към мамите в Швеция

  • 5 110
  • 14
  •   1
Отговори
здравейте шведски мами,

от известно време обмислям идеята да се преместя да живея в Швеция, но ми липсва обективна информация за реалностите на живота там ,та реших да се допитам до вас..
това на което мога да разчитам е едно много хубаво жилище което е на съпруга ми ,прилични средства за живот и кола - бита не ми създава проблеми -НО лошото е,че ще съм сама с 3год ми син в чужда държава и не знам шведски.Той може да идва в Шв един път месечно - но иначе не познавам никого там и това ме плаши
бихте ли ме ориентирали в нещата - това което чувам от него е само,че няма да се оправя с живота там
аз съм с висше икон образование и знам английски и шведите ми признаха една год (не съм стъпвала там от 3 год)и детето въпреки че е шв гражданин няма още егн
наистина нищо не знам за живота в Швеция - каквото и да споделите ще е от голяма полза за мен
мислех да уча език и после психология

 newsm78 как стои въпроса с детските градини също силно ме вълнува
благодаря ви предварително

# 1
  • Мнения: X
Здравей
Аз съм в Швеция от 2 месеца, не е толкова страшно, още повече че ние сме в северната част, на мен ми харесва
ако нямаш познати е доста трудно в началото (имам опит от 2 години в Дания преди това), но се свиква, още повече че идва пролетта с по-големи възможности за излизане. Ако мъжът ти не те запознае с някого, първите ти контакти ще бъдат с персонала от детската градина и после с класа ти от SFI (училише по шведски), но не се притеснявай, нещата ще си дойдат постепенно по местата
моето дете е на училище и нямам представа за детските градини,, но ще питам
ако искаш, пусни търсене в google с името на общината, където ще живееш+dagis (това е детска градина) - все ще изкочи нещо
успех
ако искаш се обади когато простигнете, можем да се чуваме по тел

# 2
 Simple Smile блАГОДАрЯ ТИ че ми отговори!

просто в България нещата ми не вървят и се замислям за ново начало и това е една възможност - и за мен и за детенце,което и така си е шведче - но не знам - струва ми се ,че ще е много самотно Sad съществуване
аз като ходех там по-често беше все за по 2-3 седмици и са ми смътни спомените

ще се радвам да поддържаме връзка Heart Eyes

# 3
не уточних,че става въпрос за Малмьо Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 50
това което чувам от него е само,че няма да се оправя с живота там
аз съм с висше икон образование и знам английски и шведите ми признаха една год (не съм стъпвала там от 3 год)и детето въпреки че е шв гражданин няма още егн
наистина нищо не знам за живота в Швеция - каквото и да споделите ще е от голяма полза за мен
мислех да уча език и после психология

Здравей, аз съм в Швеция, но не съм мама още. Не знам защо няма да се оправиш с живота - дори да не знаеш шведски всички говорят английски. Но ако мислиш работа да почваш - трябва да знаеш езика, или да кандидатстваш в някоя интернационална компания, ама пак шансът е много малък. Но ти казваш, че ще учиш първо езика - тъкмо ще завържеш познанства. За детенцето ти не мога да ти дам никаква информация, ама като гледам май е доста уредено. Има доста училища - ама това са си все странични наблюдения Simple Smile.

Аз съм в Стокхолм вече 6 месеца, не знам шведски, ама се оправям с живота Simple Smile. Не е толкова страшно. Държава като държава, даже не е и по-судено от БГ през зимата (засега)

