За секциото като медицинска интервенция

  • 3 340
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 435
Понеже знам , че тук пишат  хирурзи , а и много майки вече от четене са се специализирали  Wink искам да ви попитам как точно се прави секциото . На колко пласта се шие матката и защо се изрязват старите сраствания ? Има ли точно определено място за сряза , защото съм виждала и доста по нагоре от моя  newsm78 ? Защо на някой слагат вакумен дренаж , на други обикновен , а на някой изобщо не слагат ?

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
http://www.worldnn.com/serv/Document?Action=show&DocID=1448295247

http://www.biberonbg.com/info/cezarovo.htm

Матката се шие само на едно място. Но има няколко слоя след нея за зашиване.
Цикатриксите не знам дали се изрязват и защо...Вероятно заради удебеляване на ръбцовата тъкан се премахват и после се прави по-естетичен шеф.
Има точно определено място. Над срамната кост е. Но съм виждала и вертикален срез.
Дренажите са май според случая и най-вече според оператора. С 1-вото: нямах дренаж, с 2-рото имах - обикновен.

Последна редакция: сб, 25 фев 2006, 17:36 от Шани

# 2
  • Мнения: 7 640
секциото е коремна операция с отваряне на кух орган- т.е. сравнително тежка интервенция. Последователно се отварят и съответно затварят 5 слоя- кожа, подкожие, коремни мускули +фасции, перитонеум и маточна стена. Матката като мускулен орган може да се зашие на два етажа с резорбируеми конци.
Срезовете са 2 типа- долно срединна лапаротомия- от пъпа надолу, и по Фаненщил- напречния разраз малко под линията на окосмяването.
Обикновено се предпочита втория, има ред предимства- дори и чисто козметично е по-издържан. Срединният срез се прави обикновено, когато има предшестваща друга операция. При предишно секцио се ползва начина, по който е направена първата опрерация.
Старите сраствания- вероятно имаш предвид белези, се изрязват, з-то при зарастването на рани се образува специфична цикатрициална тъкан, която няма конкретна правилна структура, твърда е и трудно ше шие, а и много кърви.
Слагането на дренащ зависи от това, дали има остатъчна кръв или течност в коремната кухина или дали е имало много кървящи съдчета при операцията. Поставя се за да не се задържат вътре, да се вижда дали и колко кърви. А какъв точно вид- зависи какво има в момента в операционната, какво предпочита оператора и т.н.
Това е най-общо казано.

# 3
  • Мнения: 435
Simple Smile Аз съм с две секции не по желание . Ряза е точно на ръба на срамната кост , та даже върху нея , а съм виждала такива , които са точно на границата с окосмяването newsm78 затова питам .
За старите сраствания питам , защото имах силни болки в дясно и хирурга ми обесни , че са от това , че съм имала множество сраствания и едва са ме "отворили" и после са изрязали повече от перитонеума в дясно .
По време на операцията слушах как обесняваше , че като режел толкова ниско така ставало , но когато го питах след това какво е имал впредвид отрече да е казвал такова нещо . Също го слушах да обеснява и , че трябвало да забравя за трето дете (аз искам такова) , но и това отрече newsm78

# 4
  • Мнения: 3 447
Моя срез е даже около 1 см над окосмяването, защото имам бенка точно там Blush За самата матка мисля, че се срязва долу, максимално близо до цервикса, защото там е най-тънка. Дренаж не са ми слагали. А някъде из бебешките списания четох, че сега даже не срязвали мускулните пластове, а ги "отлепвали" - термина мисля че беше "отпрепариране", но не съм сигурна. Ако има спецове да кажат. Прави се с цел по-бързо възстановяване на мускулатурата.
А ти ме озадачи с тая срамна кост - не бях чувала, че може толкова ниско newsm78
На майка ми пък срезовете са вертикални - от пъпа до срамната кост и изглеждат кошмарно...ама това е било преди 30 и кусур години, добре че напредна медицината Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 7 640
придърпването и болките явно идват от това- наложило се е по-разширено да оперират. Идея си нямамзащо толкова ниско ти е външния срез, със сигурност си има мед. обяснение.

# 6
  • Мнения: 435
Ето и накратко моята история .
Първият път беше седалищно предлежание  аз не исках операция , но се притеснявах и отидох няколко дни преди термина да ме погледнат и да си кажат мнението лекарите. В Тина Киркова казаха секцио , в Шейново направо тръгнаха да ме приемат за операция , а в Майчин дом се почудиха ден-два и накрая решиха да режат . Нощта преди операцията бях много притеснена и ми се стори , че се обърна . Казах на сестрата , която ме подготвяше , но тя ме овика и не казала на доктора и така ме срязоха без нужда.После ми се отвориха шевовете и ми изпонастискаха и изпонадърпаха раната . Искаха да ме отварят и шият отново , но аз избягах от болницата  Confused. Раната се оправи само с компреси спирт и риванол .
Втория път четох и реших , че искам да опитам нормално раждане , въпреки убежденията и упреците на всички около мен (разликата на децата ми е година и девет месеца). Изтекоха ми водите и след 2 часа бяхме в родилното . Пожелах да извикат лекаря който ме оперира първия път .След 8 часа контракции (чудесни според другите лекари там) той заяви , че нямам разкритие и не можело да стана да се поразходя , защото по негови думи  щяла да ми се пръсне матката и пак ме прати на операционната .
Аз искам да имам още деца , а се притеснявам много . Останах с впечатлението , че пак ме оперираха нарочно , не разбрах защо са ми рязали повече от перитунеума от едната страна , обеснението беше само : имаше много сраствания и даже едва те отворихне Cry. Много ми е мъчно. Изключително силно го преживявам това и отчаяно търся информация  Sad

# 7
  • Мнения: 7 640
до четири секции принципно не е проблем, потърси мнение на опитен акушер, ама гледай разликата със следващото да е повече от година Grinning.
Това е рискът от руптура при второто раждане, не са те оперирали нарочно, не се тревожи.
Грешка е било, че след първата операция не си се съгласила да те реоперират, може би, но това е минало.
Перитонеумът е една ципа, обвиваща вътрешностите, не е кой знае колко съществено дале съ ти изрязари повече или по-малко от него. А при някои хора самите тъкани са такива- образуват лоши цикатрикси и зараствот трудно.
Изчакай да мине достатъчно време, пък ако стане трето бебе- пак ще те сецират Laughing

Общи условия

Активация на акаунт