Имам нужда от вашата помощ и подкрепа!

  • 776
  • 15
  •   1
Отговори
Здравейте мамчета,

Аз съм една новоизлюпена мама. Щерка ми е на 22 дни. Отчаяно се нуждая от вашия съвет. От доста време чета форума, връщам с назад в темите, но все още не откривам отговор на въпроса, който ме тормози: Нормално ли е да кърмя на всеки час, като кърменето продължава по 40минути?

Като всяка родилка от акушерките в родилното бях посъветвана при изписване да спазвам режим на хранене и да давам добавка от изкуствена храна. Прибирайки се у дома си спестих изкуствената храна, тъй като ми се струваше, че не е редно да се смесват двата начина на хранене. Успокоих се, когато и педиатърката ми каза само да я кърмя ( не повече от 20мин) и да и давам вода. На режим и кърма+вода изкарах две седмици. Постепенно щерката започна да реве все по-често веднага след хранене и не заспиваше до часа за следващото хранене. Педиатърът каза, че е нормално за бебе да плаче и с това се свърши коментара на темата. А на мен ми се струва, че тя не си дояжда.
Разрових се из библиотеката във форума и различни книги за кърменето и стигнах до извода, че начина по който реве дъщеря ми е "на глад", че вероятно истината е в храненето "на поискване" и започнах да го прилагам от миналата седмица. Само, че попаднах в някакъв кошмарен цикъл: сутрин спи около 4 часа, след това започват сигналите за хранене и се започва: кърмене 35мин почивка 10мин, рев за още, хранене още 35-40мин, пак почивка пак рев, докато аз се откажа и не я оставя да плаче и да се умори и заспи.

Това не ми се струва нормално. Най-малкото не искам да я оставям да плаче...Вие какво мислите? Вероятно и вие сте го преживели? Тревожно ли е или ще отшуми? Необходими ли са някакви изследвания ( може би кърмата е недостатъчна или пък нехранителна!) Препоръчайте ми специалист, към когото да се обърна. Не искам да се консултирам с който и да е педиатър, защото от познатите ми, които са имали този проблем всички вече са на изкуствено хранене, коя след 1 месец коя още на 15 ден.
 
Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 535
Мила, мисля, че сте в период на усилен растеж и докато не ти се регулира кърмата, ще се кърмите доста честичко. А това ще стане до 2-3 дни. Просто се успокой и се отдай на кърмене Wink Hug

# 2
  • Мнения: 304
Здравей,

Искам да те успокоя, че моята дъщеря първите два месеца сучеше по един час, през час. Така се успокояваше и от коликите. Бяхме като срастнали. Към края на втория месец се нормализираха нещата. През по-голямото време детето не яде, а се успокоява като суче. При нас това беше единствения начин да не реве. Търпение и пак търпение. Grinning

# 3
  • Мнения: 4 915
Дъщеря ми дори като по-голямо бебе имаше периоди, в които сучеше на всеки час, а пък като новородена съм я кърмила и по 50 минути.

Всичко, което е в унисон с нуждите и потребностите на бебето, е нормално. Води се по него. Суче дълго и начесто, вероятно защото е мъничко и толкова са му силиците сега, а може и да е по-мързеливичко, по-поспаливо и така нататък.  Heart Eyes

Като се усъвършенства в сукането, ще се наяжда за 5 минути, и тогава пък ще се чудиш кога успява.  Simple Smile


Слагай го на гърдата, когато мислиш, че иска да папка, ако то не е гладно - няма да суче дълго. Малките бебоци, а и по-големите искат да сучат не само от глад, но и като успокоение, приспиване.

Ще отмине този период на често кърмене, не се тревожи. Сега е полезно и за стимулиране на лактацията.
Лягай да поспиваш с бебчо, за да не се уморяваш.

# 4
  • Мнения: 967
Това, което описваш е съвсем нормално и повечето бебета преминават през такъв етап. И аз се бях разтревожила, но прочетох една статия, в която съветваха "майката да се настани удобно на някое кресло, да се запаси с храна и вода и да свикне с идеята, че целия ден ще мине предимно в кърмене" Laughing Аз доста се бях депресирала и се чувствах като донка крава, но няма как - това е просто фаза от разтежа и скоро ще премине - а ти се успокой и кърми детето винаги као иска и не се тревожи, че това се случва много често.

# 5
  • Мнения: 435
Когато аз минавах през този период си мислех , че бебо не може да се нарадва на изобилието храна и на миризмата на мама  Heart Eyes , но всъщност това е начина на природата да се установи лактацията . Ето ти няколко статии от библиотеката http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13421
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21654.0
В този сайт също има полезна информация http://karmene.greatnow.com/pripoiskvane.html
Успех   bouquet

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебче,майче Grinning И поздравления за желанието,упоритостта и за това,че се ръководиш основно от нуждите на бебенцето Grinning
Много честото сучене - на всеки 2ч (брои се от началото на едното до началото на следващото хранене) е абсолютно типично за първите седмици.Нормалната честота на кърменията за периода на новороденото (първите 6 седмици) е 8-12 пъти за денонощие,т.е. сте съвсем в правилата Grinning За да се успокоиш,че на детенце му стига,е важно да следиш два показателя - единия е сученето (бебето трябва да суче активно с често преглъщане и гърдите ти да омекват след хранене),а другия - мокрите и акани памперси.5-6 пишкани и поне 2 акани с жълто или зеленикаво течнокашаво аки памперса означават,че детенце получава напълно достатъчно кърма (но само ако не се дава допълнително вода или чай! - бебето няма нужда от тях и пречат на поемането на достатъчно кърма).
Скоковете в растежа,когато бебето е ревливо,недоволно и иска дасуче през час или постоянно да е на гърдата и нищо друго не го успокоява,са през 3. и 6. седмица и 3. и 6. месец - т.е. в момента сте точно навреме за един такъв.Ключът е в това бебето да суче колкото пъти поиска - така за няколко дни гърдите увеличават производството на мляко.В никакъв случай не трябва да се дава добавка,защото бебето ще суче вяло и по-рядко и няма да може да увеличи кърмата според нуждите си.
Да не забравяме и още нещо важно - бебето обича да суче Grinning Харесва му да е гушнато в теб,да посуква за удоволствие,в ръцете ти и до теб се чувства на сигурно място,чува сърцето ти и това го кара да се чувства все едно още е в утробата.Така че то ще се стреми към това усещане много често и ще недоволства,когато го слагаш в креватчето.Максималното гушкане и носене през този период ще ти осигурят спокойно бебе и занапред - така че лягайте заедно в леглото,кърмете се на воля и се наслаждавай колкото можеш (независимо че е трудно,когато си мама за първи път и всичко изглежда трудно и сложно) - тези неща траят само няколко кратички седмици Wink
Всичко ще е наред - справяш се чудесно,просто се запаси с още малко търпение и ще видиш,че след няколко седмици нещата ще са доста различни Grinning

# 7
 И при нас беше така.Първите 2 месеца наддаваше по 300 грама и непрекъснато искаше да суче.Запаси се със спокойствие и пий много течности.Лично аз около няколко дни го слагах на двете гърди при всако хранене-първо на едната,после на другата,при следващото хранене в обратен ред,или се изцеждах с помпичка и давах с лъжичка.Наистина отнема много време,но за 1-2 седмици кърмата се увеличава и става много по-лесно.Мартин от 3 до 6 месец наддаваше по 1 кг само от кърма.Смело напред и не се отказвай newsm10

# 8
  • Мнения: 7 106
За да потвърдя казаното преди мен се включвам и аз. първите 2-3 месеца ние също сме били като сакчени съдове с дъщеря ми - сучеше през час по 40-50 минути. След края на третия месец сама започна да си удължава интервалите.
Остави се в ръцете и  Simple Smile  и и давай когато иска. така или иначе съвсем скоро ще ходите на първа консултация и ще видиш как наддава. а до тогава се съобразявай с желанията и , не я оставяй да плаче и да заспива от муора, защото така на следващото кърмене няма да има силички и няма да може да се насуче ефективно. И порочният кръг се затваря.