# 5
  • Мнения: 314
Здравей, lana_1! Не можах да ти пиша на лични, защото пощата ти беше пълна.

А сега по въпросите:
Това, че не знаеш шведски няма да ти е особен проблем, щом знаеш английски – тук повечето го говорят.  Не пишеш дали ти имаш шведско гражданство или разрешение да живееш и работиш тук. Ако нямаш може да отнеме известно време докато получиш и вероятно ще трябва да кандидатстваш за това от България.
Тук детето ти ще получи място в детска градина, обикновено близо до дома, и ти ще имаш възможност да учиш шведски през това време, започва се с SFI и се завършва с гимназиално ниво, което е необходимо условие, за да кандидатстваш в университет.  Тези курсове са безплатни, а ще имаш право и на стипендия + заем най-вероятно.  Таксата за детската градина зависи от доходите, но е max 1260 крони (около 130 евро).  Може да се наложи да почакаш за място, не знам колко време се чака в Малмьо, но мога да проверя ако те интересува.
За живота в Швеция мога да ти кажа, че на всички българи, които познавам тук им се струва прекалено скучен и спокоен. Трудно се завръзват нови контакти. Що се отнася до работа – в момента има сравнително голяма безработица и може да е трудно да се намери, особено като не знаеш шведски, но всичко е много индивидуално, до голяма степен въпрос и на късмет (както навсякъде). 
Системата на здравното обслужване може да те постресне отначало, но като разбереш веднъж как работи, става малко по-лесно.
Ако искаш да учиш психология на университетско ниво, имай предвид че първо има определени изисквания за да можеш да кандидатстваш и второ има много желаещи (аз самата съм една от тях Simple Smile ).
Пиши какво по-конкретно те интересува за детските градини? Аз лично съм доволна, но за мен главният критерий е детето ми да ходи там с удовлствие Simple Smile .
Питай всичко, което те интересува, ще се опитам да отговоря (може и на лични).
Аз живея в района на Стокхолм, но сигурно ще се намерят българи и в Малмьо.

Последна редакция: пн, 13 фев 2006, 23:16 от anita_

# 6
благодаря ви за всичко,което споделяте -Анита,Snowwhite,PetiaL
много сте ми полезни!
наистина мъжът ми ме обезкуражава доста,но аз съм склонна до голяма степен да опитам,ако нещата ми в софия не потръгнат до лятото.На мен шведите ми дадоха тяхното разрешение за престой през 2002год, но аз от тогава не съм се връщала там и не съм го подновявала.Имам писмо от адвокат който се допита до МИ и му отговориха,че отново трябва да се явя в София в посолството с молба за продължение, така че съм до никъде.  Rolling Eyes

# 7
Здравей и от мен!
Аз живея в Швеция от 3 години и имам бебка на 7 месеца. Тъй като другите майчета са ти дали информация за положението тук, мога само да добавя, че ако имаш някакви допълнителни въпроси, можеш да ми пишеш на лични. Не искам да те обезкуражавам,  аз също съм с перфектен английски, но шведите все пак си държат да знаеш шведски, говоримо и писмено, за да те наемат на работа. В общи линии на чужденците тук не им е лесно. Аз бях студентка миналата учебна година в Стокхолмския университет, следвах магистърска програма за чуждестранни юристи. Условието за да можеш да кандидатстваш е да имаш преведена и легализирана диплома за завършена гимназия, която се изпраща на една агенция за оценяване на образование, придобито в чуждбина, агенцията се казва VHS- www.vhs.se, както и оценки от НИВО Б на шведски език за чужденци и НИВО Б на английски език. Курсовете се провеждат в почти всички общини и са вечерни и безплатни. Помощта за деца е в размер на 1050 шведски крони, изплащат се всеки месец на 20то число.
Тъй като има "бебешки бум"  Grinning е доста трудно да получиш място в детска градина, аз например чакам от няколко месеца и все още и представа си нямам дали дъщеричката ми ще получи място в тези градини, за които сме "кандидатствали" Simple Smile. Общината е задължена да осигури място, но не е задължително да е близо до жилището, така че, може да ни се наложи да я караме с колата до детска градина, която се намира на 20 мин път от дома ни. Голяма гадост. Проблема е особено голям в Стокхолм и в по-големите градове, в това число и Малмьо.
Аз май описах само най-лошото Sunglasses, иначе страната си е супер, красива, студена и мнооого романтична.
Прегръки от мен и ще се радвам да отговоря, доколкото мога Crazy на въпросите ти!

