Кога да започна със захранването???

  • 1 397
  • 42
  •   1
Отговори
Здравейте на всички мами!Аз съм отскоро мама-родих на 1 Януари тази година и вече посещавам тази част на форума.Имам един въпрос към всички майки,които кърмят.:"От кога трябва да започна със захранването и с какво?"Тука във форума има страшно много мнения и се пообърках малко  SadНие засега сме само на кърма и не се доизцеждам(явно бебето само си регулира лактацията).Ще се радвам,ако ми дадете съвети,защото нашата педиатърка каза да го захраня с морковен сок от 40 ден,а аз разбира се не се съгласих.

# 1
  • Мнения: 829
здравей и честито ти бебенце!

наистина от многото схеми за захранване в Библиотекаата може да се пообърка човек в началото, но поне едно е ясно от пръв поглед: най-доброто за бебето ти е да се храни само с кърма до навършване на 6 месеца. на такова бебе му казват "изключително кърмено".

не се връзвай на педиатърката ти за сокчетата. аз не съм давала (повлияна от изчетеното в Библиотеката) и не бих те съветвала и ти да даваш. но ти сама си прецени!

успех!

# 2
  • Мнения: 35
  bouquet Chestita rojba i ot men!
 Iskam samo da spodelia kak e pri nas.Nie sashto se kurmim i to mnogo, oshte niamame 4 meseca a veche sme 8kg.Sokcheto zapochnahme na 2,5mes, a ot tazi sedmica zapochnahme da davame i pjure.
No kurmeneto prodaljava-to e osnovnoto ni hranene i se nadiavam da se kurmim dalgo  Praynig.
 ,a za sokcheto - poprincip sled 40 den mojesh da zapochnesh,no ti si preceni koga tochno.
   

# 3
  • Мнения: 3 089
е, просто си избери една от схемите и следвай това, което си избрала. можеш да даваш пюрета сега или по-късно. можеш да даваш и сокове сега, или по-късно. можеш и вода да даваш - сега или по-късно (май не ти помагам много, а?). може би трябва да решиш дали си за или против късното захранване и според това да избереш начина, по който ще се движите за напред.
за мен разумното решение е да се кърмим до 6-я месец, а след това да мъчим сокове, пюрета, води, каши и каквото още.

# 4
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
информацията наистина е много и ти самата трябва да прецениш - аз лично се ръковедех от инстинкта си и от това кое е най-добро за моето бебе и мен
успех ти желая   bouquet

# 5
  • Мнения: 108
Moqt syvet e da se doverish na intuiciqta si! Az sym mama ot 2 meseca i oshte v nachaloto mi se povtarqshe, che sym nqmala kyrma, koeto ne beshe istina pone prez 1-viq mesec. Taka che kyrmeh samo. No posle kato vidqh, che bebcheto ne se nahranva zapochnah da dohranvam.

Otnosno sokchetata - zapochnahme s qbulka ot nachaloto na 2-riq mesec, sled 2 sedmici slojihme i morkov, a predi nqkolko dni probvahme i krushi. Na Magi mnogo i haresvat sokchetata i si gi pie s udovolstvie, taka che i davam vseki den presen sok.

Ti sama reshi kakvo e nai-dobroto za tvoeto bebche i ne priemai kategorichni mneniq! Oshte poveche, che amerikanskata i bulgarskata pediatrichna shkola imat dosta razlichavashti se mneniq po dosta vyprosi otnosno hraneneto i literaturata ot razlichni iztochnici moje da e dosta obyrkvashta!

Uspeh i da ti e zdravo bebenceto! Flutter

# 6
  • Мнения: 250
те всички педита само това знаят. Аз ти препоръчвам да го захранеш към 6 мес. или когато детето покаже. ние например винаги го слагахме с нас на масата /той в шезлонга/ докато се храним.в началото не му правеше впечатление какво ядем и с времето той започна да проявява интерес към храната и така леко-полеко с плодово пюре, после зеленчуково и т.н.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 966
майче,как сега пюре бре,много е рано.

Според мен,ако бебчето не дава признаци на глад,си го храни само с кърма ....захранването може да почака поне до 4 тия месец....

