Пюретата и сокчетата - правила

  • 554
  • 2
  •   1
Отговори
Захраних дъщеричката си на 5 месе. Един ден както си обядвахме я забелязахме, че гледа лъжицата как отива до устата. Беше й много интересно и не можеше да си отклони вниманието. Тогава на майтап й дадох пюре от ябълка, а тя беше възхитена. Така сладко си отваряше устичката и гледаше в лъжичката, че реших да я захраня. Така, че от 2 седмици яде пюренца.
Давам й пюретата на ХИП. Обяснете ми моля малко по-обстойно за пюрета. Зеленчуковите ги има със сметана, с ориз, а плодовите има с къпини, горски плодове, банан. Какви мога да давам и какви не. Когато я захраня с един вид пюре, със  следващия вкус трябва ли да  я захранвам
За соковете - не съм й давала въобще. Как да започна да й ги давам. Захранването с тях как да го направя при положение, че тя яде по едно плодов пюре на дею. Да ги редувам ли с плодовите пюренца. В двора имаме дяла. Мога ли да правя сокчета от нея? Как точно да ги правя? Само изцеждами веднага давам ли?

# 1
  • Мнения: 4 358
Хубаво е захранването да го споделяш с педиатъра ви. Той знае как се развива бебчето (на килограми, дали има предразположеност към алергии) и ще ти даде най-правилните съвети.

Аз давах сокче на Оги сутрин, 2 часа преди обедното хранене. Дюлите запичат, имай го предвид.
За всяка нова храна е необходимо захранване. Даваш няколко лъжички, на следващия ден почиваш, после даваш 1/2 бурканче, почиваш. Ако всичко е наред, значи с този вид храна сте се захранили успешно.

Ако бебка е предразположена към алергия, захранването става малко по-бавно.
Добре е да избягваш (засега) малини, къпини, ягоди. Бананите съдържат хистамин, затова внимавай малко повече с тях.

И все пак е по-добре да говориш с педиатър. Захранването е важно.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 893
Щом даваш плодово пюре, не е необходимо да даваш сок. Разбира се, ако имаш желание давай и. Сока и пюрето се дават между храненията. Можеш да даваш сока сутрин, а следобеда пюрето или през ден сок, през ден пюре.

По принцип се избягват млечните продукти (прясно, кисело мляко, сметана, кашкавал, сирене и извара) и алергизиращите плодове (цитрусови, ягоди, малини, къпини, праскови, кайсии и грозде). От зеленчуците се изчаква с домата и тъмнозелените зеленчуци като броколи и спанак, защото натрупват най-много нитрати.

Започва се с чисто пюре - например тиква. Следи се 5 - 7 дни дали ще има реакция - обриви, колики, лош мирис или консистенция на акото (запек или разстройство), неспокоен сън, особено ако е придружен с проплаквания или крясъци, нетипични за бебето.

По правило, би трябвало всеки нов продукт да се тества самостоятелно, т.е. да се дава чисто пюре. Но обикновенно към даден тестван вече продукт (най-често картоф или ориз) се добавя от новия. Така се правят смесени пюрета на основата на картоф или ориз. После пак се следи за реакция.

Общи условия

Активация на акаунт