# 8
благодаря ти, Мама на Микаела за отговора, прегръдки и от мен.
тази седмица ще ходим до посолството на Швеция да си подам отново документите - споменът ми от първото интервю не е никак приятен - всъщност те ще ми дадат дата за интервю най-вероятно след 2 или 3 месеца - поне така беше първият път;
 някоя от вас знае ли дали се признава дипломата от висш икономически институт - какви са и критериите на тази комисия за която споменахте,че прави оценка на образованието от чужбина?
Това което си мисля за сега е да пробвам отначало с престой  от един месец или два - да видя дали ще посвикна - но не знам как ще е с малкия - може би да му взема нани да го учи на шведски?!
Все си мисля че на 40 год много трудно ще се интегрирам в шв общество - но поне си струва да се вземе гражданство а после и поданство - свекърва ми не е работила и по половин год(или поне 3 месеца през лятото) е живяла в България,но си взема една съвсем прилична пенсия..не че живея единствено с мисълта за пенсия,де Joy но и това не е за пренебрегване
въобще, много въпроси и неясноти Thinking

# 9
Здравей отново lana_1!
Интервюто в шведското посолство не е кой знае какво приятно преживяване, но все пак се издържа.  Simple Smile
Дипломата за завършено висше образование в България се признава в Швеция. Това е адреса на агенцията
http://english.hsv.se/
На мен ми предстои да си изпращам дипломата там, единственото нещо, което зная със сигурност е, че отнема доста време. За критериите им и представа си нямам  Simple Smile
За детенцето ти няма защо да се притесняваш. На площадките за игра винаги ще се намерят мами, готови да си поговорят с теб, а пък се сещам и за факта, че в Швеция има т.нар. "отворени" детски градини. Това ще рече, че са свободни за достъп за родители с малки дечица и са безплатни. Дори има и дни, в които се събират родители с много малки бебета, от 0 до 6 месеца. По-големите дечица естествено са отделно, пеят и танцуват, голям купон пада.
Майките и татковците играят заедно с дечицата или пият кафе и си говорят. Така ще можеш да си намериш приятели, а пък детенцето ти набързо ще научи езика. Такива  детски градини, най-често се помещават в църквите, но естествено няма и помен от религиозна или каквато и да е там духовна  Mr. Green намеса, или пък в детските консултации или техните "читалища" и най-важното е, че родителите на дечица, които търсят легално убежице в Швеция също могат да ги посещават. Много често родителите или децата говорят английски, а пък и в Малмьо живеят много емигранти, така че едва ли ще се чувствате изолирани.
Ако решите да останете за по-дълго време, тогава детенцето ти ще получи място в "редовна" детска градина.
Толкова от мен засега. Надявам се, че информацията ми, макар и малко разпокъсана, ще ти е от полза.
Не успявам да се концентрирам докато пиша, защото моята разбойничка се опитва да се учи да пълзи, но засега успява само да се приземява шумно по корем!
 Crazy

# 10
  • Мнения: 314
Оценяването на дипломата за висше образование при мен стана за 2 месеца, не би трябвало да отнеме.повече от 4 месеца Доколкото разбирам те просто сравняват предмети, програми, брой часове и пр. с тукашните учебни програми и ти дават една хартия на която пише твоето образование горе-долу на какво шведско образование съответства (колко е реална тази оценка е друг въпрос   Shocked). Тази оценка е за евентуалните работодатели. Ако искаш да продължиш да учиш в същата област, тогава съответния университет преценява кои изпити признава.
Съгласна съм с Мама на Микаела, т.нар. отворени детски градини и библиотеките са добро място за запознанства, а също и различните курсове и хобита. А на детенцето, особено ако тръгне на детска градина едва ли ще му трябва специална учителка по шведски – толкова бързо се учат малките.
За интегрирането – най-важното е човек да е положително настроен, отворен към новото и с желание да разбере тукашните особености, а не непрекъснато да сравнява с България и да критикува, другото си идва от самосебе си. Възрастта няма толкова голямо значение, желанието е важно  Simple Smile. За шведско гражданство/поданство трябва да си живяла тук в продължение на 3 години (това е при условие че си женена за шведски гражданин).

