къде сгреших с това кърмене?

  • 1 039
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
здравейте, мили мами!
за първи път се включвам във форума, защото имам въпроси на които не мога да си отговоря и се надявам вие да ми помогнете.
Много исках да кърмя колкото се може по-дълго, но след 5-ия месец кърмата ми рязко намаля и започнах да дохранвам (голяма грешка, но тогава не знаех още за форума). Бебка си хареса шишето и аз се примирих, че трябва да се изцеждам и да й го давам. Но вече изцеждам не повече от 20-30 грама  от двете гърди. Изобщо не иска вече гърдата, захапва ме за секунди с двате си зъбчета и венците от което много боли. Въпросът ми е дали мога да си възстанова лактацията само с изцеждане, защото тя явно няма намерение повече да цока.  И още нещо, менструацията ми се възстанови още на втория месец,  дали това има връзка с лактацията. Имам чувството, че има защото първите два месеца имах много кърма,  а след това рязко намаля.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Възможно е да увеличиш кърмата с цедене - на всеки 2ч през деня и поне 2х в периода между 3 и 8ч сутринта.Това е трудоемка задача и трябва да си наистина много мотивирана.
За да може да се каже къде е бил проблема и защо е намаляла кърмата,трябва да разкажеш повече за начина на кърмене - на режим или на поискване,имали ли сте нощно кърмене и кога сте го махнали,давала ли си вода,чай,сок и в какви количества,бебето смукало ли е залъгалка,откога си захранила и със заместване на хранения ли е било - всички тези неща имат голямо значение за успешното поддържане на лактацията.
Не трябва да търсиш вина в себе си - справила си се чудесно с информацията,с която си разполагала на този етап и детенцето ти все още получава кърма,което е прекрасно Grinning А човек винаги има какво ново да научи и с второто дете обикновено нещата са различни Wink

# 2
  • Мнения: 7
хедра, много ти благодаря за отговора
даваш ми големи надежди, знам че ще е трудоемко, но аз съм много упорита щом става въпрос за бебче. Сокчета и вода не съм давала до петия месец, но без залъгалка не можехме. При захранването замествахме хранене, защото имах много малко кърма. Сега виждам, че съм допуснала много грешки, но за второто ще съм добре подготвена Simple Smile. А дали намаляването има връзка с менструацията?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понякога е възможно в дните преди менструацията кърмата леко да намалее или да има по-различен вкус (хормонално е),но това трае само няколко дни и се оправя след приключване на мензиса.
Не каза как сте се хранили - на поискване или на режим.Често се случва майки,които са кърмили на режим привидно успешно първите 2-3 месеца,да забележат чувствително намаляване на кърмата след 3-тия месец,защото по това време намалява количеството пролактин,което се секретира от хипофизата,за да обезпечи наличието на кърма,а чрез контролираното хранене не са успели да изградят добре местните центрове в гърдите,които да поддържат синтеза му и след първите месеци.На някои майки просто им се налага да кърмят много често,за да поддържат кърмата,докато други се справят и само с 4-5 кърмения за денонощие.
Заместването на хранене и даването на добавка също допринасят за намаляване на кърмата,тъй като стимулацията на гърдите още повече намалява и чрез по-големите интервали между храненията на гърдите се дава сигнал за намаляване на производството Sad
Тези неща вероятно ти дават отговор на част от питанките - а още повече информация за успешното кърмене и избягване на грешките,както и за възстановяване на кърмата,може да намериш в Библиотеката ето тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0 Grinning

# 4
  • Мнения: 955
Намаляването няма връзка с цикъла. Пий повечко течности, яж супи, орехи сурови.
При първото и аз не успях да храня бебчо повече от 3 месеца. Но той така и не пожела да засуче и аз се цедях.
При второто всичко е наред и още я кърмя. Не се отказвай!

# 5
  • Мнения: 435
То след Хедра може само да се каже :
Слушай Хедра !
Успех и не се предавай   bouquet

# 6
  • Мнения: 7
благодаря за подкрепата Simple Smile
Цедя се на всеки 2 часа, включително и през нощта. Повече от 5-10 грама не изцеждам(отчайващо, нали  Sad). За колко време чрез изцеждане ще мога да си възстановя лактацията, как мислите?

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма да е бързо,ще ти трябва доста търпение - но след 4-5 дена вече трябва да има забележимо увеличение (макар че още ще е далеч от оптималното).Може да подпомогнеш процеса с лактогонен чай или да пробваш хомеопатичното рицинус комунис - много майки са доволни от него,макар че за сигурен ефект е най-добре да се консултираш с опитен хомеопат,който да подбере индивидуално подходящото за теб средство.Ако нямаш такава възможност - рицинуса се взима само в потенция 5СН и никоя друга!!!,3х5 гранулки се смучат под чист език поне час преди или след хранене.Има и някои други средства - чай от сминдух в големи количества,варено жито,овесени ядки...
Борбата ще е дълга и наистина ще ти трябва цялото ти търпение - но не се отчайвай,ще стане Grinning

# 8
  • Мнения: 7
хедра, имам чувството, че само като прочета това което ми пишеш и кърмата ми почва да се увеличава Wink. Благодаря за надеждата! Ще информирам за резултата

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 784
Аз също ти удрям едно рамо и предписвам усърдно четене на "Книга за кърменето" от Хана Лотроп  Grinning
Много спокойствие. При всяка възможност установявай контакт кожа-до-кожа с бебчето. Това ще рече ако не да го разсъблечеш, то поне да оголиш неговото коремче и да го опреш в твоя гола кожа. Действа много добре както на твоята лактация, така и на бебето - в посока увеличаване на желанието му да суче.

Също освен Рицинус Комунис (все пак се виж с лекар-хомеопат, не се самолекувай!) има и други лекарства. Изброявам ти тук, преписано от книжка за хомеопатия.

Lac caninum - това лекарство съдейства за регулиране на количеството на отделяната кърма - в ниски потенции го увеличава, а във високи го намалява или спира /когато майката е решила да отбие бебето/. Характерно е, че физическите симптоми се преместват от едната гърда в другата.

Pulsatila - Ползва се по същия начин като Lac caninum. Освен това, жената, която се нуждае от това лекарство, е плачлива и се чувства по-добре, когато я утешават. Тя желае чист въздух и се чувства зле в топла стая.

Urtica - също може да усили или да спре отделянето на кърма. Може да има пареща или жилеща болка в гърдите, която се облекчава от топло.

Всички те в ниски потенции (5 СН) увеличават кърмата, във високи я намаляват.

Общи условия

Активация на акаунт