Ваксинация против туберкулоза

  • 5 164
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте майчета,
Искам да ви попитам дали сте направили на бебета си ваксина против туберкулоза?
Ние сме в Холандия и тук не я правят задължително. Бебчо е на 6 месеца. Дали да си направим? Може ли да има отрицателни последствия? Кога ли е най - подходящо да се направи? Ох май мого въпроси? И последно - на каква възраст да искаме да ни я направят и къде - в България или тук? Дали е тежка за детето?
Много ще ви бъда благодарна да ми отговорите.

# 1
  • Мнения: 1 909
Здравей! Аз съм във Франция и детето ми е по-голямо, но точно миналата седмица се занимавах с този въпрос. Тук също не е задължителна ваксинацията против туберкулоза и май зависи от мнението на педиатъра. На моето дете миналата седмица му направиха тест, който беше негативен и затова няма нужда да се ваксинира.

Има май някаква логика в тази идея против прекалено ваксиниране, тъй като ние, родителите,  сме ваксинирани (ако сме, но май за повечето се отнася ) и сме предали известен имунитет на децата.  Освен ако педиадъра не прецени че има някаква специална опасност от зараза, ако може да се избегне - по-добре.  wavey

# 2
  • Мнения: 2 006
На Алексадндра направихме туберкулозната ваксина на 7 месеца, преди пътуване в България по съвет на наблудаващата ни .
До колкото знам туберкулозата е все още доста разпространена в БГ, така , че ако пътувате е препоръчително да се направи поне 6 седмици преди това .Ваксината не е по различна от останалите,тоест не се приема по тежко,правят ги в GGD

# 3
  • Мнения: 5 183
Пътувахме за България, когато Томи беше на 6,5 месеца, стояхме там цяло лято. Лекарят ни не сметна за необходимо да го ваксинира.

# 4
  • Мнения: 1 017
туберкулозата е разпространена на много места по света, не само в Бг. при нас оба4е я има в пове4е, заради пробив във ваксинациите (неимунизирани де4ица по ред при4ини, малцинствени групи, други...), разпространението и сред дома6ни животни (крави и продуктите от тях, например) и тн. аз бих направила противотуберкулозна ваксина на детето си.  Hug Grinning
без да съм си проверила "книгите" не мисля, 4е би имала по разли4ни страни4ни ефекти от останалите ваксини. тази, която се прави в България е свързана с локално за4ервяване, лека температура, пазене на мястото от мокрене... няма да изброявам вси4ки (ако някой друг се се6та не6то, моля, допълнете ме  Hug) първо трябва да се провери нали4ието на антитела у де4ко (МАНТУ), за6тото ако е "сре6тнал" при4инителя, може да си е изработил антителата ве4е и да няма нужда от допълнителна стимулация, която би имала дори страни4ни действия
имунизацията в България се прави о6те в родилния дом, наред с антихепатитната Б (ако се не лъжа на 48 4ас от раждането), моля, не се сърдете ако гре6а  Grinning  Heart Eyes

# 5
Здравейте и от мен! Аз съм в Швеция и тук ваксината против туберкулоза не е задължителна, но се препоръчва на деца от смесени бракове, защото се предполага, че те ще посещават близки и роднини в чужбина, както и на дечица, чиито семейства пътуват до екзотични или страни с висока заболеваемост от туберкулоза.
Аз естествено като дете на медицински работник заявих на сестрата от консултацията, че ние сме желаещи и миналата седмица я ваксинирахме. Дъщеричката ми е почти на 7 месеца и засега не е проявила реакция от ваксината. Убоденото място е малко зачервено, но температура не е вдигала и си е в добро настроение. Доколкото зная, а и от брошурката, която ни дадоха, разбрах, че може да се появи подутина, която даже може да се пробие и да започне да тече, затова раничката, ако такава естествено се появи, трябва да се предпазва от с компрес и да се почиства естествено Simple Smile.
Засега нещата при нас са добре, тъй че мога спокойно да те посъветвам да ваксинираш бебенцето ти.

# 6
  • Мнения: 90
Zrawejte,
v Germania vaksinata sasto ne e ot prepora4enite v imunizacionia kalendar. Nie 4esto patuvame do Balgaria, no pediatara ne smiata sa neobhodimo postaviane na takava munizatia, zatova moiata dasteria sasto niama

# 7
  • Мнения: 3 098
Направих БцЖ ваксинация оЩе 2004 год,два месеца преди да отпътуваме в България.
Тук тази ваксина не се прави,освен в страната на баските,но пък се поема от осигуровката.Изисках я от педиатъра на малката,поръ4аха я и след 1 седмица ме извикаха да й я правят.Понесе я леко,нямаше проблеми.

# 8
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
не сме правили на Алекс.....

# 9
  • Мнения: 7 837
Сами е ваксиниран в Бг, но така и не се появи белег. МАНТУ не сме праявили.
Тук доколкото знам също не слагат такава ваксина.

# 10
  • Мнения: 1 072
Аз също се интересувах преди време и не му направих на големия тогава. Логиката е, че ако направят имунизация после единствения начин да го изследват има ли туберколоза е с рентген, защото кръвния тест е винаги положителен и той реално е неприложим. При условие, че в БГ се среща рядко решихме, че няма смисъл. Вместо да ги облъчват ако решат да ги изследват. А имунизацията мисля, че не дава 100% сигурност така или иначе.

# 11
  • Мнения: 2 959
В Канада също не се прави, само в спец. клиники и то по препоръка от педиатришъна при пътуване. Още не сме правили.

# 12
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Да направих още в болницата, първи ден след раждането.
Аз доколкото разбрах, местните се раждали с изграден имунитет срещу туберкулозата. Прави им се манту на тинейджърска възраст и ако нямат имунитет тогава се ваксинират, но това било изключително рядко.
Някъде четох, че след туберкулозните епидемии в миналото, оцелелите изградили естествено имунитета си и той се предавал на следващите поколения newsm78

# 13
  • Мнения: 3 491
И на моите деца не са им слагали ваксини, правят обаче туберкулозен тест в някои случаи. На голямото ми дете му правеха след като се върнахме от България, защото според техните статистики сме били рискова страна. Или поне така приказваше нашият педиатър през 2001.

# 14
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
И Тони е ваксиниран, когато бе6е на 4 месеца и половина, то4но преди заминаването ни на ваканция в БГ. Въпреки , 4е не  е задължително, педиатъра ни го препоръ4а.

Общи условия

Активация на акаунт