# 11
да съгласна съм че положителната нагласа помага за самочувствието,но на някоя от вас като и признаха образовнието някой шведски работодател взе ли я на работа? или много любезно и благодариха и толкова newsm78
познавате ли някой завършил в България с успешна кариера в Швеция
с какви впечатления сте от отношението на шведите към чужденците,как протича лично вашата интеграция в това общество - чувствате ли се изолирани по някакъв начин Thinking
а климата и тъмницата как ви понася - аз почти изпадах в депресия от стъмването в 3 следобед Cry

# 12
  • Мнения: 1 017
да съгласна съм че положителната нагласа помага за самочувствието,но на някоя от вас като и признаха образовнието някой шведски работодател взе ли я на работа? или много любезно и благодариха и толкова newsm78
познавате ли някой завършил в България с успешна кариера в Швеция
с какви впечатления сте от отношението на шведите към чужденците,как протича лично вашата интеграция в това общество - чувствате ли се изолирани по някакъв начин Thinking
а климата и тъмницата как ви понася - аз почти изпадах в депресия от стъмването в 3 следобед Cry


Привет, момиЧета  Hug
Извинявайте, Че се вклюЧвам във ваШата си темиЧка, ама ви Чуствам близки, нали сте ми съседи  Hug
Понеже и тъмницата, и студа, и "нетоплокръвното" скандинавско отноШение са ми познати, исках да те посъветвам, Лана_1: не го мисли. Ако от сега това те притеснява, по добре сменяй страната  Simple Smile Има много положителни неЩа в северната култура, и много неприемливи за нас. Но ако тръгваШ така песимистиЧно настроена... newsm78
По отноШение на образованието: имах интервю във фирма с дейност в Швеция, образованието ми беШе уважено. Не говоря Шведски, нито фински, но владея "писмено и говоримо" английски. Между другото, ако си от поколението със "задължително изуЧаване на руски" не забравяй да го споменеШ в СВто си: на мен всеки път ми носи положителни тоЧки  Grinning
Успех, и като се реШиШ, смело напред, 

# 13
Аз познавам българи с много успешна кариера във Швеция, даже онзи ден, минавайки по една от най-хубавите улици в центъра видях името на български зъболекар, който има частна практика в най-представителната и скъпа част на града. Има доста хора, които са преподаватели в университетите тук, запознах се също с ректора на една музикална академия, който също е българин.
Е, вярно е, че има и момичета, работещи на касата на хранителни магазини, гледащи малки деца и т.н., но това "срамна" работа ли е??? Аз работех като социален работник докато следвах. Плащаха ми да разговарям с млади хора, които искаха да прекратят следването си, не виждаха смисъл на следват повече и т.н. Работата ми беше приятна и добре платена!
Шведите не са кой знае колко благосклонно настроени към чужденците, но това е защото те много са си изпатили от тях-обири, изнасилвания, изобщо нивото на престъпността много се е увеличила и шведите са станали подозрителни към чужденците, най-вече към тези от Африка и Арабския свят...
Към мен никога не са се отнасяли по различно. Когато кажа, че съм българка, обикновено чувам все добри изказвания, най-вече коментари за българското черноморие, за сиренето и киселото мляко и естествено за Христо Стоичков.
За тъмнината през зимата и аз мога да се оплача, първата зима ми беше много гадно, все се прозявах и ми се спеше, но и с това се свиква.
В заключение искам да подкрепя Мама Б, че има много неприемливи за нас българите неща в скандинавската култура и особено ако тръгваш песимистично настроена тук няма да ти хареса.
За мен Швеция се превърна в дом, защото тук са хората, които обичам!!! Хубав, лош, дома си е мой! Stop

# 14
  • Мнения: 314
Аз работя по специалността си, това, което работех и в България преди да дойда тук. Незнам до каква степен повлия документа за образованието ми от  HSV, не помня дори дали го показах на интервюто...  Познавам доста българи с висококвалифицирана работа тук. Не се чувствам изолирана по никакъв начин, може би само в началото, когато не разбирах езика. Хората, с които общувам най-много през свободното си време са българи, но това е съзнателен избор. С тъмнината се свиква, след 4 години тук не ми влияе толкова. Хубаво е, когато има сняг – красиво и малко по-светло. Разбира се е приятно да можеш да избягаш някъде на светло и топличко за 1-2 седмици.
Иначе ще се съглася и аз, че северната култура е много далеч от нашата, и особено шведската. Но това пък прави страната по-интересна.

Общи условия

Активация на акаунт