РАЖДАЕМОСТТА В ГЕРМАНИЯ

  • 656
  • 11
  •   1
Отговори
здравейте мами в Германия.

аз живея в България, но от 1 година следя по rtl  предаването mein baby и ме учудва фактът, че повечето жени раждат 3-то, 4-то или дори 5-то дете, а разликата между децата е съвсем малка.

преди години Германия беше със сериозен отрицателен прираст. предполагам ,че правителството е предприело инициатива за поощрявяне на раждаемостта. интересува ме , защото и тук се заговори за подобен проблем с прираста, но си мисля,че нещата ще си останат само с хубавите пожелания.

# 1
  • Мнения: 7 605
И при мен това предаване е много актуално в момента  Whistling

Не, нямаШе програма, раждаемостта доколкото zнам е все така ниска  Sad  По логи4ни при4ини в това предаване не покаzват хората, реШили да нямат деца, а те хи4 не са малко  Sad  В таzи рецесия не виждам скороШно подобрение на ситуацията, zа съжаление  Sad 

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Социалната политика е такава, че в определени случаи е по-добре да родиш повече деца и да си стоиш у дома или да не раждаш и да работиш. Иначе няма как да свържеш двата края, че и да спестиш нещо.
Сега ще прокарат и закон, според който майка, която си е дала детето на градина, трябва да предостави парите, които и дават (т.нар. възпитателски) на градината.

# 3
благодаря за информацията. просто си помислих ,че някъде по света нещата са дотолкова уредени,че човек да не се замисли за броя на децата си. в българия все още да си с две деца е като да си паднал от марс Rolling Eyes

и все пак условията при които се посреща новия живот там и отношението на персонала е похвално. у нас малко болници могат да се похвалят със същото-слава богу аз попаднах в такава.

# 4
  • Мнения: 7 605
и все пак условията при които се посреща новия живот там и отношението на персонала е похвално. у нас малко болници могат да се похвалят със същото-слава богу аз попаднах в такава.

Така е пред камерите, това не трябва да го zабравяме  Wink  Ако имаШ оЩе малко търпение, мога да ти кажа ли4ни наблюднения  Wink

# 5
  • Мнения: 3 880
На мен ми е направило впечатление, че тези с повечето деца в повечето случаи са от "по- религиозните" райони, незнам от религията ли идва многодетството newsm78 Wink
А тук има един лаф, че от третото дете нагоре започва да си струват ражданията, т.е. тогава започват да се трупат паричките от детските и помощите Wink 2 деца било най-неизгодно от финансова гледна точка Joy
За някакво велико поощрение последните години не съм чула, поне не такова, че да се хвърлят жените да раждат в несвяст, даже поодрязоха тук там по нещо. Това, което си спомням със сигурност е, че преди 3-4 години увеличиха детските с 30 евро на дете...


Това предаване при мен беше доста актуално преди 2,5-3 години (когато бременеех) от тогава толкова пъти повториха сериите, че ми се втръсна, бебешоците които се раждат там са по на 3 години вече, че и повече Laughing,  Аз доста неща научих от него тогава Laughing

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 085
На мен ми е направило впечатление, че тези с повечето деца в повечето случаи са от "по- религиозните" райони, незнам от религията ли идва многодетството newsm78 Wink
А тук има един лаф, че от третото дете нагоре започва да си струват ражданията, т.е. тогава започват да се трупат паричките от детските и помощите Wink 2 деца било най-неизгодно от финансова гледна точка Joy
За някакво велико поощрение последните години не съм чула, поне не такова, че да се хвърлят жените да раждат в несвяст, даже поодрязоха тук там по нещо. Това, което си спомням със сигурност е, че преди 3-4 години увеличиха детските с 30 евро на дете...


Това предаване при мен беше доста актуално преди 2,5-3 години (когато бременеех) от тогава толкова пъти повториха сериите, че ми се втръсна, бебешоците които се раждат там са по на 3 години вече, че и повече Laughing,  Аз доста неща научих от него тогава Laughing
Това за предаването е вярно. И аз ги знам вече почти всичките. Веднъж го коментирахме с акушерката ми и тя каза, че толкова леко, както е представено там, не минава раждането, но условията и отношението са верни.

# 7
прави впечатление ,че хората заснети в сериите не са и с особено висок стандарт(поне аз така мисля).не че искам да разделям на богати и бедни, но и тук при нас по- ниско образованите и жените без професии като че ли избират да бъдат майки и домакини.

еДИнственото за което съм благодарна на предаването е ,че и аз нау4их много за раждането, дишането и т.н. нищо че ми беше второ раждане умирах от страх,та покрай ртл се поуспокоих.

