Капама по бански

  • 62 407
  • 7
  •   1
Отговори
  • България-София
  • Мнения: 573
Ще съм много благодарна ако някой сподели това чудо на кулинарията Praynig
От наколко години "сънувам" за тази вкуснотийка, която само като ходих на Банско похапвах..., а местните ревностно пазиха рецептата.
Та се сетих, че вие сигурно ще ми помогнете Flutter

# 1
  • Мнения: 750
Мога да ти помогна само с това:

КАПАМА

Това, което ще ви дам като вариант е на Гоцеделчевска капама (баща ми е от там). Има и Банска капама, но не знам точната рецепта. Разликата е най-вече в това, че в Банската капама се слага и чекане (червено цвекло). Капамата по принцип е страхотно ядене, но се готви бавно.В общи линии става от днес за утре.

И така:

Трябват ви три вида месо – около 1 кг. кайма (смес от телешко и по-тлъсто свинско), свински пържоли (най-добре от врат и толкова на брой, колкото порции ядене ти трябват), едно цяло пиле, кисело зеле, малко кървавица или суров суджук (не е задължително, но е важно за по-богатия вкус на яденето).

Приготвяте традиционна смес за плънка на сарми от каймата, ориз и подправки по ваш вкус. Македонците използват много различни подправки (морковче, целина, чубрица, джоджен, мащерка, риган, черен пипер, магданоз и т.н.) и от целите листа на киселото зеле навиваш 10-тина сарми (или толкова, колкото човека ще сте на масата).
За пилето приготвяте плънка от ориз и подправки, пилешки дробчета и гъби.
Пържолите осоляваш и натриваш със смес от подправки.

В дълбока и широка тенджера или глинено гърне редите пласт кисело зеле, върху него поръсвате малко червен пипер и редите сармите. След това редите още един слой кисело зеле и червен пипер и слагате напълненото пиле, пак кисело зеле и пипер и нареждате пържолките и кървавицата (суджука). Пак поръсвате с кълцано зеле и червен пипер, отгоре поливате с около 4 суп. лъжици олио и 1-1.5 чаени чаши сок от зелето. Можете да сложите някъде вътре и 1-2 леко люти чушки, ако обичате по-пикантни манджи.

Слагате тендежерата/гърнето във фурната и включвате на най-виската температура, докато яденето заври. Заври ли, веднага намалявате на не повече от 120 градуса и оставяш така да къкри около 8 часа (една нощ му стига).
След като е готово, яденете се изсипва в голяма тава и се слага във фурната съвсем леко да се запече.

Сервирате по една сърма, пържолка и порция от пилето и от кълцаното зеле. И с хубаво червено вино.

# 2
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
кисело зеле
свински пържоли - според хората
1 пиле
400 г ориз
300 г кървавица
100 г сланина
2 глави червено свеколо (може и мариновано)
дафинов лист
няколко зърна черен пипер
семена от копър

Няколко от листата на зелето запазваш цели,за да покриеш после ястието.
Цвеклото се нарязва на парчета,зелето се накълцва на ситно, ориза се измива много добре - до побеляване и след това се запържва до стъклено.
Смесват се зелето,ориза и цвеклото и се подправят с дафинов лист,черен пипер и семена от копър.
Пилето се реже на порции.
На дъното на глинен гювеч се слагат няколко парчета сланина,хем да не залепва ястието,хем придава чуден аромат.Върху тях се слагат няколко листа зеле.
Реди се ред зеле- ориз- цвекло,пиле,ред зеле-ориз-цвекло,кървавица,ред зеле-ориз-цвекло,пържолите(може и да се нарежат на парчета).Завършваш с ред зеле-ориз-цвекло.Отгоре завиваш с листа от зеле.Пак слагаш резени сланина.
Затваряш гювеча,запечатваш го с тесто и оставяш да се пече в слаба фурна поне 6 часа.

Дано това е оня вкус от Банско,който сте опитали!

