С ПРОЛАКТИНОМ СЪМ, ДОКОГА ДА КЪРМЯ?

  • 2 819
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 768
здравейте кърмещи майчета!
Обръщам се към майките с пролактином или тези които имат някаква информация по въпроса.
Моля ви ,кажете ми вие до кога кърмихте /или до кога смятате да кърмите/ и какво казват вашите ендокринолози по въпроса.
аз се чудя дали да не спирам след като бебана навърши 1 г. от 1 страна не ми се иска, но от друга се притеснявам..не съм ходила на ендокринолог откакто родих
благодаря ви предварително на всички за отговорите
 Hug
пс. забравих да кажа че бебана има атопичен дерматит, което може би ще наклони везните в полза на по продължителното кърмене...

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Звездица, бяхме търсили дружно информация, когато най-напред беше писала за проблема си тук и в Дир-а. Доколкото знам, само ти и _mira_ тук сте кърмещи майки с пролактином, но тя е с по-малък 'стаж' от теб.
Нищо не ти пречи да чуеш мнение от ендокринолог, а междувременно ще потърся нова информация конкретно за края на кърменето в такива случаи и дали има пречки за дълго кърмене.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами хубаво ще е да се посъветваш първо с ендокринолога си и да се види има ли нарастване на туморчето и ти дали имаш някакви проблеми със зрението и т.н.
Доколкото схванах от това,което прочетох по въпроса,стига да няма уголемяване на тумора и някакви оплаквания от очите,кърменето може да продължава докато желаеш.Ето някои мисли по въпроса с пролактиномата от консултанти по кърмене (IBCLC),ако ще са ти от полза - все пак те имат дългогодишни наблюдения върху кърмачки:
http://peach.ease.lsoft.com/scripts/wa.exe?A2=ind0209B&L=LAC … P=R15432&I=-3
http://peach.ease.lsoft.com/scripts/wa.exe?A2=ind0209C&L=LAC … ;P=R4672&I=-3 - тук се споменава за случай на жена,която е кърмила без риск за детето,като е взимала по 5мг бромокриптин дневно (Hale е авторът на Breastfeeding pharmacology,по която се ориентират лекарите за дозировките и лекарствата,които са ок по време на кърмене).

# 3
  • София
  • Мнения: 2 768
Звездица, бяхме търсили дружно информация, когато най-напред беше писала за проблема си тук и в Дир-а. Доколкото знам, само ти и _mira_ тук сте кърмещи майки с пролактином, но тя е с по-малък 'стаж' от теб.
Нищо не ти пречи да чуеш мнение от ендокринолог, а междувременно ще потърся нова информация конкретно за края на кърменето в такива случаи и дали има пречки за дълго кърмене.
здравей БУ,
да, наистина, ти в началото много ми помогна с мойта хиперлактация, за което ще съм ти благодарна вечно. Ние с мира се познаваме и аз я питах но тя още не е решила до кога, пък и нали е по-назад от мен.... по всяка вероятност ще трябва да потърся и мнение на ендокринолог но за съжаление мойте наблюдения са че БГ ендокринолозите въобще не са в час с проблема и дори повечето препоръчват ИЗОБЩО да не се кърми или най-много 2-3 месеца. но сега , като ги поставя пред свършен факт ще видя какво ще ми кажат-най-много веднага да спра. та мисълта ми е че им нямам много вяра и ако може някой с повече опит или с повече инфо да се включи наистина много ще ми помогне. ако и ти можеш да питаш за моя случай не знам после как ще ти се отблагодарявам  Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 2 768
Ами хубаво ще е да се посъветваш първо с ендокринолога си и да се види има ли нарастване на туморчето и ти дали имаш някакви проблеми със зрението и т.н.
Доколкото схванах от това,което прочетох по въпроса,стига да няма уголемяване на тумора и някакви оплаквания от очите,кърменето може да продължава докато желаеш.Ето някои мисли по въпроса с пролактиномата от консултанти по кърмене (IBCLC),ако ще са ти от полза - все пак те имат дългогодишни наблюдения върху кърмачки:
http://peach.ease.lsoft.com/scripts/wa.exe?A2=ind0209B&L=LAC … P=R15432&I=-3
http://peach.ease.lsoft.com/scripts/wa.exe?A2=ind0209C&L=LAC … ;P=R4672&I=-3 - тук се споменава за случай на жена,която е кърмила без риск за детето,като е взимала по 5мг бромокриптин дневно (Hale е авторът на Breastfeeding pharmacology,по която се ориентират лекарите за дозировките и лекарствата,които са ок по време на кърмене).
хедра, привет!
благодаря за отговора! за съжаление нарастването на туморчето може да се види само на ядреномагнитен резонанс и то след вкарване на контрастно в-во, а от там следва че не трябва да кърмя защото контраста мисля че би навредил на бебка /бие се във вената/ остава само дали имам проблеми със зрението и главоболие-не, засега нямам /да чукна на дърво /но се надявам и да не стигам до това положение-това би значило че от микро е станал на макроаденом. Sad
а това за бромокриптимна ме учудва, аз си мислех че би спрял кърмата или най-малко може би преминава в нея но явно не съм "в час"
сега " отивам" да разуча нещата
поздрави
 Simple Smile