ами успех на всички бъдещи и настоящи майки в германия.(мечтая да дойда и аз на една екскурзийка Praynig)

# 8
  • Мнения: 434
Струва ми се малко пресилено да се прави статистика за раждаемостта в Германия по едно телевизионно предаване. То със сигурност не е представително за Германия. Преди няколко дни бях на един обществен дебат за висшите училища и там изнесоха едни страшни цифри за висшист/к/и, които от много зубрене нямат време да си направят деца, а като им се прииска вече е късно. Най-голям обаче беше процента на тези, които съзнателно избират да нямат деца, защото около 30-те /нормална възраст за първо дете тук/ тъкмо са се заизкачвали в йерархията или току-що са приключили с поредния си образователен курс. Аз също гледах предаването, докато бременеех, но ми направи впечатление не особено високия стандарт на семействата.
Участието в Mein Baby, както и в Hallo Baby е добре заплатено, срещу което бъдещите родители се съгласяват да ги снимат денонощно. След това различни рекламни фирми ги ползват, за да рекламират чрез тя продуктите си, обзавеждат им детските стаи и така семействата си осигуряват един малко по-приличен старт на бебока. Освен това болниците също рекламират родилните си отделения и така накрая всички са доволни.

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Струва ми се малко пресилено да се прави статистика за раждаемостта в Германия по едно телевизионно предаване. То със сигурност не е представително за Германия. Преди няколко дни бях на един обществен дебат за висшите училища и там изнесоха едни страшни цифри за висшист/к/и, които от много зубрене нямат време да си направят деца, а като им се прииска вече е късно. Най-голям обаче беше процента на тези, които съзнателно избират да нямат деца, защото около 30-те /нормална възраст за първо дете тук/ тъкмо са се заизкачвали в йерархията или току-що са приключили с поредния си образователен курс. .......
Тук се сещам за една от професорките (то май е единствената жена-проф. в института ни) малко по-възрастна е от мен, но е такава работохоличка, че според клюките, била "нощувала" в кабинета си, съдейки по това, че предният ден време хубаво, на следващият пада сняг, а тя се появява на лекция рано сутрин с дрехите и леките обувки от предишния ден. Shocked

В същото време пък имам доцентка, която има 4 деца, кога е следвала, кога е гледала бебета не знам, но поне не е отнесена от вихрите....

А за предаването ми е направило впечатление, че са едни и същи лекари или акушерки, чиито пациентки са заснети newsm78

# 10
  • Мнения: 7 605
МиШка, има много верни работи в иzкаzването ти. Аz у4их в Германия и бях на 20 години, коагто zавърШих гимнаzията. Направих професионално обу4ение 3 години и след това реШих да следвам. Тъй като следвах "само" в FH успях да zавърШа zа 4 години. Ако бях иzбрала уни, Щях със сигурност да следвам много по дълго zаЩото много университети са препълнени и губиШ много време поради обстоятелствата.
Та аz бях на 27 години, когато по4нах да работя. ОЩе от самото на4ало Шефа ми ми каzа, 4е ако искам да се иzдигам, да не съм си помислила zа деца в скоро време и най ве4е zа 3 години май4инство. Не го каzа като zаплаха, а като съвет. Раzбирам жените, които след толкова години следване и покрай това лиШения най ве4е от финансов характер искат първо да се стабилиzират малко професионално и финансово. Това все пак е отговорно.

Вярно е, 4е прекалено малко висШистки раждат, не напраzно Харалд Шмит е обеЩал на вси4ки висШистки, които zабременят преди края на 2005година, един билет zа Световното по футбол  Laughing Но zа съжаление е обяснимо, zаЩо раждат все по малко. Германия се намира в рецесия (или лека по лека иzлиzа от нея), хората все по трудно намират работни места и като ги намерят, не искат да ги рискуват, zаЩото и социялната система ве4е не е като едно време. Голям проблем е и недостигът на места в детските градини, най ве4е zа деца под 3 години. В новите области, т.е. бивШо ГДР, ситуацията е по добра в това отноШение и ето, там раждаемостта е по висока, до колкото съм zапоzната.

За предаването, ами какво да ви кажа, мислете ли, 4е една висШистка, добре ситуирана, би се снимала? Ли4но аz не бих си покаzала толкова ли4ни работи на такава Широка публика. Погледнете само какви са хората, у4аствайка в Talk Shows, Super Nanny, Frauentausch, Mein Baby и пр. ...ами то направо да се 4удеШ да се смееШ ли, да пла4еШ ли  Confused

# 11
благодаря на всички вас за отзивите.

не знам доколко сте запознати със ситуацията в бг, но тук от 2006 се заговори за поощрявяне на раждаемостта, тъй като населението ни намалява.мислех дали не е почерпен чужд опит, та затова така ви ангажирах с предаването.

иначе и аз като повечето вишисти първо завърших, а после родих детето си.второто се появи след като като се сдобих със собствено жилище и сигурен доход. повечето момичета , с които излизам в градинката са около 30-те и са с 1-во дете.и при нас се заформя тенденцията да се ражда по-късно.

надявам се не съм ви досадила много. чао може да си полафим и по някоя друга тема. тази май я изчерпахме bowuu

Общи условия

Активация на акаунт