# 3
  • In transit
  • Мнения: 11 699
Аз я правя по този начин всяка Коледа и става страхотно.

Капама по бански
    * 1 бр. пиле
    * 1/2 кг телешко месо
    * 1/2 кг свинско месо
    * 300 гр кайма
    * 300 гр пушени гърди
    * 200 гр наденица
    * 1 бр. кисела зелка
    * 100 г ориз
    * 1 ч.ч. (200 мл) олио
    * 2-3 глави лук
    * черен пипер
    * червен пипер
    * чубрица
    * сол на вкус

За пилето се приготвя плънка от половината ориз - задушен, дреболиите на пилето, нарязани на ситно, чубрица и черен пипер. То се пълни и се зашива. От зелката се отделят 12-13 листа, а останалото се нарязва на ситно. С листата се правят сармички с кайма, останалия ориз, червен и черен пипер и ситно нарязания лук. В голяма тенджера или пръстен съд се нареждат едно върху друго част от нарязаното зеле, сармичките, слага се пилето, пушените гърди, нарязани на парчета, наденицата и нарязаните на пържоли свинско и телешко. Добавя се олиото и 1/2 чаша вода или зелев сок. Тенджерата се захлупва плътно и се слага в умерена фурна да се пече.

# 4
  • Мнения: 5 228
Майка ми прави страшна капама. В голям глинен гювеч слага на дъното зелеви листа. От горе нарежда свински пържоли с черен пипер, после накълцано кисело зеле, пласт пилешки пържоли с чубрица, от горе - постни сърми с ориз и стафиди. От горе нарежда наденица, поръсва с червен пипер, слага малко вода и малко бяло вино, цели зелеви листа и пече 4-5 часа.

# 5
  • България-София
  • Мнения: 573
Много би благодаря!
Сега отивам да се приготвя....  chef
Смятам да пробвам всичко
  bouquet

# 6
  • Мнения: 750
Аз я правя по този начин всяка Коледа и става страхотно.

Капама по бански .....
   

Мики, не ми се сърди, но това което правиш, не е банска капама. По-скоро рецептата на Мимито е такава.

Твоята е версия на Гоцеделчевската капама (която аз харесвам повече!). Както казах по-горе, в банската капама задължително има червено цвекло (чекане) и кървавица.

# 7
  • Мнения: 413
Момичета, в банската капама не се слага кайма, нито сърмички!Не зная откъде е тръгнала заблудата относно тези съставки и форми, но няма такова нещо.
Аз съм оттам, затова ще ви дам оригиналната рецепта.Разбира се, в нито една кръчма няма да ви я сервират точно в този вид, но ако я правите за собствена консумация, не пропускайте нито една съставка.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се нуждаете от:
Кисело зеле,
Киснало червено цвекло (чекане) - 1 средна главичка
Телешко, може и телешки ребра
Свинско месо, аз предпочитам хубави гърдички
Пилешко
КЪРВАВИЦА
Домашен суджук
Ориз
Лук - 1 голяма глава
Семена от копър, така нр.копрец
КИМИОН
Зърна черен пипер
Дафинов лист
Малко сланинка
Чаша червено и чаша бяло вино

Нарязвате зелето като за салата, цвеклото - на кубчета(чекането понякога  иаз ги пропускам, като няма)
В Банско оризът се запръжва, кавардисва заедно с лука и тогава се слага , но аз не го запържвам от съображения за здравословност.
Нарязвате месото на парчета и сте готови да започнете да редите

Най-отдолу слагате няколко тънки парчета сланинка, редите ред нарязано зеле, кубчета цвекло,ред ориз, слагате щедро подправки, после слагате свинско, телешко, пилешко, суджуче, кървавичка...
Пак зеле, пак ориз, подправки
Накрая завършвате със зеле и тънки резенчета сланинка и заливате цялата прелест с виното. По рецепта то е само червено, но аз съм открила, че мискът от червено и бяло я прави още по-ароматна.
Не забравяйте зрънцата чер пипер и дафиновия лист.
Покрийте отгоре с големи зелеви листа, за да се задуши още по-добре и мятайте във фурната за поне 6 часа на слаб огън.
Разбира се, първо- на силна фурна, докато закъкри виното и после намалете!
Надявам се да съм била полезна!
ако месото е достатъчно шарено, капамата няма нужда от допълнително мазнина!
И повярвайте- винаги се получава!

Общи условия

Активация на акаунт