До многодетните мами! 2

  • 18 954
  • 400
  •   1
Отговори
  • Мнения: 532
Заключват ни темичката затова бързам да отворя нова  : Hug
линк към старата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=39944.0

КЛУБ НА МНОГОДЕТНИТЕ РОДИТЕЛИ: към асоциация РОДИТЕЛИ
линк към темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=91871.0
   Членове: 
мамамила, teddyvas, JuliS, gal4e, mami3, pipi67, Дидка, Цвета, pretty witty, nevi, wright

Нашият списък, направен от Баба Цоцолана! Приветстваме всяко ново попълнение sohappy

Януари:
Александър - 1.01.1992 на цвета
Красимир-20.01.1971г. на ivata
Анди-27.01.2005г. на teddyvas
Сиси 29.01.85г. на priatel4e

Февруари:
Ваня    -   01.02.1992г  на ДИДКА
принцеса - Естел 1.02.2002г. на nevi
 Вилизар - 02.02.1996г. на баба цоцолана
Иван - 07.02.2004 -  на Demetra
Ива - 08.02.1979г.  ivata
Йоана - 20.02.1996 на ani69
Виктор-21.02.2000г.  на ivata
Елена -  23.02.1995  на wright
Лъчезар - мъж на бабето - 24.02.1969г.
Бубо /Любомир/ - 27.02.1997  на мамамила

Март:
Ваньо-11.03.1960г.на teddyvas
Галин - 13 март 1965г.  на JuliS
Мая-28.03.1975г.  pretty_witty
Ивета-30.03.1995г.  на miroslava-1

Април:
Александър-05.04.2002г.  на ivata
Елена- 5.4.1989г. на pipi67
Павел -     08.04.2002г  на ДИДКА
Данчо-09.04.1970г. на miroslava-1
Борис - 14.04.2005 -  на Demetra
Камен - 17.04.1995 на цвета
Христо -19.04.1980г.  на pretty_witty
Галина - 24.04.1970   gal4e
Петър - 30.04.1994 на gal4e

Май:
Краси   -   01.05.1967  на mami3
Нилиан -   07.05.1996 на mami3
Моника-08.05.1900г. на miroslava-1
Ясен - 12.05.1993  на wright
Арчи(Велизар) - 14.05.1998 на Мама То
Евгени - 18.05.1970 на gal4e
Мони-26.05.1996г на teddyvas
Юлия - 29 май 1973г.   JuliS
Леа - 31.05.2004 - 2550кг., 46 см. на мамамила
Ема - 31.05.2004 - 2480кг,46см. на мамамила

Юни:
Димитър 17.06.1966г. на nevi
Христо-   18.06.1985г   3,800  на ДИДКА
Теди-22.06.1971г  teddyvas
Аделина-25.06.2003г. на miroslava-1
Станислава 27.06.1988г. на nevi

Юли:
Борис - 4.07.1990 на цвета
Костадин -12.07.2001г., на pretty_witty
Фредерик - таткото - 13.07.1953  на wright
Диляна  - 14.07.1968  wright
Александър - 14.07.2001 -  на Demetra
Илиян 15.07.1991г. на nevi
Александър 20.07.94г. на  priatel4e
Мария - 22.07.1987 на цвета
 Мирела       - 23 юли 1995г.  на JuliS
Кристият   - 27 юли 1993г.  на JuliS

Август:
Георги - 02.08.1971  на Demetra
Мирослава-03.08.1971г.  miroslava-1
Калина -  05.08.2005г. ,на pretty_witty
Невелина 07.08.1970г. nevi
Диана-09.08.1965г   ДИДКА
Александър - 12.08.2000  на mami3
Тони - 12.08.1970  Мама То
Крум -   15.08. 2003г.  на pretty_witty
 отец Петър -17.08.1951г  на ДИДКА
Робин -   19.08.2005  на wright
 Рая - 24.08.1999г. на баба цоцолана
Йоан - 21.08.2003г.на баба цоцолана

Септември:
Деси   -      03.09.1970  mami3
Павлина -   05.09.1990 на mami3
Пепи- 05.09.1992г. на teddyvas
Михаела-24.09.2004г.  на ivata
баба Цоцолана - Диана - ЧРД и сватба 27.09.1973г.
Вили - 30.09.1970 на Мама То
Йоана-30.9.1999г. на pipi67

Октомври:
Милена и Николета 05.10.88г. на  priatel4e
Теодора - 6.10.2005г.на pipi67
Тони - 07.10.2005 на ani69
Веселина - 10.10.1977  Demetra
Таня - 19.10.1991 на Мама То
Ивайло-   22.10.1986г на ДИДКА

Ноември:
Яни            - 1 ноември 2005г. на JuliS
Никълъс - 07.11.2003  на wright
мама пипи 67- Анета 9.11.1967г pipi67
Павел - 30.11.1990 на ani69

Декември:
тати - 13.12. 1978 на pipi67
Матей - 15.12.2003 на gal4e
Кристиан - 19.12.2005 на gal4e
Гаро(Гавриил) - 28.12.2004 на Мама То

Последна редакция: пн, 01 май 2006, 12:00 от wright

# 1
А как да се включим в списъка? newsm78 newsm78 newsm78

# 2
  • Мнения: 3 740
Момичета, това е обобщението на исканията ни от предишната тема.

ЗА ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА
И
МНОГОДЕТНОТО СЕМЕЙСТВО



                   След кратко избухване в средата на януари медийният интерес към демографската криза затихна и отстъпи място на “по-важни” теми. Обществото ни продължава да заравя глава в пясъка и да се преструва, че един от най-болезнените проблеми не съществува. Междувременно нещата вземат не просто заплашителен, а необратим характер.
                   Раждаемостта пада, смъртността и емиграцията растат, здравето на нацията започва да добива черти, характерни за “третия свят”, неграмотността взема застрашителни размери. Според годишния доклад за младежта на Министерството на младежта и спорта за 2004 г. в броя на населението под трудоспособна възраст се наблюдава трайна тенденция към намаляване – ако през 1990 година то е било 21,6%, през 2004 г. вече е едва 15,1%. Не се искат големи математически способности, за да стане ясно, че утре няма да има кой да работи, няма да има кой да плаща данъци и да се грижи за пенсионерите. Младите хора са не само по-малко на брой, тяхното здравословно състояние става все по-лошо. Пак според същия доклад почти половината от младежите (48 %) не практикуват никакъв спорт, а други 27,4 % практикуват спорт по-рядко от веднъж седмично, т.е. хората, които утре ще изграждат България, ще са не само недостатъчно на брой, но и недостатъчно здрави, за да работят пълноценно. Не по-добре стои въпросът с образованието – все повече деца въобще не тръгват на училище, други отпадат преди да завършат дори основно образование. Все по- често младежите не свързват доброто образование с добрата реализация. Доброто образование само по себе си не е достатъчно значима ценност за младите хора: 56% избират да работят, за да постигнат стандарта, към който се стремят, пред това да учат за постигане на възможно най-доброто образование С други думи, младите хора стават все по-малко на брой, все по-болни и все по-необразовани. Статистиката сочи, че ако до 4-5 години нещата не се променят драстично, процесите ще станат необратими.
                   Естествено е да си зададем въпроса: Какво да се прави?
                   Има само един начин нещата да се променят. Многодетното семейство, в което здравето и образованието на децата са основен приоритет, да стане преобладаващ модел.
                   Днес българското семейство ражда едно, максимум 2 деца от страх, че няма да може да им осигури нужните грижи, здравеопазване и образование. Обществените нагласи към многодетното семейство са по-скоро отрицателни, дори законът санкционира раждането на 4-то дете, като го приравнява към първото. За това си има обяснение. Държавата отпуска детски надбавки, крайно недостатъчни, за да повишат качеството на живот на децата, но дори и тези пари често пъти не отиват по предназначение, тъй като системата позволява недобросъвестни родители да злоупотребяват с тях, като същевременно не полагат необходимите грижи за децата си. Такива родители, които са превърнали раждането на деца в бизнес, злепоставят идеята за многодетно семейство.
                   Идеята е да се смени философията на държавната помощ. Да не се плаща за количество, а за качество. Да се издигне статута на многодетното семейство чрез даване на шанс на децата от такива семейства да живеят и се образоват не по-зле от връстниците си от “маломерните фамилии”. Да се признае, че това, да си многодетна майка, е професия, която стои не по-долу от която и да е друга реализация.
                   За целта ние, многодетни майки от цялата страна, различни по възраст и образование, с различни интереси и възгледи, но обединени от един приоритет – да отгледаме повече от 2 здрави и образовани деца – разработихме свой проект за промяна на отношението към многодетното семейство. Осъзнаваме, че нашият проект има много слабости, че не отчитаме всички възможни фактори, но искаме с него да поставим началото на една обществена дискусия, която да заостри вниманието към изключително болезнения демографски проблем и да постави многодетното семейство на полагащото му се място в обществото. Нашите предложения имат конкретен характер, но се надяваме, че те ще дадат на законотворците повод да преразгледат някои положения и да създадат по-ефективна система за решаване на демографската криза.

                   Мерките, които предлагаме, могат да бъдат разделени в няколко групи:

                   1. Мерки, насочени към многодетното семейство като цяло.

Един от основните проблеми на многодетните семейства е нуждата от по-голяма жилищна площ при по-малки възможности да се заделят средства за покриване на жилищните кредити. Затова смятаме, че е разумно държавата да поеме покриването на лихвите по заемите за жилище на многодетните семейства или да намери някакъв друг вариант за облекчаване на жилищните кредити.

Друг важен момент е семейното подоходно облагане да дава чувствително облекчение за многодетните семейства, като при всяко следващо дете тези облекчения да нарастват рязко, а не с еднаква стъпка за всяко дете.

Както се вижда, тези мерки засягат само семействата, в които родителите работят и имат доходи, а не разчитат на социални помощи, т.е. това са хора, които имат сили и възможност да отгледат КАЧЕСТВЕНО децата си. Ролята на държавата е не да ги отмени, а да ги подпомогне и стимулира да имат повече деца.

                   2. Мерки, насочени към подобряване на здравето и образованието на децата.

При раждането на трето дете семейството трябва да получава удостоверение за многодетност, което да му дава право на безплатни и частично платени услуги.
Смятаме, че безплатно трябва да се ползват базисни услуги като
-   детска градина
-   учебници за съответната година в училище
Това ще осигури и на най-бедните семейства възможност за добър старт за децата.
Тук вероятно трябва да се добавят и стипендии, макар и малки, за децата, които ходят на училище и по-големи стипендии за студентите. Получаването на стипендии може да се обвърже с изисквания за много добър или отличен успех, но да засяга всички деца от многодетните семейства, а не само гимназистите. Целта е да се мотивират децата да учат, а не да си прекарват времето по улиците.
 
По наше мнение за някои дейности родителите трябва да ползват отстъпки от 50%, а не да ги получават безплатно, за да бъдат финансово ангажирани и да не стига до злоупотреби. Срещу представяне на удостоверение за многодетно семейство отстъпките трябва да важат при
-   заплащане на здравните изследвания и закупуване на лекарства
-   закупуването на карти за градския транспорт
-   пътуване с БДЖ, независимо от броя на децата, с които пътуват родителите
-   посещение на театър, музеи, изложби
-   едно ски-училище и една смяна в лагер на море годишно за всяко дете от семейството
-   една училищна екскурзия годишно за всяко дете
-   плащането на таксите във висшите учебни заведения
Още веднъж трябва да подчертаем, че не става дума за пълно поемане на разходите на децата, а за подпомагане на усилията на родителите да им осигурят добро образование и здраве.

Има някои услуги, при които държавата не може да задължи тези, които ги предоставят, да правят отстъпка на многодетните семейства. Смятаме, че е редно в такива случаи да се възстановяват всяка година на родителите 50% от разходите за
-   едногодишен абонамент за тренировки по един вид спорт за всяко дете
-   едногодишен абонамент за занимания по един вид изкуство за всяко дете
Тук е редно да се обмисли по-конкретно системата на възстановяване, за да не се стига до злоупотреби, т.е. родителите да не могат да получават средства за подпомагане на дейности, в които децата не са участвали.
 
Всяка от тези отстъпки трябва да важи за всяко дете от многодетно семейство, независимо от поредността му. По този начин родителите ще получат сигурност, че децата им ще могат да получат добро образование и здравеопазване, независимо, че се отглеждат в многодетно семейство. Именно несигурността за бъдещето възпира много семейства да си родят дори второ дете, да не говорим за трето, четвърто или следващо.

Както се вижда, възможностите за злоупотреби са намалени поради факта, че самите родители са финансово ангажирани. Освен това е ясно, че не всички семейства ще използват всички възможности за отстъпки за всичките си деца.

                   3. Мерки, насочени към статута на многодетната майка.

Качественото отглеждане на повече от две деца изисква от жената много сили и време, които тя доброволно дава на семейството, но в резултат на това често се оказва “изхвърлена” от системата за реализация, а по-късно и от пенсионната система. Децата в многодетните семейства са не само деца на тези семейства, но и бъдещите данъкоплатци, които ще осигуряват съществуването на държавата. Затова смятаме за справедливо многодетните майки да се ползват с някои предимства на пазара на труда и при пенсионирането.

За работещите многодетни майки, които продължават реализацията си извън семейството, е редно да се осигури
-   по-голям платен годишен отпуск
-   право на повече болнични
-   гъвкаво работно време и възможност за работа от дома – за целта трябва да се въведат стимули за работодателите, които наемат многодетни майки и им създават възможност за работа
-   детски градини и ясли на работното място – разбира се, това е възможно само в големи предприятия, но все пак е вариант, от който ще се възползват не само многодетните семейства
-   по-ранно пенсиониране

За тези многодетни майки, които са избрали грижата за децата пред кариерата, трябва да се осигури пенсиониране според резултатите от труда им
-   ако всичките деца в семейството са завършили средно образование, майката да получава минималната /не социалната/ пенсия за страната
-   ако децата са получили и бакалавърска степен, майката да получава средната пенсия за страната

Както се вижда, става дума за обвързване на пенсионирането с положения труд, а не със самия факт на раждане на повече от две деца.

                   В заключение, от името на всички майки, участвали в обсъждането на проекта, мога да кажа, че с ясен ум и в пълно съзнание сме взели решение да отгледаме повече от две деца и сме готови да понесем всички последствия и отговорности, произтичащи от него.
                   Наясно сме, че грижите за нашите деца лежат на нашите рамене, но смятаме, че родителите, които полагат грижи за здравето и образованието на децата си, имат право на уважение и подкрепа от държавата. Това е инвестиция, която си заслужава.


Моля ви да се включите с корекции и допълнения.


# 3
  • Мнения: 165
ами пишете ни включени значи Sunglasses

# 4
  • Мнения: 639
Здравейте всички само ако знаете как се радвам че ви открих  Grinning LaughingИ аз съм от многодетните мами които с радост е родила и отглежда трите си прекрасни създания но за съжаление когато стане дума някъде че имам 3 деца ме поглеждат или със съжаление или с недуомение или с пренебрежение все едно нещо не ми е наред.А аз съм щастлива с децата си дори искам да имам още едно.Кажете ми наистина ли проблема е в мен или нещо на хората им куца?Вярно нашите приятели колеги и познати в най-добрия случай имат по две деца но аз винаги съм искала голямо семейство което да е обичливо и задружно...... Защо повечето хора немогат да разберът това а гледат на мен като на нещо екзотично дори майка ми ми каза когато забременях с малката си дъщеря и бях безкрайно щастлива че не съм добре ако родя това дете .При вас как е мили мами споделете моля

# 5
  • София
  • Мнения: 1 677
Здравей Неви,добре дошла!  bouquet
Чудесно е,че все повече майки се включват в тази тема!
Аз нямах проблеми(макар и да ги очаквах!?)от страна на родителите ми,но една приятелка,майка на една дъщеря,ме обиди доста.Каза ми,че нея щяло да я е срам от по-големите деца,ако забременее както аз забременях.Аз бях удивена от тази й мисъл и доста й се скарах.Но...хора всякакви.
Напиши вашите данни-рождени дни на семейството,от къде сте.
Поздрав от мен и семейството ми! Hug Hug
Теди Laughing
Цвета,много добре си обобщила нещата.Браво!  bouquet
Мамамила каза ли нещо за регистрацията?

# 6
  • София
  • Мнения: 1 677
ЧРД на Йоана на Ани69! Tada  bigdance2
Да си изкарате хубаво и да сте много здрави!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 7
Здравейте момичета, аз се чувствам горда че имам 3 деца, та нали децата са най-голямата радос в живота Hug Hug Hug
Що се отнася до хората който не могат да приемат това замен те са бедни душевно.
 Честито на рожденниците!!! newsm59  ura newsm67

# 8
  • Мнения: 487
Ей - да се разпиша и аз тук!Така с рожденниците на първа страница емного хубаво,а и със списъка на Цвета! Hug  bouquet
Честита рожденничка Йоана!  bouquet
Много здраве и щастие желая!И весело изкарване на празника! newsm59  Gift newsm67
Добре дошли на новите мами!  bouquet

# 9
  • Мнения: 165
това със срама и аз го чух- не т е ли е срам  че ще ви мислят за цигани??????? #Cussing out Абе какви цигани беееееееееее-ние шестимата сме толкова,ам атолкова бели и руси и шестимата сме със сини очи и едни сме хубавииии Grinning  Напротив-всички н и мислят за чужденци лятото....
Но наистина-от повечето хора чух само упреци ,особено за четвъртат с и бременност-"този човек няма д а  т е остав и  докато не му родиш момче" " как може да няма милост" и друг и подобни....Бях се отказала да обяснявам на дребните им душици  че даже предпочитам момиче да имам да са еднакви всичките, че аз настоявах за четвърто дете защото другите пораснаха и така ми беше домъчняло за едно малко ангелче което сега наистина е душата на семейството ни...а нито едно от децата ми не изпитва срам да каже че са четири деца -даже бих казала че приятелите им им завиждат!!! Но който не  изпитал радостта от пълнат а къща, от толкова много целувки з а лека нощ,от толкова много детски ръчички около врата за прегръдка....няма д а разбере какво губи!

# 10
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Така е Рени!Подкрепям твоето мнение за щастието и радостта от  family6пълната къща!А за неразбирането,че искаш да имаш по-вече деца от стандартният план 1-2...могат томове да се изпишат Sickминах и аз през това Mr. Green
 newsm10Честито на който празнува  bigdance2-крепко здраве,  Giftмного подаръци и  newsm19настроение! lovekiss

# 11
  • Мнения: 470
Честит рожден ден на Виктор на Ivata  и на Йоана на ani69 на патерици!
Да сте здрави и много весели!

Цвета, браво за труда, който си положила да обобщиш всичко, за което стана дума в темата!
Много добре се обяснила кои сме и за какво се борим.Браво! smile3525 smile3525 smile3525

# 12
  • Мнения: 639
Огромно благодаря на всички ви за топлите думи и подкрепа да знаете ,че ми вляхте свеж въздух и сили   bouquetще съм кратка защото закъснявам за ДГа и каката днес се връща от Италия но набързо ето го и моето семейство по списък защото още не съм разучила лентичките Sick

мама - Невелина 70.08.1970г.
тати - Димитър 17.06.1966г.
кака - Станислава 27.06.1988г.
бати - Илиян 15.07.1991г.
принцеса - Естел 1.02.2002г.

Много целувки на всички и Честито на който празнува  bouquet

# 13
  • Мнения: 2 270
здравейте майчета newsm51
от името на Йоана едно голямо благодаря Two Hearts
Не съм чела от няколко дена/защото времето е хубаво и гледам да съм на вън с бебето/но това което е публикувала ЦВЕТА много ми допадна. smile3501Сега ще прочета всичко и пак ще пиша smile3529:

# 14
  • Мнения: 3 740
Честит рожден ден на Виктор на Ivata и на Йоана на ani69 на патерици!
Да сте здрави и много весели!


И от мен, и от мен!  party023 newsm59

Благодаря на всички за хубавите думи! Сега идва ред да се организираме и да дадем гласност на идеите си. Много разчитам за първите стъпки в тази посока на мамамила. Обаче не е зле и другите да се понапънем.

Колкото до това, че щели да ни мислят за цигани - ами да ни мислят, ако щат за марсианци. Не ме притеснява, че имам 40 слънчеви бани по рождение, не ме притеснява и това, че в родилния дом една циганка ме заговори на "джагала-джугала", а като не я разбрах, се изненада:"А, ама ти не си ли от нашите?" Аз не съм против циганите, а против циганията. Ако трябва да избирам между онази циганка, която като мушица работеше при майка ми, за да храни 4-те си деца и онази русичка българка, която се разнообразяваше с рота запасняци, докато трите й деца нямаше какво да ядат /срещата ни беше преди десетина години/, бих предпочела циганката. За мен няма значение кой от какъв произход е, какво образование има и какво работи - единственото, което смятам за важно в случая е как се отнася към родителските си ангажименти. Затова ми е все едно за каква ме мислят. Аз се гордея със семейството си и с жизнения си избор. Давам най-доброто от себе си /не казвам, че то е обективно най-доброто/ и се чувствам удовлетворена.
Което желая и на всички, с каквото и да се занимават.

Общи условия

Активация на акаунт