Изследване за антитела

  • 11 513
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 957
С риск и аз да си сложа етикет хипохондрик ще ви помоля за малко повече информация за изследванията за антитела.
Хормоналните изследвания са ми на ред, на мъжа ми спермограмата е на ред, щит. жлеза и пролактина ги вкарах в пътя. Не са ми правили изследване за проходимост на тръбите и тъй като в сряда ще ходя при гинеколога си да му занеса резултатите от изследванията мисля да го помоля да ме прати на снимка на тръбите и на изследване за антитела.
Някъде бях намерила една статия по темата за антителата, мисля, че в зачатие. Беше много подробна, но там става въпрос за много и най- различни видове. Не вярвам да се правят изследвания на всичките. Ако има някой, който е правил подобни изследвания, ще съм благодарна ако сподели каквото знае по въпроса. Конкретно ме интересува изследване на кои антитела има смисъл в моя случай (не съм забременявала, нямам желани или спонтанни аборти, на 32 год. съм, имам редовен цикъл и редовна овулация, но си мисля, че може да имам някакъв проблем при имплантирането и затова си мисля за антитела, ако приемем, че тръбите ми са на ред, което още не е изследвано).

# 1
  • Враца
  • Мнения: 5 200
Аз правих такива изследвания.
Преди почти 2 години при провеждне на Имунологичните днив  Плевен, един от гостуващите професори заяви желание да направи благотворително пълни имунологични изследвания на жени от България. Понеже още установявахме каква е причината за неполучаване на бебе, реших да изпратя кръв за изследване.
Изследвани са около 20 различни показатели, като при мен само едни излязоха положителни - антинуклеарните антитела.
В България бих ти препоръчала доц. Конова, ако искаш можеш да и напишеш какво сте правили досега и тя да каже дaли има нужда да направиш изследвания.

# 2
  • Мнения: 7 716
Еlfljo, рано ти е още за антитела.
Предполагам, че при теб проблемът е бил в пролактина, така че изчакай малко.
Антитела се правят когато всичко ви е в норма и дълго време не става.
Антителата са наистина много и изследването е доста скъпо.
Аз правих в София на един вид.

# 3
  • Мнения: 957
Лали, аз пия от края на октомври Достинекс за пролактина и той от декември си е абсолютно в норма. Да си мисля за антитела ме кара факта, че не ми е съвсем наред щит.жлеза.  Хормоните са в момента в норма, но съвсем в началото когато ми откриха понижената функция ми изследваха само за едните от 3 те възможни антитела на щит.жл. и те не бяха повишени над нормата но ги имаше. От тогава минаха близо две години и си мисля, че ако не си поискам сама изследване, никой няма да се сети. За останалите антитела, си мисля, че е по-добре да съм наясно дали са на ред, за да не се шашкам допълнително и ако има някакъв проблем , той да бъде открит и да не се губи време. Преди 2 години докато някой се сети да ми пусне едно изследване за щит.жлеза минаха почти две години и накрая стана така, че аз се разрових да разбера какво ми има и изследването само го потвърди. Да не говорим, че ходих от лекар на лекар през цялото време, защото не се издържаше и на всички им разказвах за симптомите си, без някой да се сети. Нямям доверие в лекарите, а изгубеното време никой не ти го връща. Това са ми съображенията.

# 4
  • Мнения: 553
Elfljo, за съжаление и аз съм като теб по отношение на лекарите. Тъй като имаш проблеми с щитовидната жлеза също като мен, мисля че няма да навреди да си изледваш поне антителата свързани с нея, а именно:

Анти-тиреоглобулин антитела (TAT)
Thyroglobulin Antibody, Thyroid Antithyroglobulin Antibody

Анти-микрозомални антитела (MAT или TPO antibody)
Anti-Microsomal Antibody, Microsomal Antibody, Thyroid Antimicrosomal Antibody

При мен например се оказа, че въпреки, че TSH ми е в нормата (според по-старите граници, а иначе все пак е леко завишен според някои мнения), имам силно повишени МАТ антитела (600 при горна граница 34), което е типично за Хашимото. Никога не съм се замисляла за симптомите, но като прочетох малко установих, че съм имала някои от тях - лесна уморяемост и суха кожа например. Винаги съм си мислела, че е от нерви, напрежение в работата и др. п., а и не съм от хората, които обичат да ходят по лекари за най-малкото нещо. Но е факт и че едва последният гинеколог, на който най-сетне имам доверие, се сети да изследвам и тези антитела.
Успех!

