Велика шоколадова торта с пияни вишни!С картинки.

  • 12 277
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 390
Необходими продукти

За блата -
260 гр. брашно
500 гр. пудра захар
10 яйца
3 суп. лъжици какао

За крема -
6 суп.лъж. какао
100 мл коняк
300 гр. масло
120 мл прясно мляко
200 гр захар на кристали
250 гр пудра захар
8 яйца
2 1/2 ч. чаши вишни (или коктейлни череши или вишни) без костилките
200 гр натурален шоколад
2 пак. ванилена захар
50 гр филирани бадеми или други ядки
200 мл разбита сметана за украса

Начин на приготвяне -

1. Два дни преди да се направи тортата, вишните се накисват в коняка и 3 суп.лъжици захар. Съдът се покрива плътно и се поставя в хладилника.

2. Блатът се приготвя, като яйцата се разбиват на гъст крем със захарта и към тях се прибавя пресятото брашно с какаото. Сместта се изсипва във висока форма, която е намазана с масло и поръсена с галета. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса. Готовността на блата се проверява, като клечка за зъби се забива в центъра на блата - когато се извади, тя трябва да е суха.


3. За крема - Захарта на кристали се смесва с какаото и 80 мл от прясното мляко. Прибавят се леко разбитите яйца. Сместта се поставя на водна баня и се разбърква до сгъстяване. Маслото се разбива на пяна с пудрата захар. Яйченият крем се прибавя лъжичка по лъжичка към масления. Слага се ванилията. Какаовият крем е готов.

4. От изстиналия блат се изрязва хоризонтално пласт с дебелина 1.5 см.

Издълбава се внимателно меката вътрешност на долната част (не на тънкия пласт!) В нея се слагат 2/3 от какаовия крем.

 Върху него се подреждат половината от отцедените, от коняка вишни (череши).

Останалият крем и вишни се смесват с издълбаната мека част на блата.
Получената смес се разпределя върху вишните и се захлупва с капака (пластът с дебелина 1.5 см).


5. Така сглобената торта се залива с глазура, приготвена от стопения на водна баня шоколад и 40 мл прясно мляко. Тортата се украсява с филирани бадеми, сметана, шоколадови стружки, захарни перли и вишни.






# 1
  • Мнения: 2 609
Ей в тази торта се влюбих още лятото Heart Eyes, видях я в първия брой на списание "Меню". Много вкусна изглежда, ама пусто 18 яйца немога да ги отделя бе.... Rolling Eyes Embarassed

# 2
  • Мнения: 3 550
Мен ме тревожи поставянето на тънката платка бърху основния блат с вече подредените вишни. Сигурна съм, че ще ми се разпадне в ръцете.  Crazy

# 3
  • Мнения: 4 390
Ей в тази торта се влюбих още лятото Heart Eyes, видях я в първия брой на списание "Меню". Много вкусна изглежда, ама пусто 18 яйца немога да ги отделя бе.... Rolling Eyes Embarassed

А! Точно от този брой си я запазих и аз.
Иначе я знам от около година тази торта и докато се престраша да я направя, маса време мина.
Аз съм я  правила досега веднъж.
За рождения ден на дъщеря ми през април също мисля да я направя за партито на възрастните.
Мен ме тревожи поставянето на тънката платка бърху основния блат с вече подредените вишни. Сигурна съм, че ще ми се разпадне в ръцете. Crazy

Тя тънката платка изобщо не е толкова тънка. И не се разпада. Simple Smile  Давай смело.
Дано belinda се включи, тя я прави вчера. Ще сподели пресен опит. Grinning

# 4
  • Мнения: 72
И на мен 18 яйца ми се виждат прекалено много. Преди 2 години бях пуснала в дира рецептата за такава торта, която се прави само с 6 яйца и позволява доста импровизации. Начинът на приготвяне е същият, както на тортата от Меню, само съотношението на продуктите е различно. Ако има интерес, обадете се да ви напиша рецептата newsm53

# 5
  • София
  • Мнения: 1 121
Пиши, пиши  Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Тази торта е най-великолепната торта на света.Не 18, 36 яйца да имаше, пак бих си я направила.Убиец и трепач Mr. GreenСчитайте, вече половината я няма;)Отне ми над 4 часа, пипкава работа, но все пак сега я правя за сефте, другия път може по-експедитивно да се справя Mr. GreenЗначи за капака - няма вероятност да се разпадне, защото е дебел почти 2 см. - няма проблеми.Какви бяха моите модификации - вишните киснах в уиски, защото нямах коняк.Украсата ми е от натрошени бадеми, защото не намерих филирани.Сметана няма отгоре, защото не ядем вкъщи.И към глазурата прибавях допълнително мляко и малко масло, защото беше много гъста.Всичко друго е едно към едно с рецептата.Стана просто перфектна Grinning
Снимков материал:
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=1227&AlbumId=42713
Вземете по един парцал да не олигавите клавиатурите hahaha

# 7
  • Мнения: 1 629
Белинда, какви вишни ползва?

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Белинда, какви вишни ползва?
От компот.Но не е много сполучливо, защото бяха преварени и се разкашкаха - не стават за украса.Но пък вкуса с коктейлни черешки нямаше да е същият...Вишните имат особен аромат, особено с алкохола много се връзват.Мисля, че с пресни вишни ще стане най-хубаво!

# 9
  • Мнения: 1 629
Да, с черешки вкусът определено няма да е същият. А замразени вишни дали не продават нейде? Ако някой знае, да не се скатава, моля, че тортата плаче за направа.

# 10
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Сместта се изсипва във висока форма, която е намазана с масло и поръсена с галета.
Тортата иzглежда страхотно. Simple Smile Би ли ми каzала само  формата с какъв диаметър е? (24, 26 см)?

# 11
  • Мнения: 2 142
Тортата изглежда фантастично, а като чета вероятно и на вкус е фантастична. Ммммммм, езика ми виси до пода! Мъжа ми има рожден ден след 10дни иам рожден ден, така че вече замисленото Тирамису, изхвърча от менюто и бива заменено от тази Великолепност! (и без това се чудех дали ще стане добро Тирамису, без сърови яйца в крема. Вероятно ще стане, но със сигурност няма да е истинско!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 121
Белинда, шти са карам!  Mr. Green Мнооо добре!
Аз ще почакам истинските вишни, а списанието си го пазя само заради тази рецепта!

# 13
  • Мнения: 4 390
Сместта се изсипва във висока форма, която е намазана с масло и поръсена с галета.
Тортата иzглежда страхотно. Simple Smile Би ли ми каzала само формата с какъв диаметър е? (24, 26 см)?

Тук ме хвана натясно. Grinning
Формата, в която правих тортата я няма вече. А изобщо не помня какъв й е бил размера.
Беше от онези със закопчалките.
Аз за всичко я ползвах - за тортени блатове, пити...
Ще се опитам да ти изровя някоя снимка, на нещо правено в нея, ако така мога да те ориентирам ще е добре.
Иначе Белинда да каже чудото й с какъв диаметър е.

# 14
  • Мнения: 4 390
Да, с черешки вкусът определено няма да е същият. А замразени вишни дали не продават нейде? Ако някой знае, да не се скатава, моля, че тортата плаче за направа.

Има коктейлни вишни. Аз си купих онзи ден.

Общи условия

Активация на акаунт