# 9
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Ние дори и сега имаме такива дни, въпреки че вече е на 5,5 месеца. Понякога суче през час- два и имам чувството ,че все си е гладен.Остави бебчето да те ръководи и бъди търпелива и спокойна Hug

# 10
  • Мнения: 2 051
Най-малкото не искам да я оставям да плаче...Вие какво мислите? Вероятно и вие сте го преживели? Тревожно ли е или ще отшуми? Необходими ли са някакви изследвания ( може би кърмата е недостатъчна или пък нехранителна!) Препоръчайте ми специалист, към когото да се обърна. Не искам да се консултирам с който и да е педиатър, защото от познатите ми, които са имали този проблем всички вече са на изкуствено хранене, коя след 1 месец коя още на 15 ден. Благодаря ви!

Много от майките тук са го преживели, наистина Laughing
Нормално е да се тревожиш, но няма за какво. И ти и бебето ти правите точно каквото трябва - тя иска да суче и си го заявява, а ти и осигуряваш, каквото и е най-необходимо и когато трябва. Продължавайте така. На 2 часа, на 1 час - интервалът няма значение, бебето ще ти показва кога и по колко. След още време интервалите ще се увеличат.
Кърми и нощем, колкото можеш за издържиш, сега слагаш основата на едно стабилно кърмене в следващите месеци.
Чудесна майка си щом се вслушваш в бебенцето, а не в остарели съвети.  bouquet
Мисля, че не е нужно да търсиш мнение на друг педиатър в момента, изчакай какво ще покаже консултацията, тя е съвсем скоро и ще прецениш тогава.
Обади се как е минала, как ти се виждат

# 11
  • Мнения: 2 220
И ние сме минали през това и то не като беше новородено бебето ми, а няколко месеца по-късно, което си беше още по-озадачаващо. През час, час и половина го кърмех по 30-40 минути... Всички около мен се чудеха как издържам... Продължи доста дълго този период, но отмина... Не ми е тежало, но ми беше много чудно. Ама си е нормално.

# 12
  • Мнения: 3 161
Чудесна майка си щом се вслушваш в бебенцето, а не в остарели съвети.  bouquet

И аз това исках да ти кажа - другото са ти го казали. предполагам, че поради даването на вода в началото регулацията малко се е объркала. Спри водата (пий ти повече вода). Нехранителна кърма няма (много педиатри и у нас вече го признават); недостатъчно може да е, ако не си оставила бебето да си я регулира - но това бързо може да се поправи.

Желая ти бързо справяне и успокояване.

# 13
Благодаря ви от сърце! Явно при мен е проблемът, т.е. трябва да се успокоя и да се запася с търпение. Консултацията е в четвъртък и се надявам, наистина, всичко да е наред. А по гърдите си удещам, че май бебчето е започнало да си върши работата...надявам се скоро и плача и режима да се нормализира, така както ми описвате.

Още веднъж благодаря за подкрепата и насоките!

# 14
  • София
  • Мнения: 189
Ох, колко добре те разбирам... Дъщеря ми също сучеше непрекъснато или поне така му се струваше на мъжа ми.Той все така ни виждаше. Ако не беше тоя форум да видя, че е нормално, щях да имам същите терзания. Като прибавим и болката до около 30-ия ден, въпреки, че рагади никога не съм имала, пак благодарение на форума, картинката изглеждаше плачевно. Не се безпокой, всичко ще се оправи, ако се въоръжиш с търпение и нерви. Дано още на тази консултация се види, че наддавате добре, та да се успокоиш. Все пак да кажа... потърси информация предварително за наддаването пак в библиотеката на форума, та да не те стресира педиатъра, ако си попаднала на подобен на моя и да те подлъже да дохранваш. Мен за малко моят не ме убеди. Пак благодаря на момичетата от форума. А, и такова чудо като нехранителна кърма на практика няма. И ако правите пробно кърмене, не се плаши, защото при храненето на поискване, а и по принцип май, то не е показател. (Казвам го пак защото аз три пъти кърмих в кабинета с пот на челото, като че ли съм на състезание). И последно, то детето може и колики да има вече и затова да плаче постоянно и да иска гушкане и сукане.
Успех, вярвай само, че като кърмиш на поискване няма как да сбъркаш! Само трябва да издържиш Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт