За храненето на децата ни вкъщи/в градината?

  • 2 475
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 967
Мили мами, напоследък съм се размислила дали храня Дми правилно и искам да чуя вашето мнение.
Дими е кърмен бебе 1год.  4 мес., захранен е късно и много постепенно. Твърдо съм за здравословното хранене и не давам на детето си чипсове, пържено и т.н. Допреди няколко месеца бях му създала според мен правилен и здравословен дневен хранителен режим, но тръгна на ясла и тогава започнаха моите притеснения Rolling Eyes Дими  е много лаком и непридирчив към храната и докато много майки се тревожат, че децата им са злояди и сигурно гладуват в яслата, аз се тревожа дали малкото човечене си тъпче стомахчето с нездравословни тестени храни  Rolling Eyes Та искам да ви питам следното:

1. Имате ли информация (от вътрешен човек, който работи в ясла/градина) дали храната, която дават на децата е здравословна и съобразена с възрастта им? - Това, което ме тревожи е, че наблягат на ориз, картофи, юфка и кекс - а няма достатъчно зеленчуци, плодове, млечни храни

2. Когато Дими тръгна на ясла сутрин го хранех преди да го заведа с идеята поне сутрин да съм сигурна, че е хапнал пълноценна закуска, а не там да се тъпче с мекици (пържено тесто Twisted Evil) Само, че понеже детенцето ми е лакомо се оказа, че по този начин заусва и в къщи и в яслата и аз започнах вкъщи да му давам само мляко, че да не преяжда. Вие храните ли децата сутрин преди ясла/градина???

3. Не съм сигурна как е най-добре да го храня вечер. В момента той се храни МНОГО през деня, но вечер предпочита само мляко. Това до скоро много ме устройваше като режим, защото съм на мнение, до 2 год. млякото е много важно за детето, че вечер трябва да се хапва нещо леко, а не да се заспива с подут корем. НО съм се размислила, ако през деня в яслата не дават достатъчно зеленчуци, плодове и т.н. не трябва ли да се опитам да компенсирам катому давам такива храни вечер  Thinking абе, вие с какво храните или хранехте мъниците вечер като бяха на 1год и половина???

Благодаря предварително   bouquet
Може да ви се видят смешни всички тези размишления, ама нали майките сме си еднаособена порода дето все намира за какво да се тревожи, когато става дума за децата...  Wink

# 1
  • София
  • Мнения: 2 249
Нели, а нямате ли изнесено меню за седмицата? Спрямо това може да нагодиш менюто му.
Ради закусва вкъщи обикновено с нещо пълнозърнесто и млечно + плод и съответно в градината прескача закуската. После обядът им включва зеленчуци, месо (в супа или във второто, понякога салата) и плод/плодов сок. Следобед обикновено имат някакъв вид крем или филия с нещо и к. мляко. Случва се да им предлагат и неща от сорта на вафла, суха паста, но е рядко. Та спрямо този режим, гледам вкъщи след градина да му предложа някакъв плод, нещо млечно и към вечерята например - салата. Колко от това изяжда, е друг въпрос Simple Smile.

# 2
  • Мнения: 5 622

 Сина ми не ходи на ясла все още, но когато тръгне не смятам да го храня в къщи, защото самия факт, че вижда другите деца да ядат там, в яслата, ще го репдразполага и той да яде каквото и те.

 Най-много един сок да изпие в къщи  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 967
Ами в яслата наистина има изнесено седмично меню, обаче как да разбера като пише например "гювеч с месо" дали има достатъчно месо или са им сложили по един залък колкото да се каже и също али е този гювеч има достатъчно зеленчуци или са наблегнали предимно на картофите  Rolling Eyes Всяка домакиня знае, че манджа може да се сготви и за 2 и за 20лв. зависи от това какви и колко качествени продукти се слагат. Само като се замисля, че плащаме за ясла по 40лв месечно съм склонна да си мисля, че децата ни ядат евтини и нездравословни манджи там - н ги обвинявам хората, вие с такуъв бюджет какви хранителни продукти бихте си позволили  Rolling Eyes Само дето аз искам детето ми да несе тъпче всеки ден с тесто, ориз и картофи...
Има ли наистина мама, която да познава някой служител в детска ясла/градина, та да разкаже всъщност с ккво хранят децата там???

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Във всяка градина е различно. Някъде готвят много добре и балансирно, другаде не чак толкова. Когато Цвети тръгна на градина, понеже боледуваше често, а и й плащах таксата, за да не губя място, реших на обяд да взимам храната, която й се полага. Направих го само веднъж. Обявената доматена супа се оказа айрян с кисела краставица, а пилето с ориз беше обилно поръсено с черен пипер. Но пък за др. градини съм чувала много добри отзиви относно храната и то от хора, които работят там.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 249
Както Лекси ти е написала, градините са различни и дори да получиш отговор от "вътрешен" човек, отговорът ще важи само за тази градина, в най-добрия случай за общината, в която е градината.
А иначе виждала съм храната в нашата и опредлено ми харесва. Виж качеството на изходните продуктите, е друг въпрос.
Майка ми е сестра в детска ясла в провинцията - в тяхната ясла въпросът с храната за мен е отчайващ.

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Само като се замисля, че плащаме за ясла по 40лв месечно съм склонна да си мисля, че децата ни ядат евтини и нездравословни манджи там...
Ами да- логично. Много наблягат на въглехидратите и малко на млякото и витаминозната храна. Освен това съм с впечатление, че им дават и много храна, пълна с консерванти.

# 7
  • Мнения: 46 516
Нали уж щяха да променят менюто в детските градини, точно, защото не е здравословно. Мислех си, че вече е факт  Thinking

# 8
  • Мнения: 967
Нали уж щяха да променят менюто в детските градини, точно, защото не е здравословно. Мислех си, че вече е факт  Thinking
И мен това ме вълнува - дали някой контролира менюто или не???
Виждам обаче, че за следобедназакуска мн. често им дават кекс Rolling Eyes доста неподходящо за малко човече Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Да, менюто се контролира, но препоръките респ. рецептурниците им са си все старите и кексът си е класика. Доста време ще мине, за да се променят нещата по отношение на закуските дори само заради това, че на българина пълноценните зърнени храни/брашна са му чужди.
Но иначе не пренебрегвайте факта, че децата се нуждаят от въглехидрати (макар че идеалният вариант е да са комплексни).

Последна редакция: чт, 16 фев 2006, 16:40 от Iva_D

# 10
И двете ми деца са посещавали една и съща ДГ. На родителските срещи до колкото е било възможно сме обсъждали менюто. Редовно изнасят от понеделник още лист с подробно описание на менюто за цялата седмица, така че долу-горе мога да се съобразя и да разнообразя това което предлагам в къщи. За щастие моите "мизинки" предпочитат сурови плодове и зеленчуци и други възможно най-малко топлинно обработени храни.
Единствено вафлите са ми "враг №1"!

# 11
Темата,която се подхваща е много интересна.Мога само да споделя,че проблема за храненето във всяка детска градина се  ръководи пряко от медицинските специалисти,методически се ръководи от лекари и се контролира от директора и заведащ детската ясла на детското заведение.Рецептурниците са  изготвени от асовете в храненето на България.Уверявам,Ви че са съобразени с най съвременните норми и се изпълняват.Разбира се не отговарят на свободните съчинения от неивестни автори, в различни литературни източници и вестници.
Колкото до твърдението на Лекси за "черния пипер"това не може да се случи,освен в някое забравено  от лекарите село.
Готвачите в детските градини,които са държавни не готвят гювеча по свой  вкус,не определят съптношението на месо и картофи и зеленчуци,а изпълняват съответните норми,за което мога да кажа,че са много добри.Зърнени храни се дават в различни ястия , не само на закуска.Ако има недоверие към храненето във вашата детска градина споделете го с медицинския специалист с директора,с учителките,на кои норми отговаря храненето.Рецептурниците и храненето са съобразени с Националния стандарт  БДС за неоходимите хранителните ,а не със свободни съчинения.Ако някои Ви казва това,че храненето  не е съвременно,на научна основа,то той  Ви  създава грешна представа за храненето в детските градини.Колкото до дома,то едва ли има семейство,което да пресмята нормите за хранене, както в държавната детска градина.
Майки, имайте повече доверие в тези,които Ви отглеждат децата[/color].Те са преди всичко и специалисти в тази област.

# 12

Майки, имайте повече доверие в тези,които Ви отглеждат децата[/color].Те са преди всичко и специалисти в тази област.
ТАКА Е!
...и им имам доверие!

# 13
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Майки, имайте повече доверие в тези,които Ви отглеждат децата[/color].Те са преди всичко и специалисти в тази област.
От специалист до специалист има голяма разлика. Доверието е нещо, което се печели.
А БДС-то и контрола понякога просто не подлежат на коментар.

Кексът съвсем не е лош пример. Все пак в него има яйца, мляко и др. продукти с хранителна стойност. Консерванти и оцветители мисля, че не слагат. Но вафлите и сухите пасти например Sick

Но иначе не пренебрегвайте факта, че децата се нуждаят от въглехидрати (макар че идеалният вариант е да са комплексни).
Нуждаят се, но когато не е за сметка на другите хранителни вещества.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Аз имам наблюдение в нашата ясла - 46та в Лозенец. Първоначално ползвахме детска кухня там, много разнообразна и с достатъчно месо. Винаги пробвам преди да дам на детето, на вкус е страхотна. Сега ходи там на ясла и когато е болен взимаме за вкъщи храната. Както казах, доволна съм много. Много често има плодове.

Общи условия

Активация на акаунт