# 8
  • София
  • Мнения: 293
Сигурно вече си чела доста тук във форума. Ако не си попадала в Библиотеката, то можеш да погледнеш и там.
И в нашия случай педиатърката ни съветваше да даваме сок от моркови от 40 дни. Аз имах късмет, че бях попрочела доста тук и реших да пропусна даването на сок заради статиите, на които попаднах за това, че соковете не са толкова хранителни, не съдържат толкова ценни вещества, а пълнят стонахчето на бебето и така то консумира по-малко кърма, която му е доста по-необходима.
На втория месец педиатърката обясни и за пюретата, но след като освен във форума и в книгата, която тя сама беше определила като много добра ("Какво да очакваме през първата година на детето") се препоръчва захранване между 4-тия и 6-тия месец, то аз си казах, че ще поизчакаме.
И така удържахме положението до 6-тия месец и смятам да започна с оризова каша като първа храна.
Според мен разумния вариант е захранване между 4-ти и 6-ти месец като може да видиш в Библиотеката кои храни са препоръчителни за тази възраст - може каша, може и зеленчуково или плодово пюре. Ако в семейството имате алергични, то по-добре е да изчакаш и до 6-тия месец.
Връзката между захранването и алергиите е в това, че когато храносмилателната система все още не е подготвена за преработка на храни, различни от мляко, то непреработените от стомаха вещества попадат в кръвта (където не им е мястото) и започват да действат като алерген под различна форма.

# 9
  • Мнения: 108
абе майчета, всяко бебе е различно...сега ако го видиш да реве от глад, няма да го оставиш,нали?? все пак има някакви правила кое и кога, но има и "според ситуацията". според мен, много често майките и бебета се травмират взаимно психически от някакви криворазбрани схеми, които упорито се следват без да е необходимо.

# 10
  • София
  • Мнения: 293
абе майчета, всяко бебе е различно...сега ако го видиш да реве от глад, няма да го оставиш,нали?? все пак има някакви правила кое и кога, но има и "според ситуацията". според мен, много често майките и бебета се травмират взаимно психически от някакви криворазбрани схеми, които упорито се следват без да е необходимо.


А като реве от глад ще му дадеш ли шоколад на 3 месеца?
Тук говорим за това какво съветват все пак медицински лица - Световната здравна организация, Американската педиатрична асоциация, Ла Лече Лига и др.
Ако е гладно има начини за увеличение на кърмата, дохранване с изцедена кърма, на трето място адаптирано мляко.
Има теория, че дори и при възрастните алергиите се предизвикват от храносмилателни смущения и натоварване на организма с храни, които не може да преработи.
Това всичкото е информация, а всеки сам взима решение за собственото си дете.

# 11
  • Мнения: 108
Естествено, че няма да му дам шоколад, говорим в границите на разумното,нали!?

И трябва да подчертая, че Българската педиатрична асоциация и Американската школа препоръчват отчасти различни неща, така че сами да си изберем какво да следваме. Американците искат да кърмят до 6 месец поне, "ексклузивно", да не се дава вода (а това дали не води до дехидратация, не знам) и тнт.

Макар че какво да кажем за бебета на жените от някое племе в джунглата - дали пие вода заедно с хипопотамите и пие сок от настърган морков? Едва ли!

# 12
  • Мнения: 3 760
Със сигурност не се обезводняват когато са само на кърма. Много бебчета от форума са или са били на изключително кърмене и са си живи и здрави!
Изчакай със захранването поне до 4-ти месец. дотогава ще си изчела много материали и ще си прецениш. Пък и ще се ориентираш по бебето.
Имай предвид, че и нашето здравно министерство препоръчва късното захранване. За съжаление повечето ни педиатри не желаят да осъвременят препоръките си и проповядват схеми от преди 20 и повече години.

# 13
  • Мнения: 4 242
Моля те преди да вземеш каквото и да било решение разгледай библиотеката на форума, има толкова много изписано там! Почети и вземи най-доброто решение за себе си!
Иначе ако питаш, аз съм твърдо за късното захранване, безопасно е и лесно. Захраних дъщеря си на 6 месеца и един ден (много съм горда от факта) с оризова каша забъркана с кърма. Сок и до сега не харесва и не пие.
Освен всичко друго вече и България прие късното захранване, само дето още не се чува от педиатрите ни, но скоро и те ще запеят друга песен.
Можеш да попиташ педиатъра си дали е запознат с новия национален план "Храни и здраве 2005-2010"?

# 14
  • София
  • Мнения: 4 966
мери може ли да го преснимам отнякъде този план?

Общи условия

Активация на акаунт