? за кисела

  • 5 489
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 344
Днес педиатърката ми каза да слагам оризова каша (сухо в-о) в плодовото пюре и ставало кисел. Така ли се прави или аз нещо не съм разбрала?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ето как го приготвя Taneto:
в съд слагам 150 мл вода да кипне, оставям я да ври 3-4 мин. в чашка разтварям 2 мерителни лъцички от ад. мляко с връх натурално царевично нишесте с малко студена вода. оказа се
важно, съдът с кипящата вода да се отстрани от огъня, тогава да се налее на струйка нишестето като се бърка непрекъснато, след което се връща на огъня за още 30 сек. до минута
и се получава приемлива консистенция. след охлаждане добавям 2-3 мерителни лъжици ад. мляко и около 80 мл (1/2 бурканче) плодово пюре, домашно приготвено. така общо излизат около 200 мл кисел.

# 2
  • Мнения: 4 358
Аз правя кисел така:
100 мл студена вода + 1 чл захар + 1 чл царевично нишесте (в пшеничното има глутен). Разбърква се добре и се слага на котлона. Бърка се непрекъснато до кипване. Сваля се от котлона, бърка се още малко и се добавя плодово пюре и 2-3 мерителни лъжички адаптирано мляко.

Водата трябва да е студена, за да се разтвори добре нишестето.
Адаптираното мляко го слагам на поизстинал кисел, защото иначе горчи.

# 3
  • Мнения: 344
Благодаря ви момичета, ама аз разбрах че ориз. каша  се слага без да се вари, така суха, към готовото пл. пюре.
А, и мляко каза да не слагам, че даже и да не я кърмя, нямало да я правим Крали Марко.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 311
Цитат на: boo
Ето как го приготвя Taneto:
в съд слагам 150 мл вода да кипне, оставям я да ври 3-4 мин. в чашка разтварям 2 мерителни лъцички от ад. мляко с връх натурално царевично нишесте с малко студена вода. оказа се
важно, съдът с кипящата вода да се отстрани от огъня, тогава да се налее на струйка нишестето като се бърка непрекъснато, след което се връща на огъня за още 30 сек. до минута
и се получава приемлива консистенция. след охлаждане добавям 2-3 мерителни лъжици ад. мляко и около 80 мл (1/2 бурканче) плодово пюре, домашно приготвено. така общо излизат около 200 мл кисел.
 


thumbsup
И аз така го правя. Приготвям го в микрото и става много бързо и после лапаме feeding
 Тези дни добавям пасирана тиква и шушоната много го харесва eat

# 5
  • Мнения: 4 358
Цитат на: tonyny
Благодаря ви момичета, ама аз разбрах че ориз. каша  се слага без да се вари, така суха, към готовото пл. пюре.


Това не е кисел, а плодов ориз Laughing

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Най-добре по-напред опиши с какво я храниш до момента и кога си захранила с какво.
За кърменето и Крали Маркото... пак ще кажа, че по света до 1 годинка първо се дава млякото (кърма или адаптирано), после твърда храна. След 1 годинка - обратно, първо твърда храна, после млякото (кърма или адаптирано).
Тука да има начин, още на няколко месеца да ядат пържоли и за майчино мляко хич и да не помислят, най-добре ще им се стори... Пфу, че се отплеснах лирично.
Кърми си детето спокойно, няма да стане Крали Марко, нито ще му попречи на захранването по някакъв начин.

# 7
  • Мнения: 344
Цитат на: tedi_b
Цитат на: tonyny
Благодаря ви момичета, ама аз разбрах че ориз. каша  се слага без да се вари, така суха, към готовото пл. пюре.


Това не е кисел, а плодов ориз Laughing

Добре де  Laughing Ама може ли така без да се вари?

# 8
  • Мнения: 4 358
Цитат на: tonyny
Добре де  Laughing Ама може ли така без да се вари?


Може  Laughing
На Оги му слагах 1-2 мерителни лъжички оризова каша на Нестле в адаптираното мляко (да се сгъсти), защото повръщаше. Не съм я варила.

П.П. Боо хубаво те е попитала - кажи какво сте яли досега, че такава "рецепта" с оризова каша в плодовото пюре за първи път чувам.

# 9
  • Мнения: 3 927
я и аз да се включа Simple Smile :
идеята с оризовата каша ми се струва, че е само за сгъстяване на плодовото пюре, което доста често става редичко (особено пък купешките!). но ако даваш вече каша на някое от яденетата, мисля, че не е добре да даваш втори път, пък било то само 1-2 лъжички.

по въпроса за кисела:
изчела съм къде що има рецепти. и като почнах да го правя не ще да става и не ще - получаваше се една кашава мътна вода, пфу ужас....след няколко експеримента стигнах до пропорциите, които boo е цитирала. пробвах и в микровелето - получиха ми се бучки, може пак да опитам...

иначе има и друг вариант за приготвяне на кисел:
слага се плода да кипне с малко вода, пюрира се, добавя се нишестето, пак размито в малко студена вода, връща се на котлона да кипне и готово.

но плодово пюре + сухо в-во от каквато и да е каша не е кисел.

# 10
  • Мнения: 344
Цитат на: boo
Най-добре по-напред опиши с какво я храниш до момента и кога си захранила с какво.
За кърменето и Крали Маркото... пак ще кажа, че по света до 1 годинка първо се дава млякото (кърма или адаптирано), после твърда храна. След 1 годинка - обратно, първо твърда храна, после млякото (кърма или адаптирано).
Тука да има начин, още на няколко месеца да ядат пържоли и за майчино мляко хич и да не помислят, най-добре ще им се стори... Пфу, че се отплеснах лирично.
Кърми си детето спокойно, няма да стане Крали Марко, нито ще му попречи на захранването по някакъв начин.

Захранвам от преди 1м  със зел. пюре и от преди 1 1/2м с пл. пюре, 6 хранения (кърма) на ден. На обяд давам 60-70гр зел. пюре, после кърмя, понякога правя и обратното. Следобед между 2 кърмения давам 60-70гр пл. пюре.
Каша не съм давала до сега.

# 11
  • Мнения: 4 358
А кога ти каза да даваш този кисел? За следобедна закуска ли?

# 12
# 13
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Няма проблем да даваш плодово пюре с оризова каша. Нашата педиатърка също не ги долюбва киселите. Смята, че нишестето не е кой знае колко ценно. Кашите били много полезни, но много дебелеели децата. За това ми препоръча като бяхме на 6 месеца да давам 100мл. каша, а останалото количество плод или пюре.
Аз оризова каша давах скоро, защото имаше разстройство.
Но все пак аз разнообразявам менюто на Крис като отвреме навреме му правя кисел по рецептата, която boo е написала.

# 14
  • Мнения: 4 358
Ми давай му тогава на детенце пюре с оризова каша. Дано да му хареса Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт