кърмя дъщеря си, но продължавам да съжалявам, че не сука през първите три дни от живота си толкова важната за нея коластра.
Огромното ми притеснение е, че и с второто ми дете може да се повтори историята (тъй като кръвната несъвместимост е много вероятно да се повтори) и какво мога да направя, като в Шейново нямат практиката да ти дават детето за кърмене, ако е на фототерапия, а и изцедена кърма не приемат, макар да ги уверих, че майка ми е готова постоянно да ми носи стерилизирани помпа и шишета........

Как какво моцеш да направиш с второто? Не раждай в Шейново!

Общи условия

Активация на акаунт