Отговори
  • Мнения: 619
И така, мили жрици и шаманки!  Simple Smile Поизчетох доста по въпроса за захранването тук, и се питам: готови пюрета ли да ползвам (нали уж продуктите в тях се проверявали) или домашно приготвени с купени плодове и зеленчуци?  Rolling Eyes
А в готовите пюрета няма ли консерванти, за да се задържат толкова време по рафтовете на магазините? И въобще какво от витамините на плодовете и зеленчуците от купените пюрета остава, след като са консервирани, не стоят в хладилник или камера..? Май в тях добавят изкуствени витамини?
Купените плодове и зеленчуци пък също не са сигурни...
Много се чудя и ще очаквам вашите мнения и съвети!  Heart Eyes

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Май сама трябва да решиш Grinning
Аз давах домашни.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 439
на мен педи днес ми каза, 4е готовите били с консерванти ХИП и др. марки, за това да правя домашни ако имам желание и време. И 4е е по- добре детето да яде детска кухня отколкото купешки пюрета, защото било съставяно менюто от диетолог. Оба4е малката днес омаха едно на ХИП морков и ябълка цялото захранена е от 8 дни и на домашните се опъва. Опитах да не и давам цялото ама така се разсърди 4е....нямаше как ама сега ми е свито сърцето. Оба4е ще давам пове4е домашни защото вярвам на тозилекар.

# 3
  • Мнения: 77
На голямата приготвях,защото не ядеше нищо готово.Сега отново ще готвя,мисля,че е по-добре.Няма дори да пробвам с готови Ще започвам захранването другата седмица.

# 4
  • Мнения: 49
Започнах захранването с домашни пюрета /много фино пасирани/, а след месец-два давах и готови. Наблягах обаче на домашните.

# 5
  • Мнения: 4 915
Домашни от село или от пазара Ситняково - от еко магазинчето.

# 6
  • Мнения: 1 383
Защо е нужно да имат консерванти купените пюрета след като пастьоризацията е достатъчна? Смятам че поне при детските храни трябва да е вярно това, което пише на етикета. По-вкусни са от домашните, защото се правят от подбрани сортове плодове и зеленчуци, по-вкусни и по-сладки. Години наред съм си цедила сок от моркови, и трябва да ви кажа че вкусът варира от накъртващо сладък до блудкав. Но това че са консервирани все пак е недостатък. Домашни не бих правила със зеленчуци от пазара в момента. Имам известно количество замразени зеленчуци от градината на баба и редувам домашни с купени, докато свършат.

# 7
  • Мнения: 4 915
По-вкусни са от домашните, защото се правят от подбрани сортове плодове и зеленчуци, по-вкусни и по-сладки.
По-вкусни и по-сладки са не заради сортовете, а заради подсладителите и вероятните вкусови подобрители.
На нас са ни по-вкусни, защото сме свикнали храната да е подправена, на децата не им пречи да е безсолно или неподсладено, докато не опитат и такава храна, не свикнат с нея и проявят претенции. Вкусът на децата се възпитава.

Малката например лапаше каша от елда натурална или само с плод като невидяла, ама като въведох по-късно и други храни, сиренце и масълце, след годинката - и сол, не ще и да види каша от елда вече.  Mr. Green

Пък за плодовете и зеленчуците на Запад съм чувала, че ги докарвали много на външен вид - големи, лъскави, а на вкус били като пластмасови. Сестра ми например, като се върне от Австрия, и се нахвърля да плюска нашенски плодове и зеленчуци, че ония по чужбинско "нямали вкус".  Rolling Eyes

Според мен най-добре е сигурна продукция от село, или проверени за нитрати продукти, но като няма възможност - и готовите пюрета са ОК. Аз лично се въздържах от тях заради захарта, солта, многото видове продукти в едно пюре, а и заради една статия за уплътненията на капачките на бурканчетата - че изпускали вредни вещества... Confused

# 8
  • Варна
  • Мнения: 632
Според мен най-добре е сигурна продукция от село, или проверени за нитрати продукти, но като няма възможност - и готовите пюрета са ОК. Аз лично се въздържах от тях заради захарта, солта, многото видове продукти в едно пюре, ......
И аз така мисля - домашна,проверена продукция от сигурен източник. При липса на такава - купешки, в краен случай сезонни плодове и зеленчуци.Морковите в магазина през зимата например какви витамини ще дадат с тези нитрати.
А относно някой добре изглеждащи едри и лъскави плодове и зеленчуци- повечето са бъкани с хормони/изкуствени торове,за да изглеждат така,но на вкус никакви ги няма.
Моето дете яде/харесва повече домашните,досега не ми е отказвала каквато и да е сготвена манджичка от мама. Simple Smile Пък и аз предпочитам да виждам какво точно като съставки слагам в чинията й.

