завишена костна възраст

  • 6 905
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Здравейте,някой може ли да ми даде повече инфо за това,ще ви бъда много благодарна!!!Правихме снимка на китката на дъщеря ми,сега очакваме резултат,но ако костната вазраст е по-висока отколкото е,какво се прави?

# 1
  • Мнения: 1 710
Нади, за първи път слушам за нещо такова. Дано се появят майки, които могат да ти дадат отговор.

# 2
  • Мнения: 7 640
какво те кара да очаквеш това?

# 3
  • Мнения: 65
На дъщеря ми гърдичките са подути,а тя е на (1год.3м.),водихме я на детски ендокринолог,за да се установи дали има преждевременен пуберитет,за сега няма нищо трвожно относно гърдичките.Направихме й ренгенова снимка на китката,за да се разбере дали костната и в възраст отговаря на нейната, д-р все още не се е произнесла.Обръщам се към вас ако има някоя мама с подобен проблем нека сподели.Хормонални изследвания не сме правили.

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
съдрах се да търся и на руски и на бг
открих само ето това изречение и една статия
"Определение возраста костей представляет значение для прогноза половой зрелости, поскольку известно, что наступление последней совпадает с возрастом костей ..."
Според статията при закъснял пубертет се наблюдава изоставане на костната възраст от тази на детето.
Значи предполагам при вас искат да видят дали няма настъпил по-рано пубертет.
Успех дано всичко е наред.
Тук имаше тема за подутите гърдички - някъде е , но сега не мога да търся - ако искаш разрови се. Говореше се, че можело /така поне се предполагало - но аз не го вярвам/ да стане от ядене на пилешко месо - от смеските, които ядат пилетата, за да растат по-бързо.

# 5
  • Мнения: 446
Нади-йо, в повечето случаи по костната възраст се съди за определени проблеми на жлезите с вътрешна секреция - ниската костна възраст често е свързана с хипотиреоидизма /както е дъщеря ми/, а високата - с проблеми в хипофизата. Не съм чела достатъчно, защото нямах време. Ако четеш англ., пусни една търсачка с "bone age test". Следобед ще се опитам да ти намеря нещо повече, обаче ми се иска преди да се паникьосваш, да изчакаш резултатите - може костната ви възраст да е нормална.

# 6
  • Мнения: 87
Нади да те успокоя  при много момичета  се появява набъбване на гърдичките , но от това няма сериозни последици.
В случаите когато става  въпрос за преждевременен пуберитет се прави костна възраст , ако тя покаже че възрастта на костите е по-висока се прави второ контролно изследване , което е минимум след шест месеца и ако тогава отново има по- голама разлика има лекартва чрез които се стопира растежа им, като към 4-5годинка на детедо се прави изслдване , което да предвиди до края на растежа на костите (до 21 години) кави ще бъдат размерите им и ако се налага да се назначи подходящо лечение.
Това го знам защото мойта Тони и правихме Януари тази  година тя беше на 1г и 2 месеца , а костната възраст отговаряше на 2-2.5 години, Юли ще правим второто изследване и докторо каза , че ако костната възраст отговаря пак на 2-2.5 години няма проблем ,зощото детето ще я израстне , но ако се е увеличила примерно на 3-3.5 ще се наложи да пием лекарства.
Сетих се и още нещо момичетата по принцип имат по- висока костна възраст ,така че щом сте на 1.3години допустимо е костната възраст да отговаря на 1.9 години.
Кажи къде правихте изследванията , ако мога да ти препоръчам някой по-добър
Поздрави

# 7
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Нади, много пъти съм разказвала тази случка. Детето на моя приятелка беше така и го откриха, седмица след като тя имаше проблем с гърдите- тръгна и мляко при положение, че не кърмеше вече година и половина. Направи си изследвания и всичко е било в норма. Докато още преживяваше стреса от това, седмица след изследванията забелязва подути гърдичките на дъщеря си. Ново притеснение. Правиха изследвания и на детето. Нямаше промяна в хормоналния баланс. Но случайно някой се сетил да ги попита дали ядат пилешко- защото е странно и майка и дъщеря едновременно да имат такъв проблем. В Пилешкото има Пролактин заради храните с които хранят пилетета и той не се отразява явно при хормоналните изследвания, но предизвиква ей такива неща. Не е лошо да направите хормонални изследвания.

# 8
  • Мнения: 65
blago.

Благодаря на всички за отговорите,разбра се че е малко завишена костната възраст,но това не е особено тревожно.след 3м.пак ще и направим снимка да видим дали има завишена костна възраст или си е спряла така,(просто си я израстваме),и ако тогава се наложи хормонални изследвания.Просто времето ще покаже,дано няма нищо.Относно пилешкото,ние сме на детска кухня и всеки ден е различнои пилешко и телешко,свинско,а пък през уикенда и давам риба и черен дроб.Не ми се вярва да е от храната.











# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
И моето момиченце маше такъв период, около годинката май беше.
После - нищо, сега е на 12 и си развива нормален пубертет.
Аз изобщо не се вързах и не сме й изследвали нишо тогава, макар че личната ни прати на ендокринолог. С много бебета се случва, и според мен наистина е от храната.
И пилетата, и телетата и прасетата ги тъпчат с хормони, за да растат, та...
Не се притеснявай, ще се израсне, трябва само да следите да не забере нещо.
Сега може да ти се вижда страховито, но после ще си казваш "колко шум за нищо"

# 10
  • Мнения: 7 106
nadi-jo, сега виждам темата ти и бързам да пиша и аз в нея.
дъщеря ми е със същият проблем, ако мога така да го нарека. С подути гърдички е и от раждането не са спадали изобщо. до годинката не се притаснявах, защото бях чула и чела че е в рамките на нормалното, но понеже нещата си оставаха все същите реших да потърся мнението на специалист. Та ходим При детски ендокринолог. Вие със какъв лекар се консултирате и кой ви определя изследванията? Защо ви отлагат хормоналните изследвания ?
Ние ходим при проф. Куртев във Детска педиатрия. Освен хормоналните изследвания, ходим и на детски гинеколог, офтамолог за налягане на очни дъна и снимка на китката. Професора ме предупреди, че не трябва да се прави по-често от 6 месеца!
За сега всичко и е в норма с изключение на последният път, когато естрогенът беше доста завишен. От тогава, вече 3 месеца аз не и давам никакво купешко месо от бройлери (пилета, зайци и пуйки) защото са пълни с хормони. Аз също не ги ям, защото кърмя. И да ти кажа, че видимо гърдичките са спаднали. Ама като че ли изведнъж! В края на февруари сме на контролни изследвания и ще знам и хормоналните изследвания какво ще покажат. Силно се надявам всичко да върви към подобрение  Praynig.
Ако искаш пиши ми на лични.
И спри да и даваш пилето от кухнята, замени го с нещо друго когато има готвено пилешко, защото тези хормони с които ги тъпчат бройлерите оказват много голямо влияние върхе проблема.

Общи условия

Активация на акаунт