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи,наистина се вижда на ядрено-магнитен резонанс,но с контрастното вещество не стои точно така въпроса - зависи от това какъв вид точно се използва.Мисля,че в линкчетата,които съм дала,имаше и за тях (а може да е било и в някой от другите от същия сайт,които четох) - обикновено се налага около 12-24ч цедене и хвърляне на кърмата,след което може да бъде възобновено кърменето.
Ето повече инфо за контрастните вещества по време на кърмене (в твоя случай става въпрос за второто):
http://www.asklenore.info/breastfeeding/contrast_media.html

# 6
  • София
  • Мнения: 2 768
Значи,наистина се вижда на ядрено-магнитен резонанс,но с контрастното вещество не стои точно така въпроса - зависи от това какъв вид точно се използва.Мисля,че в линкчетата,които съм дала,имаше и за тях (а може да е било и в някой от другите от същия сайт,които четох) - обикновено се налага около 12-24ч цедене и хвърляне на кърмата,след което може да бъде възобновено кърменето.
Ето повече инфо за контрастните вещества по време на кърмене (в твоя случай става въпрос за второто):
http://www.asklenore.info/breastfeeding/contrast_media.html
Извинявам се че малко късно се включвам за да ти благодаря newsm51  но нямах нет през последните дни.
Благодаря ти Хедра за линка!
наистина ми свърши страхотна работа!
на мен първия път ми сложиха контрастно в-во "гадолиниум" и сега точно за него пишат че не е толкова опасно!
още веднъж ,  Hug

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Извинявай, че и аз ще ползвам темата ти..иначе ще я следя с голям интерес. Аз 4 години не можах да забременея заради хиперпролактимия/беше 4 пъти над нормата!/. Засега кърмя успешно и нямам проблем, но исках и аз да попитам нещо.Искаме да имаме второ дете/след раждането се разбрахме с гинеколога да се видим след година-раждах секцио и трябваше да се изчака/. Мисля този месец да отида вече и се страхувам, че без лекарства няма да може да се получи пак, което значи да спра да кърмя. Аз бих кърмила дълго, но вече съм на 38 години и не можем да чакаме....Много ми е мъчно, но искаме поне още едно бебе. Ами оплаках се!
 Звездица, а дано при теб се оправят нещата. Виждам, че майките доста са ти помогнали. Като винаги newsm51

# 8
  • Сливен
  • Мнения: 382
Жана, да си призная дори нямам идея какво точно значи пролактином, но си спомних, че бях попадала на мнение на irka,  в което тя също споменаваше, че страда от това заболяване.
Ето в тази тема тя също го споменава. Помня, че първото си дете го кърми до около годинката... Абе ако искате, свържете се, може да помогне.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 768
Жана, да си призная дори нямам идея какво точно значи пролактином, но си спомних, че бях попадала на мнение на irka,  в което тя също споменаваше, че страда от това заболяване.
Ето в тази тема тя също го споменава. Помня, че първото си дете го кърми до около годинката... Абе ако искате, свържете се, може да помогне.
KENGA
Благодаря ти за отговора!
наистина ирка има същия проблем и ми е отговорила в дир-а по въпроса.

БГ Пейнт, а стига бе, вярно ли си на толкова, не ти давам годините Grinning
може би и ти имаш пролактином,  4 пъти е доста, на мен ми беше само 2 пъти над норма Sad
най-добре се консултирай с ендокринолог, може и ЯМР да си направиш
ако нямаш пролактином предполагам че няма нужда да пиеш лекарства

# 10
  • Мнения: 3 161
По медицинския въпрос нямам какво да кажа, но много ме кефите, майки, които кърмят вече година и не искат да спират, а имат медицински причини. Жана, а ти правиш ли сега опити да забременееш без лекарства? Може да са се разбъркали хормоните след раждането и кърменето и този път да е различно. Пък ако не стане - доста си кърмила и така, дайте шанс на Номер Две! (Извинявам се пак, че се изказвам по тема, по която нямам никакво понятие как стоят нещата). Поздрави!   bouquet

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 263

БГ Пейнт, а стига бе, вярно ли си на толкова, не ти давам годините Grinning
може би и ти имаш пролактином,  4 пъти е доста, на мен ми беше само 2 пъти над норма Sad
Нямах пролактином преди да забременея за щастие Laughing.Беше ми някъде между 1100-1300 пролактинът/забравих дименсиите вече Laughing/.
  А мерси за годините, ама съм на толкова Embarassed
 Не знам какво разбирате под опити точно-правим си секс като си му е редът Laughing, ама то преди 3-4 дни ми дойде за втори път,така че все още ми е объркано.Ако стане-супер, ама като знам колко трудно стана първия път-не мога да вярвам много на чудеса Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 2 768

БГ Пейнт, а стига бе, вярно ли си на толкова, не ти давам годините Grinning
може би и ти имаш пролактином,  4 пъти е доста, на мен ми беше само 2 пъти над норма Sad
Нямах пролактином преди да забременея за щастие Laughing.Беше ми някъде между 1100-1300 пролактинът/забравих дименсиите вече Laughing/.
  А мерси за годините, ама съм на толкова Embarassed
 Не знам какво разбирате под опити точно-правим си секс като си му е редът Laughing, ама то преди 3-4 дни ми дойде за втори път,така че все още ми е объркано.Ако стане-супер, ама като знам колко трудно стана първия път-не мога да вярвам много на чудеса Laughing
BG Paint
а на какво са те гледали -  на скенер или на ЯМР, ако е на скенер мойе и да не са го забелиазали

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Недей така да ме плашиш Sad. Не са ме гледали на ЯМР. Правиха ми някакви изследвания-даже в Германия пращах кръв и ми казаха, че нямам пролактином.Аз се бях шашнала доста-изчетох много по въпроса, но доктора ме успокои.Сега като отида на лекар отново ще попитам, защото си е сериозно това. В интерес на истината преди не се замислях много-важно ми беше да забременея и правех всичко, което ми кажат докторите само и само да стане.Мерси, че ми казваш. А при теб само от стойностите на пролактина ли ти го хванаха или имаше и нещо друго? Прочетох тук за очите и главоболието, но аз съм с много голям диоптър от дете, а и от тогава имам главоболие, та не знам дали могат да ми бъдат ориентир...

# 14
  • София
  • Мнения: 2 768
Не съм искала да те плаша и съжалявам ако е станало така. просто ми хрумна да те попитам, и може би е добре че го направих защото според мен е важно-все пак касае здравето.
при мен се разбра че имам пролактином защото бебо не ставаше-4 години чаках и аз бебчо. пуснах си хормони, видя се че са ми разбъркани и че пролактина ми е висок, направих скенер, нищо не се видя, /пих малко бромокриптин/  живях още половин година с мисълта че не там е проблема но когато отново пуснах хормони и пролактина пак беше висок твърдо реших да си направя ЯМР. преди това д-ра който ми пусна скенера ме убеждаваше че щел да се хване и на скенер, да ама не. в р-та от скенера пише-препоръчва се ЯМР за всеки случай един вид. та така...
малко дълго стана но се надявам да ти е от полза
имам и един мисед аборт... може и да има връзка, нали все пак се опира до хормони.
Друг симптом /който при мен нямаше/ е да ти тече коластра от гърдите без да си бременна.
не знам дали има друго изсл-не освен ЯМР което може да ти даде категоричен отговор.... много ме съмнява ....
все пак тук го виждаш черно на бяло
само че е много скъпо, макал че се плаща онт здр каса ,та не поема контраста който е ок 180 лв
това информативно
поздрави
и успех
дано няма нищо

Общи условия

Активация на акаунт