# 5
Според мен първо направи снимка на тръбите и най-накрая изследванията на антитела

# 6
  • София
  • Мнения: 7 242
Може би въпросът ми е глупав Embarassed, но да си го задам. Някъде четох, че при антитела се прилага инсе. Т.к. ще правя такова реших, че няма смисъл да ги изследвам. дали не бъркам? И всъщност какво на практика означава антитела? Наличие на антитела, които унищожават плувците, ли? И освен инсе има ли лечение или др. процедура с която да се преодолява този проблем? И наличието на анти тела напълно ли изключва забременяване или само драстично намалява шансовете. Това вродено ли е или придобито т.е. възможно ли е да си нямал анти тела и такива да се появят? При мъжа и при жената се среща, нали? Лали, Ва Grinning

# 7
  • Мнения: 553
Лекси, има много видове антитела. Може би Лали и Ва ще ти отговорят по-компетентно, но аз съм го разбрала така: при антиспермалните антитела наистина инсето помага, защото там проблемът е, че плувците не могат да стигнат до яйцеклетката, тъй като загиват още на входа на матката. При ТАТ и МАТ антителата обаче проблемът е, че организмът на жената тълкува ембриона като чуждо тяло и го отхвърля пречейки на имплантацията. Тогава дори да има оплождане, резултатът е повтарящи се аборти или въобще не се стига до бременност (ембрионът се отхвърля много рано и цикъла си идва навреме). За антифосфолипидните антитела не съм запозната толкова подробно. Може би някой друг може да каже.
Ако греша, поправете ме.  Embarassed

# 8
  • Мнения: 553
Според мен първо направи снимка на тръбите и най-накрая изследванията на антитела

Права си hifi. Просто едното изследване не пречи на другото.

# 9
  • Враца
  • Мнения: 5 200
Лекси, не за всички антитела решението е инсеминация.
За моите например ще правим вливания на гамаглобулин и тъй като едно вливане действа за около 2 месеца, а и ние имаме допълнителни проблеми смятаме да правим също инсеминация като му дойде времето.
Имонолозите заедно с гинеколозите решават как да се процедира за всеки пациент

# 10
  • Мнения: 7 716
Ами вече са ти отговорили. Различни антитела, различни начини за преодоляването им.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 242
Добре де, но доколкото разбирам антителата 1. пречат на плувците да стигнат до яйцеклетката /което се приодолява с инсе/ 2. ембрионът се отхвърля /но аз съм износвала, което предполагам значи, че това не е случаят. Т.е. на този етап май няма смисъл да ги изследвам, освен ако ТАТ и МАТ не варират /т.е. преди години да са били в норма, а сега не/.

# 12
  • Мнения: 7 716
Всичко се променя.
Но мисля, че ти е рано още. Направи още една инсеминация.

# 13
  • Мнения: 769
Elfljo, за съжаление и аз съм като теб по отношение на лекарите. Тъй като имаш проблеми с щитовидната жлеза също като мен, мисля че няма да навреди да си изледваш поне антителата свързани с нея, а именно:

Анти-тиреоглобулин антитела (TAT)
Thyroglobulin Antibody, Thyroid Antithyroglobulin Antibody

Анти-микрозомални антитела (MAT или TPO antibody)
Anti-Microsomal Antibody, Microsomal Antibody, Thyroid Antimicrosomal Antibody

При мен например се оказа, че въпреки, че TSH ми е в нормата (според по-старите граници, а иначе все пак е леко завишен според някои мнения), имам силно повишени МАТ антитела (600 при горна граница 34), което е типично за Хашимото. Никога не съм се замисляла за симптомите, но като прочетох малко установих, че съм имала някои от тях - лесна уморяемост и суха кожа например. Винаги съм си мислела, че е от нерви, напрежение в работата и др. п., а и не съм от хората, които обичат да ходят по лекари за най-малкото нещо. Но е факт и че едва последният гинеколог, на който най-сетне имам доверие, се сети да изследвам и тези антитела.
Успех!
[
Аз съм с Хашимото, TSH, пролактина и другите ми хормони са в норми (лечение с лтироксин, бромокриптин и сиофор). Имам обаче завишени МАТ антитела. С какво се лекува това?!? Моята ендокриноложка ми изписа само селен! На теб какво ти казаха за антителата? Много ме тревожи този въпрос...

# 14
  • Мнения: 553
Dindin, а колко ти е TSH? Моят беше 2.52 и според някои е леко повишен. Сега пия еутирокс и вече е 1.27, но МАТ си остава 600. Вдругиден съм на консултация с имунолог и ще пиша какво са ми казали.

Общи условия

Активация на акаунт