хидроцефалия и забавяне на говора

  • 3 544
  • 15
  •   1
Отговори
Дъщеря ми е на 4г .На 2 месеца и сложиха клапа за хидроцефалия.Двигателно се развива нормално,дори е много пъргава и постоянно е в движение,но се забавя в говора.От 3месеца сме на логопед и доста напреднахме.Ако има майка с подобен проблем ще съм благодарна да сподели своя опит.Предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 1 710
Във форума имаше вече пусната тема за хидроцефалия. Дано майките, които писаха там се обадят, а някой по-експерт ти даде линк към темата.

# 2
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Валунка,
  Добре дошла!

  Не съм от експертите, но ето два линка:

ХИДРОЦЕФАЛИЯ

ДЕЦА, БОЛНИ ОТ ХИДРОЦЕФАЛИЯ

  Можеш да се свържеш с майките, които са писали по темата и на лични. Ще ти е по - лесно, ако си направиш регистрация във форума!
  Успех!

# 3
  роди ми се момче. но за беда се роди с много силен белодробен кръвоизлив,които за радост вече е увладян,по страшното е обаче че има наи висока степен на кръвоизлив в мозъка... идея няамам защо лекарите са токова жестоки спряамо нас,родителите. видяах написаното за хидроцефалията което според лекарите очаква и моето дете,тои е само на 27 дни... много бих се радвал ако мога да влезна в контакат с няакои които е преживяал този кошмар,поне да знам какво мога да очаквам като последици от хидроцефалията...

# 4
На новото майче искам да кажа,че хидроцефалията не ви обрича на безрадостно съществуване.Дъщеря ми е на 4,6г и никога не е имала двигателни проблеми.Когато я видиш не би могла да разбереш че е с клапа.Има забавяне в говора,но логопеда много ни помага.Ако имаш въпроси с удоволствие ще ти отговоря,но имам компютър от 3 дни и не се справям добре.Ако желаеш ПИТАЙ.

# 5
  • Мнения: 4 414
bubolini
искам само да кажа, че не е задължително след кръвоизлив в мозъка да се получи хидроцефалия. детенцето трябва да се наблюдава от специалист. ти пак се информирай, но не мисли, че всичко, което четеш ще се случи на твоето съкровище Heart Eyes
пожелавам ти добро развитие на нещата и целувки на малкия герой!  bouquet

# 6
  • Мнения: 34
Привет!
Това сигурно ли е, че хидроцефалията е причина за забавяне на говора? Защото на мен никой не ми каза право в очите, че забавянето на говора се дължи на това заболяване. И какви други последствия може да предизвика тя?
Юлия

# 7
  • София
  • Мнения: 9 826
Здравей,Юлия.Тази тема аз я пуснах преди да се регистрирам.За говора-не,не есигурно ,че забавянето на говора е резултат на хидроцефалията.И до днес никой не може да ми обясни има ли връзка,няма ли.При нас хидроцефалията е притискала лявото полукълбо на мозъка.След като сложихме клапата/на 2 месеца/ правихме два скенера през една година.Те показват значително намаляване на хидроцефалията.Доктора ми обясни,че просто ни трябва време,за да наваксаме.Скенерите не показват да е засегнат,мозъка,уж всичко е наред.Докторите ми бяха казали,че може да имаме двигателни проблеми.Нямаме никакви-седна навреме,проходи,тича,скача,разбира какво и говоря,но тя не говори. Мога да пиша с часове за това проговаряне,просто само това ми е в главата.Вие с клапа ли сте.Извинявай че питам,просто не разбрах какъв е вашия проблем.

# 8
  • Мнения: 34
Привет и от мен!
Моето детенце е на 5 години, не е с клапа, защото докторът от Александровска болница каза, че хидроцефалията е много малка и няма да предприемат нищо засега. Вариантите били два - или да се разсее от само себе си или да се уголеми(да не дава Господ). От две години не сме правили скенер и не знаем какво е положението вътре, но доктора каза че нямаме вече работа с него. Т.Е всичко засега е нормално и ни оставя в ръцете на други специалисти - логопеди, психолози и т.н. Но проблема е, че я открихме много късно - чак на 1г и 2 мес. А при нас имаше и други проблеми. По същия начин казаха, че трябва да наваксаме и ние. Детенце не ходи в специална детска градина, тук в Дупница имаме една, в която приемат дечица с проблеми, има назначен ресурсен учител, логопедка работи с дечицата, само психолог няма. Но аз лично съм доволна от градината. А и контакта с дечицата му помага много - чувства се много добре сред тях. Само дето много често боледува, т.е. рядко ходи на градина, все е болен. Ако можем да се преборим с това ще бъде чудесно. Специалистите казват, че въпреки че е на 5 г отговаря на възраст около 3 и половина.
А относно скенерите, аз доколкото знам те показват състоянието на мозъка, а не на самото мозъчно вещество. За това съм чувала, че се прави ядрено магнитен резонанс. Такова ние не сме правили, вероятно защото никой не ни е насочил към такова изследване.

# 9
  • Мнения: 82
Здравей,казвам се Слава и съм писала във форума по темата.Елица вече е на 2г.4м.от една година има поставена клапа,откриха късно че има вродена хидроцефалия,по повод забавяне в прохождането.Минах през доста перипетии /след 4мес. се наложи ревизиране на клапата само в коремната област/,но от септември насам тя се промени коренно,все едно не е моето дете в положителен смисъл.С непрекъсната рехабилитация вече ходи почти сама/благодарение и на нейната рехабилитаторка/.По отношение на говара никога не е имала проблеми,през 2-3 месеца я наблюдават дали отговаря за възраста си,така че при всяко дете е различно.Пожелавам успех в борбата за по-добри резултати /винаги има,ако не се предаваш/.  bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 9 826
Здравей,Слава.Радвам се ,че се включи.Буби е с клапа и много бих се радвала да си обменяме информация за дечицата.

# 11
  • София
  • Мнения: 39 715
Информация за съжлание не мога да дам. Искам само да ви искажа моята подкрепа и да ви пожелая късмет и кураж.

Преди час и нещо се върнах от бебешкия дом е Перник, където има две болни дечица от хидроенцефалия. За съжаление те не са оперирани.

# 12
Здравейте, дъщеря ми е с клапа - на 5 години е. След поставянето на
клапата /беше на 6 мес./ не сме имали проблеми - проходи късно, но проговори рано.  Имай вяра, че детенце ще е здраво! Развитието на
детето е много индивидуално, знам, че дори и най-малкия проблем свързваш с хидроцефалията /хиляди пъти съм го изпитвала/. По това
което пишеш мисля, че  няма проблем  с ЦНС
Темата ме вълнува, ще се радвам ако мога да помогна на някой!
 

# 13
  • София
  • Мнения: 9 826
Здравей,Варна 1.Много бих се радвала да се регистрираш,за да обменяме опит.Мисля,че доста неща бих те попитала.Не разбрах горния ти постинг за мен ли се отнасяше или за Слава? smile3525

# 14
  • Мнения: 3 504
Мисля,  newsm78че съм писала на лично съобщение на volunka. Темата ми звучи позната.

Ако към днешна дата има още въпроси Thinking, нека пита.. Каквото може ще помогнем.

Поздрави, Даниела.

Общи условия

Активация на акаунт