# 9
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Ами това е избор, който сама трябва да направиш.Зависи от възможностите ти - време, финанси....
Аз съм давала и готови и домашно-приготвени.Захраних с готово на ХИП, плодово, беше зима и го предпочетох пред измислените плодове на пазара.После приготвях домашни зеленчукови с продукти "от градината на баба", а като излязоха сезонните плодове, правех и с тях.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 680
Зеленчукови домашни, месни купешки (че нещо не си го представям да го докарам хубаво на вкус), плодовите - и домашни, и купешки.
Да чукна на дърво засега яде всичко.

# 11
  • Мнения: 983
започнах с домашни, вече сме на купешки.

# 12
  • Мнения: 1 383
По-вкусни са от домашните, защото се правят от подбрани сортове плодове и зеленчуци, по-вкусни и по-сладки.
По-вкусни и по-сладки са не заради сортовете, а заради подсладителите и вероятните вкусови подобрители.
На нас са ни по-вкусни, защото сме свикнали храната да е подправена, на децата не им пречи да е безсолно или неподсладено, докато не опитат и такава храна, не свикнат с нея и проявят претенции. Вкусът на децата се възпитава.



А ти от къде съдиш че има подсладители и вкусови подобрители? Като пише на етикета "моркови, вода", защо трябва да смятаме че има и аспартам и Е-не знам кое си? Малко пресилено, но в този смисъл.
И не съм съгласна, че при захранването бебето започва от 0 във вкусовите си възприятия. Все пак дотогава е било хранено с кърма или АМ и има база за сравнение. Peace

# 13
  • Мнения: 35 892
зеленчуковите - само домашни
с месните съм взела 2-3 купени, защото не мога да го докарам толкова хомогенно, но скоро ще трябва да се дъвчат и парчета, така че минаваме на хоум-мейд изцяло Simple Smile

# 14
  • Мнения: 4 915
А ти от къде съдиш че има подсладители и вкусови подобрители? Като пише на етикета "моркови, вода", защо трябва да смятаме че има и аспартам и Е-не знам кое си? Малко пресилено, но в този смисъл.
И не съм съгласна, че при захранването бебето започва от 0 във вкусовите си възприятия. Все пак дотогава е било хранено с кърма или АМ и има база за сравнение. Peace
Не съм споменавала за Е-та и аспартам. Съдя по етикетите най-вече /захар, сол/, съдя и по това, че работя във фирма за внос и търговия на хранителни суровини, и от нас се купува фруктоза за подслаждане /но тъй като не е захар, не винаги я изписват на етикетите. А фруктозата си е сладка и калорична като захарта./
Вкусов подобрител е моно-натриевият глутамат /той наистина е Е/, и нищо чудно да слагат по мъничко количество в пюретата, без да го обозначават на етикетите.  Confused

Може би за да е сигурна майката, трябва да купува само от най-скъпите пюрета, но и тогава няма 100% гаранция, че всичко е както се изисква /визирам състава на пюрето, продуктите от "екологично чисти райони", съставките на капачките./
Разбира се, гаранция няма и в домашната продукция - дори да се отглеждат плодове и зеленчуци без изкуствени торове, почвата като цяло от години трупа в себе си разни "екстри", които се довлачват и с дъждовете, и с подпочвените води. Но поне съм сигурна, че на бебето не давам сол и захар, нито пък че някоя капачка е повлияла качеството и безопасността на пюрето.

Относно възпитанието на вкуса - също не съм казала, че започва от 0, но пък съм свидетел как детето е склонно да приема неподправена храна, дори да не е сладка, докато не започне да свиква със сладкото и соленото. Пък и имаше една статия в Библиотека по този въпрос, която смятам, че има основание.

Личното ми мнение е, че домашната храна е по-здравословна пред консервираните пюрета, улеснява бавното и постепенно захранване и предлага по-големи възможности за комбинации.
Но пък и ти си имаш мнение и наблюдения и не е задължително да си противоречим.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт